Jump to content
WinClub
zbigniew59

Bardzo fajny linux- KDE Neon

Recommended Posts

Jak wyżej - strona domowa - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Bardzo konfigurowalny - mnóstwo opcji.

I jako jeden z niewielu oferuje skalowanie na ekranach 4K - więc dla mnie bomba.

A możliwości personalizacji aż przytłaczają - i to nie za pomocą konsoli - więc dla tych co chcą spróbować - super.

JanKo6 likes this

10 godzin temu, zbigniew59 napisał:

i to nie za pomocą konsoli

Co wy ciągle z tą konsolą mamy 2020 rok. konsola to tylko dodatek, tak jak cmd w windowsie :)

10 godzin temu, M4T napisał:

Co wy ciągle z tą konsolą

W takim Ubuntu czy Mincie na Gnome/Cinamont itp. trzeba trochę kodu naklepać żeby ustawić system pod siebie, nie wszystko jest w GUI.

Wszystko zależy od środowiska graficznego, KDE od początku było projektowane jako "klikalne". 

G77 likes this

Kolejna dystrybucja co nic nie wnosi. Jak ktoś chce coś łatwego i sprawdzonego to wybierze mageia lub mxlinux.

Jak ktoś bardziej się zna to wybierze Debiena. A spec Slackware lub Arch Linux. Pomiędzy nich jest fedora i ubuntu. 

Najlepiej było by większość olać tych nowych dystrybucji. Jeśli w Polsce jest 1-2% procent użytkowników Linuxa,

a dystrybucji 600 a może więcej to ile tych użytkowników jest np: Debiana czy Fedory?

Osobiści używam Debiana teraz. Ale dla początkujących polecam mageia lub mxlinux,

Nie polecam ubuntu i Minta. Uważam, że są nie stabilne. Używałem też te dystrybucje i są

porażką. Takie niby łatwiejsze niedorobione debiany.

2 minuty temu, jou300 napisał:

Kolejna dystrybucja co nic nie wnosi. Jak ktoś chce coś łatwego i sprawdzonego to wybierze mageia lub mxlinux.

Jak ktoś bardziej się zna to wybierze Debiena. A spec Slackware lub Arch Linux. Pomiędzy nich jest fedora i ubuntu. 

Najlepiej było by większość olać tych nowych dystrybucji. Jeśli w Polsce jest 1-2% procent użytkowników Linuxa,

a dystrybucji 600 a może więcej to ile tych użytkowników jest np: Debiana czy Fedory?

Osobiści używam Debiana teraz. Ale dla początkujących polecam mageia lub mxlinux,

Nie polecam ubuntu i Minta. Uważam, że są nie stabilne. Używałem też te dystrybucje i są

porażką. Takie niby łatwiejsze niedorobione debiany.

jakies farmazony piszesz mi tu 

ja uzywam mint od wersji 17.3 xfce i dzialal mint roznie ,z reszta jak wszystkie systemy raz lepiej raz mniej lepiej

ale na tyle dobrze i stabilnie ze do dzis na nim siedze :good3:

na slabsze sprzety sparky linux/antix

a na cos mocniejszego to   mint/mx linux /linux lite 

9 minut temu, G77 napisał:

jakies farmazony piszesz mi tu 

ja uzywam mint od wersji 17.3 xfce i dzialal mint roznie ,z reszta jak wszystkie systemy raz lepiej raz mniej lepiej

ale na tyle dobrze i stabilnie ze do dzis na nim siedze :good3:

na slabsze sprzety sparky linux/antix

a na cos mocniejszego to   mint/mx linux /linux lite 

Zacznij używać Debiana, slackware czy archa to zobaczysz, że Mint i ubuntu to porażka. Wiadomo, że jak ktoś tylko używa Minta to będzie

go chwalił bo w sumie nic nie wie. Aby coś wiedzieć trzeba przetestować deb, rpm, pacman itd... a zapomniałem o Manjaro, bardzo fajna dystrybucja, stabilna i łatwa to taki łatwy arch.

a co ja teraz uzywam 

mint to debian&ubuntu w jednym 

ani slacware i arch mi nie podchodzi , nie wszytko dziala np. na archu jest problem z Slimjet , na dabian czy ubuntu nie ma a ja kozystam z Slimjet ,

pozatym  kazdy uzywa czego chce i co mu pasuje 

Ani Mint ani Ubuntu nie jest Debianem. Mint i Ubuntu żyją swoim życiem. Jedynie coś warty jest ubuntu server i LTS. A w sumie po cholerę

jak jest Debian:P

zobacze co przyniesie mint 20  , na to co ja uzywam to mi on wystarczajacy jest :linuxlover:

ostatnio testowalem linux lite 5.0rc  i powiem ci ze zapierdzielal elegancko

mx linux tez mi podchodzi , wiec jak cos w razie W z mieta bedzie nie tak to mam na co sie ewakuowac :P

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

zreszta tego tu do testu to do wyboru i koloru :E

23 minuty temu, G77 napisał:

zobacze co przyniesie mint 20  , na to co ja uzywam to mi on wystarczajacy jest :linuxlover:

ostatnio testowalem linux lite 5.0rc  i powiem ci ze zapierdzielal elegancko

mx linux tez mi podchodzi , wiec jak cos w razie W z mieta bedzie nie tak to mam na co sie ewakuowac :P

zreszta tego tu do testu to do wyboru i koloru :E

MXLinux dobry jest bo jest na debian Buster (stabilnej wersji Debiana) Debian Buster sam używam i jest git, bardzo stabilny.

MXLinux ma dużo swoich autorskich konfiguratorów ale aktualizacje bierze z Buster. Ma jedną wadę. 

MXLinux nie można aktualizować do nowszej wersji. Śmieszne w dokumentacji MXLinux zalecają zainstalować od nowa.

W Debian wystarczy komenda apt-get dist-upgrade.

1 godzinę temu, jou300 napisał:

Zacznij używać Debiana, slackware czy archa to zobaczysz, że Mint i ubuntu to porażka.

No ta a windows 10 to najlepszy z windowsów :L

G77 likes this

9 godzin temu, M4T napisał:

No ta a windows 10 to najlepszy z windowsów

Proszę mi tu nie drwić z zDychy :D

Moim zdaniem zDycha nie powinna się ukazać zanim panel sterowania do końca nie zostanie przeniesiony do ustawień. Tak to jest takie rozdwojenie jaźni. Przynajmniej to żeby do końca było zrobione. A czy to będzie zrobione w ogóle kiedyś?

Pobawiłem się chwilę ale tak ,karty wifi broadkom nie wykrywa , na laptopie touchpad żyje swoim życiem czyli wszystko na opak , to już taki minimalistyczny antix jest lepiej dopracowany czy podobny zorin os ale to pikus i nadal nie rozumie po co oni ścigają się w wymyślaniu tych dystrybucji przecież ich jest już chyba z milion a nikt nie potrafi dodać sterowników do niektórych rzeczy nikt nie potrafi napisać programów użytkowych specjalnie pod linuxa np diagnostyka aut czy do patchowania tunerów itp , tu powinni pokazać kunszt a głowę daję że popularność poszła by o połowę do góry , co dają te zmiany ? odpalałem niedawno stare płytki z mandrake czyli późniejszą mandrwiwę i w sumie czy w tedy czy dziś to jest to prawie to samo a programów innych popularnych w windowsie nadal nikt nie robi .

57 minut temu, berthold61 napisał:

programów innych popularnych w windowsie nadal nikt nie robi .

Po co mają robić, skoro firmy nie mają w tym interesu?

Społeczność nie zapłaci kasy za napisanie jakiegoś programu danej firmie - M$ to zrobi, bądź napisze takie narzędzie samodzielnie. 

Tymbardziej programy do diagnostyki samochodowej które przeważnie wypiszczane są jak nie przez koncerny (które stać na licencje Windows), to przez Chińczyków, którzy jak na razie olewają Linuxa. 

Próbowałem zainstalować mageję live - otwiera się tapeta-chyba ładowanie - skacze piłeczka - i po chwili - czarny ekran i włącza się powiadomienie na ekranie - brak połączenia - tzn czarny ekran prócz tego komunikatu, komputer dalej działa właczony, na legacy i - to samo na uefi uefi.

Debian - nie da się zainstalować - wersja live - przy ładowaniu instalacji w tym terminalu - nie wiem jak to nazwać - same błędy. Te same po próbie instalacji na dysku za pomocą graficznego instalatora. 

Polecacie linuxy a początkujący nawet nie może ich wypróbować ani zainstalować. To nie sa dystrybucje przyjazne dla poczatkujących.

Wieele innych dystrybucji nie ma tych problemów. Po prostu się instalują i można je sprawdzić - i polubić?  I się czegoś nauczyć?

Jak są takie problemy to każdy poczatkujący oleje te dystrybucje - są ich dziesiątki - po co tracić czas - wiele czasu - na szukanie rozwiązań, skoro jest wiele innych dystrybucji?

@zbigniew59 do Debiana musisz doinstalować środowisko graficzne - najpierwniej pobrałeś wersję minimal install, która go nie zawiera.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - przy czym tutaj brak "niewolnych komponentów" czyli np. większości kodeków itd.

Dla początkujących Debiana nie polecam - za dużo zabawy w konfigurację, które na dłuższą metę irytują i nie uczą niczego przydatnego.

Jak już dla początkujących - Mint albo Ubuntu - dla "amatora" są bezproblemowe, jednak - jak to w Linuxie - uzyskać pomoc na forum niesposób, bo goście albo piszą swoim slangiem/podają ci linki do wątków sprzed 10 lat albo olewają temat, bo przecież u nich działa :E 

*oparte na "bujaniu się" ze sterownikami karty sieciowej Broadcoma - moduły w najnowszym krenelu nie działały z moją kartą, rozwiązane samodzielnie metodą prób i błędów, o czym kiedyś pisałem tutaj na forum. Od tego czasu "olałem" Linuxa - do rzeczy Unixowych mam postawiony macOS i dobrze mi z tym :E 

3 godziny temu, razor1995 napisał:

@zbigniew59 do Debiana musisz doinstalować środowisko graficzne - najpierwniej pobrałeś wersję minimal install, która go nie zawiera.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - przy czym tutaj brak "niewolnych komponentów" czyli np. większości kodeków itd.

Dla początkujących Debiana nie polecam - za dużo zabawy w konfigurację, które na dłuższą metę irytują i nie uczą niczego przydatnego.

Jak już dla początkujących - Mint albo Ubuntu - dla "amatora" są bezproblemowe, jednak - jak to w Linuxie - uzyskać pomoc na forum niesposób, bo goście albo piszą swoim slangiem/podają ci linki do wątków sprzed 10 lat albo olewają temat, bo przecież u nich działa :E 

*oparte na "bujaniu się" ze sterownikami karty sieciowej Broadcoma - moduły w najnowszym krenelu nie działały z moją kartą, rozwiązane samodzielnie metodą prób i błędów, o czym kiedyś pisałem tutaj na forum. Od tego czasu "olałem" Linuxa - do rzeczy Unixowych mam postawiony macOS i dobrze mi z tym :E 

razor ja mam chyba ten sam braodcom co ty , i powyzej pewnego kernele nie dziala wifi , juz kiedys to robilismy to na lenovo z565 od dzieciaka i siedzi na xanmod kernelu RT 5.xx cos tam nie pamietam ale  dziala  wifi ,ale powyzej nie dziala :g:

21 godzin temu, jou300 napisał:

MXLinux dobry jest bo jest na debian Buster (stabilnej wersji Debiana) Debian Buster sam używam i jest git, bardzo stabilny.

MXLinux ma dużo swoich autorskich konfiguratorów ale aktualizacje bierze z Buster. Ma jedną wadę. 

MXLinux nie można aktualizować do nowszej wersji. Śmieszne w dokumentacji MXLinux zalecają zainstalować od nowa.

W Debian wystarczy komenda apt-get dist-upgrade.

a co to za problem instalka od nowa , narazie siedze na mint xfce i jest :good3:

Dziwne ale te minimalistyczne dystrybucje które po zainstalowaniu zabierają po 60 czy tam 100 mb ramu są bardziej dopracowane niż te kolosalne kombajny typu debian czy linux mint , w tych malutkich po prostu wszystko działa a w razie czego dodają taki aplecik przy pomocy którego można zainstalować sterowniki od windowsa np kart sieciowych itp .nie wspomnę o skromnych wymaganiach i szybkości działania więc po diabła oni robią te molochy ?

6 godzin temu, berthold61 napisał:

Dziwne ale te minimalistyczne dystrybucje które po zainstalowaniu zabierają po 60 czy tam 100 mb ramu są bardziej dopracowane niż te kolosalne kombajny typu debian czy linux mint , w tych malutkich po prostu wszystko działa a w razie czego dodają taki aplecik przy pomocy którego można zainstalować sterowniki od windowsa np kart sieciowych itp .nie wspomnę o skromnych wymaganiach i szybkości działania więc po diabła oni robią te molochy ?

dokladnie , mam asus x51rl 2x1.6 intel + 2gb ram 

i antix live z usb pobiera 100mb ram  zayebioza ,czekam na 320GB HDD od zoimala z forum i bede instalowal na stale  w7 thinpc sromotnika + antix albo sparky linux :)

U mnie jest ten poblem, ze mam ekran 43 cale 4K i mało które dystrybucje oferują pełne skalowanie ekranu - nie chcę patrzeć przez lupę.

Praktycznie tylko dystrybucje z plazmą to oferują.

A jak na mincie cinamon zmienić czcionkę? Po kliknieciu na czcionki w menu wyświetla mi tylko zainstalowane czcionki-nie ma opcji zmiany.

Szukam w google - to nie tak że od razu tutaj - ale te wyniki są do d....py - pokazują że powinny sie wyświetlać opcje zmiany czcionki- u mnie wyświetla tylko zainstalowane czcionki.

I dlaczego motywy działają tylko na stronie głównej - a po otwarciu czegokolwiek - nie? Ma być czarne tło!

I to ma znaczyć że linuxy są przyjazne dla początkujących?  Jak na razie to mam same problemy.