Skocz do zawartości

Instalacja Windows 7 na dysku Samsung M.2 z procesorem Ryzen


deejayp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie forumowiczów.

kilka dni temu zakupiłem komputer,który po złożeniu ,okazało się ,że nie da się na nim zainstalować Windows 7.

Windows 10 zainstalowałem bez problemów,śmiga aż miło.

Czytałem trochę ,jak to zrobić,bo z Ryzenami i dyskiem Samsung M.2 PCIe NVMe 3.0 jest kłopot ,jeśli chodzi o instalację.

Po kilku próbach integracji sterowników i hotfixów w obraz Windows 7 i próbie bezskutecznej instalacji  postanowiłem,że napiszę tutaj prosząc o pomoc.

Znalazłem obraz .esd ale nie wiem,jak go zainstalować.W screenie ,który podsyłam widać,jak to wygląda,obraz ma po wypakowaniu  około 20 giga,więc może trzeba go w jakiś sposób skonwertować?

Wierzę,że pomożecie,bo zależy mi ,by mieć 7 właśnie w takiej konfiguracji sprzętu.

 

Moja specyfikacja komputera:

Płyta Gigabyte B450 AORUS ELITE

Procesor:AMD RYZEN 5 2600 six core

DYSK:Samsung M.2 PCIe NVMe 3.0 500GB

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem braku sterowników NVME można rozwiązać używając WinPE Windows 10 np.: gotowiec: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

problem w tym, że i tutaj install.wim jest skompresowany do ESD.  Do ESD sterowników nie dodasz, więc trzeba go skonwertować do WIM: 

Install.esd skonwertujesz do edytowalnego WIM tym narzędziem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Co do sterowników Ci nie podpowiem, tutaj @wiktorynek wie chyba najwięcej w tej kwestii.

 

Ten WIM, który masz na screenie musiałbyś przemianować na install.WIM i wrzucić do folderu sources np. obrazu ISO Windows 10, zamieniając oryginalny. Potem zgrać na USB Rufusem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli instalacja byłaby z instalatorem Windows 10?

Przy próbie instalki ,którą zrobiłem na pendrive ,nie widzi myszki i klawiatury,na ekranie startowym instalatora Windows 7,

po dodaniu sterowników ,obraz rozsypuje się,dlatego postanowiłem tutaj podpytać,może kto inny wie więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też spróbować ze zwykłym Windows 7 i narzędziem od Gigabyte: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To narzędzie powinno ci zintegrować wszystkie wymagane sterowniki, widzę że ta płyta ma wsparcie Windows 7.

 

Wtedy skorzystaj np. z tego ISO: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to narzędzie od Gigabyte jest do bani, jak zresztą wszystkie ich psudo płyty główne z oszukaną liczbą VRM'ów. Poprawnie działa podobno tylko pod Win10. MSI Smart Tool jest dużo lepsze. Ale jak nie ma sterowników NVMe od producenta do Win7, to ciężka zabawa, ale widziałem tu ludzi, którzy sobie z tym poradzili. Jest temat, ale nie mogę go teraz znaleźć, gość problem rozwiązał instalując system na dysku SATA, a potem klonując na NVMe. Oczywiście też kombinował z instalatorem Win10. Zrobił swoje ISO miksując 2 albo 3 inne ISO (to był Ryzen 2gen i jakiś NVMe Kingstona chyba bez driverów do Win7). Pamiętaj też o tych dwóch poprawkach MicroSh1tu do obsługi NVMe na Win7. A więc miłej zabawy. Ja też używam Win7 na Ryzenie, i planuję go nadal używać nawet na 3gen, ale dysku NVMe na pewno do takiego konfigu nie kupię, szkoda nerwów.

 

P.S. Tego używałeś? Podobno super narzędzie, wielu pomogło, wiktorynek je nawet zaktualizował i dostosował typowo do problemu NVMe/USB3.0. Opisał też opcję klonowania z SATA na NVMe -

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być zaktualizowany obraz Win 7 z poprawkami do NVMe lub na bazie Convenience Rollup, który zawiera te poprawki. Następnie narzędziem z postu wyżej dodaj sterowniki. Możesz wywalić wszystkie inne oprócz AMD USB 3.0 i Samsung NVMe. Bootowalny pendrive stosownie do ustawień.

4 godziny temu, deejayp napisał:

Znalazłem obraz .esd

Aby cokolwiek integrować, obraz musi być w formacie wim. Trzeba przekonwertować z esd do wim i podmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, razor1995 napisał:

Możesz też spróbować ze zwykłym Windows 7 i narzędziem od Gigabyte: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To narzędzie powinno ci zintegrować wszystkie wymagane sterowniki, widzę że ta płyta ma wsparcie Windows 7.

 

Wtedy skorzystaj np. z tego ISO: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Czwarty dzien używam Win 7 PRO według info które zamiescił  @razor1995  Instalacja przebiegła bez żadnych niespodzianek ,codzienne uzytkowanie bez zastrzeżeń

Płyta Gigabyte B450 AORUS ELITE

Procesor:AMD RYZEN 5 2400 G

Windows 7 Image Updater

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JARST napisał:

Czwarty dzien używam Win 7 PRO według info które zamiescił  @razor1995  Instalacja przebiegła bez żadnych niespodzianek ,codzienne uzytkowanie bez zastrzeżeń

Płyta Gigabyte B450 AORUS ELITE

Procesor:AMD RYZEN 5 2400 G

Windows 7 Image Updater

Możesz jaśniej napisać? będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, deejayp napisał:

Możesz jaśniej napisać? będę wdzięczny.

Nie czytaj bzdur. Ryzen G nie wspiera Win 7.

Win 7 można zainstalować na Ryzenach 1 i 2 generacji bez większych problemów (z zastrzeżeniem USB 3.0 + NVMe), 3 generacja stwarza już większe problemy, Ryzeny G nie są obsługiwane przez Win 7.

Masz już wszystkie poradniki i narzędzia  podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wiktorynek napisał:

Nie czytaj bzdur. Ryzen G nie wspiera Win 7.

Win 7 można zainstalować na Ryzenach 1 i 2 generacji bez większych problemów (z zastrzeżeniem USB 3.0 + NVMe), 3 generacja stwarza już większe problemy, Ryzeny G nie są obsługiwane przez Win 7.

Masz już wszystkie poradniki i narzędzia  podane.

Próbowałem na 3 obrazach z forum,i lipa..

instalka dochodzi do ekranu z wyborem języka i myszka oraz klawiatura gaśnie..próbowałem z muszką przewodową i dalej nic..

normalnie to bym się poddał,ale nie odpuszczę,bo chcę się przekonać,czy dam radę zainstalować tę siódemkę.

muszę chyba znaleźć czysty obraz i spróbować z nim ,ale ciężko w necie o czysty obraz,wczoraj coś znalazłem,ale w połowie przestało pobierać i tak dwa razy dałem się oszukać :-D 

@wiktorynek jeśli masz jakieś namiary,to proszę podaj,bo zostało mi 13 giga transferu na karcie :-P

Dzięki w ogóle za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dziś postawiłem Windows 7 SP1 x64 (29.06.2018) (pobrane raczej tu z forum) na dysku DiskNVMe____SAMSUNG_MZVLB256. Płyta główna msi b450a pro max. ryzen7 3700x

Operację odbyłem tak. Postawiłem rufusem obraz - GPT (UEFI).
Przy bootowaniu z pendrive wyrzuciło że zmienić boot na uefi.
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Zmieniłem, po czym komp nie wstał wogóle. Zresetowałem bios zworką, uruchomiłem kompa, zbootował się z pendrive (widocznie spowrotem na ustawieniu CSM) bez problemu. System wymagał sterownika usb, wrzuciłem mu amdxhc_PT Driver. System zainstalował się poprawnie, wszystko chodzi, lecz stanąłem w punkcie iż Daz loader nie obsługuje GPT.
Nie wiem czy w jakiś sposób pomoże. Opisałem swój dzisiejszy przypadek.

Właśnie postawiłem system bez żadnego problemu na MBR. Wszystko chodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wiktorynek napisał:

Co próbowałeś i na jakich obrazach? Jaki dysk Samsung? Jakie stosujesz ustawienia bios? Jak wykonałeś bootowalny pendrive?

 

Oto te obrazy:

Windows.7.2017.PL.SP1.X64.Grudzien.Final.2017-WinClub

Windows.7.SP1.IE11.PL.x64.2020.02-NiKKA

oraz z pliku .esd który chciałem wstawić  po przekonwertowaniu do tych obrazów.

próbowałem tym dodać stery :WindowsImageTool,który wywala błąd przy kopiowaniu ,że za duży plik .wim do skopiowania 

Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB NVMe M.2 PCIe 3.0 3500/3200 MB/s

bios ustawiony na ahci

rufus ustawiony na MBR bios lub uefi

Próbowałem też tym narzędziem,o którym pisałeś,i które zmodyfikowałeś,ale ono nie daje rady bo się zawiesza.

tutaj screeny z biosu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, deejayp napisał:

Oto te obrazy:

Windows.7.2017.PL.SP1.X64.Grudzien.Final.2017-WinClub

Windows.7.SP1.IE11.PL.x64.2020.02-NiKKA

oraz z pliku .esd który chciałem wstawić  po przekonwertowaniu do tych obrazów.

próbowałem tym dodać stery :WindowsImageTool,który wywala błąd przy kopiowaniu ,że za duży plik .wim do skopiowania 

Samsung SSD 970 Evo Plus 500GB NVMe M.2 PCIe 3.0 3500/3200 MB/s

bios ustawiony na ahci

rufus ustawiony na MBR bios lub uefi

Próbowałem też tym narzędziem,o którym pisałeś,i które zmodyfikowałeś,ale ono nie daje rady bo się zawiesza.

tutaj screeny z biosu:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak masz sformatować  paluszka :

 

  Uruchomić  CMD z prawami administratora
   diskpart
   list disk
   select disk #   za miast #  wpisać nr USB drive,HD.
   clean
   create partition primary
   format fs=ntfs quick    
   active
   assign
   exit
   exit

 

rufus ustawiony na MBR  nagrać   ten

Win 7 x64
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

do komputera ma być podłączony tylko dysk M2   ( reszta wywalona  naczas instalacji win )

Restart komputera  przy  odłączonych wszystkich urządzeniach ( klawiatura , myszka itd... )  ale  z  paluszkiem.

restart podłącz  klawiaturę , myszkę   ( w biosie tak jak masz ustawione )  masz  widzieć  M2  na  porcie 0  i paluszka  jak  ok  ustawiasz bot z paluszka restart i  instalujesz

Podczas instalacji dysk kasujesz  > ustawiasz nowy >  instalator sam sobie ustawi partycje > instalujesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro po załadowaniu instalatora przestaje działać mysz i klawa USB, to chłop stanął na 1szym najbardziej banalnym problemie, bo nawet sterowników USB dobrze nie zintegrował, więc reszta opisu instalacji Win7 póki co nie ma racji bytu :) Ja używam wyłącznie modów MrT, bo z nimi nigdy problemów nie miałem, a zawsze jego obrazy modyfikuję, usuwając niepotrzebne wersje i dodając swoje sterowniki. Wersja Win7 x64 Finał 2017 chodzi u mnie idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ta wer...   Win7 x64 Finał 2017   już zrobiona nic nie musi  " grzebać "  z tym i przy tym   , ma podane na tacy  , jak zrobi tak jak mu to napisałem   ( prościej nie umiem ? )  to na  pewno to zainstaluje ?

Chyba ?  bo co nie którzy   są  zdolniachami  że aż strach się bać :tooth:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, woj_ani217 napisał:

To jest ta wer...   Win7 x64 Finał 2017   już zrobiona nic nie musi  " grzebać "  z tym i przy tym   , ma podane na tacy  , jak zrobi tak jak mu to napisałem   ( prościej nie umiem ? )  to na  pewno to zainstaluje ?

Chyba ?  bo co nie którzy   są  zdolniachami  że aż strach się bać :tooth:

Spoko ,spoko..zaraz się rozkręcę :-D 

a tak na serio,to naprawdę jest kłopot,nie takie rzeczy się kiedyś robiło,ale tutaj stoję jak słup soli..

Jutro zawalczę i napiszę co i jak..

Dzięki za porady panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, woj_ani217 napisał:

Win7 x64 Finał 2017   już zrobiona nic nie musi  " grzebać "  z tym i przy tym

W tej wersji, oryginalnej od MrT,  na 100% nie ma żadnych sterowników do Ryzena, w tym USB 3.0/3.1. No chyba, że piszesz o tej wersji, którą w linku podałeś, że to ta wersja z dodanymi sterami USB 3.0 do Ryzena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, deejayp napisał:

Spoko ,spoko..zaraz się rozkręcę :-D 

a tak na serio,to naprawdę jest kłopot,nie takie rzeczy się kiedyś robiło,ale tutaj stoję jak słup soli..

Jutro zawalczę i napiszę co i jak..

Dzięki za porady panowie

Tu masz że zainstalowany  

 

1 minutę temu, Widzior napisał:

W tej wersji, oryginalnej od MrT,  na 100% nie ma żadnych sterowników do Ryzena, w tym USB 3.0/3.1. No chyba, że piszesz o tej wersji, którą w linku podałeś, że to ta wersja z dodanymi sterami USB 3.0 do Ryzena.

Tak to jest od Prezesa  ,ale z dołożonymi sterownikami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trzeba znowu wrzucić zaktualizowany obraz Win 7 + ESU + sterowniki USB 3.0 i NVMe. Potrzeba jest wielka, tylko nie mam czasu i... chęci. Coś ogarnę, ale cierpliwości.

2 godziny temu, deejayp napisał:

Próbowałem też tym narzędziem,o którym pisałeś,i które zmodyfikowałeś,ale ono nie daje rady bo się zawiesza.

Nie wiem na czym i jak to robisz, ale nie wyobrażam sobie zawieszania. Najprościej obraz ISO na pulpicie, narzędzie na pulpicie i obraz wynikowy też będzie na pulpicie. Oczywiście trzeba w narzędziu zostawić ptaszka tylko przy integracji sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, woj_ani217 napisał:

Tak masz sformatować  paluszka :

 

  Uruchomić  CMD z prawami administratora
   diskpart
   list disk
   select disk #   za miast #  wpisać nr USB drive,HD.
   clean
   create partition primary
   format fs=ntfs quick    
   active
   assign
   exit
   exit

 

rufus ustawiony na MBR  nagrać   ten

Win 7 x64
[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

do komputera ma być podłączony tylko dysk M2   ( reszta wywalona  naczas instalacji win )

Restart komputera  przy  odłączonych wszystkich urządzeniach ( klawiatura , myszka itd... )  ale  z  paluszkiem.

restart podłącz  klawiaturę , myszkę   ( w biosie tak jak masz ustawione )  masz  widzieć  M2  na  porcie 0  i paluszka  jak  ok  ustawiasz bot z paluszka restart i  instalujesz

Podczas instalacji dysk kasujesz  > ustawiasz nowy >  instalator sam sobie ustawi partycje > instalujesz .

To jest instalator z Windows 10,z tego co widzę,ale która wersja to ultimate?

screen poniżej:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Widzior napisał:

A suwak z prawej strony ruszałeś w dół może ? :E A druga sprawa, to miał być mod prezesa, a ja tu widzę na screnie mod SCH7.

na dole jest tylko jeszcze home wersja,także nie wiem ,fakt,że ta prawidłowo bootuje,ale wersji ultimate nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potrzebujesz realnie wersję Ultimate, czy tylko dla szpanerskiej nazwy? Bo zdecydowana większość instaluje Ultimate na samej nazwy, a faktycznie Pro na ogół w zupełności wystarcza. A swoją drogą, to kombinujesz jak koń pod górkę, ja kupując Ryzena pobrałem wcześniej w/w mod MrT Win7 x64 Final 2017, i programem NTLite dograłem wszystkie potrzebne mi sterowniki. Z tego poradnika w 5min się nauczyłem dogrywać stery, bo wcześnij nigdy tego nie robiłem (drugi sposób z NTLite) -

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Widzior napisał:

A potrzebujesz realnie wersję Ultimate, czy tylko dla szpanerskiej nazwy? Bo zdecydowana większość instaluje Ultimate na samej nazwy, a faktycznie Pro na ogół w zupełności wystarcza.

bo pewnie mu sie wysietla w pro : microsoft windows upgrade a na ultimate juz tego nie ma bo wyzej nie mozna podniesc ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JARST napisał:

pobierasz narzędzie Windows 7 Image Updater oraz obraz ISO windows 7  integrujesz obraz za pomocą tego narzędzia .to nie żadna bzdura panie @wiktorynek wszechwiedzacy

Tak ja po wcześniejszych kilku próbach instalacji w7 na nowym komputerze w końcu się udało oczywiście na oryginalnym obrazie iso żadne mody itp. Bo nic nie będzie działać tylko orginalne iso!! Wszystko się udało winda się odpaliła i w7 elegancko działał. 

JARST lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie