Skocz do zawartości

wiktorynek

Mega użytkownik
 • Zawartość

  8290
 • Posty z Chatbox

  155
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  147

Ostatnia wygrana wiktorynek w dniu 12 Sierpień

Użytkownicy przyznają wiktorynek punkty reputacji!

O wiktorynek

 • Tytuł
  Zaawansowany użytkownik

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnie wizyty

3478 wyświetleń profilu
 1. wiktorynek

  Win7 + Coffe Lake + H370 = brak sterownika CD/DVD ?

  Oryginalnego, czystego. Nie wiem jaki kto ma poziom umiejętności, bo można potem konfigurować, wyłączać WU, instalować sterowniki ręcznie, instalować inną wersję niż najnowsza, ale to dla średnio zaawansowanego użytkownika. Dla laika pozostaje zainstalować najnowszą wersję i zdać się na Windows Update.
 2. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Hmmm... mam trochę inne zdanie, ponieważ jeśli ktoś zamontował sobie drugi lub trzeci dysk w zatoce DVD, to musiał potrafić: - wykręcić napęd DVD - przekręcić wspornik z napędu DVD do adaptera - umocować dysk w adapterze - przełożyć listwę ozdobną z napędu do adaptera - włożyć i przykręcić adapter z dyskiem Jeśli zamontował sobie drugi dysk wewnątrz to musiał: - zdjąć klapkę na dysk lub większą klapkę serwisową - zamontować dysk - założyć klapkę. Tego nie zrobi kompletny laik z dwoma lewymi rękoma. A podobna czynność w komputerze PC jest prostsza. Natomiast żeby już nie przedłużać dyskusji, to ja nie twierdzę, że nie ma innych sposobów czy programów, tylko nadal uważam, że chwilowe odłączenie jest prostsze i pewniejsze(ponad wszelką wątpliwość 100% skuteczności) od instalacji i konfiguracji jakiegokolwiek programu. Użytkownik i tak wybierze sobie rozwiązanie co do którego będzie się czuł na siłach.
 3. wiktorynek

  Win7 + Coffe Lake + H370 = brak sterownika CD/DVD ?

  Win 8.1 ma co prawda wbudowane sterowniki USB 3.0 i NVMe w system, ale nie są one tak bogate i nowe jak w Win 10 - można spróbować, to nic nie kosztuje. Jednak i tak problemem będą sterowniki grafiki zintegrowanej - nie ma i nie będzie. Może dałoby się zmodować starsze, ale nie chcę nikogo naciągać na niepewne rozwiązanie i nie do końca działający poprawnie sprzęt. Lepiej przyjąć, że laptop z procesorem 8 generacji jest skazany na Win 10.
 4. wiktorynek

  Testy dysków SSD oraz HDD

  Wśród ekonomicznych dysków TLC Silicon Power zaliczają się do udanych i dobrych konstrukcji. Całkiem przyzwoite dyski + wsparcie od producenta: soft do diagnostyki i zarządzania + aktualizacja firmware.
 5. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Absolutnie się nie zgadzam. W przypadku instalacji na każdym dysku osobny przy odpiętych pozostałych dyskach jest tylko i wyłącznie na dysku systemowym. Podczas instalacji kolejnych systemów na kolejnych partycjach zawsze nadpisywany jest boot sector na pierwszej partycji. Instalatory Windows robią to świetnie i bezproblemowo. Tu trzeba przestrzegać tylko zasady instalacji od najstarszego systemu do najnowszego. W przypadku instalacji systemów tej samej generacji nie ma znaczenia w jakiej kolejności to zrobimy. To trzeba przemyśleć i zaplanować. Eee... wyjęcie dysku w zatoce DVD = 1 śrubka. Wyjęcie innego dysku z wewnątrz - klapka serwisowa do dysku lub większa ogólna. Wyjmować dyski z laptopa chyba potrafi każdy, a jak ktoś tego nie potrafi, to nie powinien się brać za instalację wielu systemów i z reguły takiemu komuś jest to niepotrzebne. P.S. Ja i tak jak za to się biorę, to wyciągam wszystkie dyski. Najpierw czyszczenie laptopa/komputera, pasty/termopady, HDD - zerowanie, SSD - Secure Erase/Sanitize, potem partycjonowanie i na koniec instalacja systemu/ów dokładając/wyciągając kolejno i na koniec finalizacja czyli umieszczenie wszystkich dysków i zamknięcie obudowy. Mam to zautomatyzowane w ruchach, a potrzebne narzędzia pod ręką. Do tego dochodzi często aktualizacja Win 7, 8, 8.1 do Win 10 w celu rezerwacji licencji. W zależności od sprzętu i potrzeb część systemów mam już skonfigurowanych i wystarczy szybkie klonowanie. Sterowniki przygotowane i zestaw aplikacji. Kilka godzin i kompleksowo ogarniam każdy sprzęt od A do Z.
 6. wiktorynek

  5 letni dysk SSD zwolni l do poziomu starych dysków magnetycznych !

  Nie dociekaj dlaczego tak jest w ten sposób. Od początku wiemy, że coś jest nie tak. Sanitize tego Cruciala jest potrzebne, aby wykluczyć efekt zapchania(przy okazji i mniej prawdopodobne), ale przede wszystkim aby usunąć/naprawić to co mógł zrobić Linux - a Linux potrafi tak namieszać z tablicami partycji, że potem Windows działa jak działa lub w ogóle nie działa. To nie jest aż tak dużo roboty i nie trwa aż tak długo. Instalacja czystego Win 7, 8.1, 10 z pendrive (offline bo internet nie jest tu do niczego potrzebny), instalacja Crucial Storage Executive i wykonanie Sanitize. P.S. Jeśli po Sanitize będzie to samo, to po wyeliminowaniu błędów pamięci RAM w Memtest zostanie na 90% już tylko płyta, bo karta graficzna czy zasilacz są mało prawdopodobne w tym przypadku.
 7. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Może i ten program jest dobry, fantastyczny i rewelacyjny, tylko po co? - odpięcie kabelka w PC lub wyjęcie dysku w laptopie na czas instalacji daje nam idealną sytuację bez ingerencji i dodatkowych czynności.
 8. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Podejście praktyczne. Wszelkie naprawcze menedżery rozruchu są tylko do łatania sytuacji awaryjnych. Ścierwem dla mnie są wszelkie zbędne dodatkowe aplikacje w systemie. Czy ten program jest dobry czy zły nie oceniam. Natomiast windowsowy boot manager jak dla mnie jest bardzo dobry - prosty, przejrzysty, konfigurowalny. Jak dodać do tego możliwość wyboru urządzenia bootującego w biosie oraz w menu rozruchu, to moim zdaniem nic więcej nie potrzeba. To teraz na spokojnie zastanów się ile dodatkowych narzędzi i roboty potrzeba, aby otrzymać namiastkę rozwiązania idealnego w każdym calu - po prostu genialnego - każdy dysk z każdym systemem całkowicie niezależny i odporny na wszelkie zakłócenia czy problemy, dodatkowo czysty jak łza i bez marginesu niepowodzenia.
 9. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Faktycznie nie zrozumieliśmy się. Ja mam na myśli sytuację, gdy instalując kolejne systemy na kolejnych dyskach fizycznych bez ich odpinania, bootsector nadpisze się na pierwszym dysku. Spowoduje to sytuację, że odpinając pierwszy dysk, nie uruchomimy systemów na pozostałych dyskach. Dlatego, aby nigdy nie mieć takiej sytuacji, nigdy niczego nie naprawiać, mieć pełną swobodę, wygodę itp itd należy odpiąć wszystkie pozostałe dyski na czas instalacji systemu. Podczas włączania komputera/laptopa wciskamy F11/F12(szybkie menu rozruchu) i wybieramy dowolny dysk z dowolnym systemem. P.S. Ja jestem nieprzejednanym zwolennikiem prostoty i niezawodności działania. Dlatego u mnie każdy dysk jest wstępnie popartycjonowany(nawet jak jest to jedna partycja), abym podczas instalacji tylko sformatował istniejącą partycję na którą trafi system - dzięki czemu pozbywam się dodatkowych mini partycji systemowych, a nawet komunikatu o nich podczas instalacji. Każdy dysk ma osobny, niezależny system lub dysk bez systemu i każdy może funkcjonować gdziekolwiek bez żadnych problemów. Programy naprawcze do sektorów rozruchowych, to dla mnie zło (nie)konieczne.
 10. wiktorynek

  5 letni dysk SSD zwolni l do poziomu starych dysków magnetycznych !

  Nie odpowiedziałeś czy zrobiłeś w końcu to czyszczenie dysku.
 11. wiktorynek

  [Luźna Rozmowa] Co nowego w 10 wersji okienek

  Masz @Mark72 - chłoń literę żywiciela i bóstwa: https://www.dobreprogramy.pl/Nowe-latki-dla-Windowsa-10-dostepne.-Usuwaja-problem-wysokiego-obciazenia-procesorow-AMD,News,89919.html
 12. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Żonglujemy dyskami czyli odpinamy co chcemy i kiedy chcemy z dowolnym systemem i tu żaden PloP nie pomoże, bo jak odepniemy dysk z PloPem to reszta umrze. Poza tym to dodatkowe ścierwo. Pamięć mam dobrą, ale nie pamiętam już takich płyt. To musi być coś poniżej socket 478. I wcale nie musi być opcji bootowania z USB - wystarczy że pendrive jest widziany wśród dysków, który ustawiamy jako domyślny i wystarczy wtedy ustawić first boot z HDD. Tak, w każdym przypadku jak instalujesz system na kolejnym dysku czyli 1, 2, 3... lub kolejnej partycji, natomiast jak instalujesz system na dysku 0, a masz oprócz tego jakiś inny dysk podpięty, to bootsector tam właśnie wyląduje.
 13. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Ja nie widziałam nigdy możliwości wpływu instalującego na położenie bootsectora, natomiast reguła jest bardzo brzydka. Instalując pierwszy system przy dwóch dyskach fizycznych, bootsector wyląduje zawsze na dysku niesystemowym czyli niewłaściwym. Żeby było ciekawiej instalując drugi system na drugim dysku bez odpięcia pierwszego dysku, bootsector nadpisze się na pierwszym dysku. Tu nie ma zmiłuj, podczas instalacji wielu systemów na wielu dyskach zawsze pozostałe odpinami, jeśli chcemy mieć niezależne systemy i mieć możliwość dowolnego żonglowania dyskami.
 14. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  Wystarczy tylko bootsector wyląduje nie tam gdzie trzeba.
 15. wiktorynek

  Instalacja win na komputerze z 2 dyskami, bez usb

  To może załóż sobie temat jak zainstalować Win 7 na Twoim sprzęcie(podając konfigurację). To musisz wyłączyć WU co nie jest zadaniem prostym, a nawet jak to zrobisz to może być nietrwałe. Załóż sobie temat co i jak zrobić aby Win 10 nie pobierał aktualizacji i jak mu wyłączyć zbędne funkcje/usługi. Samo zainstalowanie/sklonowanie systemu na drugi dysk nic przecież nie da.
×

Powiadomienie o plikach cookie