Skocz do zawartości

3 najważniejsze warunki uzyskania maksymalnej sprawności i wydajności dysku SSD i nie tylko


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Zaawansowani użytkownicy o tym wiedzą, ale pewnie niektórym się to przyda.

Są 3 podstawowe warunki(od podstaw) pełnej sprawności i wydajności dysków - w szczególności SSD:

1. przesunięcie początkowe 1024 bajty

2. rozmiar klastra 4096 bajtów(4kb)

3. włączony TRIM

Nie będę tu się rozpisywał i Wam truł - te artykuły wszystko wyjaśnią:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

P.S.1 Uwaga - niektóre artykuły są dość przestarzałe jeśli chodzi o przenoszenie zmiennych środowiskowych - nie sugerować się tym, to jest obecnie błędna porada. W tym temacie skupiamy się na tych 3 podstawowych aspektach.

 

P.S.2 Aby uprzedzić ewentualne pytania funkcja TRIM jest wspierana przez systemy Windows od Win 7. Funkcja Garbage Collection jest wbudowana sprzętowo w praktycznie każdy dysk SSD. TRIM można wywołać na żądanie za pomocą odpowiednich narzędzi programowych. Wyżej wymienione funkcje działają najlepiej(idealnie w 100%) jeśli cały obszar dysku SSD to jedna partycja. Mają one za zadanie przerzucać dane do mniej używanych komórek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzielić dysk SSD na partycje, a możliwym ewentualnym skróceniem żywotności bym się nie przejmował.

 

P.S.3 Uwaga - aby Windows 7 wspierał TRIM w dyskach SSD na PCI-E, M.2, NVMe trzeba dodać odpowiednie sterowniki do systemu. Zawarte one są w poprawkach:

KB2990941-v3

KB3087873-v2

lub Convenience Rollup KB3125574-v4

Nie dotyczy dysków SSD na interfejsie M.2, ale na kontrolerze SATA3.

Od Win 8 wzwyż zawarte one są już w systemach.

marcin23imk lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcie początku partycji przy dysku HDD nie jest ważne. Miejsce na te małe partycje systemowe nie wpływa na przesunięcie. Zaraz po nich nadal powinno być 1024. Natomiast w HDD(również SSD) na systemie plików NTFS ważny jest rozmiar klastra 4096 bajtów(4kb) - to wpływa pozytywnie na szybkość odczytu i zapisu, jednak zabiera miejsce przy wykorzystaniu małych plików - plik mniejszy od 4kb zajmuje cały klaster 4kb, reszta miejsca pozostaje pusta. Ponoć takie rozwiązanie jest najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób kopię danych przed jakimikolwiek operacjami!!!

 

Krok1:

Najlepiej sprawdzić każdą partycję za pomocą programu ASS SSD:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

W danych dysku, druga opcja od dołu ma być na zielono i OK

 

as-ssd-bench.png

 

 

Krok 2:
 

Można spokojnie przesunąć dane nie systemowe za pomocą :

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

opcja Align Partition.

 

UWAGA:

W zależności od ilości danych to może długo trwać!

 

Na partycji systemowej nie próbowałem, może jakiś chętny (ktoś bliski formatu? ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem według 1 linka i tak mi to wyszło .W takiej sytuacji należy wykonać ponowne wyrównanie partycji np. z pomocą pakietu Parted Magic i programu GParted. Przed wykonaniem poniższej operacji należy zaopatrzyć się w [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]. W programie GParted wybieramy partycję do wyrównania,  klikamy prawym klawiszem myszki i z menu wybieramy pozycję: „Resize/Move” i ustawiamy: „Free space preceding(MiB)”: 2MB oraz „Align to”: MiB.Zatwierdzamy zmiany i klikamy „Apply”. Operacja potrwa w zależności od wielkości dysku od kilku do kilkunastu minut. Następnie znów zmieniamy rozmiar partycji tym razem nadając jej zmiany: „Free space preceding(MiB)”: 1MB oraz „Align to”: MiB. Zatwierdzamy zmiany i klikamy „Apply” ponownie. W ten sposób nasz dysk będzie wyrównany do dokładnie 2048 bajta na początku partycji. Powyższa operacja wymaga dwukrotnego przeniesienia całej zawartości partycji, ale jest związana z błędem w programie GParted, który się pojawia przy próbie przesunięcia o dokładnie 1MB. Po tej operacji należy uruchomić komputer z płyty Windows i wybrać z menu „Napraw Komputer”, aby przywrócić prawidłowe ustawienia rozruchu Windows.      i zrobiło mi małą partycje poprawnie a c dalej lipa jest jakiś prostszy sposób żeby to przesunąć .image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób kopię danych przed jakimikolwiek operqacjami!!!

 

Krok1:

Najlepiej sprawdzić każdą partycję za pomocą programu ASS SSD:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

W danych dysku, druga opcja od dołu ma być na zielono i OK

 

as-ssd-bench.png

 

 

Krok 2:

 

Można spokojnie przesunąć dane nie systemowe za pomocą :

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

opcja Align Partition.

 

UWAGA:

W zależności od ilości danych to może długo trwać!

 

Na partycji systemowej nie próbowałem, może jakiś chętny (ktoś bliski formatu? ) ?

kurna ja mam az tak duzo  513024 K - ok 

gdzie ty masz tam 2014 K -ok 

 

nie za duzo mam wiki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie