Jump to content

Recommended Posts

Witam. Narobiłem sobie sporego bałaganu z NAS. W samym urządzeniu miałem zamontowany dysk 6 TB. Był ustawiony jako pojedynczy (single). Przeniosłem na niego wszystkie swoje dane (filmy, zdjęcia, dokumenty itd.). Dokupiłem drugi taki sam o takiej samej pojemności (6 TB).  Oba dyski to Seagate. Żeby ten drugi mógł zacząć pracować to musiałem w pierwszej kolejności podpiąć go do komputera i uaktywnić po czym włożyłem go do urządzenia i przestawiłem z trybu pojedynczego (single) na tryb RAID1 (mirroring) licząc na to że dane zostaną automatycznie przeniesione z tego pierwszego na ten drugi.  I to był chyba błąd ponieważ system w komputerze przestał widzieć zarówno pierwszy jak i drugi dysk. Wyjąłem więc ten drugi na którym nie było jeszcze żadnych danych i w samym urządzeniu zostawiłem ten pierwszy z wszystkimi danymi jednocześnie przełączając samo urządzenie z powrotem w tryb pojedynczy (single). I tu zaczynają się schody: system wykrywa że ''coś'' jest podłączone ale nie pokazuje co. Panel Sterowania - Narzędzia Administracyjne - Zarządzanie komputerem - Zarządzanie dyskami --> tutaj dysk jest widoczny ale jako Nieprzydzielony. Aby go przydzielić muszę go ustawić jako Nowy wolumin prosty co spowoduje przydzielenie dysku ale również jego sformatowanie co znowu usunie wszystkie dane które się na  nim znajdują. Pytanie - co zrobić żeby te dane odzyskać?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Pobierz odpowiedni do wersji systemu

Rozpakuj, uruchom, pokaż okno "Partycje" 

Nie zaszkodzi pobrać i przeczytać

lub instrukcja.pl  > prawy myszy > zapisz jako.

9 godzin temu, Hells Angels napisał:

Co to za NAS? Mój Qnap tworzy woluminy w EXt4 których Windows nie rozpoznaje.

NAS to Probox Mediasonic a system plików to NTFS.

5 godzin temu, jarexpol napisał:

Przydziel mu literkę.

Podpowiedz jak?

3 godziny temu, monos napisał:

Pobierz odpowiedni do wersji systemu

Rozpakuj, uruchom, pokaż okno "Partycje" 

Nie zaszkodzi pobrać i przeczytać

lub instrukcja.pl  > prawy myszy > zapisz jako.

Dziękuję, sprawdzę.

22 minuty temu, jarexpol napisał:

Użyj np.

Jak się nie da, to np. ten.

AOMEI sam używam, resztę masz na obrazku.

Co do EaseUS to ma ograniczenie odzyskiwania plików (500 mb) a klucz nie działa. Na tym dysku 6 TB mam kopie całego systemu i są to obrazy dysku o wielkości kilkunastu GB. Próbowałem Hand  Recovery który pokazał generalnie całą strukturę folderów które są na hdd ale ..... to wersja trial i trzeba kupić licencję. Przypomnę tylko że dysk nie jest sformatowany tylko nie przydzielony więc dane na dysku są, problemem jest ich odzyskanie. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

8 minut temu, jarexpol napisał:

U mnie działa, jest tyle programów recovery na forum to próbuj.

Niestety ale u mnie nie działa, na dokładkę Norton tak się drze że go chyba u sąsiadów słychać.

Dzięki za podpowiedzi i poświęcony czas, w wolnej chwili spróbuję DMDE ale już widzę że jest trochę ''skomplikowany''.

55 minut temu, jarexpol napisał:

To próbuj live cd.

Co masz na myśli?

Próbowałem odzyskać pliki pod jedną z dystrybucji Linux-a (Manjaro) ale efekt ten sam, system wie że ''coś'' jest podłączone ale nie pokazuje co.

Podejrzewam że gdyby udało mi się przydzielić literę do dysku to pewnie wtedy pokazałaby się jego zawartość chociaż pewności żadnej.

3 godziny temu, jarexpol napisał:

Tu masz dział.

Do wyboru jest parę, ja bym zastosował partition recovery.

Rozumiem że masz na myśli ActiveLiveCD.

Ok, spróbuję bo nie mam innego wyjścia. Zależy mi żeby odzyskać dane a przy okazji mam nauczkę.

W tym momencie pracuje na uruchomionym ActiveLiveCD.  Fajne distro, ma kilka narzedzi ale niestety nie posiada polskiej wersji jezykowej dlatego nie bedzie polskich znakow. Wracajac do sedna tematu:  uruchomilem Active Partition Recovery i jak widze jest opcja odzyskania calej partycji czyli calego dysku 6 TB tyle tylko ze nie bardzo wiem czy jest to wyjscie z sytuacji. Jak pisalem wczesniej dysk nie zostal sformatowany tylko jest nieprzydzielony wiec nie wiem jak bedzie przebiegalo odzyskiwanie partycji. Chodzi mi o to zebym sobie nie narobil jeszcze wiekszego balaganu niz juz mam. 

Nastepna aplikacja to Easy File Recovery ale oczywiscie nie widzi dysku, bledne kolo. 

Sprobuje te trzy ktore podales powyzej.

32 minuty temu, Norbi71 napisał:

W tym momencie pracuje na uruchomionym ActiveLiveCD.  Fajne distro, ma kilka narzedzi ale niestety nie posiada polskiej wersji jezykowej dlatego nie bedzie polskich znakow. Wracajac do sedna tematu:  uruchomilem Active Partition Recovery i jak widze jest opcja odzyskania calej partycji czyli calego dysku 6 TB tyle tylko ze nie bardzo wiem czy jest to wyjscie z sytuacji. Jak pisalem wczesniej dysk nie zostal sformatowany tylko jest nieprzydzielony wiec nie wiem jak bedzie przebiegalo odzyskiwanie partycji. Chodzi mi o to zebym sobie nie narobil jeszcze wiekszego balaganu niz juz mam. 

Poczytaj.

Pobierz 14.0, jest PL.

Powodzenia.

Hells Angels likes this
12 minut temu, Norbi71 napisał:

Po 36 godzinach "rycia" dysku przez EaseUS pokazał że na 6 TB dysku znalazł ponad 12 TB danych. Ciekawe jakim cudem skoro dysk jest fabrycznie nowy i nie był wcześniej uzywany.

Tymi 12,24TB się nie przejmuj pewnie podliczone dane to suma tych do odzysku i tych których się już nie da w pełni odzyskać .

26 minut temu, jarexpol napisał:

Przecież pisałeś że masz tam dane, więc nie rozumiem.

Jeśli miałeś to zobacz co to za dane, czy są zduplikowane i czy są poprawne.

Jeden dysk ma z danymi a drugi czysty bez danych.

@Norbi71 wyjmij dyski z NAS i podłącz je standardowo do komputera przez SATAIII (chyba masz SATAIII) odzyskaj dane z pierwszego dysku na którym miałeś dane programem "MiniTool Power Data Recovery" następnie zapisz je na drugim dysku tym czystym.

3 minuty temu, XT66 napisał:

Jeden dysk ma z danymi a drugi czysty bez danych.

@Norbi71 wyjmij dyski z NAS i podłącz je standardowo do komputera przez SATAIII (chyba masz SATAIII) odzyskaj dane z pierwszego dysku na którym miałeś dane programem "MiniTool Power Data Recovery" następnie zapisz je na drugim dysku tym czystym.

No tak miał zrobić, 36 godzin to i tak dobry wynik, poczekamy co napisze.

Nie istnieje program do odzyskiwania danych zastępujący użycie mózgu i choć odrobiny wiedzy odzyskiwacza. Zabawy z Raidem uszkodziły system plików tego dysku, a do chwili obecnej nie wiadomo jaki system był tam uprzednio. NTFS?, ExFAT, a może EXT4?

Podanie nazwy użytego NAS jest zbyt pracochłonne? Zobacz choć w dokumentacji NAS.

Większość NAS tworzy dyski w systemie EXT4 więc szukaj czegoś co takowy obsługuje.

Reklama Hetman

Sam tego nie używałem.

33 minuty temu, monos napisał:

Nie istnieje program do odzyskiwania danych zastępujący użycie mózgu i choć odrobiny wiedzy odzyskiwacza. Zabawy z Raidem uszkodziły system plików tego dysku, a do chwili obecnej nie wiadomo jaki system był tam uprzednio. NTFS?, ExFAT, a może EXT4?

Podanie nazwy użytego NAS jest zbyt pracochłonne? Zobacz choć w dokumentacji NAS.

Większość NAS tworzy dyski w systemie EXT4 więc szukaj czegoś co takowy obsługuje.

W dniu 2.05.2021 o 16:35, Norbi71 napisał:

NAS to Probox Mediasonic a system plików to NTFS.

Bez komentarza :E.

Oczywiście Mediasonic wyprodukował jeden NAS, którego szczęśliwym posiadaczem stał się Norbi71. Wersje HF2, HF7, czy K32 to zwykłe literówki. 
Przykładowy NAS tej firmy

Specification
Podaje nawet wymagania systemu plików dla pojemności hdd  > 2TB
Ale dla znawcy różnica między MBR a GPT to pryszcz.

Panowie, uściślijmy temat.

Nazwa NAS i system plików podałem na początku.

Na dzień dzisiejszy całe połączenie dysków wygląda tak: laptop a w laptopie jest Samsung SSD 512 GB plus zamiast napędu DVD siedzi kolejny czysty i bez żadnych danych SanDisk SSD 512 GB. Do laptopa pod USB jest podpięty napęd DVD z którego pracuje EaseUS jako system LiveCD.  Pod drugi port USB jest podpięty wspomniany dysk 6 TB który jest zamontowany w tak zwanym enclosure a nie w NAS. EasuUS przez 36 godzin pracy na dysku o pojemności 6 TB znalazł ponad 12 TB danych. Ciekawe jakim cudem tych danych jest 2 x więcej niż wynosi pojemność dysku? Tak, zgadza się - mam na tym dysku dane ale nie w takiej ilość, przecież to zaprzecza logice. Nie mam obecnie fizycznego dostępu do laptopa ponieważ jestem w pracy i u mnie jest godzina 10.47 a u was 16.47. To co napisałem odnośnie ilości danych sprawdzałem dzisiaj rano przed wyjściem z domu. Zauważyłem jeszcze jeden problem dzisiaj rano - ponieważ EaseUS zakończył już skanowanie dysku to tak dla "testu" chciałem odzyskać folder i nazwie Dokumenty i przenieśc go z dysku 6 TB na ten czysty 512 GB który jest zainstalowany w laptopie zamiast napędu DVD. Nic z tego, EaseUS wyświetla komunikat iż mam za mało wolnego miejsca. Zabawne bo dysk jest sformatowany i bez żadnych danych a folder Dokumenty ma wielkość kilkuset MB. Mam prośbę, piszcie pojedynczo bo zaczniemy się w tym wszystkim gubič

@jarexpol
może ty napisz ponieważ jesteś chyba najbardziej zaangażowanych w temat.