Skocz do zawartości
darkowal

Deepin: testujemy chińskiego Linuksa, który ma czym zachwycić Polaków

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj ciekawostka: deepin okazał się pierwszą linuksową dystrybucją, która bez jakiegokolwiek konfigurowania poradziła sobie z obsługą ekranu dotykowego komputera MSI.

Dystrybucja zachwyca poziomem dopracowania i wygody użytkowania, przynosi własny pulpit i świetnie zintegrowane z nim aplikacje systemowe i co dla niektórych może być kontrowersyjne, mało zważa na kwestie licencjonowania.

Przygodę z deepinem zaczynamy od pobrania obrazu ISO z systemem. Dużego wyboru nie ma, pobrać możemy mający 3,2 GB plik na 64-bitową architekturę x86. Zgrywamy go na pendrive (lub płytę DVD dla posiadających jeszcze optyczny czytnik) – poradzi sobie z tym praktycznie każdy programik do takiego zgrywania przeznaczony, np. Unetbootin czy Rufus, a potem wystarczy włożyć pendrive w port USB i rozpocząć instalację.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[ Wysłane z czarnej skrzynki T.k ]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego Ameryki nie odkryłeś  już w południe o tym pisaliśmy -  testuje to już od  4 godz i rzeczywiście  trzeba przyznać  że się postarali i jak tak dalej będą  działali to konkurencja rośnie poważna dla win .

Jest to  najbardziej prosta i intuicyjna  dystrybucja  linux  jaką testowałem  dla  mniej wprawionych  prosta jak WIN  nic nie muszą grzebać tylko używać.

Teraz próbuje  instalować gierki i programy pod  win  jak na razie idzie bez problemu  zobaczę jak dalej będzie.

Systemik mi sie podoba warto potestować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Miałem to pisać że dziwnie się złożyło z tym tematem :)
A co do Deepin'a to może on ładnie wygląda ale wciąga trochę podzespołów i jest trochę zbugowany, co do najlepszej wersji podobnej do Windowsa to tylko Zorin OS albo Linux Mint :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No jakoś tak wyszło jestem Debianinem  :D

Zbiór Linuxów:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

TheStraight    "  co do najlepszej wersji podobnej do Windowsa to tylko Zorin OS albo Linux Mint "  a tu  się nie bardzo z Tobą  zgodzę  a przerabiałem  no prawie wszystkie  i do testu i oceny  biorę żonę bo z niej taka linuksiara  jak ze mnie kosmonauta  więc mniej więcej  mam ocenę  laika .

Testuje  to dopiero  raptem parę godzin  ale myślę że  dla tych  bardzo nie kumatych  będzie to dobra alternatywa - muszę to  wypróbować  jeszcze na kuzynie ten to już kompletna  noga zobaczymy co  powie na ten  systemik.

Na tak  krótki  czas  testowania to mi bardziej przypasował  lepiej niż  MINT  - okaże się w praniu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W końcu zainstalowałem go w UEFI - tutorial: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Działa fajnie, ale nie umie zaktualizować pakietów, pewnie muszę przebudować cache. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj  o 1 w nocy  sam mi pokazał że  są aktualizacje  wcześniej jak mu to kazałem zrobić to mielił i mielił , olałem to i grzebałem dalej z programami win i sam pokazał że są do pobrania - jeszcze też nie sprawdzałem  co i jak mało czasu - będę po południu  dalej bawił się nim.

Skopiowałem sobie ten ich programik  deepin-boot-maker  na win  ale też go jeszcze nie próbowałem  jestem ciekaw jak zadziała ? .

deepin-boot-maker  Bardzo  proste narzędzie do tworzenia  dysku instalacyjnego usb  (  uwaga  jeżeli zaznaczymy  formatowanie to paluszka sformatuje tylko na FAT 32  )  nagrywałem  iso  deepin-15.5-amd64  jak  i  iso  windows  więc  jak chcemy  żeby windows  nagrał w formacie ntsf  to nie zaznaczać  formatowania  oczywiście wcześniej  palucha sformatować do tego formatu.

deepin-boot-maker  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Chciałem dodać zdjęcia  ale nie mogę   (  Możesz korzystać z 9,78 KB dostępnego limitu miejsca na załączniki (maksymalny rozmiar pojedynczego pliku to 9,78 KB)  )

Dobrze by było  żeby  ADMIN  to zwiększył ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam  zainstalowany  Win 10 pro  od  woj_ani217  i czy mogę zainstalować  tego linuksa  obok windows .

Nie ma problemu możesz instalować

1 - robisz miejsce na linuksa  czyli  zmniejszasz partycję C:  tak żebyś miał 40 - 45 GB  miejsca  ( możesz więcej zależy ile masz )

2- nową partycje formatujesz na ntsf

3- ściągasz iso   [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4- ściągasz  deepin-boot-maker  ( adres wyżej )  wypalasz nim paluszka

5 - odpalasz komp..  z paluszka  nic nie ruszasz  instalacja sama ruszy

6 -  wskazujesz tą partycje co ją przygotowałeś do linuksa  i się instaluje ( podobnie jak win )

7 - cieszysz się linuksem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koledzy zainstalowalem tego linuxa, moja karta to nvida 330. Użyłem sterowników Nvidia ale niestety przy filmach i przegladaniu netu obraz nie jest plynny pojawiaja sie poziome kreski. Czy macie jakie rozwiazanie na to?

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstalowałem tego linuksa  to pierwszy jaki sam sobie zainstalowałem  nawet mi się podoba ale chciałbym  ustawić  żeby  jako pierwszy  uruchamiał się Win 10  gdzie to można zmienić ?  i czy można ?.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zainstalowałem tego linuksa  to pierwszy jaki sam sobie zainstalowałem  nawet mi się podoba ale chciałbym  ustawić  żeby  jako pierwszy  uruchamiał się Win 10  gdzie to można zmienić ?  i czy można ?.

Pewno że można i to bardzo prosto - kliknij prawym przyciskiem myszki  na pulpit  ukaże  ci się menu  wybierz  ustawienia ekranu . pokaże się następne , zjedź  na sam duł  i wybierz  menu rozruch  - zaznacz Windows 10 i masz zrobione.

Po restarcie systemu  uruchomi się windows 10  a jak chcesz linux  to strzałeczką  w górę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wejdz do biosu i ustaw w kolejności rozruchu partycje z Windowsem wtedy sam ci się będzie odpalał a jak będziesz chciał linuxa to przy odpalaniu wchodzisz w boot menu i wybierasz "dysk" z linuxem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wejdz do biosu i ustaw w kolejności rozruchu partycje z Windowsem wtedy sam ci się będzie odpalał a jak będziesz chciał linuxa to przy odpalaniu wchodzisz w boot menu i wybierasz "dysk" z linuxem

A po co te kombinerki  jak  może tak jak mu podałem w 30 sekund to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak by szlo go live zainstalowac na kiano slimtab pro 8 to bylo by fajnie,ale za chiny nie wiem jak to zrobic bo tam w tablecie nie widzi uefi i wypalonego usb ,probowalem rozne linux  :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak by szlo go live zainstalowac na kiano slimtab pro 8 to bylo by fajnie,ale za chiny nie wiem jak to zrobic bo tam w tablecie nie widzi uefi i wypalonego usb ,probowalem rozne linux  :/

A próbowałeś tym   " wypalić "  deepin-boot-maker  ?  może będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz zainstalowane dwa systemy lub więcej na jednym dysku wchodzisz w menu bootowania w biosie i każdą partycje z systemem wykrywa ci jako oddzielną i możesz sobie ustawić co ma pierwsze bootować :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi