Jump to content

Płyta główna pracująca w trybie "CSM" z Intel 11700K

dzikiws
 Share

Recommended Posts

Witam.

Posiadam płytę główną MSI Z590 Pro WiFi - niestety płyta pracuje tylko w trybie UEFI, a ja potrzebuję, aby pracowała w trybie "CSM" (choć pracuje, ale tylko w jednym przypadku), potrzebuję informacji jaka płyta główna innego producenta z gniazdem procesora 1200 Intela pracuje w trybie "CSM", bez specjalnych zabiegów.

Tylko proszę o nie pisanie typu " każda płyta pracuję w trybie "CSM".

Płyty za 200-300zł mają full obsługę csm a Ty byś w takiej drogiej płycie nie miał? Przejrzyj dokładnie bios.

Po za tym Twój problem wygląda na kartę graficzną która nie ma właśnie uefi, po włączeniu csm wszystko rusza.

Jakie podpowiedzi, masz gdzieś tą opcję w biosie ale nie potrafisz jej poszukać, z drugiej strony kupujesz tak drogą płytę i twierdzisz że csm nie obsługuje, no to przed zakupem trzeba było pomyśleć co bierzesz a nie teraz żale wylewasz na forum. Przez ten czas już byś dawno google przejrzał i byś wszystko znalazł ale lepiej iść na łatwiznę. Zapewne bios masz w trybie legacy a nie advanced i 75% opcji nawet nie widzisz a tam opcja csm support jest.

Miłego weekendu i szukania B)

Dzięki "Filagol" - kontaktowałem się wcześniej z forum polskim MSI - ale dziękuję za tą podpowiedz.

A do "Darien" - jeśli bierzesz jakieś leki, to idz do lekarza, aby Tobie je zmienił, ja nie bez powodu zadałem takie pytanie, a Ty jak nie masz pojęcia o czym ja piszę to nie pisz bzdur chociaż, a bios to znam doskonale i opcja w nim wyboru CSM na UEFI też wiem gdzie jest.

"Filagol" - temat do którego mnie podesłałeś nie dotyczy mojego przypadku - po przetłumaczeniu tematu - on radzi jak zainstalować windows 10 lub 11, jaki używać dysk (hdd,ssd,m2) i w jakim trybie wykonywać instalacje systemu, UEFI czy CSM i jaki ma to wpływ na system po instalacji (ta zmiana).

Mój przypadek z tą płytą jest inny, a mianowicie, brak możliwości pracy w trybie "CSM", można ją ustawić, ale po restarcie następuje powrót do ustawienia "UEFI" - to jest mój przypadek - czyli brak możliwości pracy biosu w trybie "CSM" - płyta przełączy się automatycznie w tryb "CSM" tylko w jednym przypadku i po restarcie nie zmienia ustawienia.

Dlatego zadałem pytanie, bo są tu osoby które pracują w serwisach i sklepach i może mają wiedzę czy inne firmy robią tak samo - a jeśli istnieje to jaka?

Nie wiem czy w Twoim przypadku pomoże, ja robię tak

-wyłączam Secure boot
-wyłączam Fastboot jeśli jest nadal włączony
-czasami wyłączam obsługę UEFI(lub włączam "tylko CSM") lub  bootmenu wybieram interesujący mnie schemat botowania( w MSI F11)

Pamiętam, że raz miałem przypadek gdy nie chciał się przełączyć ten tryb pomimo kilku restartów. Pomogło dopiero wgranie nowego biosu.

Dzisiaj składałem zestaw na 12gen, ustawiłem bios pod CSM i instalka win10 mi nie ruszyła. Wgrałem najnowszy bios, ustawiłem CSM ponownie i system się zainstalował bez problemu, więc pozostaje zagadką dlaczego na Twojej konfiguracji nie działa.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dzięki za podpowiedz - ale....

1. nie napisałeś co to za płyta,

2. nie czytałeś moich wszystkich wypowiedzi - napisałem, iż jest tylko jeden przypadek, kiedy płyta się przełączy na stałe - jeszcze raz - na stałe tryb CSM

3. ja napisałem  jaką mam płytę, MSI, pisałem na forum MSI i dostałem odpowiedź, że firma Intel (bo na takim "chipsecie" mam płytę, wprowadziła 2 latam temu, aby firmy robiące płyty i bios wprowadziły do biosu automatycznie uruchamianie trybu UEFI.

4. pisałem wcześniej, że założyłem tu taki temat, bo są tu osoby które sprzedają i składają kompy i mnie podpowiedzieli czy są inni producenci płyt głównych, którzy dopuszczają pracę płyty głównej w trybie CSM - bez specjalnych zabiegów.

i to tyle.

33 minuty temu, dzikiws napisał:

czy są inni producenci płyt głównych, którzy dopuszczają pracę płyty głównej w trybie CSM

Ja nie wiem co za czary mary masz na tej Z590, bo np. mój brat ma płytę MSI B560M BAZOOKA i żadnego problemu z zainstalowaniem Win10 Pro w trybie CSM Legacy nie miał. Lepiej się pochwal, na jakim dysku chcesz bootować w trybie CSM, bo większość nowych dysków m.2 NVMe już tego nie ogarnia, i to tu jest problem, a nie w płycie.

2 godziny temu, dzikiws napisał:

Jak byś wszedł na stronę MSI o tej płycie - ja o tym przy kupnie przez internet nie wiedziałem - jest napisane, iż płyta wspiera tylko systemy 64 bitowe.

A co ma do tego CSM?

Nie napisałem płyty bo to 12gen a nie 11 jak u Ciebie, ale był to Gigabyte B660 ds3h ddr4, a nie będę zamawiał do siebie na serwis MB za 1200pln tylko żeby sprawdzić czy działa CSM.

Tak, MB startują domyślnie w UEFI, chyba że przestawisz kolejność botowania w "biosie", i jak sam możesz zauważyć nie obyło się bez problemów, bo zadziałało dopiero po nowszym "biosie".

Dysk na którym instalowałem to 970Evo m.2 nvme.

Jeśli będę składał na 11gen również mogę wrzucić spec, choć wątpię czy coś to zmieni w naszym rozważaniu.

Złożyłem na szybko "byle co". Tryb CSM był domyślnie włączony, jedynie zmieniłem kolejność bootowania.

10x64 zainstalowała się.

10x86 również, ale brak sterowników pod x86.

Bardzo dużo informacji - dzięki - dlaczego zapytałem o elementy na płycie głównej - bo u mnie płyta MSI + Proc Intel 11700K+ karta AE5 Plus - bez względu na zmianę w biosie po restarcie samoczynnie ustawia opcje na UEFI, wymuszenie pracy płyty w trybie CSM jest tylko możliwe w jednym przypadku - jeśli na płycie będzie wsadzony element nie kompatybilny - np. karta grafiki GTX 750 Ti - bo taką mam - wtedy tryb CSM jest na stałe włączony. To jest ten przypadek, kiedy płyta pracuje w CSM.

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, masz bios z lutego 2021r, może w nim jest taka możliwość, u mnie jest bios z maja 2022r.

Dzięki za pomoc i informacje, jak wcześniej pisałem - firma Intel dwa lata temu,. około, "zasugerowała", aby płyty uruchamiały domyślnie UEFI, taką informację uzyskałem na forum MSI oraz, że płyta obsługuje tylko systemy 64 bitowe co jest nie prawdą, bo ja uruchomiłem freedos + bootloader 32 bitowy, służy do wyboru systemy windows lub linux.

Nowy bios zrobiony, grafika też nowsza.

Jedyne co ustawiłem w biosie to CSM, resztę ustawił automatycznie, 10 x64 zainstalował się.

Tak, domyślnie jest botowanie  UEFI, po zmianie startuje za każdym razem w Legacy.

Oficjalnie wspiera tylko x64, ale jak widać x86 da się zainstalować.

Teraz zauważyłem info w biosie, że integra nie wspiera CSM.

Jeśli używasz tylko integry, może stąd problem, a ja nie mam cpu  z grafiką aby to sprawdzić.