Skocz do zawartości

Linux nie uruchamia się z Boot menu


TediPower

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Windows 11 na dysku A, i Linux Zorin OS na dysku B, W biosie mam ustawione by system uruchamiał się zawsze z dysku A czyli Win.

A Linuxa uruchamiałem przez boot menu (F2 podczas uruchamiania i wybierałem dysk B i się uruchamiał)

Po ostatnich aktualizacjach Win11 chyba, jak wybieram w Boot menu Dysk B Linux się nie uruchamia tylko dysk A z Win

Jak zmienię kolejność uruchamiania czyli nie dysk A z Win tylko dysk B z Linux To się uruchamia za każdym razem Linux

Co poszło nie tak Bios był nie ruszany od 3-4 miesięcy a w tym czasie normalnie mi to działało z Linuxa korzystam 1-2 w tyg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się w biosie porąbało, bo wybieranie przez F2 nie działa.

Możesz ustawić w biosie bootowanie na dysk B a w grubie zmienić kolejność uruchamiania, dać windowsa jako pierwszego, a linuksa jako drugiego.

Zorin to debianowaty, więc zainstaluj w nim grub customizer i w nim zrobisz wszystkie operacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok od nowa:

W komputerze dysk A tylko 1 dysk instaluję Windows po instalacji wyciągam ten dysk.

W komputerze dysk B tylko 1 dysk instaluję Linuxa po instalacji podpinam wszystkie dyski.

A. Windows 1 Partycja

B. Linux 2 Partycje

C. Gry 1 Partycja

D. Archiwum 2 Partycja

 

Podczas uruchamiania komputera wciskam F2 (F8 czy też DEL lub inny jaki jest wymagany)

Domyślny dysk na rozruch jest A (win) aby uruchomić Linuxa wchodzę w Boot Menu i wybieram z czego ma wystartować komputer

np Dysk B lub pendrive jak podpięte tak uruchamiam Linuxa

 

Jak ustawię by dysk B z Linuxem był domyślny to się uruchamia i jak boot menu wybiorę dysk A z Win to win się uruchomi

Po restarcie prawidłowo domyślny Linux dysk B na odwrót już się nie da.

A wolę by domyślnym był dysk A Win a nie B Linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Faktem jest że po wywołaniu Boot menu bios nie potrafi przełączyć na dysk B i uruchomić linuksa.

Ja bym zrobił reanimację biosa.

Ale tak się nie robi jak ty. Przy instalacji systemów nie wyciąga się dysków, tylko podczas instalacji wskazuje się gdzie się ma system zainstalować.

Podczas instalacji Linuksa Windows nie został dodany do menu bootloadera bo nie był widoczny. Bootloader możesz zainstalować w MBR dowolnego dysku i system wybierasz z menu startowego a nie z menu biosa. Jeden z systemów ustawiasz jako domyślny i on zawsze startuje pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ja odkąd pamiętam zawsze tak robię tak samo jak miałem WinXP i Win8 zawsze wyjmuję dyski nie potrzebne zostawiam tylko ten który instaluję nie chcę mieć tego dziwnego menu podczas uruchamiania systemu. A dlaczego bo miałem 2 x tak jak piszesz i jak mi padł system bo virusy albo sam coś poknociłem to nie uruchamiał się żaden system ani ten uszkodzony ani ten sprawny bo nie miał tego menu. Kiedyś się częściej instalowało system od nowa niż teraz ale mój nawyk został i mi on odpowiada tracę 1-2 min bo muszę odkręcić szybę i wypiąć 3 wtyczki. Życie mnie tego nauczyło i nic tego już nie zmieni nawyki pozostały. Obecnie już nie potrzebuję win XP, 7, 8,1 bo jak będę potrzebował zrobię tak samo odepnę dyski niepotrzebne na czas instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie