Skocz do zawartości

Której marki minikomputer mitx mini-itx usff wybrać ?


franekfranek

Rekomendowane odpowiedzi

Rynek laptopów wyczyściła skutecznie pandemia i e-nauczanie :) Uwzględniając również ewolucję i lata, coraz trudniej kupić z pierwszej reki, coś nie wyeksploatowanego z nielutowanym prockiem, np Dell 6440 / Lenovo T440p . Zastanawiam się czy nie wrócić jeśli chodzi o główny sprzęt do platformy mini itx. Działałem już usatysfakcjonowany na tego typu Dell-u, za to Acer mniej szczęśliwy ale też dawał radę. Laptop pozostałby jako awaryjny. I tak aktualnie w wielu miejscach pojawiają się najczęściej:

 

- Dell Optiplex dużo 4 generacji procków (preferowanej przeze mnie) , dużo portów usb

- HP 800 G2, dużo 5 i 6 generacji procków, dużo portów usb, ale HP to już nie to co dwie pozostałe marki..

- Lenovo Tiny, zazwyczaj liche procesory, a te lepsze windują mocno cenę

 

Za 500-700 pln można kupić coś z np  i5 - 4590 i zintegrowana grafiką. Jako, że nie gram i ma być tylko do internetu i czasami filmów to wystarczy. Poza tym pracuję z zewnętrznym monitorem i rollmaus-em.

 

1 czy standardowo jak w laptopach najmniej problemów jest z Dell-em ?

2 może jest jakaś inna linia lub producent godni uwagi ?

3 które serie wspierają dyski M.2 Nvme 2280 ?

4 co polecacie i czego unikać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam thin miniITX - 8GB RAM, win10 pro. Do tego bezwentylatorowy. Po pół dnia używania temperatury ok 40 stopni.

Dokładnie ten: https://allegrolokalnie.pl/oferta/wydajny-minikomputer-thin-miniitx-8gb-128gb-ssd

Chodzi jak rakieta i mniej prądu zużywa, niż laptop.  Do tego jest dziwny zasilacz sieciowy z taką cegiełką na kablu. Owszem - cegiełka ciepła, jak używam komputera. Wyłączam/zamykam system - a potem ta cegiełka/zasilacz na kablu staje się zimna. Żeby zasilanie sieciowe miały takie cudo, to nie wiedziałem i nie czytałem.Bo jak coś ciepłe, to żre prąd. Wiadomo. Moja myszka modecom nie "rusana" kilka minut, też się wyłączała. Teraz mam myszkę rapoo.

Znajdź w internecie opis gigabyte thin miniITX. Są naprawdę niezłe i do kupienia z procesorem. Resztę złożyć i będzie starczało do internetu, biura, filmów.

Co do portów usb - to hub itd.

Della optiplexa 780 wsadziłem do "siafy". Zapasowy przyda się.

Thin miniITX w kilka sekund uruchamia się i drugi miesiąc używanie jest jak zabawa. Wszystko śmiga.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu ! Dzięki Kitaro.

 

Co do pierwszej opcji nie musi być cichy... no i procesor:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

nieco szybszy - potrzebuję chociaż 4500-5000 pkt CPU mark.

Co do temperatur to ludzie już przesadzają ,rozumiem jeszcze smartfon, którego nosi się koło jajek... ale przecież zasilacz musi być ciepły.

 

Przeglądałem wymienione w pierwszym wpisie modele i dość często pojawiały się zdjęcia płyt z miejscem na dysk M.2 opisanym msata, ale bez wlutowanego złącza.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Nie wiem o co chodzi...

Jako, że po przejściu z dysku 2,5" SSD msata na SSD Nvme zauważyłem największy przyrost wydajności w komputerze, chciałbym pozostać minimum przy tym standardzie.

 

Przeglądałem  oferty płyt mini itx  oraz gotowych mini komputerów na olx... ale ceny szybują > 1000 pln i są często pod gry. Ja parametrów i wskaźników jakie te zestawy oferują nie potrzebuję. Zatem w jakim celu przepłacać, no chyba, że dla stopki :)

Mam w zapasach:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i liczyłem, że może bym go zamontował w laptopie t440p/6440 lub jakimś maleństwie USFF. Szkoda, żeby leżał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ! Ale w niektórych konfiguracjach:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ma mobilny, chyba nie lutowany procesor 6 generacji z literką T o całkiem niezłej i dla mnie całkowicie wystarczającej wydajności:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Przeoczyłeś, czy rzeczywiście nie obsługuje NVMe ?

Skoro budżetowy Kingston A2000 500GB nie zagotował się w obudowie Dell 7470, to tym bardziej nie zrobi tego w znacznie bardziej ażurowej obudowie mini itx gdzie jest mniej osprzętu... ?

 

W końcu odnalazłem specyfikację:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i manual gdzie mowa o NVMe, ale tylko do 250 GB :(

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

skąd takie ograniczenie  dla dysków M.2 ??

wspomniany powyżej procek jest bardzo popularny w tej serii, na olx już od 600 pln komplet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale link który podesłałeś jest do innej obudowy. Co prawda większej i zazwyczaj z większymi możliwościami.. ale zajrzyj jeszcze do mojego wcześniejszego postu. uzupełniłem go o arkusze z danymi dla 800 G2 mini, czy po postu USFF..

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, franekfranek napisał:

Da się coś ustalić w sprawie gniazda na odległość, będąc przed zakupem ?

Nawet jak będziesz patrzył na to gniazdo to nie ustalisz. :D Tylko specyfikacja, a tu brak info. Ewentualnie support HP, ale musisz podać dokładnie model płyty, bo mam obawy, że mogło być różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zgłębię temat, ale chyba i tak zaryzykuję. Najwyżej będzie działał bez NVMe. Ważne, że niedawno kupionego dysku nie muszę zmieniać :) Procesor będzie i tak ok 30 % szybszy od aktualnego, to się pewnie wyrówna wszystko.

Zastanawiam się na ile w takiej sytuacji mogą pomóc dedykowane sterowniki producenta, które posiada np Samsung Evo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dysk NVMe nie zadziała w gnieździe PCI-E 2.0 :E

9 minut temu, franekfranek napisał:

Procesor będzie i tak ok 30 % szybszy od aktualnego

Jaki do jakiego?

9 minut temu, franekfranek napisał:

Zastanawiam się na ile w takiej sytuacji mogą pomóc dedykowane sterowniki producenta, które posiada np Samsung Evo.

W czym mają pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji serwisowej niby go widać:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ale trzeba by doczytać czy wszystkie to gniazdo miały.

Może poszczególne modele różniły się płytami.

Co do ograniczenia pojemności dysku, to ja to rozumiem jako informację, że takie były fabrycznie stosowane.

A w rzeczywistości żadnego ograniczenia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję.  Zbliżona sytuacja jest z telewizorami, niektóre modele obsługują pendraki tylko do 8 czy 16 GB i żadnych większych. dziwne.

Jeszcze dwie kwestie dal wyjadaczy czy dysk M.2 NVMe :

 

1

zadziała w każdym gnieździe M.2 i komputerze, który nie obsługuje NVMe ? Oczywiście z mniejszymi prędkościami.

 

2

nawet jeśli nie będzie miał wsparcia NVMe , będzie szybszy niż zbliżony prędkościami i klasą SSD 2,5" podpięty pod port sata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, franekfranek napisał:

czy dysk M.2 NVMe :

 

1

zadziała w każdym gnieździe M.2 i komputerze, który nie obsługuje NVMe ? Oczywiście z mniejszymi prędkościami

Taaa, a świnki latają i pierdzą na różowo :22Jaja sobie robisz? Inny interfejs, inny protokół, wszystko inne, nawet mechanicznie nie będzie na ogół pasować 5dd2212f18d3b8458968ef9a2ce1c104174559f8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, franekfranek napisał:

zadziała w każdym gnieździe M.2 i komputerze, który nie obsługuje NVMe ? Oczywiście z mniejszymi prędkościami.

Przecież już pisałem:

20 godzin temu, wiktorynek napisał:

Tylko dysk NVMe nie zadziała w gnieździe PCI-E 2.0

PCI-E 2.0 działa w standardzie AHCI, a nie NVMe.

JoahimJ i franekfranek lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chyba się nie zrozumieliśmy...

co do pytania nr 1 mechanicznie cały czas mam na myśli dysk  i gniazda M.2 key M ,zatem kurła mechanicznie na pewno da się podłączyć ! Choćby w omawianym HP 800 G2 jest klucz M ,ale brak oficjalnego potwierdzenia czy zadziała standard NVMe zatem rozumiem, że trzeba szukać dysku z interfejsem AHCI pomimo iż procek 6 generacji ??? Ale KIBEL

 

Zrozumiałem, że M.2 NVMe nie zadziała jeśli chodzi o prędkości i standard...  ale, korzystać będzie można.

 

Crypt, dzięki, ale to kolejny wynalazek :) Monitor już mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto nie odpowie na pytanie jakiego typu jest gniazdo. Pokaże tylko klucz M, czyli PCI-E 2.0 AHCI lub PCI-E 3.0 x4 NVMe

W manualu musi być wyraźnie napisane PCI-E 3.0 x4 aby działało NVMe, a tego nie ma. Ja znalazłem przy HP Elitedesk 800 G2 info o PCI-E 2.0, ale jest kilka modeli i formatów o tym samym nazewnictwie i wszystkie obsługują procesory 6 gen.

W zależności od modelu (nie tylko HP) w tej generacji montowano gniazda M.2: klucz B SATA, klucz M AHCI i NVMe

Bez szczegółowej specyfikacji możesz sobie strzelać do tarczy z zamkniętymi oczami. Prawdopodobnie mogą być obydwa typy PCI-E.

Kup dysk NVMe i sprawdź czy działa. Jak nie zadziała będziesz musiał sprzedać. Po biosie można rozszyfrować typ obsługiwanych dysków, ale tu bios jest bardzo ubogi i podejrzewam brak informacji.

JoahimJ lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to musi wyglądać. Dysk NVMe 500 GB jak w stopce już mam. Zatem nabędę stacje i sprawdzę. Wg mnie na 75 % takowy zadziała :) tylko i wyłącznie z racji bałaganu w HP.  Chyba, że się trafi kolejna generacja tych komputerków G3, to wtedy z automatu idzie 7 generacja i większa pewność.

Dokładnie tak to musi wyglądać. Dysk NVMe 500 GB jak w stopce już mam. Zatem nabędę stacje i sprawdzę. Wg mnie na 75 % takowy zadziała :) tylko i wyłącznie z racji bałaganu w HP.

 

Ponawiam pytanie:

czy dysk M.2 nawet jeśli nie będzie miał wsparcia NVMe, czyli zwykły AHCI , będzie szybszy niż zbliżony prędkościami i klasą SSD 2,5" podpięty pod port sata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie