Jump to content
WinClub
-RKI-

MSI B450 - Aktualizacja biosu o kilka wersji?

Recommended Posts

Tak jak w nazwie tematu - Czy bezpiecznie będzie wykonać taką aktualizację? Chodzi o płytę główną z mojej stopki. Aktualizacja z wersji 7B86vH2 (2019-08-30) do wersji 7B86vH6 (2020-04-24) czyli przeskok o 4 wersje. Pytanie z pozoru błahe aczkolwiek z płytami MSI nie miałem jeszcze większego doświadczenia to też wolę zapytać, gdyż wcześniej siedząc głównie na Gigabytach pamiętam że aktualizacja w danej kolejności była wymagana żeby nic nie popsuć po drodze. Pobocznie dodam że nie chce wykonać tej aktualizacji dla mojego "widzimisię" ponieważ problem który uważałem za rozwiązany dotyczący freezowania się mojego komputera niestety wrócił i myślę że aktualizacja biosu na początek będzie dobrym krokiem.

Jeśli pobierasz BIOS  z oficjalnej strony producenta, to może znajdować się przy nim informacja, jaką co najmniej należy mieć wersję, by moć wgrać tą pobieraną. Wtedy nie musisz wgrywać po kolei, tylko tą wymaganą, a potem najnowszą. Czasem jest to kilka kroków, ale takie informacje - jeśli wymagane - znajdują się przy każdym BIOSie. Jeśli takiej informacji nie ma, możesz skakać cztery stopnie wyżej i więcej. 

5 minut temu, P1O napisał:

Jeśli pobierasz BIOS  z oficjalnej strony producenta, to może znajdować się przy nim informacja, jaką co najmniej należy mieć wersję, by moć wgrać tą pobieraną. Wtedy nie musisz wgrywać po kolei, tylko tą wymaganą, a potem najnowszą. Czasem jest to kilka kroków, ale takie informacje - jeśli wymagane - znajdują się przy każdym BIOSie. Jeśli takiej informacji nie ma, możesz skakać cztery stopnie wyżej i więcej. 

Nie ma nigdzie takowego info o wymaganiu jakiejś konkretnej wersji przed aktualizacją.

Przy każdej wersji biosu jest sobie taka stopka i to w zasadzie tyle

obraz.png.6e6bb771d5197a35e1756859809d4cb7.png

14 minut temu, P1O napisał:

Podaj pełna nazwę płyty lub link. 

W stopce mam przecież. :D

No ale tak czy siak, proszę to link -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

MSI ma chyba najbardziej skąpe opisy do BIOSów. Ale raczej u nich kolejność nie musi być zachowana, za to u Gigabyte i Asrock'a już tak, ale oni mają to dobrze opisane, szczególnie Asrock mnie miło zadziwił, bo ma najdokładniejsze opisy BIOSów.

13 minut temu, Widzior napisał:

MSI ma chyba najbardziej skąpe opisy do BIOSów. Ale raczej u nich kolejność nie musi być zachowana, za to u Gigabyte i Asrock'a już tak, ale oni mają to dobrze opisane, szczególnie Asrock mnie miło zadziwił, bo ma najdokładniejsze opisy BIOSów.

A w razie *odpukać* gdyby coś poszło nie tak, można wgrać normalnie np. poprzedni bios w ten sam sposób w który się robi aktualizację tzn. mam na myśli wbudowane w płytę narzędzie "M-Flash"? Na Gigabycie którego miałem ostatnio po aktualizacji "nie było już powrotu" W ogóle nie szło wrócić do poprzedniego biosu. Pamiętam wbudowane narzędzie wyświetlało napis w stylu "This version cannot be installed" czy coś w tym stylu. Nie chciał bym takiej, lub podobnej przykrej niespodzianki.

Ogólnie to BIOSy do płyt AMD od jakiegoś czasu są "niecofalne", i nie robi tu różnicy, jakiej firmy jest płyta. Kwestia AGESY. Nie wiem jak się zachowa "Flash BIOS Button" w takiej sytuacji, ale zawsze lepiej mieć taką alternatywę, niż samo flashowanie spod BIOSu/Windowsa. Myślę, że jakby ktoś chciał przeskoczyć o kilka wersji, a byłaby wymagana jakaś wcześniejsza, której użytkownik nie miał wgranej, to powinien pojawić się error, ale to tylko moje gdybanie. Ja leciałem na mojej B350 wszystkie po kolei :) W moim przypadku to też było ryzyko (zanik prądu etc). Ty masz opcję "Flash BIOS Button", więc nie wiem nad czym debatujesz. Leć po kolei jak się boisz.

Ryzyko niepowodzenia aktualizacji biosu w dzisiejszych czasach wynosi 0,00000000000000000001% zwłaszcza spod biosu dedykowanym narzędziem (najmniej awaryjne).

Nie ma sensu wygrywać po kolei skoro nie potrzeba, bo to faktycznie tylko zwiększa za każdym razem ryzyko jakiejś awarii.

P.S. Płyta MSI nie ma drugiej kości biosu?

Kurde wysyłam totka. Akurat ta 1 to mój przypadek z początku roku. Zawias na MSI na samym końcu procesu. Sprzęt był na gwarancji więc pojechał. Wrócił, że nie stwierdzono usterki. A BIOS jeden wyższy niż ja chciałem wgrać, nie wrzucam beta wersji raczej.

12 godzin temu, -RKI- napisał:

W stopce mam przecież. :D

No ale tak czy siak, proszę to link -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Korzystam z wersji mobilnej i nie widzę stopek. ;)

Tak jak napisał @wiktorynek, jedziesz od razu z ostatnią wersją i cieszysz się nowym BIOSem.

Zdarzyło mi się kilka płyt na AM4, w których nowy BIOS wprowadzał obsługę Ryśków, jednak na stronie wsparcia przy tej i każdej następnej wersji jasno i wyraźnie napisane było, że do tej aktualizacji wymagane jest posiadanie wersji conajmniej "jakiejśtam". Przy Twojej płycie nie ma jakichkolwiek tego typu informacji, zatem pobierasz ostatni i jedziesz z koksem. ;)

Nawet można to poznać po rozmiarze biosu - w tym wypadku każda kolejna wersja ma większy rozmiar, czyli zawiera wszystkie poprzednie usprawnienia + nowe.

Tu może opis nie jest idealny, ale to co istotne jest podane czyli wersja AGESA. W przypadku tej płyty bez dalszej zbędnej dywagacji - instalować najnowszy.

7 godzin temu, wiktorynek napisał:

No ta niestety nie ma. Ma jedynie przycisk "Flashback" przy jednym z portów USB na tylnym panelu. Dzięki niemu można flashować bios bez potrzeby posiadania procesora w sockecie. Zawsze stanowi to jakaś formę "backupu"

10 godzin temu, wiktorynek napisał:

Nie ma i chyba nigdy nie miały. Dual BIOS to mi się tylko z Gigabyte kojarzy. Za to mają coś fajniejszego, te droższe modele, czyli Flash BIOS Button. Wystarczy zasilacz + płyta główna + pen z BIOSem i robisz update.

Okej panowie więc sytuacja jest taka. Zdecydowałem się wgrać od razu najnowszy bios, wszystko zrobiłem narzędziem "M-Flash" bezpośrednio z poziomu płyty głównej i... Efekt jest taki.

Screen zrobiony bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu komputera świeżo po aktualizacji.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

No i jeszcze screen z CPU-Z, zaraz po pierwszym włączeniu się Windowsa.

CPU-Z.PNG.a68b97b253cdee32d8a9f9e916a76cec.PNG

No i co? Chyba wszystko poszło okej. Powiem wam że bałem się trochę robić aktualizację wersja po wersji. Nie mam UPSa a zanik prądu mimo wszystko może się zdarzyć w najmniej oczekiwanej chwili. No i co dalej? W zasadzie nic. Z perspektywy czasu zobaczę jak komputer teraz będzie się sprawował.

2 minuty temu, wiktorynek napisał:

Teraz nowy system i nowe sterowniki.

A to niby w jakim celu? :O

Mam w miarę świeżego W10 LTSC, od niecałych dwóch miesięcy. Mam w nim wszystko poustawiane do pracy i ogólnie nie mogę sobie pozwolić na format "od tak" u mnie to przedsięwzięcie raczej na wolną i do tego dłuższą chwilę. Co do sterowników też dbam bym miał zawsze najnowsze. Nawet wczoraj aktualizowałem sobie sterowniki od dźwięku bo zauważyłem że wyszły nowe. Sterowniki od chipsetu aktualne, od karty graficznej również. Nie bardzo rozumiem - Po wgraniu nowego biosu format jest obowiązkowy? Kurcze żebym to wiedział wcześniej to nie zabierał bym się za to od razu. :huh:

P1O likes this

1 godzinę temu, -RKI- napisał:

bałem się trochę robić aktualizację wersja po wersji. Nie mam UPSa a zanik prądu mimo wszystko może się zdarzyć w najmniej oczekiwanej chwili

No przecież masz opcję "Flash BIOS Button", więc nie uwalisz płyty nawet jak wyłączą ci prąd. Chociaż 100% pewności nie mam, czy jak źle wgra się BIOS (np. wyłączenie prądu podczas update), to ta funkcja będzie działać. Innymi słowy - czy do działania wymaga zdrowego BIOSu? Mało jest informacji o tej funkcjonalności poza jej podstawowym przeznaczeniem, o którym już autor napisał wyżej. Jak ktoś wie coś więcej na ten temat, to proszę o info, bo sam jestem ciekawy. Poprawiłem też mój drugi post, bo pisząc o M-Flash miałem na myśli właśnie "Flash BIOS Button", co mogło wprowadzić w błąd.

P1O likes this

53 minuty temu, P1O napisał:

Pierwszy post był przed aktualizacją BIOS. ;) Czekamy na info, czy są nadal. 

Dokładnie tak jak pan kolega pisze. W razie *odpukać* gdyby coś nadal było nie tak, pewno napiszę oddzielny temat. Mam jednak szczerą nadzieję że nie będę musiał tego czynić. ;)

39 minut temu, Widzior napisał:

No przecież masz opcję "Flash BIOS Button", więc nie uwalisz płyty nawet jak wyłączą ci prąd. Chociaż 100% pewności nie mam, czy jak źle wgra się BIOS (np. wyłączenie prądu podczas update), to ta funkcja będzie działać. Innymi słowy - czy do działania wymaga zdrowego BIOSu? Mało jest informacji o tej funkcjonalności poza jej podstawowym przeznaczeniem, o którym już autor napisał wyżej. Jak ktoś wie coś więcej na ten temat, to proszę o info, bo sam jestem ciekawy. Poprawiłem też mój drugi post, bo pisząc o M-Flash miałem na myśli właśnie "Flash BIOS Button", co mogło wprowadzić w błąd.

Czytam sobie właśnie na temat funkcji "Flashback" i w sumie dokładnie nie wiadomo do czego konkretnie ta funkcja miała być przeznaczona. Na jednej stronie ludzie piszą że miał być to zamiennik dla dual biosu Gigabyta, takie konkurencyjne "lepsze" rozwiązanie. Forma zabezpieczenia gdyby nastąpiło zbrickowanie podczas aktualizacji - Z tego co patrzę takie coś masowo występowało gdy ludzie próbowali robić aktualizację biosu z poziomu Windowsa, co dla mnie jest kompletnym nieporozumieniem. Drugie przeznaczenie to możliwość aktualizacji biosu dla niewspieranego procesora, dlatego też do takiej aktualizacji nie jest wymagany ani procesor w sockecie ani pamięci ram w slotach - Wystarczy wpięta wtyczka 24 pin i 8 pin eps. Biorąc to wszystko na ludzki rozum to skoro ma być to zabezpieczenie przez zbrickowaniem głównego biosu to zapewne działa to na jakimś oddzielnym chipie, ale ręki za to info uciąć sobie nie dam. Widziałem też na YT film na kanale blackwhite który pokazywał jak używać tej funkcji, był to film z 2016 roku, czyli ową funkcje MSI stosuje już od dłuższego czasu.

8pin EPS raczej nie jest potrzebne, jak nie masz wsadzonego procesora, Black tak właśnie flashował. A z filmiku instruktażowego MSI wynika, że Flashback zadziała w razie uszkodzenia oryginalnego BIOSu, więc to super sprawa. Inna kwestia, że trzeba zmienić nazwę ściągniętego BIOSu, żeby zadziałał w trybie Flashback, i tu Black mówi zupełnie co innego, niż MSI w swoim filmie., ale może to się zmieniło, bo film MSI jest nowszy o 3 lata.

P.S. Ram masz ustawiony na 2400 po update, chyba, że już to zmieniłeś.

9 minut temu, Widzior napisał:

8pin EPS raczej nie jest potrzebne, jak nie masz wsadzonego procesora, Black tak właśnie flashował. A z filmiku instruktażowego MSI wynika, że Flashback zadziała w razie uszkodzenia oryginalnego BIOSu, więc to super sprawa. Inna kwestia, że trzeba zmienić nazwę ściągniętego BIOSu, żeby zadziałał w trybie Flashback, i tu Black mówi zupełnie co innego, niż MSI w swoim filmie., ale może to się zmieniło, bo film MSI jest nowszy o 3 lata.

P.S. Ram masz ustawiony na 2400 po update, chyba, że już to zmieniłeś.

Manual mojej płyty głównej mówi coś takiego:

obraz.png.a0172a50a10290d10fabda4deeab28af.png

Czyli wyraźnie jest napisane że EPS i 24 pin są potrzebne. Nazwa zaś to MSI.ROM, no i pendrive sformatowany do FAT32. :E

Black miał jakiś starszy model płyty pewno stąd różnice.

Co do ustawień ramu to wróciły do domyślnych po aktualizacji. Już je przestawiłem na 3200MHz, działają na razie na domyślnych timingach 16-18-18-36 i napięciu 1.35V Nie używam XMP jak coś. ;)

Witam ponownie serdecznie szanowną społeczność. Miałem pisać gdy coś będzie nie tak, więc piszę. Mam nadzieję żę nie będziecie mieli mi za złe gdy nieco odkopię ten temat gdyż sprawa jak by nie patrzeć tyczy się go bezpośrednio. No więc ponad miesiąc po aktualizacji biosu był spokój, komputer działał jak powinien, zero freezów, zero przycięć, wszystko pięknie ładnie. Aż do... Dziś, no właśnie. Dziś nastąpił pierwszy freez, który o dziwo był zupełnie inny niż zwykle - Zwykle po prostu przy pracy na komputerze, dostawałem zwiechę w momencie której klawiatura, mysz jak obraz stały w miejscu, sytuacji nie ratowało nic tylko reset. Inny rodzaj freezu jaki miałem to czarny ekran - Podobnie jak w pierwszym wypadku, podczas normalnej pracy pojawiał się czarny ekran i również nic tylko reset. A dziś? Dziś otóż dostałem zwiechę kompletnie innego rodzaju bo nastąpiła ona przed załadowaniem Windowsa, a dokładniej podczas jego uruchamiania i... Myślę że jest to zła i dobra wiadomość jednocześnie. Zła bo jak wiadomo nie powinno się tak dziać, a dobra z tego powodu bo na płycie głównej zapaliła się jedna z diód "Debug LEDs" dzięki czemu mniej więcej wreszcie wiem czego może dotyczyć problem! Zaświeciła się dioda od VGA czyli karty graficznej to może nieco już doprowadzić na odpowiedni trop, idąc nim dalej od siebie dopowiem że szczerze wątpię by to sama karta była uszkodzona gdyż nie ma ona nawet roku i dalej mam na nią sklepową gwarancję (Kupowałem ją nową w morele) na poprzednim moim komputerze w którym była zamontowana nie powodowała żadnych, najmniejszych problemów chociaż nie można w 100% i tej opcji wykluczyć. Więc co może być nie tak? Sporo naczytałem się o sterownikach AMD które właśnie powodowały i nadal powodują problem czarnego ekranu i freezów ale to dotyczyło najnowszych RXów serii 5000, ja zaś mam starszego RXa 570. Inny trop to ustawienie na sztywno generacji PCIe, miałem to ustawione na Auto, w tym momencie przestawiłem na sztywno na Gen 3. Co dalej mogę zrobić? Nie wiem, może ktoś z was mi podpowie? Za co jak zawsze będę wdzięczny.