Jump to content

Windows 7 USB Edition

jarexpol
 Share

Recommended Posts

33 minuty temu, admiral754 napisał:

No to może ja zacznę :-)

Instalacja na pendrive bez problemu, natomiast nie chce mi botować z tego pena. Robię już trzeci raz i nie wiem co źle robię.  Po skopiowaniu wszystkiego na pena, wyświetlało się pytanie o nagranie bootloadera na CD. Za pierwszym razem wybrałem tak, i chciał mi nagrywać płytę, anulowałem, za drugim wybrałem, że nie, ale w obu przypadkach po restarcie nie chce mi bootować, mimo, że mam możliwość botowania z USB. Sprawdzałem na trzech urządzeniach.

Teraz robię trzeci raz od początku, jak nie pójdzie, to chyba odpuszczę temat, szkoda, bo chciałem wypróbować.

e:\nt\bcdboot.exe f:\windows /s f:        ( oczywiście litery i katalogi podajesz swoje  jakie tam masz ustawione )  i masz botowanie.

Sprawdziłem, ten bcdboot.exe znajduje się w lokalizacji  F:\Windows\System32\bcdboot.exe

Czyli co, mam go przerzucić do lokalizacji F:\Windows  ?

Zrobiłem tak, utworzyłem sobie katalog "nt" na dysku "D", skopiowałem tam plik  bcdboot.exe z lokalizacji F:\Windows\System32, który był utworzony na tym pendrive i użyłem komendy:

d:\nt\bcdboot.exe f:\windows /s f:  

Niby wynik operacji powiódł się, no ale nic to nie dało :-(

Możesz sobie sam przygotować co chcesz  a co potrzeba :

Utworzyć katalog  " nt  na dysku D " ( katalog jak go nazwiesz to Twoja sprawa a dysk najlepiej D no może być E byle nie dalej ) w ten katalog kopiujesz :

bcdboot.exe
bootsect.exe
detectefi.exe
fixletter.cmd
getwim.ini
imagex.exe
INSTALLER.cmd
intlcfg.exe
oscdimg.exe
osletter7.cmd
set_7_usb_boot.cmd
SetupComplete.cmd
SetupComplete.tmp
Sysprep.cmd
usb.reg
UsbBootWatcher.conf
UsbBootWatcherx64.exe
wdsmcast.exe
WimMountInstall.exe
WinCMD.EXE

i  katalog  z windows 7, 8.1, 10  taki jaki chcesz  zainstalować na USB  ( oczywiście iso  trzeba rozpakować  )

Przygotowujesz  USB  lub HD pod USB

Uruchomić  CMD z prawami administratora
diskpart
list disk
select disk #   za miast #  wpisać nr USB drive.
clean
create partition primary
format fs=ntfs quick   lub  format fs=fat32 quick
active
assign
exit
exit

Instalacja wpisujesz komendy :

DO  WIN 7

imagex e:\sources\install.wim 5 g:

bcdboot g:\windows /s g:

bootsect /nt60 g:

\Windows\System32\sysprep\sysprep.exe /oobe /generalize /shutdown

INSTALACJA  WIN 8 - 10  na USB

W oknie CMD wpisujemy :

D:\nt\Imagex /Apply D:\nt\win81\Sources\Install.wim 1 F:   ( gdzie "D" to dysk z plikami  a "F" to dysk gdzie instalujemy system  )
D:\nt\Imagex /Apply D:\nt\win10\Sources\Install.wim 1 F:

po zainstalowanu pok-- komunikat że ok

następny krok to ustawienie boota

D:\nt\BCDBOOT F:\Windows /s F: /v    dla WIN 8 - Win 8.1

e:\nt\bcdboot.exe f:\windows /s f:       dla WIN 7

I to  cała filozofia - teraz sobie chyba poradzisz ?

@woj_ani217, dzięki za za zaangażowanie w udzieleniu pomocy. Na pewno co opisałeś przyda się w przyszłości, jak sobie na spokojnie posiedzę, to sobie poradzę, bo opis jest świetny i każdy system postawi na USB, dobra robota jako uzupełnienie tematu, muszę sobie to skopiować, do poradników.

Chodzi teraz tak na szybko, bo jest tu wstawiony gotowiec, a mi jak by nie zapisuje boot loadera, czy jak to zwał.

W opisie jest link do chomika z opisem spolszczonym translatorem, ale jest tam jedno zdanie:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Zapewne ma to naprawić botowanie, ale takiego narzędzia nie znalazłem w tej wstawce, ani w plikach przeniesionych na pendrive.

Mam jeszcze taka myśl by zrobić botowalnego jakiegoś gotowego Hiren's-a, który mi botuje, wykasuje wszystkie pliki i jeszcze raz zrobię tą instalkę, może wtedy ruszy.

Ech................ Chyba mam rozwiązanie mojego problemu. Kiedyś konwertowałem ten pendrive na GPT, na potrzeby testów i całkiem o tym zapomniałem.

Nie zwróciłem uwagi na komunikat:

Bootcode is only updated on MBR partitioned disks.

A different partitioning scheme is used on this disk.

Przekonwertowałem tablicę partycji do MBR i robię kolejne podejście, mam nadzieję, że ze skutkiem pozytywnym :-)

Tak  dobrze rozumujesz  a co do katalogu  to ja sobie zrobiłem (  win81 )  i do niego rozpakowujesz  iso win 8.1  ( ja mam tak :  D:\nt\ win81\ )  ale katalogi możesz inaczej nazwać jak Ci pasuje ale nazwy najlepiej żeby były krótkie.

Brak sterowników pod USB 3, mam nadzieję że ktoś się pokusi i doda.

Komendy woj_ani217 też sobie skopiowałem, może kiedyś się przydadzą, dzięki.

admiral754 napisz czy sprawdziłeś pena po skopiowaniu plików, jak są to szukaj ustawień biosie czy też UEFI, tutaj ustaw na LEGACY.

jak napisałeś jest to gotowiec, więc nie trzeba żadnych kombinacji, instalowałem pod UEFI na Win 8.1 x64 wersję x86 i x64

i na każdym moim nowym/starym kompie, oczywiście wypalenie bootloadera  dla tych co nie mają boot z USB.

Dodaję pełny zapis z CMD:

Windows 7 USB Edition x86 v4 BETA by iMortaluz
Loading device information, please wait...
Checking for updates...
You are running the latest version!

Microsoft DiskPart version 6.2.9200

Copyright (C) 1999-2012 Microsoft Corporation.
On computer: PC-J

Volume ###  Ltr  Label        Fs     Type        Size     Status     Info
  ----------  ---  -----------  -----  ----------  -------  ---------  --------
  Volume 0     Z                       DVD-ROM         0 B  No Media
  Volume 1     C   Packard Bel  NTFS   Partition    128 GB  Healthy    Boot
  Volume 2     D   Dane         NTFS   Partition    215 GB  Healthy
  Volume 3     E   Windows      NTFS   Partition     60 GB  Healthy
  Volume 4         ESP          FAT32  Partition    299 MB  Healthy    System
  Volume 5     F   Windows 7 U  NTFS   Partition    117 GB  Healthy
  Volume 6     G                NTFS   Partition     32 GB  Healthy
  Volume 7     H   Dane USB     NTFS   Partition    315 GB  Healthy

Welcome to the Windows 7 USB Edition x86 v4 BETA by iMortaluz Installer.
If you are having problems, go to [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
MAKE SURE THAT YOU AREN'T RUNNING THIS FROM THE USB DRIVE!

TYPE THE LETTER OF YOUR USB DRIVE FROM THE ABOVE LIST (e.g. F) and press ENTER t
o continue.
F
The drive you selected drive will be formatted, make sure you have a backup of i
t
You have selected drive F: , is this the correct destination drive?
[Attempting to install to a DVD or BD WILL not work!]
[Selecting the wrong volume may destroy your system.]

[if your drive is already formatted as NTFS you may choose not to format it. To
do so type no and press enter]

Press ENTER to continue
Checking system files...
Extracting system files, please wait and do NOT close this window!!
formatting your drive...

Microsoft DiskPart version 6.2.9200

Copyright (C) 1999-2012 Microsoft Corporation.
On computer: PC-J

Volume 5 is the selected volume.

100 percent completed

DiskPart successfully formatted the volume.

DiskPart marked the current partition as active.

Leaving DiskPart...
Making your drive bootable...

MBRWiz - Version 3.0.73 for Windows x64
   Copyright (c) 2002-2010 Firesage Solutions, LLC         [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Partition successfully set as bootable
Updating the boot sector...
This tool can only be run on systems booted using a PC/AT BIOS.  This system
was booted using EFI or some other firmware type.
Copying system files, please wait and do NOT close this window!!

ImageX Tool for Windows
Copyright (C) Microsoft Corp. All rights reserved.
Version: 6.1.7600.16385

[ 100% ] Applying progress

Successfully applied image.

Total elapsed time: 18 min 57 sec

The installation is complete, enjoy having a full copy of Windows 7
Ultimate in your pocket - everywhere!

Insert the usb drive into any computer now and reboot it!

If it doesn't work, follow the manual installation guide - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
anual

Would you like to burn the universal bootloader to a CD
in order to be able to boot your new Windows on ANY computer?
type y for yes or n for no and hit enter (Y/N)?
You chose:
If you don't know how to make the bios boot from usb drives,
refer to the installation guide or go to [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] .
Press any key to continue . . .

Jak pisałem wcześniej winą była tabela partycji GPT, jaką miałem zrobioną na tym pendrive. Po konwersji do MBR i ustawieniu partycji jako aktywnej, cała instalacja poszła bez problemu. System z tej wstawki uruchomił się po tej operacji bez problemu.

Nie zwróciłem po prostu wcześniej uwagi na zapis, który pojawiał mi się podczas instalacji, a zapomniałem, że konwertowałem go kiedyś do GPT:

Bootcode is only updated on MBR partitioned disks.  A different
    partitioning scheme is used on this disk.

Komendy woj_ani217 trzeba sobie dostosować do własnych liter dysków, bo w podanych przykładzach są użyte dyski D, E, F, G, co może wprowadzać lekkie zamieszanie, ale dla wtajemniczonych, po analizie zapisów, nie będzie to problemem, żeby zmienić co trzeba.

W linku poniżej jako uzupełnienie, jest przygotowanie samego botowalnego pendrive przy użyciu komend w diskpart podanych przez woj_ani217, z ładnym opisem i grafikami co i jak i za co odpowiada.

Rozwinięty opis instalacji windows 7 na nośniku USB

dla nie lubiących klepać komendy (nie testowałem)

Guest mnemonic
18 godzin temu, M4T  napisał:

Pytanie czy idzie to bootować z USB 3.0 ?

Mam zainstalowany system na SanDisk Ultra USB 3.0 i nie ma problemu .ŚMIGA!!!

wiktorynek dodał
Windows 7 x64 - czyścioch 13.02.2018 - zintegrowane sterowniki USB 3.0 + NVMe
jest tu:
admiral754 napisał
dla nie lubiących klepać komendy (nie testowałem)

Ja testowałem, WinToUsb oferuje komplet,
czyli przygotowanie pena i instalację Win 7,8,10
Ja nie umiem zostawić Win 7 i zawsze do niego wracam.
Z żalem stwierdzam że nie posiadam Portów USB 3.0,
gdybym posiadał to czyścioch który dodał wiktorynek
już by śmigał na USB 3.

Zainstalowałem ten tu system na pendrive, ale mam mieszane uczucia, może to przez przez słaby pendrive, bo muli jak nie wiem co, poza tym kombinowanie ze spolszczeniem.

Postanowiłem użyć WinToUsb z obrazów pobranym z tego forum i użyłem starego dysku 40GB jeszcze na ATA 2,5" w zewnętrznej obudowie (kiedyś miałem na nim zrobionego windows-a XP też przenośnego).

Teraz o niebo lepiej to chodzi, niż na pendrive.

Teraz tak, niby można podłączyć do każdego komputera, z tym, że aby funkcjonował poprawnie, trzeba zaktualizować sterowniki, chociażby od grafiki, by nie używał domyślnych w kiepskiej rozdzielczości. Chciałem bardzo użyć  "Win 8.1 Personal System (PS) 2k17", za pomocą WinToUsb, niestety nie udało mi się , tzn, system przeniósł się na dysk, ale wysypał się podczas instalacji, stanął w miejscu, czarny ekran i mimo długiego czekania zero reakcji, czy dalszej instalacji, wiec użyłem "Win JG10 Pro x64", poszło gładko, sterowniki same się zaktualizowały od karty graficznej przez WU. Nowszy system, mniej problemów ze sterownikami. Uruchomiłem go na różnych platformach, Intela i AMD i na obu zaktualizowałem sterowniki i na obu chodzi bez problemu. No jedyny mankament tego windows-a 10, to te częste aktualizacje nowszych wersji i nie chce się aktualizować, a być może i się wysypie, jak zrobię na siłę. Co prawda, można sobie darować te aktualizacje, no zobaczę. Będę próbował jeszcze z tym "Win 8.1 Personal System (PS) 2k17", może innym programem, albo komendami, które podał woj_ani217.

Kolego  admiral754  tak jak napisałeś  że lepiej HD  użyć  ,paluszki  mają tendencje do szybkiego wysypywania się.Co do Win 8.1  użyj tego co Ci podałem  ja tak zawsze robie i nie miałem problemów z tym  ( akurat tej wer... co podajesz nie instalowałem ale też z nią nie powinno być problemu ) i też zawsze instaluje na 120 HD z demobilu  laptopa.

Co do  Win 10 to polecam  " Windows 10 Pro x64 PL 16299.125  nabardziej plastyczna )  oczywiście WU  całkowicie  wyłączone bo więcej  szkody robi niż pożytku,a po drugie te ich poprawki to sobie  w cztery litery mogą schować tyle są warte.

Robiąc  taki  dysk na wrazie awarii , " grzebania " tam gdzie nie trzeba i tam gdzie trzeba  to lepej  zrobić sobie  jakiegoś linuksika ,ja  takiego mam  " spłodzonego " na bazie  kali  gdzie  Windows  nie ma szans  w możliwościach nawet na samym starcie.

Nie te  " komendy "  są  w CMD  a   Install.esd   to skrypt ( programik )  instalacyjny - masz tam opis co i jak  np. podając  1 i enter  wyskoczy Ci okenko gdzie wskazujesz  Install.wim  itd..  robi to z automatu za Ciebie. Odpal to  ( jako administrator ) wpisz H  i tam masz podpowiedź.

Najlepiej weź sobie jakiegoś paluszka  lub HD i  zrób  sobie próbę i będzesz wiedział co i jak.

Tak, jak myślałem, nie da rady, brak pliku install.wim

C:\Windows\system32>D:\nt\Imagex /Apply D:\nt\win81\Sources\Install.wim 1 F:

ImageX Tool for Windows
Copyright (C) Microsoft Corp. All rights reserved.
Version: 6.1.7600.16385

Error opening file [D:\nt\win81\Sources\Install.wim].

Install.esd (1,4GB dla systemu 32bit), to skompresowany plik, który zawiera w sobie install.wim, trzeba by było wykonać konwersję ESD do wim :-(

Ostatecznie użyłem dysku zewnętrznego i programu WinToUSB instalując system "Win JG10 Pro x64", ze względu na sterowniki.

Tak prawdę mówiąc, fajna opcja instalacji na USB, ale jako ciekawostka. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie pendrive z DLC Boot 2017 V3.4 Final  z windowsem mini XP, mini 10 i wieloma narzędziami. Jako pendrive ratunkowy super narzędzie. Kiedyś używałem Hiren's-a.

Można też dodawać do niego moduły, np, obrazy ISO systemów do instalacji z USB

W dniu 27.05.2018 o 11:29, admiral754 napisał:

Ostatecznie użyłem dysku zewnętrznego i programu WinToUSB instalując system "Win JG10 Pro x64", ze względu na sterowniki.

Tak prawdę mówiąc, fajna opcja instalacji na USB, ale jako ciekawostka. Lepszym rozwiązaniem jest zrobienie sobie pendrive z DLC Boot 2017 V3.4 Final  z windowsem mini XP, mini 10 i wieloma narzędziami. Jako pendrive ratunkowy super narzędzie. Kiedyś używałem Hiren's-a.

Czyli dużo i nie na temat.

Zainstalowałem, śmiga, albo mam mieszane uczucia,
czy też instrukcje dla zaawansowanych, a gdzie screeny.
Wybaczcie, odpowiedzi nie poparte screenami są dla mnie niewiarygodne.

Wymagany pendrive o prędkości minimum (15 MB/s), nie wiemy to np. "Check Flash".

Dodając napisałem:
"Używam czwarty rok, uruchomiłem nawet na kompie z 1 giga ramu.
Nie jeden tyłek uratowany, pełny antywirus regularnie aktualizowany
do tego zainstalowane inne Anty  Malware, programy recovery, dyskowe, itd."
Oczywiście że na innym kompie jest potrzeba instalacji sterowników pod warunkiem że zamierzamy używać dłuższy czas, dla przeskanowania zainfekowanego kompa lepsza rozdzielczość jest mi niepotrzebna. Proszę sobie podpiąć botowalny pendrive pod taki komputer, jeden moment i nie masz swojego narzędzia. Wszystkie antywirusowe sysrescue bezpieczne tylko z boot cd. Czyli bootowalny pendrive nie może być lepszym rozwiązaniem od pełnego systemu i tyle.

easy2boot, czyli botowalny pendrive, takiego używam.
Dowolnie dodajemy, czy też usuwamy każde bootowalne iso.

Więcej:

Nowe

x86

x64

Na catshare dodałem na pewno cztery lata temu, na mega dwanaście dni i się sypie

Nie pisałem że x64 wysypie się na pewno przy aktualizacji, mi wysypał się po jakieś 1 GB pobrań od MS.

Używam bez przerwy piąty rok x86, jeśli jest jakaś katastrofa to tylko z mojej winy (witaminki różnej maści).

Dodałem temat bo miałem nadzieję na opinie innych użytkowników z użytkowania systemów.

Użytkowania oczywiście, instalacja to dwie proste czynności, jak ktoś tego nie potrafi, lub nie wie na czym instaluje,

to bardzo proszę nie zawracać gitary.