Skocz do zawartości

Samsung 980 Windows 7


kupernik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Trochę ostatnio wypadłem z obiegu w tematach komputerowych, więc dla pewności wolę zapytać przed zakupem. Używam Windows 7 i dalej mam taki zamiar (zainstalowany na Samsung 970 pro) i chciałbym się pozbyć z obudowy dysków HDD i drugie wolne gniazdo M2 wykorzystać na Samsunga 980 zamiast kupować dysk na sata np. Samsung 870 qvo. Rozumiem, że nie będzie żadnych problemów z obsługą 980 pod W7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kupernik napisał:

Rozumiem, że nie będzie żadnych problemów z obsługą 980 pod W7?

Będą. Musisz zainstalować modyfikowane sterowniki NVMe pod ten dysk, gdyż Samsung nie wspiera już tego dysku pod systemy Win 7 i 8.1

 

P.S. Poza tym zwykły 980 ma zapis i odczyt gorszy nawet od 970 EVO Plus (z kontrolerem Phoenix), nie wspominając o zapisie 970 Pro więc sens raczej marny. Niestety 980 i 970 EVO Plus (z kontrolerem Elpis) to już popłuczyna jakości Samsunga.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dodam dla pewności: ten planowany 980 miałby być tylko na dane a nie na system. System zostaje na obecnym 970 pro. Co byś w takim razie polecał kupić w pojemności 1tb po taniości? Nie potrzebuję tutaj żadnego potwora w wydajności, a i tak drugie złącze M2 na płycie jest w wersji 2.0...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kupernik napisał:

Co byś w takim razie polecał kupić w pojemności 1tb po taniości?

Jak masz zamiar używać go na Win7, to kupuj Samsunga. 980 chodzi bez problemu na sterownikach z forum winraid, na Win7 nawet lepiej niż na Win10 :22 Ale proponowałbym poszukać 970 Evo Plus na kontrolerze Phoenix, pewnie gdzieś jeszcze są. Sam niedawno kupiłem, było promo na morelach, i wszyscy kupujący otrzymali dyski na kontrolerze Phoenix. No ale widzę jest o 100zł droższy od 980, więc chyba nie ma sensu.

Tu jest ten temat (jakbyś chciał same sterowniki do samsunga, to mogę ci gdzieś wrzucić) - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

NiKKA.Labs lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić Samsung 970 Evo Plus pod testy Win7, pewnie już jest tylko seria nie Phoenix, tylko Elpis?

 

Czyli do Samsung 980 nie ma oryginalnych sterowników od samsunga pod Win7? Na tych standardowych co w Win7 "SP2" nie pójdzie?

 

Ma ktoś zainstalowany Win7 na Samsung 980? i jaki jest sterownik? tylko modyfikowany?

 

980 był wcześniej niż 970 Evo (Plus).

 

Dziwne jakieś zagrywki robi samsung.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu była dyskusja, ale Draus miał 980 Pro na Elpis, nieprecyzyjnie pisał. Nowe 970 Evo Plus też są na Elpis, więc powinny działać tak samo jak u niego. Zwykła 980 jest na Pablo i pamiętam w innym wątku koleś miał mega problemy ją uruchomić na Win7 i w końcu oddał do sklepu (ale to mogła być jego nieudolność, nie wiem tego). W każdym razie na twoim miejscu wolałbym kupić 970 Evo Plus na Elpis niż 980 na Pablo. No i zawsze masz szanse, że trafisz jednak na Phoenix :E

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na Win10 taki 980 był by spoko wykrywany i działający? ciekawe.

 

jest dużo tańszy niż 970 evo plus.

 

ale z tego co widzę w supporcie sterowników samsunga, to lepiej jednak kupić te 970 evo plus, jeden na system do win10, a drugi na testy win7/8.1/10/11. Tylko taki, bo póki co max to gen3 x4 obsłuży mi płyta.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

a na Win10 taki 980 był by spoko wykrywany i działający?

No pewnie, tu nie powinno być żadnych problemów. Ale myślę, że na Win7 też będzie działać na tym modyfikowanym, bo to jest 1:1 oryginalny sterownik Samsunga, dodane są tylko dodatkowe wpisy w inf i inny certyfikat.

Inna kwestia, to czy da się na tych nowszych Samsungach zbootować system w konfiguracji MBR/Legacy, bo to nie jest takie oczywiste na dyskach NVMe, ale tu już @wiktorynekbędzie wiedział coś więcej. Zapomniałem jak się to nazywało, co było zaimplementowane w Samsungach, co pozwalało je bez problemu używać na systemy w MBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legacy Option ROM - mają na pewno dyski:

- Samsung 950 Pro, 960 Pro/EVO, 970 Pro/EVO/EVO Plus (Phoenix) - uwaga: nie mają ich prawdopdobnie OEM-owe odpowiedniki SM/PM

- Plextor M8Pe

Na tych dyskach można na pewno zainstalować Win 7 w trybie Legacy/MBR. To jest potwierdzone w 100%.

Wydaje się, że można w tym trybie zainstalować też Win 7 na wszystkich dyskach, dla których producenci wydali natywne sterowniki NVMe dla Win 7, a więc będą, to starsze dyski Intel, Micron, OCZ/Toshiba.

Nie wiem jak wygląda sytuacja z instalacją w tym trybie na dyskach Samsung 970 EVO Plus (Elpis), 980 Pro (Elpis), 980 (Pablo), 990 Pro (Pascal).

Można oczywiście próbować zainstalować Win 7 w trybie UEFI/GPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku oryginalnym samsunga v3.3.0.2003 są tylko wpisy:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

A co z nowym  970 EP na Elpis? hmm

Zostaje windowsowy sterownik, albo modyfikowany jak dla 980/980PRO?

 

P.S. W Morele jeszcze są Fenixy 970 EP, przynajmniej tak pisze w opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszych modowanych Samsunga (jak pisałem pliki *.sys są oryginalne) są takie wpisy:


%COMMNvmeUBX.DeviceDesc%     = nvme_inst, PCI\VEN_144D&DEV_A802
%COMMNvmePolaris.DeviceDesc%     = nvme_inst, PCI\VEN_144D&DEV_A804
%COMMNvmePhoenix.DeviceDesc%    = nvme_inst, PCI\VEN_144D&DEV_A808&CC_010802
%COMMNvmePABLO.DeviceDesc%    = nvme_inst, PCI\VEN_144D&DEV_A809&CC_010802
%COMMNvmeElpis.DeviceDesc%    = nvme_inst, PCI\VEN_144D&DEV_A80A&CC_010802

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ta paczka jest uniwersalna (tylko pod Asusy jest inna, kij wie czemu, ale to chodzi tylko o USB, inne stery jak NVMe są takie same we wszystkich paczkach) - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze modowane sterowniki Samsunga ze strony Win-Raid nie podejdą, ponieważ mają osobny certyfikat i nie da się go zintegrować, aby instalował się przed sterownikami, ani nie da się ich podać podczas instalacji, ale te sterowniki są certyfikowane:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeszcze 1 uwaga - same sterowniki mogą nie gwarantować braku problemów. Osobiście wolałbym kupić 970 EVO Plus (Phoenix) zamiast 970 EVO Plus (Elpis) i 980 (Pablo). Jest od nich lepszy w zapisie po przekroczeniu bufora i ma lepsze kości oraz na pewno bezproblemowy w stosunku do Win 7.

Porównanie Phoenix do Elpis:

Samsung-970-EVO-Plus-r-ne-specyfikacje.j

A tutaj zaznaczyłem tylko te różnice w budowie zewnętrznej, które widać poza naklejką:

Samsung-970-EVO-Plus-r-nice.jpg

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

digi lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wiktorynek napisał(a):

Najnowsze modowane sterowniki Samsunga ze strony Win-Raid nie podejdą, ponieważ mają osobny certyfikat

To już nieaktualne od chyba dwóch ostatnich paczek. Nie mają już osobno pliku certyfikatu, mają podpis Riolin Limited jak te twoje. W każdym razie bez różnicy, które użyje, bo to i tak to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ściągasz starą paczkę od Fernando, bo w paczce canonkong'a AMD_Chips_Drivers_B27T_Win7_8.1_SHA256_RE w katalogu Storage Controller\Samsung NVMe są sporo nowsze z certyfikatem. Nazwa katalogu jest myląca, jakby to były oryginalne Samsunga, ale to są modowane.

PkWvmtX.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei.

Teoretyzując...

 

1.

Mam dysk Samsung 980 lub 980 PRO , wkładam go do PC, instaluję Win7SP1 zintegrowany z tym pseudo SP2 (czyli tam są zintegrowane sterowniki od MS do NVME), i z ze sterami USB 3.0.

Wykryje go driver od MS, czy musi być ten od Samsunga?

Bo jeśli normalnie da się zainstalować na driverze od MS, to po co kombinować ze sterownikami innymi, obcymi?

Można potem wrzucić inne w trybie force, wymuszonym ręcznie z tego co czytałem.

Czy tak jest, że każdy NVME powinien być wykryty przez sterownik od MS? Czy nie?

 

bo np. driver od MS do SATA AHCI jest jeden, wykrywa wszystkie napędy, a dopiero potem można sobie wrzucić sterownik np. od Intela, albo AMD, NV, ASMEDIA, JMICRON, itd.

 

2.

Dlaczego na niektórych dyskach NVME nie można instalować w trybie MBR? tylko w UEFI/GPT?

Tryb ustawia się w BIOSie/UEFI, albo na UEFI, albo na UEFI+Legacy i wyłancza się supporty/ficzersy/fastbooty, secure dla  Win8/10

 

3.

Intrukcja minimalnej zgodności od Samsunga:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Instalował ktoś np. Win7/8.1/10 na dodatkowym kontrolerze PCIe wpiętym w wolny PCIe x16?

Wtedy będzie zamiast x16/x0 - x8/x8 albo x8/x4/x4 w zależności od konfiguracji.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Mam 2 kompy 4gen Haswell Refresh i7 i i5 na chipsetach Z97 z 24 i 8 GB RAMu

2 różne płyty, ale SMBIOS na nich w specyfikacji to v2.6 i v2.3.1

Instalował tak ktoś jako dysk systemowy dysk NVME na karcie dodatkowej PCIe?  i może się podzielić doświadczeniem?

Na razie nie chce zmieniać całej platformy, ale tylko dołożyć NVME i czy się da hehe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp.1 - Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, pomimo wałkowania tego tematu na forum od dawna. W zdecydowanej większości przypadków nie działa, ale pamiętam jednemu gościowi z forum zaskoczyły na Phisonie jakieś Microsoft NVMe z datą 2006 rok :E To jakaś paranoja, bo w 2006 nikt nie słyszał jeszcze o NVMe, ale tak mu się pokazało. Ogólnie to jak sam nie sprawdzisz, to się na 100% nie dowiesz. Ja jak włożyłem 970 Evo Plus na moim Win7, to po uruchomieniu systemu (z dysku SATA oczywiście) nie zainstalował się do niego żaden sterownik. W menedżerze brak sterownika do urządzenia. Musiałem zainstalować Samsungowy NVMe, żeby dysk odpalił.

 

Odp.2 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Odp.3 - I tu znów to samo- zależy to od adaptera, a także od płyty i BIOSu. Im nowszy sprzęt, tym łatwiej, ale ogólnie jest to problematyczne, szczególnie na starszych generacjach. Na 4gen bym sobie odpuścił. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NiKKA.Labs napisał(a):

Instalował tak ktoś jako dysk systemowy dysk NVME na karcie dodatkowej PCIe?  i może się podzielić doświadczeniem?

Na razie nie chce zmieniać całej platformy, ale tylko dołożyć NVME i czy się da hehe

Mam dysk NVME GoodRAM PX500 na MSI Z87-G43, jako że to Z87 musiałem modować BIOS, by był w stanie zbootować z takiego dysku, opisałem to tutaj:

Adapter mam taki: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] 

Przy Z97 nie musisz dodawać sterownika NVME do BIOSu, bo one obsługują go domyślnie, więc po prostu po podłączeniu dysk powinien pojawić się do wyboru.

 

Windows 8.1 i 10 działają bez problemów, właśnie piszę z tego kompa. z Win 7 nie próbowałem, ale raczej by nie ruszyło z racji dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Widzior napisał(a):

Chyba ściągasz starą paczkę od Fernando

Raczej najnowszą dopiero zaktualizowaną. Po prostu mówiliśmy od innych sterownikach. Sterowniki od @canongkong nie obsługują 990 Pro (Pascal), a te od @Fernando tak. Ogólnie te od @Fernando obsługują wszystkie dyski świata (teoretycznie).

Przypomnę taką dziwną sytuację, że tak naprawdę po drobnej modyfikacji każdy sterownik obsługuje każdy dysk NVMe. Oczywiście najbardziej uniwersalne i najlepsze są sterowniki wiodących obecnie producentów kontrolerów czyli Samsung i Phison (stare sterowniki 1.5.0.0 od OFA). Producenci (łacznie z Samsungiem) przestali już wydawać sterowniki i zdają się tylko na te wbudowane w Win 10 i 11, jednak wszystkie testy pokazują, że zastosowanie zmodyfikowanych sterowników Samsunga i OFA poprawia wydajność wszystkich dysków NVMe. Dlatego m.in. Samsung 980 pod Win 7 (musi mieć modyfikowane sterowniki) osiąga lepsze transfery niż pod Win 10/11 na wbudowanych sterownikach.

8 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

Mam dysk Samsung 980 lub 980 PRO , wkładam go do PC, instaluję Win7SP1 zintegrowany z tym pseudo SP2 (czyli tam są zintegrowane sterowniki od MS do NVME), i z ze sterami USB 3.0.

Wykryje go driver od MS, czy musi być ten od Samsunga?

Musi być sterownik od Samsunga.

8 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

Dlaczego na niektórych dyskach NVME nie można instalować w trybie MBR? tylko w UEFI/GPT?

Mówiąc najprościej, bo są zbyt nowe, ale w praktyce chodzi o Legacy Option ROM wbudowany tylko w dyski Samsunga (oprócz najnowszych) i starsze Plextory M8Pe oraz prawdopodobnie o kontroler. Dyski oparte na Phisonie kiepsko współpracują z Win 7, ale starsze dyski NVMe od OCZ/Toshiby, Intela, Microna działają dobrze z Win 7 - posiadają sterowniki od producenta.

8 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

Mam 2 kompy 4gen Haswell Refresh i7 i i5 na chipsetach Z97

 

5 godzin temu, razor1995 napisał(a):

Przy Z97 nie musisz dodawać sterownika NVME do BIOSu, bo one obsługują go domyślnie

Zalecam ostrożność i dobre rozeznanie danej płyty na forach np. win-raid. Płyty oparte na Z97 i Haswell Refresh pomimo teoretycznej obsługi NVMe potrafiły stawiać problemy przez producentów, którzy nie dopracowali swoich biosów.

8 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

Instalował tak ktoś jako dysk systemowy dysk NVME na karcie dodatkowej PCIe?

Możesz użyć dysku NVMe, ale również dysku PCI-E 2.0 na protokole AHCI np. Plextor M6e lub Sandisk A110 (transfery rzędu 1000/700), a także Samsung SM951 PCI-E 3.0 na protokole AHCI (model MZHPVxxxHDGL - jedyny taki dysk - transfery rzędu 2000/1500). Używając dysku PCI-E AHCI omijamy problemy NVMe na starszych sprzętach. Dodatkowo te starsze dyski wszystkie są na MLC.

 

P.S. Przy okazji zwracam uwagę, że dyski Samsung SM951 wychodziły na protokołach AHCI i NVMe - kluczony jest symbol: MZHPV (AHCI) vs MZVPV (NVMe).

digi lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki wszystkim.

W morele są jeszcze z tego co w opisie pisze Samsungi 970 EP na Phoenix (w x-com.pl są już tylko tym nowszm, gorsze na Elpis, tak mi odpisali), wezmę go 500GB albo 1TB, najwyżej będę oddawał, jak przyjdzie nie takie pudełko (poziome Phoenix,  pionowe Elpis), albo zostanie do nowszego kompa.

W przyszłości jeszcze Samsung 980PRO albo Kingston KC3000

 

Kompa będę zmieniał na najnowszy (jest w planach), ale chcę zobaczyć jak to mi zagada teraz z tym co mam (będę robił FINAL2 Win7 i FINAL 8.1 i na NVME chciałbym testować hehe)

 

A podobno między Gen4 x4 a Gen3 x4 już nie ma odczywalnych różnic i tak we wszystkim, wg filmików z YT.

 

970PRO pewnie, żebym kupił, ale używki to mogą być zjechane, nie widomo ile % tam już jest zużycia i gdzie to chodziło, musiałbym widzieć obrazek z crystaldiskinfo i max 97-95% zużycia, to tak.

 

Zwykły 980 raczej odpada, ma 2x węższy kontroler niż 980 PRO czy 970 EP i nie ma cache.

 

Jak już co, to drugi dysk jako na główny na system pod Win10/może Win11 to bym brał 980PRO lub KC3000

 

Chyba najpierw wezmę tą przejśćiówkę PCIe-M2 i tego 970 EP 500GB i zobaczę na 2 płytach Z97 jak to działa.

 

Dodawali co chwila jakieś aktualizacje do M2/NVME:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Może to zabrzmi dziwnie, ale już polubiłem Samsungi, nawet w Samsung Magician wbudowali opcję klonowania, więc backup systemu można od razu robić, bez zewnętrzych programów, ale tylko na drugi od Samsunga. Jeszcze dopuszczam Crucial albo Kingston jako markę , a ze starszych to OCZ/Toshiba. :) Ale pewnie i Plextor jest dobry.

Phisony jako chipsety mi się źle kojarzą, bo już 2 pendrivy wyzionęły ducha, nagle 0GB (dało się przywrócić, ale wszystko stracone i to zajęło długo długo czasu, zanim trafiłem na wątek).

 

Nie, nie, wersje OEM, bulk odpadają, niech się martwią nimi producenci składaków, laptopów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

najwyżej będę oddawał, jak przyjdzie nie takie pudełko (poziome Phoenix,  pionowe Elpis)

Nie sugeruj się pudełkiem, już o tym pisałem na forum. Ja kupowałem w promocji na morelach i wszyscy z peppera pisali, że dostali w nowym, pionowym pudełku, a okazało się, że dyski były na Phoenix. Więc sprawdź realnie przez ewentualnym odesłaniem. Poza tym już samo rozmieszczenie elementów z fot wikiego da ci odpowiedź (no chyba, że to też zmienili, ale nie sądzę). No i warto do sklepu wysłać zapytanie. Często orientują się w takich kwestiach.

Samsung 980 jak piszesz - nie ma cache i na zabawy z systemami bym go nigdy nie brał. On się nadaje na gry czy jako magazyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest niedopór tych przejściówek PCIe-M2/NVME

500GB 970 EP nalepiej na Phoenix

500GB 980 PRO (Win10+), ale to może potem, albo Kingston KC3000

 

 

A miał ktoś z forum wersje na Elpis Samsunga 970 EP?

Może to budżetowa wersja na rynki azjackie, ostatniego świata hehe

Jak to chińczyk komunistyczny to pokazał

Ciekawe, nikt nic nie mówi, a to było 2 lata temu.

A jak dalej Phoenix sprezedają w PL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, NiKKA.Labs napisał(a):

970PRO pewnie, żebym kupił, ale używki to mogą być zjechane, nie widomo ile % tam już jest zużycia i gdzie to chodziło, musiałbym widzieć obrazek z crystaldiskinfo i max 97-95% zużycia, to tak.

Zawsze żądaj SMART dysku najlepiej z aplikacji autorskiej, w tym wypadku Samsung Magician. Kupując z Allegro od firm nie ryzykujesz niczym, bo w razie czego robisz regulaminowy darmowy zwrot nawet bez podawania przyczyny.

3 godziny temu, NiKKA.Labs napisał(a):

A miał ktoś z forum wersje na Elpis Samsunga 970 EP?

Może to budżetowa wersja na rynki azjackie, ostatniego świata hehe

Nie, bo każdy unika Elpisa, ale nie jest to wersja na rynki azjatyckie, ponieważ na oficjalnej stronie Samsunga znajdziesz już tylko specyfikację Elpisa.

3 godziny temu, NiKKA.Labs napisał(a):

A jak dalej Phoenix sprezedają w PL...

Sprzedawcy też wiedzą czego szukają użytkownicy, a w magazynach znajdują się jeszcze stare zapasy, ale to już naprawdę końcówka. Można jeszcze kupić nowy z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Poszukuję dysku SSD M.2 NVMe PCIe x4 generacji 3 o pojemności raczej 250 GB niż 500GB do laptopa MSI GP62M celem zainstalowania na nim Windows 10 i aplikacji. Myślałam o zakupie dysku Samsunga 980 lub Evo Plus 970 i tak trafiłam na konwersację na tym forum. Piszecie, że Samsung 980 i Evo Plus 970 z kontrolerem Elpis to już popłuczyny jakości Samsunga, polecając dysk Evo Plus 970 z kontrolerem Phoenix który ponoć jest już mało dostępny. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć takiemu laikowi jak ja o co chodzi? Który z tych dysków ( Samsung 980 lub Evo Plus 970 Elpis) przy braku Evo Plus 970 Phoenix będzie lepszy pod Windows 10 i aplikacje?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2022 o 16:16, kupernik napisał(a):

Witam. Trochę ostatnio wypadłem z obiegu w tematach komputerowych, więc dla pewności wolę zapytać przed zakupem. Używam Windows 7 i dalej mam taki zamiar (zainstalowany na Samsung 970 pro) i chciałbym się pozbyć z obudowy dysków HDD i drugie wolne gniazdo M2 wykorzystać na Samsunga 980 zamiast kupować dysk na sata np. Samsung 870 qvo. Rozumiem, że nie będzie żadnych problemów z obsługą 980 pod W7?

Ja mam Samsunga 980 (1Tb) pod "Windows 7" i działa idealnie (nie jest dyskiem systemowym). Jedynie musiałem tą (Windows6.1-KB2990941-x64) łatkę wgrać, aby mi go wykryło. Transfery ~3450 i ~2750.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgorzata, żeby wykorzystać potencjał 980 musisz mieć PCI4.0 -tej generacji.
Na PCI3.0  980 i 970 pracują prawie tak samo.

U mnie pięknie śmiga system win7 bootowalny z   NVME samsunga zarówno  980 jak i 970.
Ulubioną płytą moją jest  MSI B550A-PRO z PCI4.0,  mam kilka takich kompów.
ta płyta obsługuje dwa dyski NVME z pełną prędkościa.
NA B450 mam też dwa dwa dyski NVME, ale drugi pracuje przez przejsciówkę z pci z połową prędkości, co wynika z ograniczenia PCI3.0.

Prędkości dysków - z grubsza- co pokazuje diskmark:
980 -  6000MB/s
970 - 3000MB/s
oba na przejsciówce PCI do M2 - 1500MB/s
To sa wyniki na duzych plikach, w praktyce różnice są trochę mniejsze.

Do uruchomienia systemu używam wyłącznie
- pen z win7   zrobiony przez program Rufus
-sterowniki od usb +  sterownik od nvme nagrane na  dysk ssd,   które uruchamiam ręcznie podczas instalacji.
-mysz ps2 (nie jestem pewien czy na usb nie pójdzie)

Porównanie systemów programie Solidcam polegający na wykonaniu obliczeń:
windows7 = 17,7 sekund
windows10  = 23,0 sekund
(brawa dla Microsoftu...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie