Jump to content
WinClub
DawidEs666

Jaki system na tego staruszka?

Recommended Posts

Witam. Ostatnio po taniości kupiłem Lenovo Ideapad S210 Touch i zastanawiam się jaki system na niego wrzucić. Komputer ma mi służyć do grania w stare gry w podróży czy pracy, jakieś retro tytułu z lat 1998, 2000-2007 maksymalnie, rysowania prostej grafiki itd. Zależy mi na maksymalnej wydajności i odciążeniu komputera ze zbędnego badziewia. Zastanawiałem się nad systemem 32 bitowym, wypróbowałem zarówno 7 i 10 w tej wersji, ale komputer zachowuje się dziwnie, zanim postawię kolejny system chciałbym zasięgnąć porady. 

Najbardziej jestem przychylny 7, ponieważ komputer ma już swoje lata i z tego co widzę to stockowo była na nim 8, ale wolałbym jej jednak uniknąć. 

Jakie macie rady, co na niego wrzucić? Dzięki za sugestie i pozdrawiam. Poniżej macie specyfikację.

CPU: Intel Celeron 1037U 1.8 GHz
RAM: 4GB
Grafa: Intel HD Graphics 
HDD: Standart SATA HDD 250 GB, 5200 rpm

Nie chcę nic dokładać, a procek oczywiście 64 bit, dwurdzeniowy. Myślę, że sprawdzę ten system. Na innym forum typ napisał, że tylko XP się nadaje na tego laptopa... WTF.

1 minutę temu, DawidEs666 napisał:

Na innym forum typ napisał, że tylko XP się nadaje na tego laptopa

Są fora i fora, nie wiem czy masz dwa sloty pamięci, ale jak masz dwa to ddr3 4gb niewiele kosztuje.

Mam niestety tylko jeden slot, na pewno zrobię test tego systemu co zaproponowałeś. Aktualnie wgrałem 10 i nawet to wszystko śmiga po kilku tweakach, ale jednak kompatybilność ze starszymi grami jest słaba na tym systemie i chyba nie ma sensu go dusić tą 10. 

Obstawiam, że ten  "typ" z innego forum nie zna się na komputerach,  bez sensu jest pchanie xpeka na tak nowy sprzęt(nie ma sterowników pod xp). Tak jak wyżej możesz zainstalować tego Windows 7, oczywiście w wersji 64-bitowej.

Ja polecam jeden z tych:

albo

albo

albo

albo

v Fajna stronka informująca ile laptop ma slotów oraz ile maksymalnie odczytuje ram'u v

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

jarexpol likes this

30 minut temu, DawidEs666 napisał:

Mam niestety tylko jeden slot, na pewno zrobię test tego systemu co zaproponowałeś. Aktualnie wgrałem 10 i nawet to wszystko śmiga po kilku tweakach, ale jednak kompatybilność ze starszymi grami jest słaba na tym systemie i chyba nie ma sensu go dusić tą 10. 

Nie tylko ze względu na gry, nie ma sensu go dusić Win 10.

7 minut temu, moszter napisał:

v Fajna stronka informująca ile laptop ma slotów oraz ile maksymalnie odczytuje ram'u v

No fajna.

49 minut temu, DawidEs666 napisał:

a jaka gra ci nie działa? 

No i teraz mam dylemat, który system zainstalować. :D W każdym razie dzięki, eleganckie forum i społeczność. Jak macie jeszcze jakieś sugestie, to śmiało. 

@C9S Contract Jack, Black and White i kilka innych staroszkolnych tytułów.

możesz z trybem kompatybilności próbować i jeszcze włączyć direct play znajdziesz to w panel sterowania/włącz lub wyłącz funkcje systemu windows/składniki starszej wersji/DirectPlay

17 minut temu, DawidEs666 napisał:

No i teraz mam dylemat, który system zainstalować. :D W każdym razie dzięki, eleganckie forum i społeczność. Jak macie jeszcze jakieś sugestie, to śmiało. 

No to jak ktoś Ci jeszcze poleci jakiegoś moda to dopiero będziesz miał dylemat, kolega @[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]SROM-otnika, które pewnie instalował i do tego dwa o których już pisałem. Ja od początku pobytu na forum instaluję mody prezesa i o nich mam wiedzę.

1 minutę temu, DawidEs666 napisał:

Obojętnie wszystko prawie to samo, ale najlepiej:

Najłatwiej się aktywuje

albo

link w załączniku

6 minut temu, DawidEs666 napisał:

A tak z ciekawości - czy na tych systemach będzie działał dotyk? Bo jak zainstalowałem zwykłą 7 to normalnie śmigał. 

Tylko na wersji pełnej, ale to po włączyć w panelu sterowania, w wersja lite nie będzie działał, ale jak chcesz to możesz pobrać wersję podlinkowaną przez @jarexpol, nie będziesz musiał nić włączać, polecam Windows 7 od @srom-otnik z powodu że mniej zajmuje na dysku.

4 minuty temu, moszter napisał:

Tylko na wersji pełnej, ale to po włączyć w panelu sterowania, w wersja lite nie będzie działał, ale jak chcesz to możesz pobrać wersję podlinkowaną przez @jarexpol, nie będziesz musiał nić włączać, polecam Windows 7 od @srom-otnik z powodu że mniej zajmuje na dysku.

Właśnie pobieram to 

ale nie wiem czy pobieranie się nie przerwie w trakcie, bo Mega krzyczy o jakichś limitach. Rozumiem, że polecasz właśnie ten system, tak? Co dokładnie będę musiał włączyć w panelu sterowania, żeby zadziałał dotyk? BTW. dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. 

3 minuty temu, DawidEs666 napisał:

Właśnie pobieram to 

ale nie wiem czy pobieranie się nie przerwie w trakcie, bo Mega krzyczy o jakichś limitach. Rozumiem, że polecasz właśnie ten system, tak? Co dokładnie będę musiał włączyć w panelu sterowania, żeby zadziałał dotyk? BTW. dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. 

1496967465_SkadnkikomputeratypuTablet.png.9e9f33b2d44eadd1f58d3852dcc2ff74.png
Tą opcję, ale wszystko masz w opisie.

Niestety po zainstalowaniu systemu od sromotnika, system zawiesza się na ekranie ładowania.  Zainstalowałem go w trybie uefi, szkoda bo oczekiwania miałem spore po przeczytaniu postów. :(

31 minut temu, DawidEs666 napisał:

Niestety po zainstalowaniu systemu od sromotnika, system zawiesza się na ekranie ładowania.  Zainstalowałem go w trybie uefi, szkoda bo oczekiwania miałem spore po przeczytaniu postów. :(

Windows 7 instaluje się tylko w bios / mbr, bo później są problem za aktywacją, a co do zawieszania to nie wiem czemu, może źle Ci się pobrało obraz iso, tak czasami bywa.

Zainstalowałem ten system, widzę że to wersja bardzo odchudzona na urządzenia o bardziej niskiej specyfikacji, jak kasy itd. Mam rację? 

Na tej wersji systemu chyba nie jestem w stanie używać dotykowego ekranu? W funkcjach systemu widnieje tylko Internet Explorer. 

2 minuty temu, DawidEs666 napisał:

Zainstalowałem ten system, widzę że to wersja bardzo odchudzona na urządzenia o bardziej niskiej specyfikacji, jak kasy itd. Mam rację? 

Na tej wersji systemu chyba nie jestem w stanie używać dotykowego ekranu? W funkcjach systemu widnieje tylko Internet Explorer. 

Chyba można od razu nie wypisał że to usunął z wersji pełnej.

Aktywację będziesz musiał robić:

Próbuję już wszystkiego, ale zakres mojej wiedzy i pomysłów się skończył. Do szczęścia pozostała mi tylko obsługa dotykowa, bo system śmiga jak petarda, rewelacyjnie. 

Dotyk działał przez dosłownie moment, po czym przestał działać. Nie mam pojęcia co jest grane, bo po załadowaniu się systemu świeżo po formacie nie działał, a po chwili działał bezbłędnie, po czym znowu ekran nie reaguje. 

Macie jakieś pomysły co jest grane? 

Edit. To jest niewiarygodne, znowu na chwilę dotyk zaczął działać, po czym zrestartowałem komputer i znowu zero reakcji. Tak jakby chodziło o jakiś sterownik, próbowałem już nawet doinstalować jakieś sterowniki od Lenovo ale bez skutku. Najgorsze jest to, że gdybym potrafił dojść do tego czemu raz działa, a raz nie to bym rozwiązał ten problem, ale nawet nie wiem od czego zacząć. 

Edit 2. Ok, udało mi się dojść do tego co powoduje uruchomienie obsługi dotykowej. Na pasku jest widoczna ikona sterowników Intel HD, kiedy w nią klikam i wybieram właściwości grafiki to dotyk zaczyna działać, a obok owej ikonki pojawia się ikonka nazwana "szybkie ruchy" - wtedy ekran reaguje na dotyk i wszystko wspaniałe działa. Zastanawiam się czy mógłbym ten proces dodać jakoś do autostartu, żeby za każdym razem nie musieć wchodzić we właściwości, żeby dotyk zaczął trybić. 

Btw. Osobiście polecam ten system na słabe urządzenia, ultra wydajny i gry działają nieporównywalnie lepiej niż na 10 czy zwykłej 7. 

jarexpol and moszter like this