Jump to content
WinClub
Tomi8

Czemu polecam Mageia?

Recommended Posts

Witam, od pewnego czasu używam system Mageia Linux. Poprzednio używałem Fedora, jakiś czas Manjaro.

Aż natrafiłem na Mageia. Jest to dystrybucja dla początkujących i powiem,że właśnie taka jest.

System bardzo prosto instalują i sporo sprzętu wykrywa. Np: Fedora nie potrafiła wykryć

karty wi-fi Broadcom, spędziłem 7 dni na instalowaniu i nie udało się, musiałem używać

tp-linka pod usb. Mageia bez podłączenia do internetu wykrył kartę i bardzo  łatwo

ją zainstalowałem. System jest stabilny, nic z nim się nie dzieje.

Nowe wydania wychodzą co 18 miesięcy, myślę,że to rozsądnie bo np:

fedora wypuszcza co 6miesięcy a aktualizacja dosyć długo trwa.

Pod tym względem najlepiej wypada Manjaro, aktualizację są '

ciągłe. Instalujesz raz i ciągniesz w nieskończoność.

Piszę to ponieważ Mageia jest mniej popularna niż Fedora i Manjaro

a niczym nie ustępuje innym dystrybucją.

7 godzin temu, M4T  napisał:

Witamy. 

Mi osobiście do gustu przypadł Linux Mint.

Minta mamie zainstalowem. Też używałem, jeśli to tak można nazwać. Parę godzin. Nie wiem czemu jest taka popularna?

6 godzin temu, marcelgg napisał:

Ja mam Arch Linux i nie narzekam :)
Pamiętam, że sam byłem fanatykiem Mandriva/Mandrake ale już dawno mi przeszło.

Spoko, fajne distro.

Używałem ładnie parę lat temu więc teraz pewnie jest sporo zmian pamiętam jak by to był pierwszy raz. Jak znajdę czas to zainstaluję distro Mageia

Wysłane przy użyciu skrzynki Matrix

Witam.

Dystrybucja Mageia w momencie wejścia na rynek była na pierwszym miejscu w/g strony o "linuksie" [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jak dobrze pamiętam już od trzeciej wersji wydania silnie spadała w dół, a dzisiaj jest na 19 miejscu, ja osobiście "linuksa" używam od (chyba) 94, kiedy to wyszły pierwsze dystrybucje na płytach CD w pismach komputerowych, a były to Suse i Red Hat, wtedy samo zainstalowanie i uruchomienie to był cud.

Większość dzisiejszych dystrybucji używa systemd, który jest trudniejszy w konfiguracji, usługi uruchamiają się dynamicznie, ale jest jedna dystrybucja (choć nie tylko) naprawdę bardzo łatwa w obsłudze, a mianowicie PCLinuxOS, bardzo ładny graficznie i używa SysV, który w bardzo łatwy sposób pozwala na konfigurację

wszystkich usług, ale najlepiej samemu spróbować, powiem tylko iż linux wcale nie jest taki łatwy w opanowaniu jak często się o nim opowiada,

w moim przypadku od 10 lat tylko Fedora potrafiła prawidłowo zainstalować i uruchamiać po restarcie systemu, drukarkę HP LaserJet 1020, większość jak uruchomi ją podczas instalacji, to po restarcie już nie uruchamiała drukowania. Wszystko zależy co ktoś oczekuje  lub chce wykonać na "linuksie", lub do czego będzie używany.

17 godzin temu, M4T  napisał:

osobiście do gustu przypadł Linux Mint

Z jakim pulpitem?

Ja też jestem fanem Linux Mint.

Właśnie z niego pisze.

1 minutę temu, J3RZY napisał:

Ja też mam z Cynamonem:D

Jak dla mnie najbardziej przejrzyste i najprościej konfigurowalne środowisko graficzne jeśli chodzi o minta.

1 minutę temu, M4T  napisał:

najbardziej przejrzyste i najprościej konfigurowalne środowisko graficzne jeśli chodzi o minta.

Męczyłem się z KDE Plasma, jakieś tam distro  ale dałem sobie spokój. I wcale takie KDE Plasma nie jest  ładne. Ale bierze mnie na to Mageia Linux też z Cynamonem:D

testowalem rozne i distro jak i pulpity ale ja od kilku lat mint xfce 

mi xfce najbardziej przypasowal :good3:

48 minut temu, marcelgg napisał:

Tym bardziej jeśli dopiero poznajesz pulpit KDE Plasma :L

KDE Plasma jest trochę skompilowana. Ma tych ustawień od groma i wcale nie jest taka ładna.

3 minuty temu, J3RZY napisał:

KDE Plasma jest trochę skompilowana. Ma tych ustawień od groma i wcale nie jest taka ładna.

Każdy ma swoje upodobania, ja np. na takiej Plasmie 5 czuję się wiele lepiej niż na Cinnamonie, za to są tacy którzy po prostu uwielbiają to DE. 

na przykład

166241-1.jpg

teraz siedzi na Siódemce :D

8 minut temu, J3RZY napisał:

Nie kumam?

Windows 7 HP na moim laptopie, którego używam na co dzień. Mam dwa laptopy na Windowsa 7 i drugą na Archa Linuxa z KDE. Całe szczęście że do zwykłych zastosowań mam Windows 7 i Arch Linux.