Skocz do zawartości

Wymiana wentylatora CPU


pasi17

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam zamiar wymienić wentylator z mojego CPU. Myślę o wymianie "samego wentylatora". Nie chcę kupować całego chłodzenia, bo po co :-)

Aktualnie chłodzenie, które posiadam to Fera 2. A wymienić mam zamiar dlatego ponieważ głośno chodzi (5 lat używany) i nie chłodzi już tak jak kiedyś.

Oczywiście zabiegi w stylu czyszczenie i smarowanie już nie pomagają.

 

Myślałem o takim wentylatorze: https://www.komputronik.pl/product/198183/be-quiet-pure-wings-2-120mm.html

Co o tym sądzicie? Zależy mi na tym aby nie był gorszy od tego z Fera 2 i żeby był cichy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, że nie mam przeznaczonych takich funduszy na całe chłodzenie. Max do 40-50zł.

Sam wentylator mi wystarczy, bo najbardziej to zależy mi na tym aby nie chodził tak głośno. Raczej w tych czasach każdy będzie bardziej "wydajny" od tego co mam.

A jak kiedyś będę wymieniał całe chłodzenie to ten wentylator co kupię teraz mogę potem wsadzić do obudowy, bo w końcu to standard 120mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zabujczyyyy napisał:

zdecydowanie be quiet. Te wszystkie silentiumy pakują do swoich bud i nigdy nie jest to cicha praca. Jeszcze jak podepniesz do regulatora obrotów, to jest gorzej.

 

Miałem Fera2, można z drugiej strony na wylot też coś założyć.

 

Na wylot to akurat mam w obudowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zabujczyyyy napisał:

Ja mając m35w miałem 2 na top'ie budy, 2 dmuchające od frontu, 1 na backpanelu, no i 2 na samym chłodzeniu, cyrkulacja panie. Jak starczy to nic nie szkodzi dołożyć, zawsze to lepsze odprowadzanie ciepła.

A to w obudowie ogólnie mam 3 (tył, góra i przód). Jak na razie myślę tylko o zamianie tego z procesora, żeby tak głośno nie chodził :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh wy to macie problemy, ja od pierwszego kompa w latach 90's nigdy nie miałem żadnych dodatkowych wentylatorów w budzie, oprócz tych koniecznych. Po prostu wyciągam boczną ściankę z budy, jak odpalam kompa, i tyle. Cicho i chłodno, i nie mówcie mi tylko, że się wtedy kurz zbiera szybciej, bo to mit. A te wasze budy to niedługo zaczną latać jak drony, bo śmigieł mają więcej niż one :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Widzior napisał:

Ehh wy to macie problemy, ja od pierwszego kompa w latach 90's nigdy nie miałem żadnych dodatkowych wentylatorów w budzie, oprócz tych koniecznych. Po prostu wyciągam boczną ściankę z budy, jak odpalam kompa, i tyle. Cicho i chłodno, i nie mówcie mi tylko, że się wtedy kurz zbiera szybciej, bo to mit. A te wasze budy to niedługo zaczną latać jak drony, bo śmigieł mają więcej niż one :E

Ja tak samo nigdy nie miałem żadnych dodatkowych wentylatorów w obudowie. W żadnych moich wcześniejszych kompach. Mam dopiero od 5 lat :) od czasów co składałem "lepszego kompa".

Powiem Ci, że przydają się takie wentylatory, potrafią dobrze zbić temperaturę, szczególnie jak podkręcasz lub grasz w gry na ULTRA detalach.

A jeśli ktoś używa komputera "tak po prostu" to nie są potrzebne żadne dodatkowe wentylatory.

Co do kurzu to właśnie wydaje mi się, że odkąd co mam "dodatkowe wentylatory" to kurzu mam jeszcze więcej :D

 

Co do "głośności" to ja też miałem kiedyś cicho i chłodno. Ale jak wentylator ma już 5 lat i był używany non stop to już przestał być cichy i chłodny :D

 

 

 

Poza tym jak na razie temat dotyczy tylko i wyłącznie wymiany wentylatora do CPU :) Proszę o nie schodzenie z tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego wentylatora to sprawdziłem wszystko w kompie i wychodzi na to, że tylko i wyłącznie wentylator z procka jest najgłośniejszy. Na wolnych obrotach 45dB!. 

Po zatrzymaniu palcem wentylatora, komputer jest bezgłośny. Nawet nie słychać 3 wentylatorów z obudowy (które mają również 5 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BeQuiet BL039 jest niewiele cichszy od Sigmy. Mam takowego w Budzie i Sigmy. 10% wyższe obroty przekładają się na pojawienie się dzwięku z odległości 40cm. A to przy prędkości ok 1200obr. Poniżej 1100 kompletnie niesłyszalny. Oczywiście bierz wentylatory z regulacją PWM i sobie w biosie ustaw czy tam w aplikacji najwyższe obroty akceptowalne poziomem dzwięku.

 

Generalnie jak go rozkręcisz to bardziej słychać szum tłoczonego powietrza niż wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie