Jump to content
WinClub
pawel5428

Intel® Core™2 Duo Procesor E8400 3Ghz; czy temperatury dobre???

Recommended Posts

Jak-sprawdzi%C4%87-podzespo%C5%82y-i-tem

Mój procesor podany w tytule w spoczynku ma temperaturę ok.44-50 stopni a w stresie maksymalna zarejestrowana temperatura wyniosła 70 stopni.Podczas normalnego grania to jakieś 55-60 stopni.

test robiłem darmowym programem OCCT .

Nakładałem przed zimą nowe pasty a wiatraczek jest pod zasilanie 4pin kupione w serwisie to te takie tanie .Jest taki sam jak podany w odnośniku poniżej tylko rozmiary mogą być inne.Pasuje do radiatora od procesora.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Czy to wina wiatraczka ? Czy może po prostu jest ciepło? Mam obudowę mATX.Pastę na procesor dałem cienką warstwę którą równo rozmarowałem po całym procesorze.                                                                                      49_1235652971.jpg

A tutaj ciekawy odnośnik o pastach termoprzewodzących :[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Miałem E8200@3,55GHz i E8600@4GHz. W każdym przypadku w spoczynku miały ok. 40 st. a pod obciążeniem trochę ponad 50. Chłodzenie Silentium Fortis 2. Obydwa procesory na fabrycznych coolerach i fabrycznych prędkościach były jeszcze chłodniejsze. 

Myślę, że temp. u Ciebie można uznać za zbyt wysokie. 

Jaka płyta i zasilacz? 

Tylko musisz jeszcze mieć na uwadze to,iż procesory C2D z serii E8xxx mają często uszkodzone czujniki. 

4 godziny temu, pawel5428 napisał:

test robiłem darmowym programem OCCT .

Zrób bez żadnych programów tego typu,on wyciska poty z procesora,

Sprawdz docisk swojego chłodzenia bo może być coś,np. poluzowane.
Sprawdź czystość wentylatorka.

wystarczy ta

Temperatura powierzchni to maksymalna temperatura obsługiwana przez zintegrowany radiator procesora (Integrated Heat Spreader, IHS).72.4°C

Testowałem przed chwilą mojego E8400 (na ASUS P5QL PRO) za pomocą OCCT i też osiągnąłem 70°C, ale wiem, że przydałaby by mu się wymiana pasty - już ponad dwa lata tak chodzi, tylko wentylator przedmuchiwany.

Teraz, gdy piszę, przy uruchomionym Firefoxie, Total Commanderze (x2), OCCT, HW monitorze temperatura ok. 42°C

A przy okazji, tam masz GeForce 9800 GT? Jeśli tak to jaka temperatura? U mnie w opisanej spokojnej pracy ok 50°C

Dziękuję.Sprawdzę  czy dobrze dociśnięte. A jeśli zatrzaski dobrze nie trzymają radiatora(nie dochodzi)? Albo jeśli to nie to, to wymiana pasty może? Bo komputer czyszczony był przeze mnie w każdym zakamarku  i jak nowy jest.

A ja mam Geforce 9500 GT Od palit kręcony fabrycznie.No i w spoczynku ma ok.40 stopni tam trochę więcej a w stresie nie przekracza 71 stopni.A też ma nową pastę i wiatraczek taki sam jak na procesor tylko mniejszy tam podawałem przykład.

Wiesz też może być wina w pewnym sensie obudowy(ciasno i słaby obieg powietrza)

Znalezione obrazy dla zapytania obudowÄ mATX a przeplyw powietrza

12 godzin temu, pawel5428 napisał:

A jeśli zatrzaski dobrze nie trzymają radiatora

One lubią się ułamać podczas ewentualnych prac czyszczących :-)

Znalezione obrazy dla zapytania chlodzenie procesora e8400

Monitoruj sobie jeszcze temp. za pomocą tego programiku

Poza tym fabryczny cooler od E8400 jest niski. W sieci można tanio (ok. 15 zł) znaleźć coolery od quadów lub Pentiumów D. Wysokie z rdzeniem z miedzi.

BTW. Z odpowiednim chłodzeniem z tego E8400 możesz wycisnąć 3,6 GHz bez większej gimnastyki. 

13 godzin temu, pawel5428 napisał:

mam Geforce 9500 GT Od palit kręcony fabrycznie.No i w spoczynku ma ok.40 stopni tam trochę więcej a w stresie nie przekracza 71 stopni.

Tutaj nie jest źle:-)

Przed nałożeniem nowej pasty,jak byś wymieniał najlepiej przemyć procesor tym preparatem.

E8200 na tym cienkim OEM-owym chłodzeniu podkręcony do 3,2GHZ (8x400MHz) 1,25V max temp w stresie 60 stopni w tandetnej budzie gdzie jedynym wentylatorem oprócz CPU jest ten z zasilacza. Grafa pasywnie chłodzona.

Jeśli masz tak jak pisałeś max 70 stopni, to nie ma się czym przejmować. Procesor działa 100% poprawnie. A może płyta lub zasilacz serwuje ci zbyt wysokie napięcia? Masz je ustawione ręcznie czy z automatu?

Weź sobie jeszcze zobacz(to tak eksperymentalnie nie na stałe),zdejmij boczną ściankę obudowy.

Zobacz efekt czy są jakieś zmiany.

Natomiast jak widzisz podawane tutaj temp. są bardzo podobne,także też bym się tym zbytnio nie martwił.

"To sam nie wiem czemu.Może bo gorąco?"

Może być też ciasno w obudowie. :)

OOO! Zaraz zobaczę! Dam znać co wyszło.:O

Więc tak: w bios temperatura cpu była 48 st.

cpu host clock control było na disabled (zmieniłem na enabled)

system voltage control było na auto.

Tutaj wyniki:

Poniżej kilkusekundowy stres/wyłączenie i spadek z 3000Ghz do 2000Ghz..  To był drugi screen

Dalej był spoczynek to był pierwszy screen...

Kilkuminutowy stres, ostatni screen..

Teraz zdjąłem bok obudowy i o dziwo w stresie nie przekracza 66 stopni.Dotknąłem podczas testu radiatorka procesora to ten mini grzejniczek pod wiatrakiem i był letni.Nawet gpu ma teraz 39 stopni.

Niestety to obudowa mATx i z tyłu przy wyjściu na kartę graficzną są wlotki pozostałe bo zaślepkach a z przodu kilka dziur po szufladkach na naped cd/dvd rom,stację dyskietek itp.Więc niby przewiew powinien być. To może jakbym wprowadził dwa małe wiatraczki albo chociaż jeden z przodu to może będzie lepiej.

17 minut temu, LAGUNA napisał:

Spróbuj jeszcze zmniejszyć napięcie do 1.18 

Jeśli by była jakaś zwiecha,to lekko podbij w górę.

Laguna, ale tam jest maks 1.18 i to w stresie.Zobacz na screenach z OCCT. Wartośc minimalna była 1.07v.

Podobno standardowe to 1.2-1.3v;a najlepsze  1,225V lub 1,250V .No podobno bo w necie piszą.I właśnie tak w biosie było 1.225v.

Ja jestem za tym aby zmniejszyć  żeby stabilnie i nie kosztem wydajności.

Jak go nie podkręcasz i na tym napięciu co teraz jest nic mu się nie dzieje,to zostaw,

natomist co do dodatkowego wentylatorka,to już sam musisz sprawdzić czy i jaki tam będzie pasował,a na pewno by to poprawiło wentylację jeśli by była możliwość zainstalowania dodatkowego wentylatora.

Tutaj masz zakres napięć dla w/w procesora

PS.

Ja na Core2Duo 8200 mam 1.128

"Teraz zdjąłem bok obudowy i o dziwo w stresie nie przekracza 66 stopni."

No bo to jest malec i prawdopodobnie jest słaby obieg powietrza.:)

Zamontowałem z przodu w puste miejsce po kieszeniach wiatraczek od pentium D pod 5v.

Temperatury nieznacznie się poprawiły i teraz w stresie po 10 minutach trzymał średnio 67 stopni w porywach do 69.

w spoczynku od 48st do 53st.

To własnie przez malca.

Ja bym Tobie zaproponował(ale to już od Ciebie zależy) zamiast bawić się w takie dokładanie ,wycinanie,zaklejanie,zdejmowanie boku.:)

Kupić  obudowę i masz już zamontowane fabrycznie dwa wentylatory 120mm

Ja nie długo zamawiam te części:

Cena oscyluje w górnych granicach 125 zł wraz z dostawą bo zamawiam dwa wiatraczki i kilka past.

dysk chcę nowy bo jeden mam na magazyn a podstawowy Maxtor 250GB 7200 RPM kupiłem używany i czasem słychać jak skrobie:alright:

Ten nowy będzie wolniejszy bo 5400 RPM  ale do Windows xp i Windows 7 wersje Home Edition chyba się  nadaje.

Będę mógł też wywalić lipny wiatrak od starego pc co chłodzi mi ten stary dysk bo bez niego się grzeje i nie długo potem jakieś problemy z działaniem są.

Myślę że po złożeniu będzie dobrze.:)

Jeszcze za miesiąc może dwa ogarnę lepszą kartę graficzną którą niegdyś doradził mi M4T i składaczek będzie idealny do starych gier oraz nieco nowszych.:0shoot:

Ale spieprzyłem jedną sprawę bo od zasilacza mam dwie wtyczki zasilające... to te co mają 4 dziurki.Co jest kabelek żółty 12v i czerwony 5v oraz czarny no nie? To utknęło mi tam mam dwie zapchane te czerwone i nie mogę wyjąć(nożyk:blush:) ...Jak to usunąć z tego środka tam?:unsure: To pozostałości po amatorskim podłączaniu wiatraczka drucik/kabelek:O

zasilacz-wtyczki.jpg

:tea::huh:

11 godzin temu, pawel5428 napisał:

Ten nowy będzie wolniejszy bo 5400 RPM  ale do Windows xp i Windows 7 wersje Home Edition chyba się  nadaje

Każdy się nadaje,wszystko zależy od Ciebie czy się zgadzasz na wolniejszy czy szybszy dysk.

Ty mu daj jakiś porządniejszy wentylator na ten tył budy.

PS.

Z zasilaczem to nie wiem co tam kombinowałeś :)