Jump to content

Aktualne sterowniki do pobrania


P1O

Recommended Posts

AKTUALNE STEROWNIKI TYPOWYCH URZĄDZEŃ DLA SYSTEMÓW WINDOWS
3.10.2016

 

Opis:

 1. Poniższy zbiór zawiera podpisane sterowniki z oficjalnych/wiarygodnych źródeł.
 2. Zgodne sterowniki od innych wersji Windows sprawdziłem osobiście lub otrzymałem potwierdzone informacje.
 3. Sterowniki kart graficznych Nvidia z uwagi na ich zróżnicowanie w zależności od modelu i wersji systemu polecam [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].
 4. Z tego samego powodu po sterowniki kart graficznych, chipsetów i procesorów AMD/ATi [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] do sekcji "Manually Select Your Driver".
 5. Numer wersji i data dotyczą najnowszego sterownika wydanego dla danego urządzenia.
 6. Informacje o kolejnych aktualizacjach znajdować się będą w kolejnych postach, a ich data - w nagłówku bieżącego.
 7. Wszelkie błędy lub pominięte aktualizacje można zgłaszać w tym temacie.
 8. Sterownik pobieramy klikając jedną z trzech ikon w tabeli - linki prowadzą do sterownika lub do strony pobierania.
 9. Objaśnienie ikon:
yes32.png  Aktualny sterownik danego sprzętu dla danego systemu
discontinued32.png  Ostatni oficjalnie wydany sterownik sprzętu, którego wparcie zostało zakończone dla danego systemu
other32.png  Brak oficjalnego wsparcia, jednak dostępny jest zgodny sterownik od innej wersji Windows
idn32.png  Brak informacji o istnieniu/działaniu sterownika (jeśli znajdziesz/sprawdzisz, napisz o tym)
no32.png  Brak sterownika

 

Sterownik Wersja Data XP 32 XP 64 V 32 V 64 7 32 7 64 8 32 8 64 10 32 10 64
Intel 6, 5, 4, 3, 900 Series Chipsets (starsze chipsety) 9.4.0.1027 26.02.2014 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Intel Chipset (od drugiej generacji procesorów Core wzwyż) 10.1.1.35 17.08.2016 no32.png no32.png idn32.png idn32.png [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Intel X79, X99 Chipset (oraz obecne chipsety serwerowe) 10.1.2.77 3.08.2016 no32.png no32.png no32.png no32.png [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Realtek High Definition Audio 6.0.1.7933 9.09.2016 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
                         
                         
                         
                         
                         

O ile będzie zainteresowanie, temat będę rozwijał dalej. Wiem, że pakuję się w błoto, bo wraz z przybywaniem pozycji będę miał coraz więcej pracy, a czasu mam wciąż tak samo mało. Poza tym, tabelę formatować można wyłącznie w html, więc używam zewnętrznego edytora. Jeśli Administracja/Moderacja uzna to za dobry pomysł, proszę o przypięcie tematu.

marcin23imk likes this
Link to comment
Share on other sites

Godna podziwu praca, ale wyjątkowa utopia. Nie żebym wytykał błędy, ale po prostu dokładne ogarnięcie jest bardzo pracochłonne.

Przykłady:

- oprócz danego sterownika i systemu trzeba jeszcze dopasować chipset, a tu jest wiele wyjątków np. seria Bay Trail czy X79/X99

- na stronach firmowych typu Intel czy Realtek są trochę opóźnione sterowniki(jeszcze gorzej na stronach producentów płyt czy laptopów), gdzie portale mają już nowsze sterowniki WHQL.

 

Nie zrażaj się, jak masz chęci to pracuj dalej. :good3:

Link to comment
Share on other sites

Sterów szukam wyłącznie na oficjalnych stronach producentów podzespołów, dlatego są pewne i - powiedzmy - w miarę aktualne. Na pewno lepsze od tych, które serwuje nam Windows Update. Chcę, by tabelka była prosta w obsłudze - "klik" i pobieramy bez logowania, czy potwierdzania. Póki co wszystko jest nadal w fazie rozwoju. No i oczywiście oczekuję takich właśnie komentarzy i pomysłów na dalsze sterowniki, zwłaszcza te trudniej dostępne lub te, których tworca nie przewidział dla danego systemu, a i tak działają. Przykład - mam Canona MP140, do którego Win10 nie pobiera sterowników. Sam Canon na stronie wsparcia twierdzi, że tej drukarki na Win10 nie uruchomimy. Mimo to sterownik dla Win8.1 instaluje się na Win10, prawidłowo wykrywając drukarkę i skaner. Dołączony soft również działa w 100%. Podobnie jest z instalacją starszych chipsetów Intela na Win10.

Link to comment
Share on other sites

Intel® 6, 5, 4, 3, 900 Series Chipsets (starsze chipsety) 9.2.0.1030  

 

Istnieje nowszy sterownik o numeracji 9.4.0.1026 :)

 

Intel® Chipset Device Software (nowsze chipsety) 10.1.1.14 4.02.2016

 

Istnieje nowszy sterownik o numeracji 10.1.2.77 ;)

 

Realtek High Definition Audio Codecs R2.79 25.06.2015

 

Jest to najnowszy sterownik pod starsze karty dźwiękowe realteka :) Pod nowe karty ALC 1150 najnowszy sterownik ma numerację 6.0.1.7xxx ;)

Link to comment
Share on other sites

 1. Na stronie intela wersja 9.2.0.10.30 ma status "Latest". Nawet nie widzę tam wersji 9.4.0.1026. Może istnieje pod konkretną płytę/płyty główne. Pozostawiam.
 2. Wersja 10.1.2.77 ma status "Latest", ale opisana jest jako "Intel® Server Chipset Driver for Windows*". Wersja 10.1.1.14 4.02.2016 też jest Latest, ale w opisie nie ma nic o serwerowych chipsetach. Również pozostawiam.
 3. Faktycznie, nowsze są oficjalnie dostępne już tylko na stronach wsparcia laptopów, płyt głównych. Poza tym jest na forum temat o najnowszych sterownikach dźwięku Realteka. Dodałem w punktach nad tabelą link do tego tematu, a w samej tabeli jest już info, że stery dotyczą starszych kart.
Link to comment
Share on other sites

Najnowsze stery chipsetu pod starsze sprzęty i systemy 9.4.0.1027: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Najnowsze pod X79 i X99 oraz serwerowe 10.1.2.77:  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Najnowsze dla "Kowalskiego" 10.1.1.35: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

przy czym działają od Win 7 wzwyż oraz od 2 gen czyli chipsety z serii 6

Najnowsze Realtek audio 6.0.1.7933 WHQL: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

obsługują również wszystkie starsze karty

Najnowsze Realtek audio + Dolby 6.0.1.7904 WHQL: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link to comment
Share on other sites

Skorzystam. Z pewnością inaczej będę musiał podejść do pierwszego punktu opisu. Zdziwiłem się dziś wchodząc na stronę wsparcia pierwszej z brzegu płyty Asusa, czy Gigabyte'a, widząc tam nowsze sterowniki dźwięku, niż na stronie Realteka. W najbliższych dniach będę trochę zajęty, jednak będę myślał o temacie. Nie chcę robić kilku rzeczy w jednym czasie. Wolę zminimalizować ilość potencjalnych błędów. ;)

 

//Ogarnąłem popularne chipsety Intela i podstawowe stery HDA. Myślę o rozdzieleniu tabeli na kilka - w zależności od grupy sprzętowej. Raz - żeby było czytelnie. Dwa - żeby nie było sytuacji, że po przewinięciu tabeli nie widzimy nagłówków (systemów) i nie wiemy, co kliknąć.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie do użytkowników płyt na X79/X99 i platform Bay Trail... Czy ostatni sterownik chipsetu ze strony Intela (pierwszy na [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]) instaluje się Wam poprawnie? To samo do właścicieli ALC1150 Realteka... Czy ostatni oficjalnie wydany na stronie Realteka sterownik ([Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]) prawidłowo instaluje Wam dźwiękówkę?

 

O co mi chodzi...

Najnowsze stery ze station-drivers.com to fajna sprawa, jednak trzeba je rozpakowywać i szukać instalatora. Poza tym nie jest to oficjalna strona żadnego z producentów. Dalej - najnowsze stery Realteka są na ftp, na którym wymagane jest logowanie. Ideą, która pchnęła mnie do rozpoczęcia tematu, jest prostota i kompatybilność. Chcę, by każdy poszukujący, nawet domorosły "Instalator Systemu Windows" (który może nawet nie wiedzieć, czym jest setup.exe) mógł pobrać działający, najlepiej ostatni oficjalnie wydany uniwersalny sterownik (niekoniecznie najnowszy) i żeby mógł go zainstalować, po prostu klikając dwa razy na pobrany plik. Użytkownicy świadomi i Ci bardziej zaawansowani i tak odnajdą najnowszy sterownik, zwłaszcza że są tu tematy dotyczące właśnie najnowszych sterów danego sprzętu, więc oni nie potrzebują mojej pomocy. Zależy mi na ułatwieniu pracy osobom mniej doświadczonym, które - wierzcie mi - stanowią większość. ;)

 

W ten sposób będę mógł skupić się na rozszerzaniu tematu o kolejne sprzęty, a nie na tym, że jutro ktoś może umieścić gdzieś nowy sterownik.

Link to comment
Share on other sites

Mi tylko brakuje jednego sterownika bo wszystkie inne mam chodzi mi o taki sterownik Kontroler Uniwersalnej magistrali szeregowej (USB) tego jednego zawsze po formacie mi brakuje,przypominam że mam win7 sp1 laptop pavilion g6

Po formacie, to brakuje wszystkich sterowników - wbudowane w system są przestarzałe i mało wydajne. Załóż sobie osobny temat i podaj dokładny model laptopa, a otrzymasz linki do najnowszych sterowników.

 

 

 

Najnowsze stery ze station-drivers.com to fajna sprawa, jednak trzeba je rozpakowywać i szukać instalatora.

Tu bym nie przesadzał, chyba każdy potrafi rozpakować archiwum, a poza tym np niektóre sterowniki Intela na oficjalnej stronie występują w wersji exe i zip, natomiast sterowniki grafiki NV i tak lepiej od razu rozpakować, bo inaczej zrobi to instalator przed właściwą instalacją i tylko zaśmieci nam partycję systemową(jeśli nie usuniemy).

Link to comment
Share on other sites

Po formacie, to brakuje wszystkich sterowników - wbudowane w system są przestarzałe i mało wydajne. Załóż sobie osobny temat i podaj dokładny model laptopa, a otrzymasz linki do najnowszych sterowników.

 

 

 

Tu bym nie przesadzał, chyba każdy potrafi rozpakować archiwum, a poza tym np niektóre sterowniki Intela na oficjalnej stronie występują w wersji exe i zip, natomiast sterowniki grafiki NV i tak lepiej od razu rozpakować, bo inaczej zrobi to instalator przed właściwą instalacją i tylko zaśmieci nam partycję systemową(jeśli nie usuniemy).

Już sobie poradziłem,sterownik jest,dziękuję bardzo za pomoc,bardzo dobre porady,forum super :)

Link to comment
Share on other sites

Tu bym nie przesadzał, chyba każdy potrafi rozpakować archiwum

Zdziwiłbyś się bardzo. :D Znam wiele przypadków stawiania systemu przez osoby nie mające pojęcia, czym jest chipset... zdziwionych faktem niedziałania czegoś po uruchomieniu instalatora (7-zip sfx), który jedynie rozpakowuje pliki zgodnie z żądaniem osoby instalującej (Dalej -> Next -> Dalej -> Dalej...), która nie wie nawet, co się rozpakowało i gdzie. Dlatego chcę wykonać wykaz sterowników dla każdego. Sterów, które po jednym kliknięciu zrobią całą robotę. Sterów przygotowanych z myślą o tych którzy po wpisaniu w goglu "Aktualne sterowniki" znajdą temat, sterowniki, a i może zarejestrują się w miejscu ich udostępnienia. ;)

Link to comment
Share on other sites

Zdziwiłbyś się bardzo. :D Znam wiele przypadków stawiania systemu przez osoby nie mające pojęcia, czym jest chipset... zdziwionych faktem niedziałania czegoś po uruchomieniu instalatora (7-zip sfx), który jedynie rozpakowuje pliki zgodnie z żądaniem osoby instalującej (Dalej -> Next -> Dalej -> Dalej...), która nie wie nawet, co się rozpakowało i gdzie. Dlatego chcę wykonać wykaz sterowników dla każdego. Sterów, które po jednym kliknięciu zrobią całą robotę. Sterów przygotowanych z myślą o tych którzy po wpisaniu w goglu "Aktualne sterowniki" znajdą temat, sterowniki, a i może zarejestrują się w miejscu ich udostępnienia. ;)

Może takie coś by pomogło bo ja to robię tak,że wywalam stary system z partycji i zastępuję go świeżym,parę sterów mam resztę szukam w necie jeśli coś mi brak

Link to comment
Share on other sites

Kochani moi, porzucam temat.

 

Z mojego punktu widzenia (subiektywnego, oczywiście - proszę o opinie) nie ma sensu budować własnej listy driverów, odkąd pojawił się program DriverPack ze strony drp.su. Działa na XP/7/8/8.1/10. Odpalam go na nowo postawionym systemie - wykrywa i instaluje najnowsze stery bez zbędnego zawartego w nich softu. Coraz rzadziej zdarza mi się, by czegoś nie znalazł. Jeśli tak się dzieje, szukam opornego stera na stronie producenta. Zdarza się to rzadko. Wersja online zajmuje poniżej 1 MB i wyszukuje aktualne stery w swojej bazie. Jednocześnie zaznacza - jako domyślne do instalacji - programy, których możemy nie chcieć. Wystarczy przejść do trybu eksperta i zakładki "oprogramowanie", by odznaczyć niechciane elementy, powrócić do zakładki "sterowniki" i kliknąć "install everything".

 

Czasem trzeba powtórzyć uruchomienie programu po ponownym uruchomieniu kompa (bo nie zawsze wszystko daje się zainstalować naraz) jednak i tak jest to wygodniejsze od instalacji wszystkiego ręcznie.

 

Osobiście korzystam z wersji offline (12 GB), która wrzucona obok instalki W10x64 na penie 16 GB pozostawia 32 MB wolnego miejsca. Usunąłem zawartość folderu "programs", więc nie muszę nawet odznaczać niechcianego oprogramowania... bo go nie ma.

 

Średnio 99% urządzeń rusza bez dostępu do sieci.

 

 

Jeśli ktoś chce to kontynuować, to pozwalam na edytowanie treści i linków. Osobiście - nie widzę sensu kontynuacji.

Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie to pytanie, jeśli jest ono niezgodne do końca z tematem (nie chciałem zakładać nowego).
Niemniej nurtuje mnie pewna kwestia. Stawiam sobie nowy system po formacie. Oczywiście muszę doinstalować sterowniki od chipsetu, LAN, Sata, USB itd. Korzystam ze strony producenta płyty głównej (mam Asus z170 Gaming Pro). Ale tam widzę, że sterowniki nie zawsze są w aktualnej wersji (niektóre z 2016 roku) np. Intel RST na stronie Asus'a jest z 2016 a na stronie Intela z 2018 r. Podobnie z innymi. Moje pytanie zatem brzmi: czy warto ręcznie szukać sterowników na stronach konkretnych producentów podzespołów czy ufa tylko tym na stornie Asus'a? Nie chcę niczego zepsuć albo zainstalować złych sterów, dlatego pytam, bo lubię mieć porządek na kompie i wydajną pracę.
P.S. nie ukrywam, że trudno znaleźć pasujące stery np. do LAN'a, bo jest ich mnóstwo wersji/rodzajów i nie wiem jak szukać tych właściwych. Czy zatem jest jakiś sposób (prócz Windows Update), żeby znaleźć te odpowiednie sterowniki, albo chociaż zdiagnozować czy są nowsze? Macie jakiś zaufany sposób/program? :)

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, RyanPL napisał:

Wybaczcie to pytanie, jeśli jest ono niezgodne do końca z tematem (nie chciałem zakładać nowego).
Niemniej nurtuje mnie pewna kwestia. Stawiam sobie nowy system po formacie. Oczywiście muszę doinstalować sterowniki od chipsetu, LAN, Sata, USB itd. Korzystam ze strony producenta płyty głównej (mam Asus z170 Gaming Pro). Ale tam widzę, że sterowniki nie zawsze są w aktualnej wersji (niektóre z 2016 roku) np. Intel RST na stronie Asus'a jest z 2016 a na stronie Intela z 2018 r. Podobnie z innymi. Moje pytanie zatem brzmi: czy warto ręcznie szukać sterowników na stronach konkretnych producentów podzespołów czy ufa tylko tym na stornie Asus'a? Nie chcę niczego zepsuć albo zainstalować złych sterów, dlatego pytam, bo lubię mieć porządek na kompie i wydajną pracę.
P.S. nie ukrywam, że trudno znaleźć pasujące stery np. do LAN'a, bo jest ich mnóstwo wersji/rodzajów i nie wiem jak szukać tych właściwych. Czy zatem jest jakiś sposób (prócz Windows Update), żeby znaleźć te odpowiednie sterowniki, albo chociaż zdiagnozować czy są nowsze? Macie jakiś zaufany sposób/program? :)

Ja bym został na stronie producenta, ew możesz podesłać jakie to są to sobie porównam :p

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, mbielak012 napisał:

Ja bym został na stronie producenta, ew możesz podesłać jakie to są to sobie porównam :p

Ooo, dziękuję z góry za tę pomoc :)
|| LAN ||
Strona ASUSa: Intel LAN Driver V20.7.67.0 for Windows Win10 64bit---(WHQL)
Strona producenta: [nie wiem które to sterowniki] [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

|| USB ||
Strona ASUSa: ASM1142 Driver V1.16.33.1
Strona producenta: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] (tu nie widzę, by było coś do ściągnięcia...)

|| SATA ||
Strona ASUSa: Intel Rapid Storage Technology Driver software 15.2.1.1028
Strona producenta: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To te najważniejsze. Chipset aktualny, BIOS do płyty to wiadomo, że ze strony ASUSa. Grafika to ze storny nVidii, a muzyczną mam zewnętrzną, więc też ze strony producenta, to ogarniam. Najgorzej z tymi pierwszymi trzema.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie jeszcze co do chipsetu:
INF:

Strona ASUSa: ver. 11.7.0.1040
Na stronie Intela: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] (wersja: 10.1.17) Starsza?!


Intel® Management Engine Driver
Strona Asusa: w tej samej paczce jest co wyżej
Na stronie Intela: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Czy te wersje spod linków jakie wstawiłem można śmiało instalować?

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, wiktorynek napisał:

Chipset: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

IMEI: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dzięki wielkie. Dziwi mnie tylko, dlaczego na tej stronie station-drivers są bardziej aktualne sterowniki od tych na stronie konkretnego producenta?
I dlaczego np. stery od IMEI mają oznaczenie, że nie są oficjalne?

Link to comment
Share on other sites

Intel i inni dostarczają najnowsze sterowniki producentom sprzętu wraz ze swoimi komponentami - pojawiają się w oficjalnym kanale z pewnym opóźnieniem. Tu masz przykład z Realtek:

W dniu 2.10.2016 o 22:58, P1O napisał:

Zdziwiłem się dziś wchodząc na stronę wsparcia pierwszej z brzegu płyty Asusa, czy Gigabyte'a, widząc tam nowsze sterowniki dźwięku, niż na stronie Realteka.

Generalnie nie ma na to reguły. Jeszcze niedawno Intel w ogóle nie udostępniał sterowników IMEI dostarczając je jedynie producentom sprzętu(płyt, laptopów).

Haamaas likes this
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information