Jump to content

Jak zabezpieczyć HDD, SSD. M.2 hasłem?

FILAGOL

Recommended Posts

Dzień Dobry Forumowicze

tak jak w tytule tematu jak skutecznie zabezpieczyć hasłem dysk przed odczytem i sformatowaniem ?

posiadam dysk  HDD 2,5" (ST1000LM024) o pojemności 1TB i kieszeń  (MSIP_REM-A99-AED600) USB 3.0

chciałbym zabezpieczyć ten dysk hasłem aby po jego podłączeniu do dowolnego komputera wyświetlało się okno aby wpisać hasło by móc odczytać lub zapisać na nim pliki

do tego aby nie dało się sformatować tego dysku bez podania hasła

podobno funkcja BitLocker  to dobry sposób aby zabezpieczyć hasłem dysk czy to prawda ?

stąd związane z BitLockerem pytania:

czy dysk zabezpieczony funkcją BitLocker będzie możliwy do odczytu i zapisu na nim nowych danych w Windows 10 i 11 wersjach Home/Pro na innym komputerze ?

czy chcąc skorzystać z BitLockera muszę mieć pusty dysk czy mogę dysk zaszyfrować  z danymi na nim i czy danym nic się nie stanie ?

Czy pod linuxem chcąc odtworzyć dysk zabezpieczony BitLockerem także będę musiał wpisać hasło aby zobaczyć jego zawartość w ogóle jak będzie rozpoznawał tak zabezpieczony dysk ?

a może macie inne sposoby aby zabezpieczyć dysk hasłem aby niepowołane osoby nie mogły zobaczyć na nim zawartych danych

Bardzo proszę o pomoc/porady/wskazówki

Pozdrawiam Serdecznie

Heja.

Sądzę, że ciężko zabezpieczyć dysk przed sformatowaniem, szczególnie jeśli ktoś ma do niego fizyczny dostęp. Owszem są jakieś tam pen/thumb drajwy, które niby pokazują hasło podczas wpięcia do peceta, ale czy nie ma narzędzi aby je/to ugryźć?

Wszystkim czym pojedziesz twardziela z szyfrowaniem minimum AES256 będzie OK. Przecież nie masz tam nic co może zainteresować NSA, FBI, CIA, czy ABW, a może się mylę?

LUKS/VERACTYPT/BITLOCKER ;)

Pozdro.

FILAGOL likes this

Siema @fat64

dysk to archiwum rodzinnych plików które są dla mnie niezwykle ważne zwłaszcza przez wzgląd na  członków rodziny których nie ma już wśród nas 😞

a już mi się przytrafiła sytuacja że Szwagier chciał pożyczyć czysty dysk a moja kochana Zona wręczyła mu nie ten dysk co trzeba a Szwagier go sformatował i zapisał na nim swoje pliki (dała służbowy dysk zamiast czystego) i dopiero miałem gimnastykę aby odzyskać pliki z niego) więc wole być przezorny stąd moje pytanie do Was

nie mam nic co by mogło zainteresować powyższe służby tylko pliki rodzinne

Pozdrawiam

Siema @Rudio

tak Masz racę iż ważne dane najlepiej mieć ich kopie na więcej niż jednym nośniku (choćby przez możliwość awarii nośnika czy to logiczna czy mechaniczna)

lecz najważniejsza nauka jaką przyswoiłem to taka iż:

1. najlepiej mieć opisane dyski

2. jeżeli nie pisane to różne (duże ryzyko iż wręczy się nośnik na którym akurat są bardzo ważne dane) (Jestem wzrokowcem rozpoznaje zawartość dysku po jego etykiecie jednak opisywanie dysków to świetna metoda)

3. NIE prosić Małżonki aby przekazała nośnik Szwagrowi gdy ten po niego przyjdzie (dyski leżały obok siebie pusty i z danymi) a najlepsze jest to iż Zona mnie opier*** że to moja wina ze wręczyła nie ten dysk hahaha (przyznaję iż zawiniłem)

4. nośnik z ważnymi danymi nie trzymać na wierzchu i w jednym miejscu (Patrz punkt 3)

Czytam artykuł o VeraCrypt: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

zastanawiam się czy warto go używać choć patrząc na BitLocker to chyba wybór jest prosty ze lepszy będzie VeraCrypt

choć aby odczytać dane na innym pc z dysku szyfrowanym VeraCrypt-em trzeba zainstalować aplikację aby odblokować dysk (hasło) co nie bardzo mi się podoba hmmm

Pozdrawiam

LAGUNA likes this

Może i to pomoże [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] Plik należy uruchomić jako Administrator

Gilisoft USB Encryption Przenośny. Szyfrowanie USB hasłem chroni dysk flash USB, zewnętrzny dysk twardy, pendrive, kartę pamięci i wszystkie inne przenośne urządzenia pamięci masowej w systemie Windows. Narzędzie USB Encryption dzieli dysk USB na dwa obszary: obszar bezpieczny i obszar publiczny, tworząc obszar bezpieczny zablokowany hasłem przy użyciu wolnych sektorów dysku twardego ze standardowym algorytmem szyfrowania AES.

LAGUNA and FILAGOL like this

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

5 godzin temu, FILAGOL napisał(a):

nośnik z ważnymi danymi nie trzymać na wierzchu i w jednym miejscu

Najlepiej na wierzchu wtedy nikt nie widzi.:D

5 minut temu, LAGUNA napisał(a):

Najlepiej na wierzchu wtedy nikt nie widzi.:D

po za Żoną, która widzi wie i pamięta wszystko nawet to, co się jeszcze nie wydarzyło, wiem co mówię 😆 i każdy kto ma Żonę

Godzinę temu, Ryzenek napisał(a):

Gilisoft USB Encryption

Siema @Ryzenek pobrałem wypakowałem lecz program się nie uruchamia posiadam:

Wersja    Windows 11 Pro
Wersja    22H2
Zainstalowano dnia    ‎21.‎05.‎2023
Kompilacja systemu operacyjnego    22621.1848
Możliwości    Windows Feature Experience Pack 1000.22642.1000.0

nie wiem czemu aplikacja się nie uruchamia 🤯

Jeśli dobrze rozumiem to chciałbyś zabezpieczyć dysk i przed dostępem do niego - hasło- ale i przed przypadkowym formatem. Może więc  takie coś 

8 minut temu, FILAGOL napisał(a):

Siema @Ryzenek pobrałem wypakowałem lecz program się nie uruchamia posiadam:

Wersja    Windows 11 Pro
Wersja    22H2
Zainstalowano dnia    ‎21.‎05.‎2023
Kompilacja systemu operacyjnego    22621.1848
Możliwości    Windows Feature Experience Pack 1000.22642.1000.0

nie wiem czemu aplikacja się nie uruchamia 🤯

Ten program szyfruje tylko dyski USB. u mnie działa po uruchomieniu jako Administrator. Nie mam pojęcia czemu u ciebie nie uruchamia.

Druga rzecz to znalazłem dobry świetny program Ten program oferuje wszystkie dostępne metody dostępu do informacji przechowywanych na zaszyfrowanych dyskach i woluminach funkcji BitLocker, FileVault 2, PGP, TrueCrypt i VeraCrypt.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] plik z catalogu crack winmm.dll kopiujesz do katalogu pliki programów x86-Elcomsoft Password Recovery-Elcomsoft Forensic Disk Decryptor i ciesz się pełną wersją programu

LAGUNA likes this

37 minut temu, FILAGOL napisał(a):

po za Żoną, która widzi wie i pamięta wszystko nawet to, co się jeszcze nie wydarzyło, wiem co mówię 😆

To się zgadza ,przed żoną się nie ukryjesz.😀

Zerknij sobie jeszcze w BestCrypt