Jump to content

Problem po dodadniu dysku ssd w laptopie

damian5142
 Share

Recommended Posts

Siemka. Zakupiłem dysk do swojego lapka i w czasie testów programem CrystalDiskMark, wywala mi bluescreena. Zainstalowałem ponownie sam system windows z sterownikami i sytuacja ciągle się powtarza. Dysk ssd który zakupiłem podam niżej w linku. Po bluescreen dysk znika z "ten komputer" jak i menadżera urządzeń. Dopiero ponowne wyłączenia lapka przywraca go (restart nic nie daje)   Czy to możliwe, ze coś takiego wywala przez jakiś program graficzny np amd? ktoś ma jakieś pomysły jak to naprawić ?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dodam jeszcze, ze w internecie znalazłem taki tekst - tylko nie wiem jak to naprawić (o ile można)  "oznacza, że system odniósł się do nieprawidłowej pamięci. Innymi słowy, dzieje się tak z powodu nieprawidłowych adresów pamięci lub odwołań systemowych do rozładowanej"

Dzieki za pomoc

9 godzin temu, VACek napisał:

Po 1. Co za laptop? 

Po 2. Zapewne się przegrzewa.

Ten co mam w specyfikacji pod postem czyli lenovo legion 5. Edyt owalem posta pierwszego coś jeszcze dopisałem. Temperatura jaka widziałem w czasie korzystania z programu CrystalDiskMark wynosila max procek 65 a dysk 50. Uzylem programu aida64 do monitorowania temperatur.

4 minuty temu, damian5142 napisał:

Ten co mam w specyfikacji pod postem czyli lenovo legion 5. Edyt owalem posta pierwszego coś jeszcze dopisałem. Temperatura jaka widziałem w czasie korzystania z programu CrystalDiskMark wynosila max procek 65 a dysk 50. Uzylem programu aida64 do monitorowania temperatur.

Mam wyłączone sygnaturki :) także nie każdy widzi więc na przyszłość pisz specyfikacje sprzetu 

Mam wyłączone sygnaturki :) także nie każdy widzi więc na przyszłość pisz specyfikacje sprzetu 

okej, wiec podam: Lenovo™ Legion 5-15 (2021) OS: Windows 11 Pro CPU: AMD Ryzen™ 5 5600H GPU: NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB + AMD RadeonGraphics RAM: 16GB DDR4 3200MHz SSD: 1TB M.2 PCIe NVMe.

14 minut temu, damian5142 napisał:

Temperatura jaka widziałem w czasie korzystania z programu CrystalDiskMark wynosila max procek 65 a dysk 50

Niemożliwe. Dysk NVMe o takich prędkościach w stresie nie może mieć 50*C, niezależnie jaki kontroler by posiadał. No chyba że jest zapakowany w porządny, chłodzony radiator.

Przy ramach nie grzebałeś? jeśli tak wyjmij ramy i delikatnie przetrzyj styki to samo zrób z dyskiem.

Kolejna kwestia zamiast Win 11, postaw czysty win 10, ewentualnie odpal jaikś Windows Live. 

Nic przy ramach nie grzebałem. Odkręciłem tylko to co ten koleś w minucie 3.50, aby dodać dysk + delikatnie przeczyściłem wentylatory wacikiem do uszu (nie kręcąc nimy) od kurzu.

9 godzin temu, Widzior napisał:

Niemożliwe. Dysk NVMe o takich prędkościach w stresie nie może mieć 50*C, niezależnie jaki kontroler by posiadał. No chyba że jest zapakowany w porządny, chłodzony radiator.

aktualnie wykonałem jeszcze jeden test i tak było pokazane na tym pierwszym dysku

4 minuty temu, damian5142 napisał:

aktualnie wykonałem jeszcze jeden test i tak było pokazane na tym pierwszym dysku

Dobra ale coś tu nie gra :D 
W pierwszym poście piszesz że wsadziłeś dysk Silicona, a tu na screenie temperatura jest z dysku WD

W pierwszym poście piszesz że wsadziłeś dysk Silicona, a tu na screenie temperatura jest z dysku WD

bo tutaj zrobiłem testa tym dysku pierwszym co był już od samego początku, niestety, ale tamten dysk ponownie zniknął. Zrobię na tamtym tylko włączę i wyłączę laptop i podam za moment screna

Teraz, damian5142 napisał:

bo tutaj zrobiłem testa tym dysku pierwszym co był już od samego początku, niestety, ale tamten dysk ponownie zniknął. Zrobię na tamtym zrobić tylko włączę i wyłączę laptop i podam za moment screna

Bez urazy ale zmieniasz mercedesa na malucha ten dysk WD o niebo lepszy od tego Silicona

Bez urazy ale zmieniasz mercedesa na malucha ten dysk WD o niebo lepszy od tego Silicona

Ten mercedes nie zostaje wcale zmieniony tylko dodane zostaje 2 auto, drugi screen

9 godzin temu, Widzior napisał:

screen z programu

1 godzinę temu, damian5142 napisał:

Po bluescreen dysk znika z "ten komputer" jak i menadżera urządzeń. Dopiero ponowne wyłączenia lapka przywraca go (restart nic nie daje)

Jeśli to nie wina przegrzewania, a chyba nie, to wina dysku, systemu albo sprzęt "się gryzie". Jak to nowy zakup, to go odeślij i po problemie. Ale jak już było pisane - wpierw bym go sprawdził spod innego systemu.

Ja mam taką sytuację na starym laptopie, co jakiś czas, zupełnie losowo, dysk mi freezuje cały system, po chwili pojawia się BSOD. Reset nic nie daje, muszę wyłączyć lapa przyciskiem, żeby ponownie zobaczył dysk. Ale to złom z SATA1, a dysk jest SATA3, więc takie rzeczy mają prawo się dziać.

damian5142 likes this

To bardziej wygląda na problem z wadliwym sterownikiem po prostu choć i wskazują również na pamięć RAM.

Zawsze można puścić dla pewności "memtest86" jeżeli nic nie wskaże może po prostu drugi slot gryzie się z pamięcią RAM ?

16 minut temu, Widzior napisał:

Możliwe, a masz inny niż te uniwersalne badziewia od M$? Producent nie daje, to jesteś na łasce systemowego :E

Sam korzystam od M$ - Bo nie mam właśnie wyjścia :tooth:

Możesz spróbować na Windows 10 - Może tam sterownik podpasuję... zawsze można spróbować.

(SUGESTIA)

Również jest opcja sprawdzenia czy w Biosie jest ustawiony tryb AHCI MODE bo w laptopach czasami lubią ustawić TRYB RAID choć też inny np. Intel coś tam nie pamiętam już.. warto przyjrzeć się temu jak ustawia bios czy widzi po prostu jako kolejny dysk. Mam na myśli sterownik RAID/INTEL/NVME w zależności od używanego trybu.

damian5142 likes this

10 godzin temu, Napromieniowany napisał:

Sam korzystam od M$ - Bo nie mam właśnie wyjścia :tooth:

Zrobilem taki maly test. Nowy dysk wyjąłem, wgrałem windowsa i ponownie program odpaliłem, ten sam problem. Wcześniej w czasie gier/przeglądania neta jak był jeden dysk jakichkolwiek problemów nie było - tylko teraz w tym czasie jak korzystam z tego programu. Dawniej z niego wcale wcale nie korzystałem, zapewne tez byłby ten problem tak obstawiam 

10 godzin temu, Widzior napisał:

Zaraz, bo się już pogubiłem. Na tym wcześniejszym dysku WDC jak używasz CrystalDiskMark to też się wysypuje?

Nie, przecież napisałem w poprzednim poście "Wcześniej w czasie gier/przeglądania neta jak był jeden dysk jakichkolwiek problemów nie było - tylko teraz w tym czasie jak korzystam z tego programu" .

Dawniej wcale nie używałem tego programu i żadnych bluescreenow czy czegokolwiek innego nie było jak grałem czy korzystałem z lapka. Dopiero wczoraj jak dodałem dysk i zacząłem używać ten program problemy zaczęły się (tylko podczas z korzystania CrystalDiskMark). Aktualnie myślę ze rozwiązałem problem na 100%. ponieważ używam CrystalDiskMark i bluescreenow nie ma wcale, a co zrobiłem ze zniknęły... W Biosie włączyłem MUX tzn (wyłączyłem kartę radeona). Ta karta musiała wywalać mi te bluescreeny jak robiłem testy i korzystałem z tamtego programu, a dlaczego nie wiem sam. Czy gryzła ona się z ramem? a może z dyskiem? Jak wcześniej napisałem jak wykręciłem tamten nowy dysk i odpaliłem ponownie test, tez błąd wywalał. Zrobię dzisiaj później test. Odpale ponownie tą drugą kartę, aby dwie działały jak przedtem. Zainstaluje windowsa. wgram programy+gry i pogram, ale ogólnie myślę ze wszystko będzie okej i żadnych błędów nie będzie wywalać  ;) 

Napromieniowany likes this

Możliwe , że to sterownik od zintegrowanej powodował problem jeszcze do tego dwa dyski NVME pewnie kosztem czegoś i powstała kolizja i za pewne kontroler świrował :).Tak myślę przeważnie podają w instrukcji , jak u mnie kosztem dysku NVME Port SATA 5 i 6 zostaje wyłączony.
Fajnie , że udało Ci się samemu rozwiązać problem :) .

damian5142 likes this

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information