Jump to content

System dla HP DV6000 2GB RAM DDR2 | Celeron M420 | i945GM

Recommended Posts

Dzień Dobry,

Co polecacie dla takiego sprzętu jak HP DV6000 2GB RAM DDR2 / Celeron M420 / i945GM?

Głównie do przeglądania internetu / YT ?

Bateria trzyma, ogólnie sprawny, nie przegrzewa się, docelowo z WIN XP, ale może udałoby się włożyć coś lepszego? Właściciel nie chce się z nim rozstać ...

Łączę pozdrowienia,

K.

osobiście postawiłbym na tym dziadku [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] w miarę świeże pakiety a to istotne, wszystko działa, sam ostatnio stawiałem na podobnym dziadku, bo wszelkie inne dystrybucje mają stare paczki ( programy )...
bo w nic ze stajni M$ bym się nie pchał na takim sprzęcie...

Przed chwilą zainstalowałem RETRO - chodzi, ale okropnie.

Może jednak wypróbuję jakiegoś XP, bo z Linux'em właściciel chyba sobie nie poradzi ... Może jakieś Ubuntu by tu poszło? Te przynajmniej graficznie wygląda.

Godzinę temu, Key napisał:

Celeron M420

Wymień ten szrot na T7200, inaczej nie ma sensu tu nic instalować. Na najnowszym BIOSie powinien chodzić ten Merom. Najwyższe modele na socket M, czyli T7400/7600, to już chora cena. Mam podobny sprzęt, i945GM, T7200 + 3GB DDR2 i Win7 32-bit chodzi bez problemu na SSD, a mam niestety tylko SATA1.

Godzinę temu, Key napisał:

[...] bo z Linux'em właściciel chyba sobie nie poradzi ... Może jakieś Ubuntu by tu poszło? Te przynajmniej graficznie wygląda.

ale moja 83 letnia babcia ogarnia, ja tylko od czasu do czasu zdalnie sprawdzam czy wsio działa, ale wygląd graficzny to i tak wybierasz jaki chcesz acz na takim dziadku to coś lekkiego
( u babci jest LXDE działa przyzwoicie do FB, YT, jakiś film, przeglądanie zdjęć wystarczy )

link masz we wcześniejszym wpisie ArchLinux32, ewentualnie jak się boisz ręcznie instalować komendami acz na wiki jest poradnik jak i w necie też są,
to już sam musisz coś obczaić co będzie aktualnie i to 32bit no i wspierane, bo większość dystrybucji już dawno odeszła od 32bit a tam paczki ( programy ) są stare w porównaniu do Arch32 ;-) 

7 godzin temu, Key napisał:

Celeron M420

DOS lub wymiana procesora. Nawet T7200 pupy nie urwie, ale jakoś tam kulawo będzie działać. 2GB RAM obligują do instalacji systemu x86. Win 7 x86 i jakoś tam będzie działać.

Rozumiem, że komuś może być za drogo 40pln za T7200, to ostatecznie chociaż Pentium T3400 czy T3200. T5600

P1O likes this

12 minut temu, wiktorynek napisał:

ostatecznie chociaż Pentium T3400 czy T3200

Oj starzejesz się i demencja postępuje :22 To są Meromy na socket P, a on potrzebuje na socket M. Sam mam T3400 na sprzedaż z tego drugiego złomka, gdzie wsadziłem T6600 :E

P1O likes this

1 minutę temu, Widzior napisał:

Oj starzejesz się i demencja postępuje

Raczej brak czasu na zastanowienie, ale dzięki za czujność. Czyli jedyną alternatywą cenową zostaje T5600 za 5pln: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

9 godzin temu, Key napisał:

Dzień Dobry,

Co polecacie dla takiego sprzętu jak HP DV6000 2GB RAM DDR2 / Celeron M420 / i945GM?

Bateria trzyma, ogólnie sprawny, nie przegrzewa się, docelowo z WIN XP, ale może udałoby się włożyć coś lepszego? Właściciel nie chce się z nim rozstać ...

Łączę pozdrowienia,

K.

Na tym procku nawet Windows 7 Starer x32 będzię jak g***o.

Słuchajcie, może ktoś lubi na łatwiznę, nie krytykuję, ale raczej chciałbym jakoś rozwiązać ten problem, niekoniecznie wymieniając podzespoły. Przecież tyle tego w internecie, tyle wariantów, systemowych rozwiązań, że .. no jak kto woli. 

Poświęciłem niedzielę na szukanie rozwiązania i widzę kilka możliwości. Jako, że jasno określiłem sobie do czego będzie potrzebny ten laptop to szukałem w konkretnym kierunku. I coś znalazłem. Udało mi się załadować kilka ciekawych wersji graficznych Linuxa, m. in. wspomniany Mint, ale także Xubuntu, Ubuntu 8.04 a nawet 12.04 oraz Arch32, ale tutaj zbyt dużo klikania jak na taką małą ilość czasu. Z Win to przede wszystkim NiKka z XP ale i dostępna jedna z bardziej okrojonych wersji Windows 10.  Tak więc można. Gorzej ze sterownikami, ale jakoś to działało. Sprawdzę raz jeszcze Win7 z tego forum, bo wydaje mi się, że także tragedii nie było.

Głównie do przeglądania internetu / YT

Celeron M420

Te dwie rzeczy się wykluczają i koniec tematu. Nie ważne jaki system zainstalujesz, to na YT sobie nic nie pooglądasz nawet w 360p, chyba że lubisz oglądać obrazki. Nic innego nie musisz wymieniać, ale na procka chyba kilka PLN można wydać, bez przesady. Kolejna rzecz, która da kopa, to dysk SSD, jakikolwiek nawet najtańszy.

P1O likes this

2 godziny temu, Key napisał:

Słuchajcie, może ktoś lubi na łatwiznę, nie krytykuję, ale raczej chciałbym jakoś rozwiązać ten problem, niekoniecznie wymieniając podzespoły.

Posłuchaj uważnie - na Celeronie M420 w dzisiejszych czasach nie zadziała nic w sensie:

11 godzin temu, Key napisał:

Nie, nie i nie, koniec kropka. Możesz sobie szukać i instalować 1000 różnych systemów. Żadna współczesna przeglądarka nie będzie działać na tym procesorze, a o YT zapomnij.

Chyba nie potrafisz zrozumieć, że nawet na T7200 będzie działać ledwo, ledwo, a T7200 jest 3-4 razy wydajniejszy od M420.

Do tego podejrzewam, że jest tam jakiś katastroficzny dysk.

Korzystanie z tego laptopa i tak tylko dla hobbystów, ale nie z Celeronem M420.

Mam nadzieję, że ten RAM DDR2 2GB (2x1GB) ma taktowanie 667MHz, a nie 533MHz. Oczywiście 667MHz zadziała tylko z procesorami o FSB 667MHz czyli np. z T7200, T5600, T2700, T2600, T2500. Innych nawet nie wymieniam.

Radzę szybko kupować ten procesor za 5pln, bo drugiego takiego w tej cenie nie ma.

brygada69 and P1O like this

Są przejściówki, ale zostaw już ten dysk jeśli jest sprawny. Po prostu będzie długo się uruchamiał, długo instalował system i programy, ale w końcu uruchomi się i będzie działał.

Natomiast lepszy procesor jest niezbędny.

Pamięć RAM masz 667MHz czy 533MHz? Wyjmij obydwie i odczytaj z naklejki albo programem diagnostycznym typu CPU-z.

Poniżej zdjęcie kości - 555 MHz?

Mam jeszcze jeden slot pusty, z nadzieją, że płyta obsłuży.[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

To jest pamięć PC2-6400 czyli 800MHz

Przed wymianą procesora i ramu zaktualizuj BIOS

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ten laptop powinien mieć dysk SATA wyjmij go i rozkręć przyjrzyj się uważnie