Jump to content
WinClub
-RKI-

P. głowna i ram pod Ryzena 2600x - Doradzicie coś?

Recommended Posts

Cześć, przejdę od razu do rzeczy - Planuję sobie nieco zupgradować PC, z racji iż mój już kilku letni sprzęt powoli przestaje mi wystarczać. Chciałbym wymienić procesor, w oko wpadł mi Ryzen 2600x, patrząc na jego parametry i cenę sądzę że byłoby to idealne ulepszenie dla mnie. No ale jest pewien problem, wymiana procesora pociągnie też za sobą wymianę płyty głównej i pamięci ram - Za cholerę nie wiem które z tych komponentów były by dobre pod ten procesor to też piszę w standardowej już kwestii czyli, prośby o doradzenie. Kwestia budżetu na to, to max 1400/1500zł w tej cenie muszę się zmieścić z: Procesorem, płytą główną, ramem i obudową. Dyski i karta graficzna (RX 570 4gb) zostają te co mam, także ich ta cena nie obejmuje. No i to w sumie tyle.

Było już trochę tu takich tematów, ale w sumie co chwila coś się zmienia. Na dzień dzisiejszy w tej cenie to tak:

- płyta B450/B450M, i tu masz pełną dowolność, jaką firmę lubisz, co potrzebujesz na płycie (złącza, ilość slotów RAM etc). Jak nie będziesz robił mocnego OC (bo w sumie na Ryzenie z X na końcu to głupota), to wystarczy zwykła płyta z małym radiatorem na sekcji zasilania. Ja polecam MSI, mają solidne sekcje zasilania, i jak nie potrzebujesz masy złącz, których i tak nie wykorzystasz, to format Micro (choćby MSI B450M PRO-VDH MAX za ~300zł). Ja poluję na promo na B450M MORTAR MAX, ale to już 100zł więcej. I jak z MSI, to tylko płyty z dopiskiem MAX na końcu.

- pamięć to kompletna loteria, co rusz producenci pakują inne chipy, nawet do tej samej serii kości. Nie będę się powtarzał, tu poczytaj -

No tego procesora kręcić nie będę, właśnie dlatego wolę wziąć wersję "x" by mieć z tym spokój. Co do firmy to wszystko prócz Gigabyte, ich to już serdecznie mam dość. Choć głownie myślałem właśnie nad MSI.

PS:

Mogli byście na to rzucić okiem i powiedzieć coś na temat tych sprzętów?

Płyty główne

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ram

Z zaproponowanych płyt tylko druga (co rusz są na nią promocje w granicach 360-370zł, bardzo popularna), a z ramów tylko trzecia pozycja (bez różnicy, czy weźmiesz 3000MHz CL15, czy 3200MHz CL16, bo i tak polecą dużo wyżej, są na dobrych Micron'ach E-Die).

Jak nie chcesz nić kombinować z ustawieniami to ramy weź 3200 i tylko wczytasz XMP. Ale tak jak pisze Widzior 3000 CL15 i 3200 CL16 u tego samego producenta można uznać za dokładnie te same pamięci. 3000 ręcznie trzeba ustawić na szybszą pracę wybierając odpowiednie taktowanie. Opóźnienia dobiorą się same, nie koniecznie najoptymalniejsze.

Co do MSI to akurat mają u mnie minus bo walczę z WoL na Z270-A PRO i nie chce mi komp wstawać.

Pozwolę sobie odświeżyć temat gdyż mam pewno pytanko dotyczące w sumie tego co tu pisałem więc nie ma sensu tworzyć nowego. Więc, co jest grane? Do tego Ryzena 2600x na tej płycie głównej -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Polecili byście jakieś dobre i nie drogie (tak do 150zł) chłodzenie? Chodzi mi o coś typu radiator i dobry wentylator z możliwie ogarniętą ilością heat-pipe'ów? Nie mam niestety budżetu na AiO więc tego typu rozwiązanie na razie mnie nie interesuje. Naczytałem się opinii że niby stockowy cooler bez OC daje radę ale jest cholernie głośny pod obciążeniem a temperatury na nim sięgają 80 stopni, co jest rzekomo normalne aczkolwiek ja, na dzień dobry wolał bym kupić już coś zewnętrznego. Z resztą jakiej firmy procesora bym nie miał tak nigdy nie miałem dobrych doświadczeń z stockowymi chłodzeniami i wolałem ich nie używać, także ten będę wdzięczny za wszelakie propozycje.

58 minut temu, -RKI- napisał:

Pozwolę sobie odświeżyć temat gdyż mam pewno pytanko dotyczące w sumie tego co tu pisałem więc nie ma sensu tworzyć nowego. Więc, co jest grane? Do tego Ryzena 2600x na tej płycie głównej -> [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Polecili byście jakieś dobre i nie drogie (tak do 150zł) chłodzenie? Chodzi mi o coś typu radiator i dobry wentylator z możliwie ogarniętą ilością heat-pipe'ów? Nie mam niestety budżetu na AiO więc tego typu rozwiązanie na razie mnie nie interesuje. Naczytałem się opinii że niby stockowy cooler bez OC daje radę ale jest cholernie głośny pod obciążeniem a temperatury na nim sięgają 80 stopni, co jest rzekomo normalne aczkolwiek ja, na dzień dobry wolał bym kupić już coś zewnętrznego. Z resztą jakiej firmy procesora bym nie miał tak nigdy nie miałem dobrych doświadczeń z stockowymi chłodzeniami i wolałem ich nie używać, także ten będę wdzięczny za wszelakie propozycje.

z czystym sumieniem mogę polecić

Mam boxowy Wraith Spire, i jest cichy i wydajny. Co do zakupu lepszego, to te w zupełności wystarczą do R5 2600x:[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  lub  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

No i elegancko, dzięki wielkie! Coś z tego pewnie wybiorę. :)

27 minut temu, Widzior napisał:

Mam boxowy Wraith Spire, i jest cichy i wydajny. Co do zakupu lepszego, to te w zupełności wystarczą do R5 2600x:[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  lub  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Z 2600x na Spire jest podobno różnie, głównie pod obciążeniem daje o sobie znać. Same temperatury rzędu 80 stopni pod obciążeniem tego procesora też mnie z deka przerażają, niby norma dla tego procesora na stockowym chłodzeniu bez OC aczkolwiek myślę że właśnie dzięki wymianie chłodzenia na coś innego będzie lepiej. Ludzie w większości i tak sobie chwalą te oryginalne chłodzenia AMD, co jest dla mnie kompletnym zaskoczeniem bo nie sądziłem że istnieje coś takiego jak "dobre stockowe chłodzenie" Na przestrzeni lat korzystając z procesorów zarówno AMD jak i Intela nabyłem nieco złych doświadczeń z oryginalnymi chłodzeniami wątpliwej by nie powiedzieć "bazarowej" jakości.

15 minut temu, -RKI- napisał:

nie sądziłem że istnieje coś takiego jak "dobre stockowe chłodzenie"

No bo to się właśnie zmieniło od czasów pierwszych Ryzenów :) Ja mam Wraith Spire na 1500X, i nigdy mi 70 stopni nie przekroczył pod max obciążeniem. Ale AMD już też oszczędza, w serii 3000 pakuje mniejsze i gorsze Wraith Stealth do 6-rdzeniowców.

3 godziny temu, Widzior napisał:

No bo to się właśnie zmieniło od czasów pierwszych Ryzenów :) Ja mam Wraith Spire na 1500X, i nigdy mi 70 stopni nie przekroczył pod max obciążeniem. Ale AMD już też oszczędza, w serii 3000 pakuje mniejsze i gorsze Wraith Stealth do 6-rdzeniowców.

Z tego co patrzę do 2600x też dołączone jest Wraith Spire, ale no jak mówię ten procesor ma bazowe TDP na poziomie 95w i faktycznie potrafi się nieco zagrzać przy cięższych rzeczach, mam tu myśli np. Rendering jakiegoś większego projektu w takim Premiere Pro, nie wspominając o jakiejś dłuższej sesji growej w jakiś bardziej wymagający tytuł. No tak czy inaczej, powiem szczerze że zaciekawił mnie temat tego chłodzenia i nie postępując pochopnie byłbym skłonny je sprawdzić po zakupie tego procesora, tym bardziej że podkręcać go nie mam zamiaru więc jak da radę to super, zaoszczędzone pieniążki na chłodzenie na pewno się przydadzą a jeżeli nie to i tak w razie czego będę mógł je wymienić. O! I to chyba będzie okej (?) :)

Przepraszam za post pod postem ale, mam małe uzupełnienie tematu.

Okej więc finalnie, moja lista zakupów wygląda tak: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Z czego procesor prawdopodobnie już dziś zamówię a resztę przy kolejnym napływie pieniążków czyt. wypłacie.

Zaś części które już mam w obecnym komputerze, które zostaną przełożone są takie

PSU: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

GPU: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

SSD: Hynix 256gb (Pod zwykłe złącze sata)

HDD: WD Blue 1tb

Odnośnie tego co pisałem wcześniej, na razie odpuszczam zakup chłodzenia do procesora bo jest duże prawdopodobieństwo że boxowy cooler da radę a jeżeli nie to wtedy ewentualnie coś podziałam w tym temacie. Wiem także że zasilacz będzie taki "na styk" ale postanowiłem go zostawić z takiego względu iż jest praktycznie nowy, mam go zaledwie jakieś 4 miesiące więc zwyczajnie szkoda mi go znów wymieniać po tak krótkim czasie. No i znów pytanie, na kij to wszystko piszę? A no tym razem nie oczekuję żadnych porad a jedynie rzucenia okiem na to wszystko i ewentualnego powiedzenia czy wszystko co tu dobrałem pasuje do siebie. :)