Jump to content
Kudi

Czy możliwe NVME/W7 na ivy bridge i msi z77a gd55

Recommended Posts

Hej.
Panowie, jesteście mi w stanie powiedzieć czy przy moim sprzęcie tj:
cpu: i7 3770k
płyta: msi z77a GD55

Zainstaluje  [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] na dysku M8PeG 512GB + adapter?
Czy zostaje tylko W10?
Czy jeszcze inna opcja że przy tej platformie brać po porstu coś na sata III?

Windows 10 Ci też nie ruszy.
Musisz wykonać moda BIOS'u: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Reszta info: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

No i Windows 7 musi mieć stery zintegrowane w obraz i instalator.

Kurcze czyli teoretycznie jest to do zrobienia ale jak tak to przejrzałem na szybko to boje się trochę że nie ogarnę czegoś albo uwalę płytę...
Jeszcze raz jutro przejrzę ten temat z win-raid.com i pomyślę czy ryzykuję czy rezygnuje z NVME :D

Zmień platformę na nowszą albo daj sobie spokój z dyskiem NVMe. W codziennym użytkowaniu nie zobaczysz różnicy między SSD SATA, a SSD NVMe. Dyski NVMe mamią transferami maksymalnymi w testach syntetycznych.

Minimalne wymagania dla NVMe, to płyta 5 gen czyli np Z97 + procesor 4 gen Haswell Refresh. Rzadko która była przygotowana do bezproblemowej obsługi NVMe. Era NVMe rozpoczęła się na dobre od 6 gen Skylake i płyt Z170.

Win 7 wymaga zintegrowania sterowników, a tylko niektóre dyski takie posiadają. Zajrzyj do tego tematu:

Przejrzyj cały, bo im bliżej końca tym aktualniejsze dane.

41 minut temu, wiktorynek napisał:

W codziennym użytkowaniu nie zobaczysz różnicy między SSD SATA, a SSD NVMe. Dyski NVMe mamią transferami maksymalnymi w testach syntetycznych.

Amen.

Poza tym kontroler SATA w chipsecie uruchamia się szybciej, niż kontroler NVMe znajdujący się na dysku podłączonym do linii PCIe, przez co uruchomienie systemu na wielu sprzętach trwa krócej, gdy jest zainstalowany na dysku SATA, niż w przypadku dysku M.2 PCIe NVMe.

Nie jest to oficjalna informacja żadnego producenta - piszę o własnych doświadczeniach z kilogramem dysków.

Zależy co kolega @Kudi robi na tym sprzęcie. Dla mnie dysk NVMe byłby zbawieniem, ponieważ przy konwertowaniu pliku wideo 4K SSD na SATA się dławi... 

24 minuty temu, P1O napisał:

Poza tym kontroler SATA w chipsecie uruchamia się szybciej, niż kontroler NVMe znajdujący się na dysku podłączonym do linii PCIe

Tak, zawsze i wszędzie system na SSD SATA uruchamia się szybciej niż na SSD NVMe. Różnica nie jest wielka i te 2-3 sekundy albo 5 sekund dłużej na NVMe można przeżyć.

11 minut temu, GT500s napisał:

przy konwertowaniu pliku wideo 4K SSD na SATA się dławi...

Co to znaczy dławi? Jedynie zapisuje z szybkością jaką jest w stanie przyjąć - czyli w przypadku najszybszych SSD SATA MLC będzie to ok 500MB/s. Nie łudźmy się natomiast, że NVMe podczas zapisu osiągnie teoretyczne ok. 2000MB/s (w przypadku topowych konstrukcji dużej pojemności) - będzie, to z reguły realnie 1000MB/s. Dwukrotny zysk jest niezaprzeczalnie, ale to daje się odczuć tylko w przypadku długiej konwersji i jeszcze procesor musi wyrobić, aby dostarczyć z taką prędkością materiał.

Niestety SSD SATA TLC długotrwały zapis mają na poziomie 250MB/s co spowalnia znowu dwukrotnie w stosunku do dobrych MLC. Robić coś 4 godz. a 8 godz. to jest różnica.

P.S. RAID 0 w konfiguracji z 2, 3, 4 dysków SSD SATA zniweluje przewagę NVMe i to na pewno realnie.

@GT500s Dysk ma być po prostu na system, photoshopa, czasem może jakiś montaż wideo ale razcej nie 4k i wszystkie inne najpotrzebniejsze programy które wejdą.
Patrząc po testach i linkach od Was zrobię chyba tak jak radzi @wiktorynek
i nie będę na siłę się pchał w NVME do starej platformy. Chociaż (jako ciekawosta) gdzie indziej dostałem takie info: "Musisz zmodyfikować bios aby boot-ować system z dysku nvme, ale Ten plextor ma legacy bios więc odpalisz z niego system" +"poszło na gigabyte G41 a asus p5qpl-vm już nie" - ogólnie z tamtych wypowiedzi zrozumiałem że ten dysk na mojej platformie i w10 nie powinno być problemu...

Tak czy tak to będzie mój pierwszy ssd więc po przesiadce z talerzówki i tak powinno być dużo lepiej. :D

Po prostu w sklepie na X jest ten M8PeG 512GB za 379zł i mówię spoko cena warto przemyśleć.
Dzięki Wam dowiedziałem się dużo nowego, to teraz powiedzcie jeszcze w związku z powyższym jaki sata III brać?
W gre wchodzi tylko coś na MLC w budżecie powiedzmy no max 350zł.
Zastanawiam się teraz między:
adata su900 512GB
Goodram IRDM pro 256GB  (lepszy kontroler niż su 900) ale opłacalność też słaba
i ewentualnie samsung 860 pro ale cena ~370zł za 256GB jest średnio kusząca

Pomyśl nad Crucialem MX300 lub MX500 500 Gb - co prawda TLC, ale osiągi, cena i długa gwarancja dają do myślenia. Tydzień temu zakupiłem MX500 500 Gb za niecałe trzy stówki, to już trzeci Crucial którego używam i zastrzeżeń na razie brak.

Ja wiem? Crucial MX300 ma 3 lata (ograniczona współczynnikiem TBW - 160 TB), MX500 5 lat (TBW - 180 TB) a taki su 900 5 lat (bez TBW). więc Cruciale raczej słabo tutaj według mnie wypadają.

4 godziny temu, Kudi napisał:

Musisz zmodyfikować bios

I tu jest największe wyzwanie. System nie ma znaczenia. Musisz mieć modyfikowany bios do tej płyty obsługujący dyski NVMe.

4 godziny temu, Kudi napisał:

Zastanawiam się teraz między:
adata su900 512GB
Goodram IRDM pro 256GB  (lepszy kontroler niż su 900) ale opłacalność też słaba
i ewentualnie samsung 860 pro ale cena ~370zł za 256GB jest średnio kusząca

GoodRam IRDM Pro i Samsung 860 Pro to jedyne ostatnie dobre nowe MLC. ADATA SU900 to już gorszy dysk. Na papierze niby dobry, ale dosyć awaryjny i kapryśny.

Cruciale MX300 i MX500, to bardzo dobre dyski, ale w kategorii TLC. Ich wydajność jeśli chodzi o zapis jest dobra na papierze i w testach syntetycznych. Mają tą samą wadę co wszystkie TLC SATA i NVMe, czyli po zapełnieniu bufora prędkość zapisu spada o połowę.

Można jeszcze trafić na Allegro używane porządne konstrukcje w stanie idealnym:

Crucial M550/Micron M550 - to ten sam dysk w wersji detalicznej i OEM-owej

Samsung 850 Pro

Samsung 840 Pro

Plextor M6 Pro

Plextor M5 Pro

OCZ Vertex 450

OCZ Vertex 460

OCZ Vector 150

OCZ Vector 180

Toshiba Q300 Pro

SanDisk Extreme Pro

SanDisk Extreme II

Corsair Neutron XT

Corsair Neutron XTi

@wiktorynek o widzisz, dzięki za tą listę. Zaraz się rozejrzę na allegro czy coś ciekawego tam jest.
Co do spadku prędkości po zapełnieniu bufora to właśnie przed chwilą o tym czytałem.

A propo modyfikacji biosu to w linku od GT500s [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
jest w czwartym poście wrzucony: "Zmodyfikowany plik BIOS dla MSI Z77A-GD55" Więc to chyba załatwia sprawę? Po prostu robię aktualizację i tyle? Czy znowu coś poplątałem :D

Hmmm... Czy tam jest zmodyfikowany bios do płyty GD65 czy GD55?

Pamiętaj o ograniczeniach: " Dla starszych płyt z Z77 oraz Z87, podpięcie przejściówki z dyskiem (M.2) NWMe pod jedno ze złącz PCI Express x16 spowoduje ograniczenie pasma przepustowości dla pozostałych."

I o efektach: " W grach nie odczujesz różnicy. Mam 2 dyski (oba 512GB PCIe x4) na swojej płycie, i w kilku grach wczytywanie to różnica może 2-5 sekund w porównaniu do mojego zwykłego SSD 500GB SATA III. Najbardziej odczułem przyspieszenie gdy np. odpalam instalację gry o rozmiarze 50GB lub więcej na Steam. Wtedy przydzielanie miejsca na dysku jest dużo szybsze. Ale poza tym, to uważam że nie warto kupować PCIe NVMe. Ja kupiłem, bo ktoś sprzedawał 2 nówki sztuki (samsungowe 512GB NVMe) w tej samej cenie co zwykły sklep sprzedaje dysk 500GB ale SATA III. Tylko z tego powodu kupiłem te dyski, w przeciwnym razie bym kupił 2x500GB SATA III."

Na górze w pierwszym poście owszem jest do GD65 ale niżej autor tematu dorzucił jeszcze do GD55.

Tak widziałem to o ograniczeniach.
Wręcz w grach może teoretycznie zmaleć wydajność ale to wedle tego co widziałem jest 0-2% więc o to się nie martwię tym bardziej że nie mam nowego rtxa tylko gtx 760.

Już czy zamówię coś na sata 3 czy tego NVME to muszę ten temat sobie do końca w głowie poukładać co i jak bo spać nie będę mógł xD