Jump to content
marianm64

Randomowe restarty komputera po wymianie procesora

Recommended Posts

Witam, 

jak ww. 

Konfig

Asrock N68C-GS-FX 

AMD Athlon 64 6000+ Windsor 

GIGABYTE Radeon HD 4870 1GB GDDR5

2x 1gb DDR2 667Mhz SuperTalent 

Yesico 430w 

Po zmianie procesora z Athlona 4400+ na 6000+ są randomowe restarty na Win XP a na Win 7 restarty i bsody. Temperatury są ok także wykluczam, pamięci testowane mem testem są ok, dysk jest ok. Nie wiem co jest grane...

W minidump to samo z kodem Stop 0X0000000A 

Pamięci podmieniałem na innej, bo ten kod często oznacza problem z pamięcią operacyjną bądź zmianami sprzętowymi. Chyba kupiłem trafionego Athlona, po podmianie na 4400+ nic się nie dzieje, komputer normalnie śmiga..

15 minut temu, marianm64 napisał:

AMD Athlon 64 6000+ Windsor

Athlon 64 X2 6000+ Windsor 3,0GHz - płyta go obsługuje z każdym biosem. Nie zaszkodzi zaktualizować bios do najnowszej wersji - na starym procesorze!

Bios zresetowałeś? - najprościej przez wyjęcie baterii na kilkanaście sekund.

Czy cokolwiek innego wymieniałeś, zmieniałeś przy okazji wymiany procesora? - dysk, system, zasilacz, pamięć?

Bios jest najnowszy, aktualizowałem go na 4400+, oczywiście był resetowany przez wyjęcie baterii na jedną minutę. Po za wymianą procka nic nie było ruszane, piszę teraz z 4400+.

Albo zasilacz nie wyrabia ? Yesico ma tylko dwie linie 12v ale 14A.. 

Jeżeli chodzi o systemy, to na czysto XP z płyty walił bsod a z USB poszło, Win 7 normalnie ale przy próbie instalacji sterów czy programów to się krzaczył.

4 minuty temu, marianm64 napisał:

Albo zasilacz nie wyrabia ? Yesico ma tylko dwie linie 12v ale 14A..

Wykluczam na 99,99%

4400 i 6000 mają to samo TDP 89W - pomimo, że faktyczny pobór prądu jest większy tego szybciej taktowanego, to absolutnie nie może mieć wpływu na działanie.

Na dodatek Yesico to markowe zasilacze.

Teraz, wiktorynek napisał:

Stawiam na uwalony procesor.

To samo myśle, skoro 4400+ działa ok.. Tyle, że 4870 będzie na nim spowolniony...

Hola Hola... Mierzylem napiecia miernikiem, na 12v mam tylko 11.71v, normy tu chyba nie ma..

2 minuty temu, marianm64 napisał:

na 12v mam tylko 11.71v, normy tu chyba nie ma..

To o niczym nie świadczy. Niemożliwe, aby kilka W faktycznej różnicy między 4400 a 6000 miało wpływ. Dużo więcej prądu bierze karta graficzna.

P.S. Jakbyś wymieniał proca, to kup coś pokroju Athlona II X2. Ten Athlon 64 X2, to bardzo stara i słaba już architektura - to był dawno temu pogromca Pentium D.

54 minuty temu, marianm64 napisał:

Asrock N68C-GS-FX 

Zrób jeszcze jeden test rozwiewający wątpliwości co do zasilacza. Na starym procesorze - wyjmij kartę graficzną i uruchom grafikę zintegrowaną - zainstaluj sterowniki. Podmień procesor.

11 minut temu, wiktorynek napisał:

Zrób jeszcze jeden test rozwiewający wątpliwości co do zasilacza. Na starym procesorze - wyjmij kartę graficzną i uruchom grafikę zintegrowaną - zainstaluj sterowniki. Podmień procesor.

Może to głupie, ale.. Pamięci z Auto wziąłem na 800Mhz i podbiłem volty z 1.8 na 1.96, komputer o dziwo działa normalnie... Poleciał OCCT, potem furmark, nic się na razie nie dzieje... Trochę zgłupiałem.. Bo podmieniałem pamięci i były problemy..

Nawet 3d marka 03 normalnie przeszedł...

Procek też nastaw manualnie. Auto jest dla ... Zresetowałeś ustawienia biosu i zmieniły się ustawienia pamięci.

P.S. A propos - nie masz tam w biosie jakichś ustawień podbijających typu: Turbo, Extreme? Wyłącz to. Zawsze tylko ręczne nastawy, zgodne ze specyfikacją. Tu również mała uwaga - płyty raczej zaniżają napięcia standardowe przy ustawieniach nominalnych, natomiast lubią szybować w zaświaty (czyli podbijać ponad miarę) po OC - na automacie oczywiście.

Stara płyta, być może kondensatory już nie trzymają. Analogicznie zasilacz - pewnie ma już z 10 lat.

Stawiam na ten zasilacz Yesico 430W. Mocniejszy CPU, większy pobór prądu. Sprawdź jak się zachwują napięcia pod obciążeniem, skoro temp są OK, szczególnie na linii +12V.

A nie doczytałem, że już mierzyłeś miernikiem. Skoro spada na 11,7V lub niżej, a zasilacz jest stary, to sprawdź stan kondensatorów stabilizujących na wyjściu zasilacza.

Teraz, Widzior napisał:

Stawiam na ten zasilacz Yesico 430W. Mocniejszy CPU, większy pobór prądu

Ale o ile? Max kilka watów. Athlon 64 X2 + HD4870 ile może brać cała platforma? - na pewno dużo, dużo mniej od mocy zasilacza. Oczywiście zasilacz już stary, więc tak jak wszystko może szwankować. Dovoltował i chodzi. :)

8 minut temu, wiktorynek napisał:

Ale o ile? Max kilka watów

Ja kiedyś kupiłem CD-ROM i mi cały komp zaczął fiksować, przez tydzień nikt nie wiedział o co chodzi, aż w końcu się okazało, że sprzęt chodził na styk, dodatkowe obciążenie i napięcie na linii 12V spadało do 10,8V. Bez CD-ROMa chodził idealnie. Oczywiście winne były spuchnięte kondensatory w starym zasilaczu, CD-ROMa oddałem do sklepu, a był niewinny :E

Czasem dołożenie kości RAM powoduje że zasilacz nie wyrabia. Miałem tak kilka razy. Czas robi swoje

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

17 minut temu, m4s napisał:

Czasem dołożenie kości RAM powoduje że zasilacz nie wyrabia. Miałem tak kilka razy. Czas robi swoje

Dokładnie, to samo opisałem powyżej, tylko zamiast dodatkowego RAMu to był CD-ROM. Niech kolega otworzy zasilacz i sprawdzi stan kondziołków. Ja przez ten czas, zanim zdiagnozowałem przyczynę, ubiłem sobie HDD, bo przy spadku napięcia walił głowicami o talerze i porobiły się bad sektory :( Stare czasy, ale BSODów skubany nie łapał.

Dobra koledzy, sprawa wygląda tak, wysypał się znowu nawet z doładowanym ramem.. Podniosłem tym razem napięcie na CPU z Auto na 1.37. Testuje sie cały czas i jak na razie działa. Napięcie podczas 100% obciążenia to 11.82V Troche i tak mało. Zasilacz jest cały gorący, także widać, zasilacz niedomaga.