Skocz do zawartości

Powrót z Minta do W7 czy W10?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

 

Obecnie używam bdb systemu Linux Mint Cinnamon 18 64, ale potrzebuję z pewnych względów znów przesiąść się na WIN. Pierwotnie był zainstalowany na notebooku WIN7, ale strasznie zapychał dysk i z biegiem czasu spowalniał system, dlatego przestał tam pracować...

 

Bardzo proszę o poradę jaki system polecacie do mojego laptopa VAIO i3CPU M350@2,27GHz X2, karta graficzna Radeon HD 5650 3,7GiB.

 

Cel, jaki chciałbym osiągnąć, to szybkość pracy (obróbka zdjęć) oraz aktualizacje/wolność od wirusów. Jeżeli będzie wolność od wirusów, to aktualizacje będą mi niepotrzebne.

 

Myślałem o powrocie do W7, ale przeczytałem, że W10 jest szybszy i tu leży problem, bo na W10 nie ma nr licencji na nalepce VAIO (jest tylko kod na W7).

 

Oprócz Raw Therapee i Photo shopa chciałem zainstalować wymagającą grę Heroes of MNM 7, zacząłem myśleć o wyborze rodzaju systemu grub przy starcie: grafika/gra/internet (przelewy), żeby ładować inne sterowniki, czy jest może jakiś gotowiec, który spełnia te wymagania?

 

Jako że jestem raczej mało informatyczny proszę o podprowadzenie za rączkę, za co z góry dziękuję!

 

Pozrawiam

Pafcio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainstaluj w10 i obok mint xfce x64 , ja tak mam i jest to jak dla mnie super rozwiazanie

OK, jaką wersję W10 polecasz? Pełną, czy jedną z dostępnych tu na forum?

Co za problem zaktualizować w7 do w10 i mieć legal ??

Poza tym inwestuj w ssd nawet 120gb a w zatoke dvd ładujesz hdd na dane a odczujesz kopa ogromnego :)

Straciłem z partycji W7, a jakbym instalował z innego źródła, to pewnie byłby problem z autoryzacją?

Co do SDD to super pomysł, ale część programów będę musiał instalować z dvd i tu może być przeszkoda nie do przejścia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Straciłem z partycji W7, a jakbym instalował z innego źródła, to pewnie byłby problem z autoryzacją?
Co do SDD to super pomysł, ale część programów będę musiał instalować z dvd i tu może być przeszkoda nie do przejścia...

z aktywacją bedzie git, a zawsze możesz dokupić adapter usb do dvd lub zostawić dvd i kupić adapter pod usb do hdd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i3CPU M350@2,27GHz X2

 

 

Myślałem o powrocie do W7, ale przeczytałem, że W10 jest szybszy

Zapomnij, że jakikolwiek system oprócz łaaaał, ochhhh i efektu placebo da ci wzrost wydajności.

Masz za to doskonałe warunki do zdecydowanego zwiększenia realnej wydajności niewielkim kosztem.

Wymień obecny i3 350M na jeden z tych procesorów:

i5 480M

i5 540M

i5 560M

i5 580M

i7 620M

i7 640M

Oczywiście im wyższy model tym wydajność większa, ale też koszt zakupu nieco wyższy.

Tu masz to ładnie zobrazowane: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Do tego ewentualna rozbudowa RAM do 8GB i wspomniany wyżej nawet najtańszy dysk SSD.

Twój laptop odżyje. Po tych zabiegach możesz instalować co zechcesz i wszędzie będzie zauważalny komfort pracy.

 

Aktywacja tak jak napisali przedmówcy bezproblemowa kluczem z naklejki, jak nie online, to telefoniczna.

Proponuję póki można, zaktualizować system do Win 10, aby zarezerwować dożywotnią licencję cyfrową na serwerach MS. Zawsze możesz wrócić do Win 7 i ponownie zmienić zdanie instalując Win 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi,

Zostaje jeszcze wybór wersji W7: czy jak zaciągnę np. W7 lite dostępny gdzieś na forum, to późniejsza instalacja online W10 dołoży mi niechcianego balastu do systemu na ssd? Jak wykonać to, żeby przy starcie można było wybrać sobie foto/internet/gry?

Zaciągnąć wcześniej sterowniki sprzętowe ze strony Sony, czy jest jakiś genialny program dogrywający najnowsze sterowniki?

Co do podmiany sprzętu, to rozumiem, że wyjmuję hdd, na jego miejsce wstawiam ssd, podmieniam proc na i7640M, dokładam pamięci i pyk, hula? Muszę pogooglać, czy są jakieś filmiki, jak rozebrać Vaio i dostać się do trzewi...

pozdrawiam

Pafcio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tu masz to ładnie zobrazowane: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]).html

czy takie info:

Supported memory: DDR3-800 / DDR3-1066

oznacza, że mogę polować na takie pamięci i będą pasować?

wnioskuję, że ddr3-1066 są taktowane szybciej i będą lepsze?


 

 


inwestuj w ssd nawet 120gb

znajomi fotografowie twierdzą, że postawienie W10 to około 100G... potwierdzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj Home Premium - wystarczy.

A jeżeli będzie inna wersja - można ja trwale aktywować Loaderem

 

Tylko jaki to ma sens ma licencję na legalny system i ma pakować pirata, tylko pogratulować pomysłu.

Skoro zadaje takie banalne pytania to napiszę to po raz kolejny Home Premium spokojnie wystarczy dla niego.

 

Co do dysku SSD, procesora  i pamięci to się w pełni zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnioskuję, że ddr3-1066 są taktowane szybciej i będą lepsze?

Tak.

 

Przygotuj się profesjonalnie i zrób tak:

- zaktualizuj bios pobierając ze strony producenta odpowiedni dla Twojego modelu

- przy okazji pobierz sterowniki dla interesujących cię systemów

- wyszukaj i pobierz najnowsze sterowniki do Twoich podzespołów - zrób ich test jeszcze teraz na starym systemie

- zaktualizuj ten stary Win 7 do Win 10 aby zarezerwować sobie dożywotnio cyfrową licencję na serwerach MS

- pobierz system Win 7 Home Premium, najlepiej czysty zaktualizowany, oszczędzisz sobie długiej aktualizacji z WU lub przygotuj Win 10

- przygotuj bootowalny obraz na pendrive lub płycie i sprawdź czy bootuje lub w przypadku Win 10 skorzystaj z rewelacyjnego narzędzia od MS, które wykona ci gotowca instalki Win 10 na pendrive: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- poszukaj na YT filmu pokazującego rozbiórkę Twojego modelu laptopa - wpisz markę i model oraz dopisz disassembly

- kup pastę termoprzewodzącą z górnej półki np Thermal Grizzly Kryonaut lub Arctic Cooling MX-2

- rozbierz laptopa i sprawdź czy występują tam też termopady - trzeba zmierzyć ich grubość w stanie nieściśniętym i kupić nowe z górnej półki

- kup podzespoły które chcesz wymienić - procesor, pamięci, dysk(wystarczy tani model TLC)

- wymiana pamięci i dysku to pryszcz - otwierasz klapki i podmieniasz - też będzie na filmiku z YT

- wymień procesor oraz pasty i termopady, wyczyść dokładnie z kurzu całego laptopa w środku w szczególności wentylator i radiator(tą kratkę na której zbiera się kurz wydmuchiwany przez wentylator)

- zainstaluj nowy system

- gotowe, ciesz się starym sprzętem w nowym wydaniu w nowej wydajności oraz jakości działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większej bredni nie słyszałem, u mnie w10 64bit pro ze sterownikami z wywalonym śmieciem zajmował okolo 10gb, bez wywalonych śmieci to max 20gb 

coś jednak jest na rzeczy, bo doszli do tego że przy 64BG ram system rezerwuje sobie tyle samo miejsca na dysku do hibernacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. Czym więcej ramu w PC/Laptopie tym pamięć pagefiles mniejsza.

Po 2. Pagefiles można wyłączyć przed jak i po instalacji os. tak samo jak i plik hibernacji :)

 

Ja przy 16gb ramu pagefiles i plik hibernacji wywalam bo mi zbędne.

 

P.S Doprowadzenie do takiej wielkości jak kilkadziesiąt gb pliku hibernacji świadczy tylko o braku wiedzy posiadzacza danego sprzętu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można wiedzieć, czy używasz standardowego Minta, czy konfigurowałeś go po swojemu,

ponieważ chcę wrócić do W7 m. in. ze względu na niską szybkość i problemy z ujednoliceniem profili kolorów powodujące przekłamania przy druku zdjęć...

niemożność odpalenia w Mincie HoMNM 6 i 7 to następne powody, wiesz może jak obejść/oszukać Uplay, który nie współpracuje z wine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można wiedzieć, czy używasz standardowego Minta, czy konfigurowałeś go po swojemu,

ponieważ chcę wrócić do W7 m. in. ze względu na niską szybkość i problemy z ujednoliceniem profili kolorów powodujące przekłamania przy druku zdjęć...

niemożność odpalenia w Mincie HoMNM 6 i 7 to następne powody, wiesz może jak obejść/oszukać Uplay, który nie współpracuje z wine?

Mint Cynnamon

Btw Linux nie służy do grania a jak już to Steam działa, lecz nie każde gry ze steam :)

LInux vs Windows prędkość działania na ssd brak różnic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!

 

Obecnie używam bdb systemu Linux Mint Cinnamon 18 64, ale potrzebuję z pewnych względów znów przesiąść się na WIN. Pierwotnie był zainstalowany na notebooku WIN7, ale strasznie zapychał dysk i z biegiem czasu spowalniał system, dlatego przestał tam pracować...

 

Bardzo proszę o poradę jaki system polecacie do mojego laptopa VAIO i3CPU M350@2,27GHz X2, karta graficzna Radeon HD 5650 3,7GiB.

 

Cel, jaki chciałbym osiągnąć, to szybkość pracy (obróbka zdjęć) oraz aktualizacje/wolność od wirusów. Jeżeli będzie wolność od wirusów, to aktualizacje będą mi niepotrzebne.

 

Myślałem o powrocie do W7, ale przeczytałem, że W10 jest szybszy i tu leży problem, bo na W10 nie ma nr licencji na nalepce VAIO (jest tylko kod na W7).

 

Oprócz Raw Therapee i Photo shopa chciałem zainstalować wymagającą grę Heroes of MNM 7, zacząłem myśleć o wyborze rodzaju systemu grub przy starcie: grafika/gra/internet (przelewy), żeby ładować inne sterowniki, czy jest może jakiś gotowiec, który spełnia te wymagania?

 

Jako że jestem raczej mało informatyczny proszę o podprowadzenie za rączkę, za co z góry dziękuję!

 

Pozrawiam

Pafcio

kluczem z nalepki od windowsa 7 możesz zainstalować 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


przygotuj bootowalny obraz na pendrive lub płycie i sprawdź czy bootuje lub w przypadku Win 10 skorzystaj z rewelacyjnego narzędzia od MS, które wykona ci gotowca instalki Win 10 na pendrive: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

muszę podać raport z postępów,

zamontowałem hdd ssd 128, przygotowałem pendrive i pobrałem W10 z tego linka,

sam montaż banalny, instalacja i aktywacja starym kodem z naklejki bez trudu,

w kolejce czeka montaż nowego procesora i czyszczzenie wnętrza,

nie wiem, czy dołożę ramu, teraz mam 4 powinno działać,

panowie, bajka!

dzięki za podprowadzenie!

PS czy stary hdd wejdzie pod napęd DVD, czy potrzeba specjalnej kieszeni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie