Skocz do zawartości

BSOD po rozszerzeniu RAM z 2GB do 4GB


Arek122

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio starego notebooka Samsung NP N102S B01PL. Był na nim zainstalowany oryginalny Windows 7 Starter (32 bit). Zmieniłem system na wersję 64bit i po długiej walce udało mi się znaleźć wszystkie potrzebne sterowniki, największy problem był ze sterownikiem grafiki zintegrowanej - znalazłem dopiero na jakimś forum (nie pamiętam gdzie), ponieważ od Intela były tylko x32.

Pamięć RAM można rozszerzyć do 4GB, miałem 3 wolne kości i tu pojawił się problem - żadna z nich nie działa.

BIOS je wykrywa bez problemu, robiłem nawet memory test i są sprawne. Windows uruchamia się do momentu gdzie wyskakuje animacja uruchamiania i po chwili wyrzuca błąd BSOD powiązany z kartą graficzną. Po przełączeniu na sterownik Microsoftu system się uruchamia, ale jest tylko rozdzielczość 800x600 i nie można sterować jasnością. 

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? 

 

Procesor: Intel atom n2100

Grafika zintegrowana: Intel GMA 3650

 

Testowałem na modyfikacji NiKKA, ale z racji słabego procesora zmieniłem na ten od SROM-otnika. 

 

W załączniku wrzucam zdjęcie błędu

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Edit:

Sterowniki z aplikacji Samsung Update lub ze strony producenta w większości nie działają. 

Dostępny jest TYLKO JEDEN slot na pamięć RAM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arek122 napisał(a):

Kupiłem ostatnio starego notebooka Samsung NP N102S B01PL. Był na nim zainstalowany oryginalny Windows 7 Starter (32 bit). Zmieniłem system na wersję 64bit i po długiej walce udało mi się znaleźć wszystkie potrzebne sterowniki, największy problem był ze sterownikiem grafiki zintegrowanej - znalazłem dopiero na jakimś forum (nie pamiętam gdzie), ponieważ od Intela były tylko x32.

Pamięć RAM można rozszerzyć do 4GB, miałem 3 wolne kości i tu pojawił się problem - żadna z nich nie działa.

BIOS je wykrywa bez problemu, robiłem nawet memory test i są sprawne. Windows uruchamia się do momentu gdzie wyskakuje animacja uruchamiania i po chwili wyrzuca błąd BSOD powiązany z kartą graficzną. Po przełączeniu na sterownik Microsoftu system się uruchamia, ale jest tylko rozdzielczość 800x600 i nie można sterować jasnością. 

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? 

 

Procesor: Intel atom n2100

Grafika zintegrowana: Intel GMA 3650

 

Testowałem na modyfikacji NiKKA, ale z racji słabego procesora zmieniłem na ten od SROM-otnika. 

 

W załączniku wrzucam zdjęcie błędu

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Edit:

Sterowniki z aplikacji Samsung Update lub ze strony producenta w większości nie działają. 

wygląda na złe sterowniki,   swoja drogą czemu nie użyłeś np sdio  do sterowników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arek122 napisał(a):

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

Ja wiem - użyć max 3GB ramu albo systemu 32-bit, wtedy możesz mieć wsadzone 4GB. Sam to przerabiałem kilka razy na starych złomach ze zintegrowaną grafiką. Nie chce mi się tłumaczyć, czemu tak się dzieję, po prostu sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Widzior napisał(a):

Ja wiem - użyć max 3GB ramu albo systemu 32-bit, wtedy możesz mieć wsadzone 4GB. Sam to przerabiałem kilka razy na starych złomach ze zintegrowaną grafiką. Nie chce mi się tłumaczyć, czemu tak się dzieję, po prostu sprawdź.

Niestety jest tylko jedno gniazdo na RAM, więc mogę mieć albo 2GB albo 4GB, a 32bit wolał bym nie używać

6 godzin temu, stanq napisał(a):

wygląda na złe sterowniki,   swoja drogą czemu nie użyłeś np sdio  do sterowników ?

Używałem SDI R2201, znalazł teoretycznie jakieś nowsze ale nie da się ich zainstalować, w dodatku jak zaczął mi aktualizować inne urządzenia to narobił więcej szkód niż pożytku 

6 godzin temu, VACek napisał(a):

Może spróbuj jakiegoś lekkiego linuxa postawić

Problem w tym że całe oprogramowanie mam na Windows, Linuxa kiedyś trochę używałem ale nie mogę się w nim odnaleźć Tak dodatkowo to linux z tego co czytałem ma większe problemy ze sterownikiem od grafiki niż windows

 

7 minut temu, Arek122 napisał(a):

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, brygada69 napisał(a):

Driver Version: 8.15.8.1050 niby obsługuje 64 bit

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Dokładnie ten sterownik mam, na nim wyrzuca BSOD

32 minuty temu, Widzior napisał(a):

Radzę poczytać, szczególnie od akapitu Modernizacja -[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ale nie sądzę, żeby to coś dało, bo ten Atom obsługuje max 2,44GB.

Im więcej czytam o tym laptopie tym bardziej cieszy mnie ze wydałem na niego tylko 80zł 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że sterownik jest pod system 64bit jeszcze nie oznacza, że grafika zintegrowana da radę zaalokować pamięć dla siebie z obszaru powyżej pewnej granicy. To jest to, o czym pisałem w 1szy poście. Mam wsadzone 2+2GB i system 32bit działa mi prawidłowo (oczywiście widzi tylko 3,25GB), a 64bit wywala BSODa. Wsadzę 1+2GB i system 64bit działa już prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Arek122 napisał(a):

Kupiłem ostatnio starego notebooka Samsung NP N102S B01PL. Był na nim zainstalowany oryginalny Windows 7 Starter (32 bit). Zmieniłem system na wersję 64bit i po długiej walce udało mi się znaleźć wszystkie potrzebne sterowniki, największy problem był ze sterownikiem grafiki zintegrowanej - znalazłem dopiero na jakimś forum (nie pamiętam gdzie), ponieważ od Intela były tylko x32.

Pamięć RAM można rozszerzyć do 4GB, miałem 3 wolne kości i tu pojawił się problem - żadna z nich nie działa.

BIOS je wykrywa bez problemu, robiłem nawet memory test i są sprawne. Windows uruchamia się do momentu gdzie wyskakuje animacja uruchamiania i po chwili wyrzuca błąd BSOD powiązany z kartą graficzną. Po przełączeniu na sterownik Microsoftu system się uruchamia, ale jest tylko rozdzielczość 800x600 i nie można sterować jasnością. 

Czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? 

 

Procesor: Intel atom n2100

Grafika zintegrowana: Intel GMA 3650

 

Testowałem na modyfikacji NiKKA, ale z racji słabego procesora zmieniłem na ten od SROM-otnika. 

 

W załączniku wrzucam zdjęcie błędu

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Edit:

Sterowniki z aplikacji Samsung Update lub ze strony producenta w większości nie działają. 

Intela pisze że ten procesor wspiera max 2.44 GB RAM.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Godzinę temu, Widzior napisał(a):

Podstaw tego "laptopa" pod jakiś kwiatek i to będzie najlepsze rozwiązanie tematu, bo ten Atom i tak się do niczego innego nie nadaje :22

Jak na standardy Intel Atom to ten laptop nie jest taki tragiczny ale nadaje się po optymalizacji systemu co najwyżej co przeglądania neta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare laptopy Samsunga są z tego znane, że obsługują pamięć 3GB (2+1), a z 4GB (2+2) mają problemy. Spróbuj - kość 1GB powinieneś kupić za grosze.

 

P.S. Widzę, że są sugestie o 1 gnieździe na pamięć, w takim razie powyższe nie ma zastosowania w tym wypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go jako taki dodatkowy do zabawy albo jak się uda to dk samochodu/diagnostyki, ale widzę że jednak wiele z niego nie wyrzeźbi 😅

Dzięki za info, nie ma dalej się z nim męczyć, zostanę przy 2GB

Myślałem że jest może jakiś sposób na tą integrę ale widocznie nic z tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Arek122 napisał(a):

Kupiłem go jako taki dodatkowy do zabawy albo jak się uda to dk samochodu/diagnostyki, ale widzę że jednak wiele z niego nie wyrzeźbi 😅

Dzięki za info, nie ma dalej się z nim męczyć, zostanę przy 2GB

Myślałem że jest może jakiś sposób na tą integrę ale widocznie nic z tego

Obstawiam że problemem jest tryb dual i taktowanie pamięci w tym trybie. Swego czasu na starym hp musiałem edytować spd pamięci ram i na sztywno obniżyć max taktowanie na 533mhz . Na jednej kości przy 667mhz było ok ale jak wrzucałem dwie to wywalało bsod. Trzeba było dać sztywne 533mhz. To były ddr2.

 

Nie wiem jakie taktowanie wskakuje u Ciebie przy dwóch kościach. Spróbuj na kościach ddr3 o max taktowaniu 1066mhz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, winter5 napisał(a):

Obstawiam że problemem jest tryb dual i taktowanie pamięci w tym trybie. Swego czasu na starym hp musiałem edytować spd pamięci ram i na sztywno obniżyć max taktowanie na 533mhz . Na jednej kości przy 667mhz było ok ale jak wrzucałem dwie to wywalało bsod. Trzeba było dać sztywne 533mhz. To były ddr2.

 

Nie wiem jakie taktowanie wskakuje u Ciebie przy dwóch kościach. Spróbuj na kościach ddr3 o max taktowaniu 1066mhz.

Raczej tryb dual nie będzie problemem, nie ma możliwości wsadzenia dwóch kości 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Arek122 napisał(a):

Niestety jest tylko jedno gniazdo na RAM, więc mogę mieć albo 2GB albo 4GB, a 32bit wolał bym nie używać

Wsadź 4GB, zainstaluj wersję 32-bit. Windows wykryje max 3,5GB bo więcej nie obsłuży. Nie oczekuj cudów, bo ten laptop to nie jest demon prędkości. Jak nie możesz odnaleźć się w Linuxie to na początek polecam oprogramowanie Zorin. Graficznie podobny do Windowsa, sam mam na VHD i odnajduję się w nim bez większych problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Arek122 napisał(a):

Raczej tryb dual nie będzie problemem, nie ma możliwości wsadzenia dwóch kości 😅

No to włóż kość 4gb która ma max taktowanie 1066mhz.  Taktowanie ram może być za wysokie i zintegrowana grafika sie wysypuje. 

 

Druga opcja to zły sterownik. Podaj device id to znajdziemy najnowszy dostępny. :tea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Radzior2010 napisał(a):

O ile faktycznie ten netbook obsługuje 4GB. Być może obsługuje max 2GB pamięci wtedy nie ma sensu wkładanie kości 4GB.

Pisałem o tym w pierwszym poście:

W dniu 30.11.2022 o 09:50, Arek122 napisał(a):

Po przełączeniu na sterownik Microsoftu system się uruchamia, ale jest tylko rozdzielczość 800x600 i nie można sterować jasnością. 

 

 

58 minut temu, winter5 napisał(a):

Podaj device id to znajdziemy najnowszy dostępny. :tea:

PCI\VEN_8086&DEV_0BE1&SYBSYS_C629144D&REV_09

PCI\VEN_8086&DEV_0BE1&SUBSYS_C629144D

PCI\VEN_8086&DEV_0BE1&CC_030000

PCI\VEN_8086&DEV_0BE1&CC_0300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna "nie wie" że grafika nie obsłuży 1333mhz, bsod się może pojawiać przy alokacji ram do grafiki.

 

1. Odinstaluj stery grafiki, odpal cpu-z na kości 4gb i pokaż taktowanie ramu.

 

2.  Spróbuj tego sterownika: 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

ps. ten laptopek to prawdziwy cudak :tea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna kość RAM:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Moja kość 4GB:

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

2 godziny temu, winter5 napisał(a):

2.  Spróbuj tego sterownika: 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

niestety link chyba nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kość 4GB nie dość, że jest szybsza (1600MHz), to na dodatek - i co najważniejsze - jest Single Rank. W takich przypadkach, kiedy montuje się max obsługiwany moduł, na ogół tylko Dual Rank zadziała. Od początku o tym pomyślałem, ale nie pisałem, skoro wg intela ten Aton obsługuje max 2,44GB.

P.S. Powinieneś zamieścić też screeny z zakładki Memory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie