Jump to content
-RKI-

AMD RX 570 i Win 8.1 - Sterowniki?

Recommended Posts

No witam droga społeczności, pozwolę sobie przejść od razu do rzeczy.

Ostatnio stałem się posiadaczem nowego RX 570 schodki zaczęły się w momencie gdy zacząłem przygotowywać PC do zamontowania tej karty. Wiadomo pierwszy krok sterowniki, więc wchodzę na stronę AMD i patrzę, ku mojemu zdziwieniu nie ma tam sterowników do systemu Windows 8.1 na którym działam na codzień. Zrobiłem research z tym związany i podobno do tego systemu można wygrać sterowniki od Windowsa 7 które są dostępne, chciałem się zorientować na ile jest to stabilne rozwiązanie i czy w ogóle coś takiego jest możliwe? Czytałem że sporo ludzi miało z czymś takim problemy (Niestabilność w grach, crashe czy w niektórych wypadkach brak rozpoznania karty przez system a nawet blue screeny) Przeraziło mnie to nieco. Jeżeli ktoś z was miał z podobnym tematem doczynienia to będę bardzo wdzięczny za wszelakie opinie i rady. Powiem wam szczerze że ostatnią rzeczą o której myślałem jest zmiana systemu, więc zwyczajnie chciałbym tego uniknąć, to rozwiązanie rozważę jako ostateczność.

Niestety AMD porzuciło Windows 8.1 i sterowniki do kart nie mają wsparcia.  Windows 8.1 64-bit ma jeszcze możliwość zainstalowania driverów dla Windows 7, ale o jakichkolwiek poprawkach czy optymalizacjach można zapomnieć.

@kamiloxfJeżeli mogę zapytać, jaki dokładnie był to model karty? Działało to normalnie w grach?

@Radzior2010No właśnie mam wersję Pro 64 bitową 8.1 Chciałem się upewnić na ile stabilny błędzie zabieg instalacji sterków od 7 konkretnie pod RX 570.

43 minuty temu, -RKI- napisał:

Chciałem się upewnić na ile stabilny błędzie zabieg instalacji sterków od 7 konkretnie pod RX 570.

Niestety na to Ci nie odpowiem. Spróbuj zainstalować stery od Win 7 x64 i obserwuj co się będzie działo. Jeśli nie będzie problemów to okej, jeśli będzie coś nie tak no to jedyne co pozostaje to zmiana karty na Nvidia lub zmiana systemu na Win 7 lub Win 10.
Z drugiej strony nie wpadłeś na pomysł przed zakupem żeby sprawdzić czy karta od czerwonych na pewno wspiera 8.1?

@Radzior2010Wymiana karty na Nvidie nie wchodzi w grę, AMD dopiero co zakupiłem, leży jeszcze zapakowana w pudełku zatem troszkę mijało by się to z celem. Zmianę systemu tak jak pisałem będę rozważał w ostateczności z tego względu iż na obecnym systemie mam masę programów potrzebnych mi do pracy na których konfigurację będę musiał poświęcić masę czasu, czasu którego po prostu mi brakuje niekiedy. Odnosząc się do sprawdzenia wsparcia dla 8.1 to moje jedyne niedopatrzenie którego się dopuściłem, sprawdzałem różne parametry karty od jej taktowań, pamięci, obsługiwanych technologii czy takich podstaw jak wyjścia dla monitora. Po prostu byłem więcej niż pewien że 8.1 będzie wspierany zważywszy na to że aktualizacje bezpieczeństwa od MS ma oficjalnie zapewnione jeszcze do 2023r ale najwidoczniej powód ten do rzeczy dużo tu nie ma.

Niestety AMD porzuciło Windowsa 8.1, ponieważ wg statystyk mało osób z niego korzysta. Najwięcej osób nadal korzysta z Win 7 i Win 10 i to właśnie dla tych systemów AMD wydaje stery do kart. Z tego co piszesz jedynym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterowników od Windowsa 7 x64 i obserwacja czy nie występują błędy ;)

@-RKI-
Ja miałem R9 280X ale nie dawno instalowałem 8.1 z RX590 Fatboy OC i nie zauważyłem większych problemów z artefaktami lub innymi dziwnymi rzeczami jedynie zauważyłem artefakty w grze ELEX ale to może specyfika gry

@Radzior2010Czyli dość logiczne wytłumaczenie sytuacji, z drugiej strony dziwi mnie nieco fakt że firma taka jak Nvidia nie ma problemu ze wsparciem 8.1 a AMD już tak. No ale cóż począć, sytuacja z którą jedynie trzeba się pogodzić. Co do tych sterowników to chyba właśnie tak zrobię bo jeżeli będzie to opcja która zadziała, zaoszczędzi mi ona na prawdę masę czasu i nerwów.

@kamiloxfSystem normalnie widział tą kartę? Instalowałeś wersję sterowników "Adrenaline" czy może tę starszą "ReLive"? W panelu ustawień sterowników nie było żadnych problemów? (Można było normalnie zmieniać opcje?) Jak sądzisz w przypadku mojego RX 570 (Mam wersję od Sapphire 4GB) również będzie dało radę uczynić taki zabieg tj. Wgrać sterki od 7? Powiem jeszcze dodatkowo że system na którym działam to zeszłoroczny JG 8.1 Pro od Sromotnika aktywowany oryginalnym kluczem. W wolnych chwilach gram sporo w gry takie jak Borderlands 2, Wiedźmin 3 czy Euro Truck Simulator 2. Przepraszam też za natłok pytań, to po prostu pierwsza tak dziwna sytuacja dotycząca sterowników z którą się spotkałem i po prostu nie chciał bym nic zepsuć po drodze a zwyczajnie chciałbym by wszystko było okej. :)

17 minut temu, -RKI- napisał:

@Radzior2010Czyli dość logiczne wytłumaczenie sytuacji, z drugiej strony dziwi mnie nieco fakt że firma taka jak Nvidia nie ma problemu ze wsparciem 8.1 a AMD już tak. No ale cóż począć, sytuacja z którą jedynie trzeba się pogodzić. Co do tych sterowników to chyba właśnie tak zrobię bo jeżeli będzie to opcja która zadziała, zaoszczędzi mi ona na prawdę masę czasu i nerwów.

@kamiloxfSystem normalnie widział tą kartę? Instalowałeś wersję sterowników "Adrenaline" czy może tę starszą "ReLive"? W panelu ustawień sterowników nie było żadnych problemów? (Można było normalnie zmieniać opcje?) Jak sądzisz w przypadku mojego RX 570 (Mam wersję od Sapphire 4GB) również będzie dało radę uczynić taki zabieg tj. Wgrać sterki od 7? Powiem jeszcze dodatkowo że system na którym działam to zeszłoroczny JG 8.1 Pro od Sromotnika aktywowany oryginalnym kluczem. W wolnych chwilach gram sporo w gry takie jak Borderlands 2, Wiedźmin 3 czy Euro Truck Simulator 2. Przepraszam też za natłok pytań, to po prostu pierwsza tak dziwna sytuacja dotycząca sterowników z którą się spotkałem i po prostu nie chciał bym nic zepsuć po drodze a zwyczajnie chciałbym by wszystko było okej. :)

na 99% procent wszystko będzie działało bez większych problemów

Okej panowie. Wczoraj zamontowałem kartę, wraz z nowiutkim zasilaczem. Poszedłem sugerując się waszymi opiniami i na 8.1 Sromotnika wgrałem sterki od Win 7 i... Jak na razie działa bez problemów! System normalnie widzi kartę, ustawienia karty również działają, testowałem już ją w kilku grach i jak na razie problemów zero. Mam nadzieję że tak pozostanie. Zatem dziękuję wam serdecznie! Opcja nie stawiania nowego systemu od zera, zaoszczędziła mi masę czasu. :)