Jump to content
WinClub
stix

Jaki termopad do Toshiba C660

Recommended Posts

Witam. Proszę o pomoc.

Rozkręciłem laptopa i chciałem wyczyścić go z kurzu i wymienić pastę lecz tego nie przewidziałem że będą termopady. Wiem że pastę za termopada nie mogę podmienić.

Proszę powiedzieć, bo ten na górze szary jest raczej już do wymiany i pytanie brzmi jaki termopad wybrać?

Dodam że ten po środku termopad jest grubszy od tego szarego na górze.

Czy ten termopad będzie dobry? Jak dobrać? Jak zmierzyć długość?

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Jeśli nieodpowiedni dział to z góry przepraszam.

Zdjęcie tutaj.

Musisz dopasować grubością.

Możesz też jeden na drugi aby uzyskać 2mm.

Termopad dobrej jakości.

Przeważnie kupuję tu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Poszukaj może jakąś specyfikację gdzie będzie opisana grubość termopadów, ale to raczej nieosiągalne, więc radziłbym wziąć ze dwa trzy różnej grubości i popróbować. Past też jest tu duży wybór.

Dzięki za odpowiedzi. Chyba pozostało mi kombinować. Powinno wystarczyć gdy kupię 1mm wtedy jeśli będzie potrzeba 3mm to nałożę je na siebie. Na innym forum ktoś pisał o tym samym laptopie i podmienił tam na pastę i pisał że temperatury lepsze ale lepiej aż tak nie kombinować

Ja bym wziął 0,5 mm i 1 mm, i z tym kombinował. Pastę daje się tylko po to żeby wyrównać styk pomiędzy procesorem i radiatorem aby była jak największa powierzchnia styku, a nie np 1 mm.

Ok tak spróbuję i zobaczymy co to wyjdzie :D

A mam pytanie jeszcze z ciekawości po co są te taśmy samoprzylepne które wyglądają jak taśma malarska, ta żółta, są naklejone w różnych miejscach na luty.

Grubość termopadu mierzysz suwmiarką bez ściskania - po bokach termopad nie jest ściśnięty i ma pierwotną grubość. 90% wszystkich laptopów posiada termopady o grubościach 0,5mm i 1mm, ale wyjątkowo zdarzają się 1,5mm i 2mm, a już całkiem sporadycznie 3mm - te ostatnie np w niektórych dyskach SSD 2,5" SATA pomiędzy kontrolerem, a metalową obudową.

Te papierowe taśmy tak jak napisał kolega wyżej, przytrzymują przewody w "swoich" miejscach, głównie ułatwiając montaż obudowy laptopa.

Tu masz najlepsze termopady na rynku:

Najlepszy efekt uzyskuje się gdy termopad jest ściśnięty od 25% do 50% swojej grubości.

Uwaga - termopad Gelid mimo znakomitych właściwości przewodzących, nie lubi być ściśnięty zbyt mocno - max 50% grubości. Po pewnym czasie pęka i całkowicie nie spełnia swojej roli. Jako długowieczne uważam termopady Arctic i Thermal Grizzly.

Arctic im mocniej ściśnięty tym lepsze właściwości przewodzące - większa gęstość, nie pęka.

Nawet najlepsze termopady są gorsze od przewodności past.

Z past polecam:

Arctic MX-2

Thermal Grizzly Kryonaut

Arctic Silver 5

Zamiast termopada można użyć podkładki miedzianej posmarowanej z obydwu stron pastą termoprzewodzącą: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Wymagany precyzyjny pomiar grubości np szczelinomierzem. Dostępne są bardziej precyzyjne grubości niż w przypadku termopadów, ponieważ nie ma marginesu uwzględniającego ścisk.

P.S. Termopady firm AG Termopady i AAB Cooling są dosyć kiepskie jeśli chodzi o przewodnictwo, natomiast bardzo żywotne (struktura gumowa).

Dziękuję za odpowiedź, chyba z tematu wycisnąłeś 100% :D informacje przydadzą się mi i kolejnym pokoleniom.

Co chodzi o te taśmy papierowe to nie tylko trzymają przewody ale i też widzę że zakrywają w kilku miejscach luty, są też takie folie ponaklejane na luty, możliwe że to pełni jakąś funkcję ochronną.

Jednak kupię od AAB bo do tego laptopa nie ma potrzeby dawać najlepszych/najdroższych, laptop będzie używany do nieobciążających procesów biurowych a poza tym już jest stary, nie wiadomo ile jeszcze pohula dlatego nie warto inwestować w niego tyle kasy.

Lepsze termopady kupię do karty grafiki(R9 290x), którą muszę już wyczyścić bo temperatury w spoczynku mają 52 stopnie.

Co chodzi o pastę to mam ARCTIC MX-2 i faktycznie dobrze spełnia swoje właściwości, kończy mi się i dokupię jeszcze jedną.

42 minuty temu, stix napisał:

są też takie folie ponaklejane na luty, możliwe że to pełni jakąś funkcję ochronną

Folie, to folie i pełnią funkcję ochronną i izolacyjną. Nie sugeruj się u siebie tymi dwoma papierkami - dosyć odosobniony przypadek.

45 minut temu, stix napisał:

Lepsze termopady kupię do karty grafiki(R9 290x), którą muszę już wyczyścić bo temperatury w spoczynku mają 52 stopnie.

W przypadku karty grafiki musisz rozróżnić temperatury rdzenia i pamięci.

Na rdzeniu masz pastę i dociśnięty radiator z wentylatorami. Konieczna wymiana pasty i wyczyszczenie układu chłodzenia z kurzu i brudu.

Na pamięciach masz radiatory(jeśli występują) lub wspólny radiator z rdzeniem(jeśli tak jest to skonstruowane). Tam masz termopady.

Jeśli nie masz w ogóle chłodzenia pamięci, to można dokupić odpowiednie radiatorki miedziane lub aluminiowe i nakleić na samoprzylepne termopady lub na klej termoprzewodzący albo zwykłe termopady i ścisnąć np opaską tzw trytką - wszystko trzeba dobrze spasować i zaplanować.

ufff.. już zrobione, na grafice była taka folia, było pod nią trochę syfu i ją ściągnąłem myślałem że to potrzebne lecz jednak nie i lapek chodzi teraz lepiej, 20 stopni mniej na cpu i 15 mniej na gpu wg. hwmonitor

a grafika z pc'ta też już zrobiona i o 25 stopni mniej  teraz jest :)

kupiłem w sumie 5 rozmiarów termopadów 7 W/mK i 6 W/mK a pasta 9,5 W/mK AAB Cooling Thermal Grease 4, miałem kupić znowu MX-2 ale ona ma tylko 5,6W/mk

dziękuję wszystkim co tutaj się udzielili, informacje bardzo mi pomogły

pozdrawiam

Ciekaw jestem co forumowicz wiktorynek sądzi o zastosowaniu następującej "kanapki" wyłącznie na 8 kościach VRAM DDR5 w karcie GTX1070 tzn.:

Dobrałem dobry termopad grubości 0.5 mm (Gelid 12 W/mK) + podkładka miedziana 0.5 mm  (razem 1 mm)

--->   w  miejsce fabrycznego termopada 1mm  (o dość miękkiej strukturze) na 8 x VRAM DDR5

Karta Nvidii GTX 1070 w laptopie MSI GT72vr 6RE ma fabrycznie profilowany osobny radiator obejmujący 8 x VRAM i sekcję zasilania karty graficznej połączony przez 1 x heatpipe z systemem chłodzenia procesora i7 6700HQ . Na rdzeń GPU idzie osobne chłodzeinie z 3 rurkami heatpipe.

Zastosowałem pastę Gelid Extreme na CPU i GPU laptopa. Fabryczne termopady 1mm podmieniłem na analogiczne wymiarami termodady Gelid 1mm  (12 W/mK). 

Zmodyfikowałem wyłącznie: układ termopadów na kościach 8 x VRAM grafiki w sposób jak wyżej tj. blaszka miedziana 0.5 mm plus 0.5 mm termopad Gelid (12 W/mK) umieszczony od strony kości VRAM.

Wyszedłem z założenia, że lepiej odprowadzi ciepło miedź plus cieńszy od fabrycznego termopad niż dwa razy grubszy termopad nawet dobrej jakości (blaszki miedziane na styku z aluminiowym radiatorem posmarowałem lekko pastą Gelid Extreme 8,5 W/mK,  ale na styku z termopadem już nie ponieważ czytałem że różnie to może wpłynąć na trwałość termopadów). 

Byłem przekonany o swym dobrym pomyśle do czasu gdy nie trafiłem na artykuł z testem:

gdzie Autor dowodzi braku sensu takiego rozwiązania i pogorszenie parametrów odprowadzenia ciepła o prawie 10 stopni C. Nie tłumaczy Autor jednak powodów takiego efektu. Wnioskuję że na łączeniach / powierzchniach styków poszczególnych warstw „kanapki” termopad /  miedź / aluminiowy radiator itd. może następuje zahamowanie przewodnictwa ciepła, gdy struktura użytego materiału nie jest zupełnie jednolita  - tylko tak to sobie mogę wytłumaczyć, a może nie mam racji... Z drugiej strony artykuł dowodzi w testach, że cieńszy termopad działa lepiej od grubszego co jest logiczne tak samo jak to, że miedź lepiej przewodzi ciepło od najlepszego termopada.

Zastanawiam się czy wniosek z przytoczonego artykułu jest prawidłowy?

W moim laptopie MSI GT72vr po zastosowaniu omówionych modyfikacji osiągam dość dobre temperatury i stabilne działanie tzn.:

Gra w Wiedźmina 3 na Uber –    CPU temperatura 69-72 C w trybie Comfort

GPU temperatura 70 -73 C w trybie Comfort

Gra w Assassin Orgins na Uber – CPU temperatura 72-80 C w trybie Comfort

GPU temperatura 70 -74 C w trybie Comfort

Pomiary były wykonane bez trybu boost wiatraków. Włączenie trybu boost wentylatorów zbija temperturę do 52-55 stopni C na rdzeniach CPU lub GPU.

Temperatury pamięci VRAM raczej nie mogę sprawdzić bo rzadko VRAM lub RAM posiadają wbudowane czujniki... a może jest na to jakiś patent?

Czy pomysł zastosowania takiej "kanapki" w formie przekładki: miedź 0,5 mm plus termopad 0,5 mm zamiast tradycyjnego termopada 1 mm ma sens?

Zaznaczam że w moim przypadku nie mogę miarodajnie sprawdzić sensu zastosowania takiej konstrukcji ponieważ nie mogę zmierzyć obiektywnie temperatury VRAM na grafice. Rdzenie CPU i GPU trzymają rozsądne temperatury pod obciążeniem, ale to co innego ponieważ są inaczej chłodzone i pokryte wyłącznie pastą termo-przewodzącą Gelid Extreme.

3 godziny temu, RAF307 napisał:

termopad grubości 0.5 mm (Gelid 12 W/mK) + podkładka miedziana 0.5 mm  (razem 1 mm)

--->   w  miejsce fabrycznego termopada 1mm

3 godziny temu, RAF307 napisał:

Czy pomysł zastosowania takiej "kanapki" w formie przekładki: miedź 0,5 mm plus termopad 0,5 mm zamiast tradycyjnego termopada 1 mm ma sens?

Nie ma sensu. Jakbyś zastąpił w ogóle termopad 1mm podkładką miedzianą 1mm, to wtedy osiągnąłbyś sukces. Jednak uzyskanie idealnego przylegania kilku płaszczyzn jednocześnie jest prawie niemożliwe, dlatego stosuje się termopady. Podkładka miedziana zamiast termopada jest idealna do jednego elementu.

Dlaczego nie uzyskasz lepszego wyniku "kanapki" od tylko grubszego termopada?

1. Ponieważ masz 2 dodatkowe powierzchnie styku:

- kość/rdzeń - pasta - podkładka miedziana - termopad - radiator

zamiast

- kość/rdzeń - termopad - radiator

2. Różnica w odprowadzaniu ciepła pomiędzy termopadami grubości 0,5mm a 1mm jest znikoma, biorąc tylko pod uwagę różnicę w grubości, zwłaszcza gdy jest tak mała. Co innego np 1mm vs 3mm.

3. Grubszy termopad można mocniej ścisnąć przez co wzrasta jego gęstość, co powoduje lepsze odprowadzanie ciepła: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Uwaga: Termopad termopadowi nierówny. Można uzyskać mocno rozbieżne wyniki na różnych termopadach - materiał, gęstość, grubość. Niektórzy producenci w tym Gelid, nie zalecają zbyt mocnego ściskania swoich termopadów. Potwierdzam - termopady Gelid Extreme mocno ściśnięte szybko się rozrywają, tworzą się dziury i ich wydajność mocno spada.

Dziękuję za odpowiedź i wyrażenie opinii.

Zatem powrócę dla bezpieczeństwa w niedługim czasie do termo-padów fabrycznej dla mojej karty 1070 grubości 1 mm  na kościach VRAM.

Nie ma sensu komplikować konstrukcji, zwłaszcza że na kościach VRAM nie ma czujników temperatury, wiec nie mogę tu właściwie nic monitorować poza stabilnością systemu.

Poczyniłem jeszcze jeden eksperyment tzn.:

podczas rozbiórki chłodzenia przeszlifowałem uważnie na równej szybie dość drobnym papierem wodnym finalnie gradacji 2500 miedziane powierzchnie styku stopki chłodzenia dla CPU oraz drugiej stopki dla GPU tak by błyszczały jak lustro. Jednak odnoszę wrażenie że w tego typu laptopach bardzo trudno jest coś poprawić poza wymianą pasty na Gelid Extreme.