Skocz do zawartości
jiuyng

Po raz kolejny - laptop - który.

Rekomendowane odpowiedzi

Siema nie ukrywam, że chcę wydać jak najmniej ;-) ale wiem, że laptop będzie na 3-4 lata więc nie chce żałować ze nie dołożyłem 200-300 zł ... Dużym plusem będzie już zainstalowany windows chociaż mam jeszcze win 7 prof, którego mogę ulepszyć do 10tki. Laptop raczej będzie służył do pracy więc mobilność ma znaczenie, sporadycznie ( na wyjazdach itp ) będą uruchamiane jakieś gierki, ale mam PC'ta i na nim gram w gry :P, także - mobilność dość istotna ale nie za wszelką cenę, kultura pracy chociaż na dobrym poziomie była by miła a chłodzenie było wydajne a nie tylko udawało chłodzenie, jeżeli chodzi o RAM i SSD to dyski mam dwa, które mogę użyć a RAM dokupię sobie w przyszłości jeżeli 8gb nie wystarczy. Na razie to nad czym się zastanawiam to:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

najbardziej boje sie HP Pavilion'a bo moje przygody z HP kilka lat temu nadal budzą we mnie dreszcze ( 3 modele HP i każdy problem z odklejającym się układem graficznym od płyty głównej, podobnie jeden Acer) jeszcze hyperbook pulsar z15 jest całkiem całkiem ale też trochę dużo, dwie ostatnie pozycje mocno nadwyrężają budżet który chcę przeznaczyć na ten zakup ale jeżeli będzie znacząca przewaga to tak jak pisałem na wstępie dołożę, pytanie do was czy ktoś, coś już użytkuje może powiedzieć jak się na tym pracuje, gra, używa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, enterprise2000 napisał:

Zdecydowanie warto dopłacić do I7-8750H

Tak, jak kupujesz z GTX 1070 lub lepszą ale nie z 1050 Ti, chodzi mi oczywiście o granie.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - najlepiej do pracy kup jednego z tych + dokup dysk SSD M.2 np. Samsunga 970 EVo 250GB za 320zł + zrobić undervolting procesora.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] - oraz zarejestruj go w tym programie

PS Legiony dostępne w PL mają lepsze matryce niż ta w teście na [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Cenami RAM-u się nie przejmuj, najlepiej kup z 1x8GB a kolejną dokup w lutym np.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

puki co mam dysk SSD na SATA 500gb ale moze niedługo swoj Plextor M8 256gb z PC zamienie na cos wiekszego to wrzuce tez do laptopa tak jak pisalem RAM'em sie nie przejmuje bo to zawsze mozna dokupic tylko nie wiem czy az legion czy cos innego fajny patent z tym premium care napewno na + wolalbym i raczej 1050TI niz 1050 i nie wiem czy az i7 potrzebuje do laptopa :> mysle ze i5 wystarczylo by w zupelnosci, granie bedzię raczej na 2gim planie, a moze cena bedzie dogodniejsza

p.s no widze ze ceny z i5 wcale nie sa lepsze.. :)

ciekawy outlet [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] nawet ;p

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie do gier, to po co przepłacać? Kup z kartą MX150. Z 16GB RAM i dyskiem SSD:

Laptopy mają pełną gwarancję. Wielu osobom poleciłem i sam mam też 1 sztukę z Outletu - nikt nie narzeka. Baaa... mam drugą identyczną sztukę z normalnej sprzedaży i ten z Outletu jest nawet lepszy.

Moje subiektywne zdanie - gamingowe Lenovo są kiepskie. Jednak najlepiej wychodziły im lapki z niskiego i średniego segmentu. Ale to też czas przeszły. HP dramat. Asus dramat. W sumie nie ma co kupić, bo MSI z serii GF, GV, GL też robione po taniości.

Prawda jest taka że z czystym sumieniem mogę polecić tylko MSI GT lub WT. :L

P.S. Teraz jest drogo i bardzo drogo, a przy okazji mega tandetnie. MSI u mnie osobiście przeważają nad innymi producentami:

- dozwoloną ingerencją w wymianę RAM i dysków bez utraty gwarancji - zawsze od wielu lat pozwalali

- minimalną ilością sterowników bez żadnych dziwnych i dodatkowych

- udostępnianiem sterowników do Win 7 dla wszystkich laptopów do 7 gen włącznie (nie sugerować się jedynym banerem Win 10 - to ściema dla naiwnych i żeby MS nie drażnić)

- kupując laptopa bez systemu otrzymujesz i tak zainstalowany i aktywowany Win 10 tylko że bez licencji oraz SLIC 2.1 w biosie dla Win 7

- tu mała ciekawostka - znalazłem ofertę laptopa 8 gen z fabrycznym Win 7 zaktualizowanym do Win 10!!! - w oficjalnym opisie!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiesz wiktorynku aktualnie mam Lenovo z niższej półki z dedykowana grafika i służy już 3 lata aż miło, lecz go sprzedaje i chcę coś współczesnego, zawsze szukam lapka z grafiką dedykowana, żeby była możliwość na wyjeździe odpalić jakąś gierkę i nie wkurzać się, że chodzi to jak cegła ;-) ale sam zastanawiam się teraz czy nie wziąć czegoś z czystym 1050 mam 500 zł w kieszeni z drugiej strony to jedna z rzeczy, której nie wymienie a ramu nie potrzebuje 16GB a jak będę to sobie dokupię wiec już sam głupieje :P

a jeżeli chodzi o chłodzenie to wszystkie te "gamingowe" potwory w tej półce chłodzenie maja wykonane bardzo podobnie wiec nie oczekuje cudów :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, jiuyng napisał:

a ramu nie potrzebuje 16GB

Jedno ale... - 8GB to single channel, zauważalna zmiana wydajności w każdym calu w porównaniu do 16GB w dual channel.

Nie wiem w co chcesz grać okazyjnie, ale może ci wystarczy MX150.

W ofercie MSI są identyczne laptopy w mniej wyzywających kolorach i stylistyce - bardziej tradycyjne - seria PL (Prestige).

Dopisałem w poprzednim poście post scriptum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no MX150 nie wystarczy od kilku lat mecze jedną grę i wiem co ona potrzebuje ;) mój aktualny laptop pozwala ją uruchomić na pixel mode do zalogowania się i odebrania nagród wystarczało ale niestety nie pogram na tym a na proponowanym przeze mnie laptopie na medium dałbym rade, mowa tu o grze Black Desert Online :P akurat Lenovo Legion nie jest jakimś kolorystycznym potworem a podoba mi się jego sylwetka + alu obudowa - wiem palcuje sie.. ale całkiem inny w dotyku :P, rok temu poleciłem mojemu ojcu Lenovo Y520 i jest on mega zadowolony ;-) dokupił sobie ramu dysk M.2 Samsung nvme 970 Pro matryca bardzo fajna no i ogólnie pozytywnie mnie zaskoczył nawet Audio bardzo przyzwoite.  A gdzie ten laptop ktory ma w10 z aktualizacji win7 ? :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

sorry ze tak mecze ale czytam, że i7 w połączeniu z 1050 powoduje w niektórych grach throttling czy aby napewno i7 nie jest przesadą? czytałem również ze w legionach z i7 temp procka skakały do 100C troche przesada wg. mnie a znalazlem dwa ciekawe propozycje  

Legion z i5 8300H 8GB ram SSD120GB +1TB GTX1050 Win 10 za 3799zł - tu jednak brakuje tego 1050ti

Legion z i7 8750H 8GB ram SSD240GB+1TB 1050Ti Win10 za 3999zł - tu sie trochę boje o throttling i duże temp.

MSI GV62 i7-8750H 8GB ram 1TB GTX1050Ti za 3549zł - tu brak systemu

MSI GV62 i5-8300H 8GB ram SSD120+1TB GTX1050 Win10 za 3499zł - brak TI

albo w ogóle po kosztach MSI GF63 i5-8300 8GB 120SSD+1TB GTX1050 za 3099zł

sam juz nie wiem help me :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zanim i7 dostanie zadyszki to i5 dawno się spoci wiec nie jest przesadą i7. W necie masz mnóstwo testów i widać jakie są różnice pomiędzy GTX1050 a GTX1050 TI nie spodziewaj się ogromnych różnic ważne żeby były 4gb bo 1050 występuje również w wersji 2gb. Mówisz że brak systemu to wada hmmm ale MSI bez systemu bym właśnie brał tylko SSD dokupił. Powiem tak laptop nie jest do grania owszem czasem można pograć ale ma zbyt wiele ograniczeń żeby uznać go za sprzęt do grania zazwyczaj właśnie kwestia chłodzenia psuje wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no to moje obawy się potwierdziły Legion w stress teście 94C ;-) raczej nic mnie do niego nie przekona trzeba będzie zwrócić rozumiem 80C ale 94 a nawet 96 na najcieplejszym rdzeniu to dużo nawet bardzo do tego chłodzenie głośne jak diabli a miało być tak pięknie ;-) wiem, że laptop nie będzie chodził w takich warunkach ale pokazuje to sprawność chłodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale tylko procesor, grafika nie ma więcej niż 65-70 stopni.

Undervoltin i zabawa ustawieniami w Intel Extreme Tuning Utility (autostart z systemem)

https://laptopmedia.com/review/lenovo-legion-y530-review-worthy-successor-to-a-best-selling-laptop/

"Max CPU load" wyżej utrzymuje taktowanie CPU niż inne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, FxJerzy napisał:

Undervoltin i zabawa ustawieniami w Intel Extreme Tuning Utility

Żartujesz? XTU z zasady służy do podkręcania, a nie spowalniania.

5 minut temu, FxJerzy napisał:

"Max CPU load" wyżej utrzymuje taktowanie CPU niż inne.

Hmmm... a ja mam zawsze i wszędzie max taktowanie procesora non stop.

Powtórzę swoją opinię wyrażoną już tutaj:

Przepraszam za wyrażenia, ale to co teraz produkują, to jest ku.wa jedno wielkie g.wno. Celowe działanie mające upodlić kupującego. Producenci podzespołów i producenci laptopów zeszli na psy totalnie, a ceny wzrosły 2 x. Teraz porządny laptop zaczyna się od 12k. :OI Powtórzę - zaczyna! Niestety tak będzie dopóki nie będzie konkurencji, bo w świecie laptopów zwłaszcza gamingowych AMD nie istnieje i nie zapowiada się: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytalem testy kupilem Legiona z i7 - 8750H a nie z i5 ale temp to tragedia :P moze sprobuje UV zrobić bo wiatraki chodzą głośniej niż w moim poprzednim laptopie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, FxJerzy napisał:

A co ma undervolting do spowalniania ???

2 stopnie? - różnice temp na poziomie błędu pomiarowego, a przynajmniej bez znaczenia.

O ile w średnim rozrachunku undervolting nie spowalnia, a nawet może przyspieszyć, o tyle w maksymalnej wydajności już nieco spowalnia.

Procki 8 gen oprócz problemów temperaturowych mają również problemy z limitem TDP, co również skutecznie obniża taktowanie, a co Intel starał się ukryć nie publikując osiągów trybu turbo.

Pozwolę sobie zacytować z testu na purepc: " Procesor Intel Core i7-8750H działał stabilnie ze zmniejszonym o -0,120V napięciem, jednak w żaden sposób nie wpłynęło to na temperatury CPU. W dalszym ciągu dochodziły do 94 stopni i w dalszym ciągu programy diagnostyczne informowały o termicznym throttlingu."

A tu dla karty graficznej: " Nieco obniżyć temperatury udało się z kolei dla karty graficznej GeForce GTX 1070 Max-Q - tutaj z 86 stopni udało się zbić ostatecznie do 83 stopni." - zwracam uwagę na kartę, g.wniana wersja Max-Q o fabrycznie obniżonym taktowaniu i napięciu.

A teraz uwaga - ten sam laptop z i7 7820HK(odblokowany mnożnik) + pełnoprawna karta GTX1070 MXM osiąga fabrycznie temperatury o 7 stopni mniejsze niż powyższy model po undervoltingu! - jak dla mnie bez komentarza.

Prawdziwy rozrzut wyników procesora i5 8300H można zaobserwować w teście Cinebench R15 - wyniki od 400 do 800 pokazują jakie znaczenie ma układ chłodzenia i jakie problemy ma ten procesor. Żadna inna generacja nie ma takiego rozrzutu.

P.S. 9 gen w desktopach pomimo powrotu do lutowanej czapki ma również spore problemy z temp. Nie tędy droga Intelu. Czyżby moc krzemu kończyła się dramatycznie? Zerowy wzrost wydajności na pojedynczym rdzeniu. Póki co dokładają rdzeni, dzięki zmniejszaniu litografii, ale w ogólnym rozrachunku temp rosną. Kiedyś 80-kilka stopni bulwersowało, dzisiaj 100 stopni nie stanowi problemu - znaczy stanowi, ale Intel przechodzi obok tego obojętnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak jak piszesz może się okazać, że 8 gen procków takie właśnie temp. ma i teraz zastanawiam się czy nie brać 7-dmej generacji... znalazlem GV62 z i7-8250H ale obawiam się, że problem może się powtórzyć

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

upchali 2 rdzenie wiecej i takie sa skutki i wydaje sie realne, że tego nie przeszkocze chyba jednak i7-7700hq poszukam, tylko znów przyszłościowo ciężej będzie go sprzedać bo na dzień dobry kupuje starszą platformę ;>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, wiktorynek napisał:

2 stopnie? - różnice temp na poziomie błędu pomiarowego, a przynajmniej bez znaczenia.

No nie wprowadzaj w błąd 8-15 w tym zakresie, lekkie zmniejszenie mnożników dla turbo bost też by dalej pozwoliło zmniejszyć.

Cytat

A teraz uwaga - ten sam laptop z i7 7820HK(odblokowany mnożnik) + pełnoprawna karta GTX1070 MXM osiąga fabrycznie temperatury o 7 stopni mniejsze niż powyższy model po undervoltingu! - jak dla mnie bez komentarza.

Dodawaj linki obok cytatu.

20 godzin temu, wiktorynek napisał:

Czyżby moc krzemu kończyła się dramatycznie?

Za długo siedzieli w 14nm i wyciągnęli już wszystko co się dało w tym procesie technologicznym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi