Skocz do zawartości
Julomaster

Bootowalny pendrive z windows xp

Rekomendowane odpowiedzi

Literki, cyferki, 10.8... jakie to ma znaczenie, skoro instalator zobaczył dysk i partycje, których normalnie nie widzi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, P1O napisał:

Literki, cyferki, 10.8

Literki, cyferki? Co Ty pierd....sz? Bez zgodności zapisu w inf z ID sprzętu nie zainstaluje się żaden sterownik.

2 minuty temu, P1O napisał:

skoro instalator zobaczył dysk i partycje, których normalnie nie widzi?

Zobaczył, bo kontroler w trybie emulacji IDE - norma w każdym XP.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oryginalna płytka XP SP3 Home. Kolorowa, błyszcząca.

Idąc Twoim tokiem myślenia, to nieważne, że instalator WinSetupFromUSB wykrył dysk i pozwolił zainstalować na nim system. Bo przecież specyfikacje mówią co innego, albo sterownik jest zły. A skoro mówią co innego, to to wszystko jest źle i nie można zainstalować systemu pomimo tego, że DYSK JEST WIDOCZNY. Nieważne. To na pewno coś modowane. To na pewno fake, że ten dysk pokazał się w instalatorze. Nie można, mimo że widać że można. Ach, ten Fernando. Instalka na pewno jest wadliwa, skoro rozpoznała kontroler, choć nie powinna, bo nie ma zgodności zapisu ID. :doh:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, P1O napisał:

wykrył dysk i pozwolił zainstalować na nim system

2 godziny temu, P1O napisał:

dysk pokazał się w instalatorze

Przypominam, to nie dysk, a kontroler jest wykryty.

Sam chciałeś udowodnić, ale póki co nic nie udowodniłeś. Pokazujesz jakiegoś screena, ale on nie pasuje do płyty z opisu. Instalacja na dysku też nie pasuje do XP, tym bardziej że mając tam jak twierdzisz Win 7, po zainstalowaniu XP straciłbyś możliwość uruchomienia Win 7 bez naprawy boot sektora. Sterownik nie pasuje do kontrolera. Sterownik w menedżerze nie zainstalowany. Programy diagnostyczne tez powinny pokazać sterownik IRST 10.8 Nawet w Win 7 miałeś pokazać sterownik i nadal nic nie zobaczyliśmy. Przy okazji wykryty kontroler którego nie ma na płycie. Coś tu chyba nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytasz pobieżnie i stąd nieścisłości. Zostaw już ten Win7. To mój komp na serwisie. Jest na nim Siódemka. Nie instalowałem na nim XP, a tylko odpalałem samą instalkę, żeby pokazać Ci zrzuty ekranu. Pokazać, że WinSetupFromUSB dodaje swoje sterowniki i że nie trzeba ich dodawać. Bez tego dysk nie jest widoczny dla instalatora XP. Zrzuty ekranu w innych moich postach pochodzą z zainstalowanej Siódemki. Nawet filmik Ci nagrałem (z Win7). :) [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@wiktorynek zeszliśmy z tematu dość mocno. Myślę, że dyskusję na temat AHCI przeniesiemy (lub nie) w inne miejsce.

Odnosząc się do tego tematu sprecyzuję tylko, że ICH7 ustawiony w BIOSie na AHCI (czymkolwiek ten tryb jest) nie jest widoczny dla standardowego instalatora Win XP, bo wymaga sterownika iAstor.sys, którego XP nie posiada. WinSetupFromUSB dodaje ten sterownik do instalatora i można w ten sposób zainstalować XP na ICH7 bez kombinacji.

Instalowałem dziś Win7 na Samsung R530. Również jest na ICH7. Spróbowałem więc instalki XP. Sytuacja taka sama. W BIOSie również ustawione SATA AHCI. Standardowy instalator nie widzi kontrolera/dysku, natomiast po wybraniu opcji z menu instalki wykonanej WinSetupFromUSB, odnalazł dysk na iAstor.

Nie kwestionuję Twojej wiedzy. Po prostu dużo pracuję ze sprzętem i opisuję to, co widzę. Też czytałem, że ICH7 nie obsługuje AHCI tylko Enchanced IDE, ale w BIOS ach widzę co innego. Również programy narzędziowe pokazują co innego.

Płyty Gigabyte na G31 nie mają opcji AHCI, tylko Enchanced IDE, ale mam/miałem płyty Gigabyte na P35, P43 i G33 i tutaj każda ma opcję SATA AHCI w BIOSie i kontroler uruchamiany po testach POST. Instalowany dziś Samsung R530 zaprezentował mi to samo. 

Czołem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, P1O napisał:

Nawet filmik Ci nagrałem (z Win7)

Nie masz tam zainstalowanego sterownika mass storage w menedżerze urządzeń. Sterownik chipsetu wykrył tylko kontroler. Zainstaluj ten modowany który ci podałem od Fernando, a zmieni się, ale co najważniejsze powinna wzrosnąć wydajność dysku. Proponuję zrobić testy przed i po np Crystal Disk Mark.

ICH7 ustawiony w BIOSie na AHCI (czymkolwiek ten tryb jest) nie jest widoczny dla standardowego instalatora Win XP, bo wymaga sterownika iAstor.sys, którego XP nie posiada.

ICH7 nie ma trybu AHCI w biosie i jest widoczny dla XP.

WinSetupFromUSB dodaje ten sterownik do instalatora i można w ten sposób zainstalować XP

Tak jak pisałem wcześniej, skuteczność tego rozwiązania wynosi 1% (niech będzie że przesadziłem - po prostu działa to na chybił trafił co było widać po identyfikacji sterownika). Integracja za pomocą DPs Base całej paczki lub za pomocą nLite tylko jednego konkretnego sterownika jest pewniejsza. Natomiast bootowalny pendrive z XP najlepiej robić za pomocą WinSetupFromUsb co z resztą umieściłem w swoim poradniku. O skuteczności integracji świadczy nie tylko mozliwość instalacji XP w rybie AHCI, ale też dany sterownik musi znajdować się w menedżerze urządzeń przy kontrolerze.

Instalowałem dziś Win7 na Samsung R530.

Laptop Samsung R530 ma ICH9M - ma tryb AHCI i w tym trybie wymaga sterownika mass storage.

Też czytałem, że ICH7 nie obsługuje AHCI tylko Enchanced IDE, ale w BIOS ach widzę co innego.

Płyty Gigabyte na G31 nie mają opcji AHCI, tylko Enchanced IDE

Wymieniona wcześniej przeze mnie GA-G31-ES2L nie ma AHCI, nie ma Enhanced IDE tylko ma Enhanced SATA - można zainstalować XP bez żadnych sterowników - nie ma do niej nawet modowanych sterowników IRST - niezgodny identyfikator sprzętu z żadnym sterownikiem.

Gigabyte na P35

Miałem GA-P35-DS3 z ICH9 i nie działał tryb AHCI - nie można było zainstalować sterownika z powodu niezgodności sprzętu i jak to było w komunikacie - sprzęt nie spełnia minimalnych wymagań. Tylko modowane podchodziły.

WinSetupFromUSB

Rozpakowałem i zbadałem te sterowniki - wersja IRST 10.8 ma nieoficjalne wsparcie dla ID 2923 co oznacza że autor tego programu zmodował te sterowniki, ale jest jeszcze jeden problem - modowanie ma pewne konsekwencje - brak podpisu cyfrowego - można to zignorować albo doinstalować certyfikaty na zainstalowanym systemie, natomiast niemożliwe jest dodanie takiego sterownika przed instalacją systemu.

P.S. Co do tych płyt i ich funkcji w biosie pozostaje tylko jedna konkluzja. Każda z tych płyt wychodziła w kilku rewizjach i każda posiada kilka-kilkanaście wersji biosu. Można się tylko domyślać, że posiadają różne funkcjonalności sprzętowe oraz różne funkcje biosów. Stąd te różnice.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, wiktorynek napisał:

ICH7 nie ma trybu AHCI w biosie i jest widoczny dla XP.

Przepraszam, palnąłem ICH7, a chodziło mi o ICH9, o którym rozmawiamy, który mam w kompie serwisowym i który pracuje w trybie AHCI, co zresztą widziałeś i nie wiem, dlaczego tak się buntujesz.

Masz wiedzę teoretyczną, ale ze sprzętem już słabiutko. Zrzuty nie przekonują Cię, bo to pewnie wałek. Nie ma o czym dyskutować. W wolnym czasie zbiorę trochę materiałów (filmów i - niestety - zrzutów) i założę nowy temat.

P.S.

2 godziny temu, wiktorynek napisał:

Miałem GA-P35-DS3 z ICH9 i nie działał tryb AHCI

Bo to trzeba umieć włączyć. Akurat mam tę płytę w kompie mamy. Gdy odwiedzę ją, nagram film z ustawieniami BIOS, sterownikami, wynikami programów itp. Zrzutów nie będę robił. Jednak będę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, P1O napisał:

Masz wiedzę teoretyczną, ale ze sprzętem już słabiutko.

Grunt że Ty masz. Ciesze się że miałeś więcej tego typu płyt w rękach(a przynajmniej tak ci się wydaje).

Godzinę temu, P1O napisał:

Bo to trzeba umieć włączyć.

Tak, tak. I pewnie ludzie to sobie wymyślili, a Intel dał w gratisie tylko zapomniał o tym napisać. Po drugie ustawienie w biosie ci nic nie da bez zainstalowanego sterownika. Dopóki nie zainstalujesz sterownika i go nie uaktywnisz możesz sobie ustawienie w biosie wsadzić w 4 litery. Aby zadziałał tryb AHCI na ICH9 konieczne jest modyfikowanie sterownika oraz tricki rejestru:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Posiadam te wszystkie wyjątkowe, rzadkie i dedykowane sterowniki - jedyne z obsługą ICH9 - mam dla Ciebie złą informację - żaden nie ma ID 2923 - dlatego istnieje on tylko w modowanych - nadal pozostaje problem podpisu cyfrowego przed instalacją. Modowane certyfikaty są, ale można je dodać po instalacji systemu.

Wbij sobie do głowy, że to co widzisz i masz, to nie znaczy że działa. Cały czas czekam też na skomentowanie oficjalnego stanowiska Intela: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

No kurna na złość Tobie wykroili i ukryli wsparcie. Pisz do nich że się mylą. :L

P.S. Kończę tą dyskusję. Wiesz lepiej, ja mam urojenia, a Intel nas okłamuje.

Przechwytywanie.jpg

Żyj dalej w przekonaniu, że działa ci tryb AHCI. :thumbsup:

Przechwytywanie.jpg

Tłumaczenie łopatologiczne:

Przechwytywanie1.jpg

Reasumując i kończąc definitywnie. ICH9 - nie obsługuje trybu AHCI, bo została ta funkcjonalność usunięta przez Intela dla obniżenia ceny chipsetu do ekonomicznych płyt. W biosie widnieje funkcja AHCI ponieważ jest to bios identyczny z bliźniaczym modelem płyt z ICH9R. Żadna firma nie będzie tworzyła osobnego minimalnie innego biosu dla Pana @P10.

Zapomniałem, że na Win-Raid też kłamią.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, wiktorynek napisał:

Posiadam te wszystkie wyjątkowe, rzadkie i dedykowane sterowniki

Szkoda, że nie posiadasz sprzętu, na którym mógłbyś je zainstalować i potwierdzić swoje słowa. ;)

Nie używam żadnych rzadkich, czy modowanych. Wszystko od producenta. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, P1O napisał:

Szkoda, że nie posiadasz sprzętu, na którym mógłbyś je zainstalować i potwierdzić swoje słowa.

No właśnie, że posiadałem i dlatego potwierdziłem i wiem. Ale Ty idziesz w zaparte. Wszyscy cię okłamali.

Do tej pory nie pokazałeś zainstalowanego sterownika AHCI, bo Ty go po prostu nie instalujesz i żyjesz w przekonaniu że ci działa tryb AHCI. :L

Edytowałem post wyżej, zajrzyj i sobie przemyśl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
33 minuty temu, wiktorynek napisał:

No właśnie, że posiadałem i dlatego potwierdziłem i wiem.

O cholera. Ty tak na poważnie? To jest Twoje potwierdzenie? Filmy i zdjęcia nie są dla Ciebie potwierdzeniem, a dla mnie ma być to powyższe? Sterownik AHCI masz na filmie (dokładnie od 3:19) i nie jest to żaden modowany twór, tylko sterownik Intela z podpisem Microsoftu. Czego tu jeszcze brakuje? Coraz bardziej zaczynam wierzyć w to, że nie patrzysz na to, co Ci podaję, bo z góry zakładasz, że jest to niemożliwe.

Godzinę temu, wiktorynek napisał:

Żyj dalej w przekonaniu, że działa ci tryb AHCI. :thumbsup:

Nie żyję w żadnym przekonaniu. Po prostu przekazuję dalej to, co widzę na płytach GA-P35-DS3L, GA-G33M-S2, GA-EP43-DS3L (i wielu innych, które jeszcze Ci zaprezentuję) w BIOSie, po BIOsie (gdy uruchamia się kontroler SATA AHCI i wykrywa dyski, które nie zostały wykryte wcześniej podczas wykrywania dysków IDE), w systemie i w programach diagnostycznych. Ja tego nie wymyślam. Po prostu piszę o tym, co widzę. Robię zdjęcia, filmy... To raczej Ty powinieneś napisać do... nie wiem... Gigabyte'a, że stworzyli takie kłamliwe płyty, a ja jestem ofiarą tych kłamstw.

Godzinę temu, wiktorynek napisał:

Aby zadziałał tryb AHCI na ICH9 konieczne jest modyfikowanie sterownika oraz tricki rejestru

Bzdura, ale o tym będzie w którymś filmie. Jeśli chodzi o XP, to pobierasz któryś sterownik z serii "F6 Floppy SATA Driver" i jedzie z koksem. Żadne modyfikacje nie są potrzebne. Przerabiałem to wiele razy, niezależnie od tego, co Ty tam gdzieś wyczytasz.

Oczywiście bez tego nie zainstalujesz XP na wspomnianych wcześniej płytach, jeśli kontroler w BIOSie ustawiony jest na AHCI i nie będzie to wina "złej instalki".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
54 minuty temu, P1O napisał:

Filmy i zdjęcia nie są dla Ciebie potwierdzeniem, a dla mnie ma być to powyższe? Sterownik AHCI masz na filmie (dokładnie od 3:19) i nie jest to żaden modowany twór, tylko sterownik Intela z podpisem Microsoftu.

Dokształć się, zamiast pisać bzdury. LGA775 już niemal umarło śmiercią naturalną, a Ty nadal w błędzie. I Ty tak ludziom oddajesz sprzęt i system skonfigurowany?

9.1.9.1005 to sterownik chipsetu i nie dodaje żadnego pliku systemowego tylko wykrywa kontroler - bez sterownika!

Na tym filmie nie masz sterownika i lepiej usuń film, bo dramat oglądać.

Przechwytywanie10.jpg

Przechwytywanie11.jpg

Zamknij działalność, bo wstyd branży przynosisz.

Twoja płyta nie ma sterownika AHCI na stronie Gigabyte:

Przechwytywanie2.jpg

Natomiast bliźniacza konstrukcja z ICH9R już taki posiada:

Przechwytywanie3.jpg

Sterownik ten oznaczony jest symbolem 8.9.0.1023

Analogiczna sytuacja w modelach P35. Model bez R:

Przechwytywanie0.jpg

Model z ICH9R:

Przechwytywanie.jpg

Sterownik oryginalny 8.9.0.1023 nie posiadający obsługi ICH9:

Przechwytywanie100.jpg

Sterownik specjalny - oryginalny od Intela ale niedostepny na stronie wsparcia:

Przechwytywanie101.jpg

Sterownik modowany:

Przechwytywanie102.jpg

Moja dobra rada - nie ośmieszaj się więcej, albo wróć do szkół, a po ukończeniu nabądź praktyki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przedstawiam Ci dowody, a Ty nie dość, że ich "nie dostrzegasz", to jeszcze wyraźnie zaczynasz mnie obrażać. Chyba tyle mi wystarczy. 

Acha.. ten... tego... oto Twoja płyta (którą miałeś):

gap35ds3.jpg

Moje płyty (które znam):

gaep43ds3l.jpg

gap35ds3l.jpg

No i serwisowa perełka, od której wszystko się zaczęło. 

gag33ms2.jpg

Skrypt forum zanizył jakość zdjęć, ale chyba znajdziesz co trzeba. Po co tam są sterowniki SATA AHCI? Przez pomyłkę, czy to też fake? Dlaczego na swoim screenie wybrałeś Win7 x64? Bo była to jedyna opcja, przy której sterownik zniknął z listy? Ja kręcę wałki?

Myślę, że nie muszę tu nic dodawać. Choć coś czuję, że i tak zaprzeczysz powyższym jawnym i jasnym dowodom na istnienie w tych płytach kontrolerów SATA AHCI

...i to jeszcze przed dzisiejszym południem.

P.S.

Podpowiem - na Twoim zrzucie nie ma sterownika dla ICH9 pod Win7 x64, bo Siódemka ma natywne wsparcie dla AHCI. Za to jest dla ICH9R, ponieważ te płyty (np. GA-P35-DS3R) oprócz trybów IDE i AHCI mają jeszcze RAID, a ten już wymaga sterownika.

Joł! ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Na ile rund jest zakontraktowane to starcie? :trollface:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, wiktorynek napisał:

Dokształć się, zamiast pisać bzdury. LGA775 już niemal umarło śmiercią naturalną, a Ty nadal w błędzie. I Ty tak ludziom oddajesz sprzęt i system skonfigurowany? Moja dobra rada - nie ośmieszaj się więcej, albo wróć do szkół, a po ukończeniu nabądź praktyki.

Nie jest to język techniczny. Za to ładnym technicznym językiem jest opisana obsługa AHCI przez ICH9 w specyfikacji Intela na stronie 49.

Screenshot_20180502-035228.png

Dziękuję. 

Dobranoc. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Attendd napisał:

Na ile rund jest zakontraktowane to starcie? :trollface:

Już po nokaucie. Chyba że na Win-Raid mają bardziej przekonujacą specyfikację ICH9, bądź Fernando coś zapoda. ;)

Tak się zastanawiam... skoro teraz, kiedy 775 już niemal umarło śmiercią naturalną, a on nadal w błędzie, to jak on ludziom oddawał sprzet i system skonfigurowany? Abstrachu.jąc od tego, że nie dał rady z własną płytą. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to ładnie się pozamiatałeś. ICH9 nie jest wymieniony wśród wspieranych.

Teraz piszę z telefonu to krótko, a potem się zlituję nad Tobą i dam ci linka do oficjalnej instrukcji Microsoftu jak uruchomić tryb AHCI na ICH9.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przepraszam, wśród wspieranych? Mówisz o liście piętro niżej dotyczącej czego innego? 

Nie wiem jak Ty, ale ja dość wyraźnie widzę (jak chcesz, to mogę powiększyć), że AHCI i Intel Matrix Storage Technology to dwa osobne akapity i dotyczą różnych rzeczy. 

Każdy ICH9 w omawianych płytach wspiera AHCI, a te, o które Ci chodzi, wspierają dodatkowo RAID i można zarządzać nimi z poziomu aplikacji. Jest to napisane w tym fragmencie, ale zaraz pewnie i tak coś zinterpretujesz po swojemu. 

Mam nadzieję, że nasi kibice dobrze się bawią. ;)

Jeśli dla Ciebie Matrix Storage Technology jest tym samym co obsługa AHCI, to w tym temacie nie mam w Tobie rozmówcy.

W telegraficznym skrócie:

1. W BIOSie mam opcję przełączenia kontrolera SATA w tryb "AHCI Mode" i w tym trybie:

2. Dyski nie są wyświetlane podczas testów POST, a dopiero po nich, kiedy uruchamia się kontroler SATA AHCI, co widać na ekranie;

3. Instalator Windows XP nie widzi podłączonych dysków bo nie rozpoznaje kontrolera;

4. Zainstalowany na czysto Win7 pokazuje ten kontroler jako "Standardowy kontroler SATA AHCI" i obsługuje NCQ;

5. Po zainstalowaniu sterownika dedykowanego kontroler zmienia nazwę na "Intel ICH9 ... SATA AHCI Controller" i zaczyna obsługiwać Hot-plug. 

6. Specyfikacja ICH9 jasno głosi, że posiada obsługę AHCI. 

Czego Ci tu jeszcze brakuje? 

Szanuję Cię za wiele dobrego na forum, jednak rozmowa o takim ICH9 umniejsza Twój autorytet, a nie chcę Ci tego robić na forum. Nie po to tu jesteśmy, by prowadzić jałowe dyskusje o umierających sprzętach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pobierz ten sterownik, rozpakuj i zajrzyj. Wstrętny Intel dopisał tam sterowniki AHCI. Spróbuj je zainstalować do swojej płyty. Podpowiem - nie da się. Zamiast przeczyć Intelowi, Microsoftowi i Googlowi lepiej dokształć się, bo Panie bard z pana tępy o... i zacietrzewiony g.... A w ramach nauki poczytaj mój temat o IRST i o tym co daje. Będziesz miał możliwość nowych zaprzeczeń rzeczywistości, ale z kim innym.

P.S. Gorszy od @erectusa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla Ciebie AHCI i IRST to to samo.... i to ja jestem niedouczony, tak? 

Nie każdy intelowski kontroler SATA AHCI jest zgodny z IRST, a ICH9 jest świetnym tego przykladem... ale w tym temacie musisz douczyc się sam, skoro informacje z zewnątrz tak Cię drażnią. 

IMST oraz IRST to tylko UI do konfiguracji i monitoringu kontrolera. Sterownik to coś innego. Nawet do ICH9R można zainstalować sterownik bez instalacji IMST czy IRST. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi