Skocz do zawartości
Julomaster

Bootowalny pendrive z windows xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z zainstalowaniem xp z usb na laptopie  lenovo z50

sciągnołem ten obraz

http://a9.catshare.net/dl/533707407/3110833531/3/0/Windows%20XP%20Black%20Edition%208.2%20PL.rar

i nagralem rufusem

ale nie bootoje .

Dlaczego ?

czy sa potrzebne jakies dodatkowe sterowniki ?

win 10 dzialal tak bez problemu .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rufus nie zrobi pendrive z xp :) musisz użyć coś innego np. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] lub WinSetupFromUSB

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z choinki się urwałeś?

1. Jaka specyfikacja jest tego laptopa? Jeśli max 4 gen, to może tam działać XP w ograniczonej funkcjonalności. Od 5 gen wzwyż nie ma żadnych szans.

2. XP musi mieć zintegrowane sterowniki mass storage popularnie zwanymi SATA.

3. Bootowalny pendrive z XP zrób wg tego poradnika:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Core i3 której generacji? - podaj model skoro nie potrafisz określić.

W każdym razie nie będzie działać grafika NV i USB 3.0

2 minuty temu, Julomaster napisał:

jak zintegrowac sterowniki sata

nLite lub DPs Base

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, P1O napisał:

Używając WinSetupFromUSB nie musisz niczego integrować. 

A od kiedy jakikolwiek program do tworzenia bootowalnego nośnika ma wbudowane sterowniki mass storage do XP?

Ostatnia paczka jaka wyszła: http://driverpacks.net/driverpacks/windows/xp/x86/mass-storage/12.09

+ program: http://driverpacks.net/applications/driverpacks-base/10.06

Ewentualne nowsze trzeba dodać nLitem w trybie tekstowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, wiktorynek napisał:

od kiedy jakikolwiek program do tworzenia bootowalnego nośnika ma wbudowane sterowniki mass storage do XP?

Odkąd się pojawił. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaskoczę Pana:

Płyta Gigabyte GA-G33M-S2 z włączonym kontrolerem SATA AHCI:

1ahci.jpg

Pierwszy ekran instalki wykonanej WinSetupFromUSB z oryginalnego OEM-owego krążka Win XP SP3 Home bez jakichkolwiek sterowników SATA:

2setup.jpg

Na kolejnym ekranie podstawiane są różne sterowniki i musimy wybrać jeden z tych, które instalator uznał za zgodne:

3driver.jpg

Po wszystkim uruchamia się normalny instalator Win XP i... TADAAM!

4tadam.jpg

Dziękuję za uwagę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hahahahahahah... sikam :22

Widzę tam niezłe wałki:

1. Partycja systemowa w XP to 8MB, a nie 100MB.

2. Płyta Gigabyte GA-G33M-S2 nie posiada sterowników AHCI, bo nie może ich posiadać, ale będzie o tym niżej: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

3. ICH9 nie posiada obsługi AHCI - dopiero ICH9R: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

4. Sterowniki IRST 10.8 pokazane na screenie nie posiadają obsługi ICH9 - bo po prostu nie mogą - Intel fizycznie wykastrował mostek południowy ICH9 z obsługi AHCI/RAID.

Folder l6 w najnowszym WinSetupFromUsb:

Przechwytywanie.jpg

Tak więc zainstalowałeś XP - w trybie emulacji IDE. :L Oszukiwać to my, ale nie nas. :E

Choćbym wytężał wzrok to nie widzę ICH9 na liście wspieranych pod kątem AHCI:

Przechwytywanie0.jpg

Zapomniałeś wspomnieć o skuteczności tego rozwiązania nawet na wspieranych chipsetach/mostkach południowych. Oscyluje coś wokół 1% - w 99% nie udaje się. Notki na stronie programu o tym wspominają, a praktyka o wiele gorsza. ;)

P.S. To jest znany fakt każdemu średnio obytemu ze sprzętem - ICH9 nigdy nie oferował trybu AHCI - zawsze działa w trybie emulacji IDE. Ani sterowniki IRST, ani starsze IMSM nigdy nie obsługiwały ICH9, bo po prostu nie mogły.

Przechwytywanie00.jpg

Przechwytywanie000.jpg

Przechwytywanie0000.jpg

Dziękuję za uwagę. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tyle trudu sobie zadałeś... a ja tę płytę po prostu mam w kompie serwisowym i wiem, co posiada.

1. Partycjami się nie przejmuj - na tym kompie jest Win 7, a instalkę XP odpaliłem tylko po to, by zrobić zrzuty.

2. Jak to nie posiada, skoro mam w BIOSie opcje, IDE lub AHCI? Jeśli wybiorę AHCI, to standardowy instalator XP nie widzi dysku. Jaki to więc tryb emulacji IDE? o.O Mało tego. Po wybraniu w BIOSie opcji AHCI pojawia się dodatkowa opcja "Port 0/1 AHCI native mode" i z włączoną tą opcją mogę podłączać i odłączać dyski SATA jak dyski USB. Normalnie mam w zasobniku ikonę bezpiecznego usuwania sprzętu i są na tej liście podłączone dyski SATA. Jaki to więc tryb emulacji IDE?

3. ICH9 to kontroler AHCI, natomiast ICH9R posiada dodatkowo RAID.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, P1O napisał:

3. ICH9 to kontroler AHCI, natomiast ICH9R posiada dodatkowo RAID.

Bzdura. Czyli zaprzeczasz specyfikacji Intela? [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A może ci się urodziło? Ja bym napisał do Intela - nie wykroili ci fizycznie obsługi AHCI w Twoim egzemplarzu i dostarczyli spartaczony mostek do Gigabyte - masz wybrakowany(a może ulepszony) South Brigde.

ICH9R, ICH10R itp itd to obsługa AHCI, RAID i innych zaawansowanych funkcji w tym NCQ.

Doczytaj.

P.S. A skąd masz na screenie kontroler JMicron skoro ta płyta nie posiada takiego kontrolera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kontroler Jmicron został błędnie wykryty jako jedna z opcji do wyboru obok Intela. Na tym samym screenie na dole jest pytanie o to, który wybrać.

Jeśli kontroler SATA na tej płycie nie może pracować w trybie AHCI, to jak wytłumaczysz to:

5.SATAAHCI.jpg

oraz to, że nie jest widoczny dla standardowego instalatora XP i trzeba podać mu sterownik poprzez F6?

Godzinę temu, wiktorynek napisał:

Widzę tam niezłe wałki

No i wytłumacz mi, w jakim celu miałbym kręcić walki? Co w ten sposób mógłbym osiągnąć? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, P1O napisał:

Kontroler Jmicron został błędnie wykryty jako jedna z opcji do wyboru obok Intela.

Tak właśnie działa ten program. Jak może wykryć po ID sprzętu coś czego nie ma? Jak IRST 10.8 może zainstalować się na sprzęcie bez wsparcia w sterownikach? Jak może zainstalować się IRST 10.8 skoro G33 wspierało tylko starszą wersję IMSM 8.9.xx?

10 minut temu, P1O napisał:

Jeśli kontroler SATA na tej płycie nie może pracować w trybie AHCI, to jak wytłumaczysz to:

W bardzo prosty sposób - zainstalowałeś modowane sterowniki. Pokaż ich wersję z menedżera urządzeń, a pokażę ci skąd je masz. :)

Ten tryb AHCI na tej płycie to fake od Gigabyte albo masz modowany bios.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic nie jest modowane. Nie pamiętam, skąd mam sterowniki, bo system instalowałem pół roku temu. Wersja 9.1.9.1005 z 25.07.2013 r. Zresztą jakie ma to znaczenie, skoro kontroler obsługuje NCQ (info z HD Tune) i bezpieczne usuwanie sprzętu? To nie jest AHCI? Masz jeszcze ID urządzenia PCI\VEN_8086&DEV_2923&SUBSYS_B0051458&REV_02 i wygoogluj sobie, co to jest. Nie mam żadnego interesu w tym, że wciskać tu kit. Mówię, jak jest. Więc wracając do tematu... WinSetupFromUSB posiada sterowniki pamięci masowych SATA i nie ma konieczności dodawania czegokolwiek do samego obrazu, czy się to komuś podoba, czy nie. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze coś... Kiedy kontroler SATA na tej płycie jest w ustawiony w tryb AHCI, podczas rozruchu BIOS nie wykrywa dysków podpiętych do portów SATA. Dopiero na drugim ekranie uruchamia się kontroler SATA AHCI i rozpoznaje dyski.

6startup.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
49 minut temu, P1O napisał:

Wersja 9.1.9.1005

Przecież to jest wersja sterownika chipsetu, a nie mass storage. :E Po prostu nie masz tam sterownika mass storage i kontroler działa ci w trybie emulacji IDE - koniec kropka.

Czyli Intel kłamie, strona Win-RAID kłamie, Google kłamie, ludzie w tematach i postach kłamią, a ja kiedykolwiek mając styczność z ICH9 doznawałem dej vu nie widząc trybu AHCI.

Piękny diagram od Intela(pewnie sprefabrykowany): [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A tu popuściłem w majty, ale nie będę taki - masz i zainstaluj sobie: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przechwytywanie.jpg

Wg Ciebie Fernando to pewnie Intel. :lol:

Podsumowując:

1. Nie masz obsługi AHCI na tej płycie.

2. ICH9 nie obsługuje AHCI, RAID, NCQ.

3. Sterowniki IRST 10.8 nie posiadają wsparcia dla ICH9.

4. Sterowniki IMST 8.9.xx nie posiadają wsparcia dla ICH9.

5.

49 minut temu, P1O napisał:

Więc wracając do tematu... WinSetupFromUSB posiada sterowniki pamięci masowych SATA i nie ma konieczności dodawania czegokolwiek do samego obrazu, czy się to komuś podoba, czy nie.

Nie zadziała na XP. Z resztą mój tutorial oparty jest na WinSetupFromUsb i to jest jedyny sprawdzony program pozwalający na poprawną instalację XP z pendrive, z tym że... konieczne jest wcześniejsze zintegrowanie sterowników mass storage dla płyt posiadających tryb AHCI - oczywiście można ustawić Compatibility i zainstalować bez sterowników, a następnie dodać sterowniki i przestawić tryb na AHCI: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Co Ty myślisz? - że ja jestem glapami karmiony? Ja znam takie tricki na wylot.

P.S. Pewnie na forum windowsmx(stamtąd pochodzi cytat @automizzera) też się mylili z integracją sterowników i wykonywaniem pendrive za pomocą WinSetupFromUsb? Kurna, wszyscy w błędzie, tylko jeden ogarnięty. Nawet Intel nie wie co ma. Dramat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli gitara. :D Mam AHCI na płycie, która nie ma AHCI, ale już od momentu włączenia jestem okłamywany, że mam (opcje w BIOS, uruchamianie się kontrolera, menedżer urządzeń). Tak samo mam NCQ, którego płyta nie obsługuje, ale programy typu HD Tune chcą poprawić mi humor i pokazują, że NCQ jest obsługiwane. Ponadto opcja bezpiecznego usuwania sprzętu dla dysków SATA pracujących jako IDE... skoro płyta nie obsługuje AHCI... cholera tylko się cieszyć! :D

Takie tam jeszcze, żeby pokazać Trim i NCQ na dysku podpiętym do kontrolera bez obsługi AHCI. Tamten wpis "msahci - OK", to pewnie kolejny numer Fernando. Tak samo jak to, że instalator XP nie widzi dysku w tym trybie.

trimncq.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No może masz taką płytę która to ma, ale to nie jest ta którą podałeś. Albo masz modyfikowany bios, albo zainstalowałeś modyfikowane sterowniki(do tej pory nie pokazałeś ich w menedżerze urządzeń), albo zastosowałeś trick, albo nas tu oszukujesz żonglując screenami.

19 minut temu, P1O napisał:

Ponadto opcja bezpiecznego usuwania sprzętu dla dysków SATA pracujących jako IDE

Hahahaha... przecież ta opcja jest nawet na ICH7 - mam taką płytę: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Kurcze, nie dojrzałem trybu AHCI, a mam odłączanie dysków SATA. :L

Wiem - ktoś mi dolutował R na końcu ICH7. :22

cuda, cuda, cuda...

P.S. Czekam nadal za tym sterownikiem z menedżera urządzeń. Czekam za wytłumaczeniem jak mogły zainstalować się sterowniki IRST 10.8? Czekam za wytłumaczeniem jak mogły się wykryć sterowniki JMicron?

Rozwiązanie dla mnie jest proste i 100% pewne - może masz tą płytę lub podobną: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- jest R czyli obsługa AHCI, RAID, NCQ

- jest wsparcie dla sterownika IRST 10.8 i nawet wyżej do 11.2

- jest kontroler JMicron :)

Dlaczego Ty masz, czego ja nie mam, a ja mam, czego Ty nie masz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, P1O napisał:

Jakie to ma znaczenie, skoro WinSetupFromUSB poprawnie rozpoznał dysk

Po pierwsze nie dysk tylko kontroler, bo to są sterowniki kontrolera, a nie dysku, a po drugie raczej słabo mu wyszło z tym rozpoznaniem, a raczej nie wyszło wcale.

P.S. Skoro wybrał sterownik IRST 10.8, to taki powinien widnieć w menedżerze urządzeń przy kontrolerze, tylko że go tam nie ma i dlatego do tej pory go nie pokazałeś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi