Jump to content

Jaki system na Laptopy DELL

Recommended Posts

Witam :)

Dziś w moje ręce wpadły dwa Lapki od Della dosyć wiekowe jaki system na te cuda:

1.Netbook Dell Latitude 2100 rok 2009 

Procesor: Intel Atom 1.6 Ghz chyba dwurdzeniowy

Ram: 2gb DDR2

Dysk: SSD 120 GB

Grafika: Intel GMA 8 mb :blink:

Wcześniej na tym był o zgrozo Win 10 muliło strasznie

Jest naklejka na Win 7 Pro

2.Laptop Dell Latitude 6420 rok 2011

Procesor: Intel I5 2.6 Ghz drugiej generacji :D

Ram: 8GB DDR3 B)

Dysk: SSD 240 Gb

Grafika: Intel HD Graphic 3000

Był Win 11.. nie wiem jakim cudem ale jako tako to działo

Też jest naklejka od Win 7 Pro

Myślałem żeby postawić Win 7 lub ewentualnie Jakiś lekki Win 8.1 

Lapki tylko do przeglądania neta ;)

29 minut temu, Never1234 napisał(a):

Witam :)

Dziś w moje ręce wpadły dwa Lapki od Della dosyć wiekowe jaki system na te cuda:

1.Netbook Dell Latitude 2100 rok 2009 

Procesor: Intel Atom 1.6 Ghz chyba dwurdzeniowy

Ram: 2gb DDR2

Dysk: SSD 120 GB

Grafika: Intel GMA 8 mb :blink:

Wcześniej na tym był o zgrozo Win 10 muliło strasznie

Jest naklejka na Win 7 Pro

2.Laptop Dell Latitude 6420 rok 2011

Procesor: Intel I5 2.6 Ghz drugiej generacji :D

Ram: 8GB DDR3 B)

Dysk: SSD 240 Gb

Grafika: Intel HD Graphic 3000

Był Win 11.. nie wiem jakim cudem ale jako tako to działo

Też jest naklejka od Win 7 Pro

Myślałem żeby postawić Win 7 lub ewentualnie Jakiś lekki Win 8.1 

Lapki tylko do przeglądania neta ;)

Laptop 1 ma 1 rdzeniowy procesor, to nie dziwne że Windows 10 mulił, możesz sprawdzić tego moda

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Laptop 2

Czysty Windows 10 x64 (Jeśli wiesz jak go zoptymalizować)

lub 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] (Mocno okrojony)

albo

Windows 10 x64 Home 10.2022 Lite (19045.2194) (Średnio okrojony)

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Teraz, Never1234 napisał(a):

Polecasz jakiegoś? Ogólnie te sprzęty będą dla osób które niezbyt "ogarniają" komputer dlatego bym wolał zostać przy jakimś Winie 

Kubuntu przypomina Windowsa ale jest dość wymagający to imo lepiej na tym pierwszym zainstalować Windows 8.1.

A powiedz mi bo z tego co się orientuje to Win 8.1 ogarnia dyski SSD w sensie że wyłącza defragmentacje TRIM śmiga Itp a jak to wygląda w przypadku instalacji Win 7 na SSD? sama wybierze optymalne ustawienia dysku czy trzeba ręcznie optymalizować dysk?

4 minuty temu, Never1234 napisał(a):

A powiedz mi bo z tego co się orientuje to Win 8.1 ogarnia dyski SSD w sensie że wyłącza defragmentacje TRIM śmiga Itp a jak to wygląda w przypadku instalacji Win 7 na SSD? sama wybierze optymalne ustawienia dysku czy trzeba ręcznie optymalizować dysk?

W przypadku Windows 7 trzeba ręcznie zoptymalizować pod dysk SSD. Windows 8.1 wykrywa rodzaj dysku i w przypadku SSD można tylko go zoptymalizować, zdefragmentować systemowym narzędziem się nie da, jak jest z TRIM na Windows 8.1 nie wiem, i zalecam wyłączyć/ograniczyć indeksowanie niezależnie od wersji Windowsa bo każda ma to włączenie a w przypadku dysku SSD jest to zbędnę.

6 minut temu, Never1234 napisał(a):

jak to wygląda w przypadku instalacji Win 7 na SSD? sama wybierze optymalne ustawienia dysku czy trzeba ręcznie optymalizować dysk?

Oczywiście, że sam ustawi jak trzeba. TRIM jest włączony, ja jedynie w harmonogramie defragmentatora na wszelki wypadek wyłączam zaplanowane zadania, ale to i tak nic nie zmienia, bo on nie będzie defragmentował SSD.

3 minuty temu, Hip3r napisał(a):

W przypadku Windows 7 trzeba ręcznie zoptymalizować pod dysk SSD.

Bzdura.

Teraz, Widzior napisał(a):

Oczywiście, że sam ustawi jak trzeba. TRIM jest włączony, ja jedynie w harmonogramie defragmentatora na wszelki wypadek wyłączam zaplanowane zadania, ale to i tak nic nie zmienia, bo on nie będzie defragmentował SSD.

To dobrze wiedzieć bo z tego co czytałem jakiś artykuł to właśnie ludzie tam pisali żeby przenieść plik wymiany na inny dysk niż SSD I takie różne pierdoły xd a i że jak Win 7 i niżej to trzeba z programu korzystać np SSD Fresh także ciekawe :trollface:

Spróbuje Win 7 i Win 8.1 zobaczymy co będzie lepiej chodzić

16 minut temu, Widzior napisał(a):

Bzdura.

Faktycznie, można zostawić samemu sobie ale to zmniejszy żywotność dysku SSD.

12 minut temu, Never1234 napisał(a):

To dobrze wiedzieć bo z tego co czytałem jakiś artykuł to właśnie ludzie tam pisali żeby przenieść plik wymiany na inny dysk niż SSD I takie różne pierdoły xd a i że jak Win 7 i niżej to trzeba z programu korzystać np SSD Fresh także ciekawe :trollface:

Spróbuje Win 7 i Win 8.1 zobaczymy co będzie lepiej chodzić

Kluczem jest znalezienie złotego środka, imo warto wyłączyć/ograniczyć indeksowanie a na Windows 7 i starszych wyłączyć defragmentacje dysku SSD, plik wymiany można przenieść na inny dysk jak chcę przedłużyć maksymalnie żywotność dysku SSD ale jak plik wymiany będzie na wolniejszym dysku to w przypadku za małej ilości RAMU odbije się to na wydajności komputera a programy do optymalizacji dysku SSD nie powinny mieć prawa bytu. Jak się dobrze zoptymalizuje Windows 8.1 x32 to będzie chodził nieźle nawet na sprzęcie który ma lata świetności za sobą, w moim modzie Windows 8.1 dla max wydajności polecam, wyłączyć/ograniczyć indeksowanie, wyłączyć hibernacje (jeśli nie używasz), przywracanie systemu, a w efektach wizualnych zaznaczyć tylko pokaż miniatury zamiast ikon, resztę odznaczyć. Polecam jeszcze do przeglądarki doinstalować rozszerzenia uBlock Origin (usuwa reklamy przez co zmniejsza użycie RAM) oraz h264ify (zmienia na YT kodek na lżejszy dla procesora)

17 minut temu, Never1234 napisał(a):

żeby przenieść plik wymiany na inny dysk niż SSD.......że jak Win 7 i niżej to trzeba z programu korzystać np SSD Fresh

Herezje. Tak to może było 10lat temu. Ja po 5 latach używania SSD jako systemowy na Win7 mam zapis...niecałe 4TB :22 To jest chyba rekord świata, i na moje to rozwiązuje twój dylemat. Na Win10 ze wszystkimi "ulepszaczami" do SSD miałbym pewnie zapis kilkukrotnie większy.