Jump to content

Duży spadek fps po minucie gry

Malwinos
 Share

Recommended Posts

W moim sprzecie grając w cs go lub League of legends występuje duży spadek. w pierwszej minucie w lol mam 270 fps. potem spada do 100. w cs go mam 100 fps na niskich ustawieniach i 1024x768.

Wiedzmin 3 dziala na wysokie uber w 55 klatkach .

Konfig:  i5 4460 ,gtx 970 , ram ddr3 2x4gb 1x8gb . (obojetnie od konfigouracji ram ten sam problem )  zasilacz BeQuiet 500w . dysk ssd kupiony nowy oraz płyta głowna rowniez nowa . załaczę log z hw info .

Windows 10 po formacie i ze sterownikami

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

daj więcej info o ram, interesuje mnie na jakim napięciu maja chodzić

z tego co widzę to niektóre czujniki temperatury maja około 100 stopni jeden  widziałem skoczył na 117C, sprawdź o co chodzi

nast sprawa widzę temperatury na grafice w okolicach 70 stopni a  obroty wentylatora na niej  na ZERO, 

ostatnia rzecz co się rzuciła w oczy to przechodzenie grafiki w tryb oszczędzania energii, ( po szybkości łącza PCIe). i tu można po gdybać co się działo

Ram to jest kingston hyperX 1600 mhz . Ddr3 

te czujniki z temp 120 to pokazują bzdury podobno . Zreszta wyskakuje informacja ze odczyt jest błędny i może być bzdura. Karta graficzna testowania w różnych testach obciążeniowymi działa normalnie. A dlaczego wchodzi w tryb uśpienia to nie wiem. Narazie kupiłem płytę nowa i dysk No i bez zmian :D 

Jeżeli przechodzi w stan "Oszczędzania Energi" to spróbować wyłączyć w Biosie stany oszczędzania i w systemie ? ustawić wysoka wydajność a w biosie wyłączyć "ErP Ready"  ewentualnie w sterownikach sprawdzić czy nie ma włączonej opcji przeważnie jest ustawione na "Optymalna moc" przy sterownikach od nvidia.

YfcUfgT.png

6 minut temu, helmut112 napisał(a):

Zobacz opcje  :Tryb gry  w ustawieniach.

Moglbys opisac dokladniej? chodzi o ustawienia w panelu nvidia?

ewentualnie w sterownikach sprawdzić czy nie ma włączonej opcji przeważnie jest ustawione na "Optymalna moc" przy sterownikach od nvidia.

na jaką opcje ustawić ? adaptacyjny ? maksymalna wydajnosć czy optymalna moc?

29 minut temu, helmut112 napisał(a):

Zobacz opcje  :Tryb gry  w ustawieniach.

Chyba to kolega miał na myśli :

cgf5BOT.png

kA5d9sS.png

26 minut temu, Malwinos napisał(a):

Moglbys opisac dokladniej? chodzi o ustawienia w panelu nvidia?

ewentualnie w sterownikach sprawdzić czy nie ma włączonej opcji przeważnie jest ustawione na "Optymalna moc" przy sterownikach od nvidia.

na jaką opcje ustawić ? adaptacyjny ? maksymalna wydajnosć czy optymalna moc?

Tak > Panel Sterowania Nvidia > Optymalna Moc to gdy karta nie jest pod obciążeniem to znaczy wstanie spoczynku będzie zbijać zegary podobnie procesor > Maksymalna Wydajność to zegary GPU będą zawsze pracować ze stałą częstotliwością nie ważne czy jest pod obciążeniem czy w spoczynku  , podobnie jak procesor po OC ustawiony na sztywno (4.0 GHZ np.) dlatego możesz sprawdzić opcje >Preferuj maksymalną wydajność.Zawsze można wrócić do poprzednich ustawień.

nABAYBj.png

Bo tam generuje najwięcej ilość KL/s. i również CPU ma większe znaczenie.

Testuj tam gdzie jesteś wstanie uzyskać obciążenie zbliżone pod gry np.

Testuj w różnych konfiguracjach nawet 8K

"Jeżeli będzie dalej problem występował to może po prostu się przegrzewa i zrzuca zegary." 
"Mogą być również wadliwe sterowniki"
"Uszkodzona karta graficzna"

"CPU może się przegrzewać przez co zrzuca taktowania"
AIDA64 - Test stabilność (3 pierwsze opcje)
OCCT - CPU Test

Pamięć ram: - Tworzysz za pomocą "Rufusa" bootowalnego pendrive i uruchamiasz jakbyś system z pena odpalał.

Monitoruj zegary i temperatury GPU i CPU jak i użycie patrz co się dzieje "AIDA64" lub "Menadżer Zadań" zakładka "Wydajność"

Stawiam na ślepo , że po prostu procesor się grzeje przez co zrzuca taktowania w zależności czy jest/było OC robione , boxowe chłodzenie nie jest wstanie odprowadzić dużej ilości ciepła , źle zamontowane , stara pasta itd. no płyta główna też jak łapie "throttling" wtedy również CPU będzie zbijać zegary i obniżać wydajność.

16 minut temu, rrroberto napisał(a):

Po pierwsze nie testuj wszystkiego na raz. Sprawdź najpierw procesor np. OCCT, kartę graficzną np. Furmark, pamięć np. MemTest, dyski np. Victorią. Zrzuty ekranów wrzuć na forum, może ktoś coś zauważy. Może w tle działa jakiś program (p. 2 antywirusy).

Jedyne co zauwazylem to ze po tescie w 3DMark pod koniec wykresu spada wykres na moment do minimum na 300mhz i sie podnosi.

Teraz, Malwinos napisał(a):
16 minut temu, rrroberto napisał(a):

2 godziny temu, Napromieniowany napisał(a):

Bo tam generuje najwięcej ilość KL/s. i również CPU ma większe znaczenie.

Testuj tam gdzie jesteś wstanie uzyskać obciążenie zbliżone pod gry np.

Testuj w różnych konfiguracjach nawet 8K

"Jeżeli będzie dalej problem występował to może po prostu się przegrzewa i zrzuca zegary." 
"Mogą być również wadliwe sterowniki"
"Uszkodzona karta graficzna"

"CPU może się przegrzewać przez co zrzuca taktowania"
AIDA64 - Test stabilność (3 pierwsze opcje)
OCCT - CPU Test

Pamięć ram: - Tworzysz za pomocą "Rufusa" bootowalnego pendrive i uruchamiasz jakbyś system z pena odpalał.

Monitoruj zegary i temperatury GPU i CPU jak i użycie patrz co się dzieje "AIDA64" lub "Menadżer Zadań" zakładka "Wydajność"

Stawiam na ślepo , że po prostu procesor się grzeje przez co zrzuca taktowania w zależności czy jest/było OC robione , boxowe chłodzenie nie jest wstanie odprowadzić dużej ilości ciepła , źle zamontowane , stara pasta itd. no płyta główna też jak łapie "throttling" wtedy również CPU będzie zbijać zegary i obniżać wydajność.

Mam załozone chłodzenie silentium spartan i procesor w stresie ma 55stopni. płyta główna jest nowa.

48 minut temu, winter5 napisał(a):

To odpala się synchronizacja pionowa, max FPS dopasowane do odświeżania monitora. Nic innego nie wymyśle. :tea:

Miałem podobny problem w farmie symulator 2019 , że po jakimś czasie spadały FPS z 60 KL/s na 45 KL/s nie pamiętam już czy znalazłem rozwiązanie może akurat podobne zachowania miały i nie wiem czy to czasami po stronie systemu nie było czy po stronie sterowników od GPU również wtedy miałem Windows 10. - Jeszcze nie wiem czy to program również nie powodował taki problem może znajdę swój post i coś więcej przypomnę.

Pozostaję opcja z pamięcią RAM - zalecana konfiguracja przeważnie to 2x2 lub 4x4 rzadko kiedy stosuję się 3x2 przykładowe wartości GB (Po czasie sprawia problemy ze stabilnością lub padają sloty albo sam ram) Skoro w systemie wszystko przechodzi zostaję BIOS i sprawdzenie czy wszystko jest dobrze złożone i podłączone. - Dobrym rozwiązaniem jest również monitorowanie PC i wyłapanie co zaniża wydajność np. przez odpalenie AIDA64/HWINFO i jaka wartość spada kiedy zaczyna się ograniczanie FPS.
Na początek sprawdzenie podłączenia okablowania i wtyczek zasilania 
Potem - domyślne ustawienia BIOS 
! Ważne ! Również aktualizacje biosu zrób !
Następnie monitorowanie co się dzieje przy graniu i odpalonym w tle HWINFO64

Może być pierdoła może być coś poważnego bywa z tym różnie i staramy się jakoś Ci pomóc w tej sytuacji.
- Uszkodzenie
- Niestabilne napięcia (Spadki lub zbyt wysokie)
- Dławienie termiczne (Ograniczenie taktowania w celu zredukowania temperatur)
- Wadliwe sterowniki czy też ustawienia
- Złe podłączenie wtyczek
- Niestabilna pamięć RAM
- BOOTLNECK (Ograniczenie jednych z podzespołów CPU>GPU/GPU>CPU)
- Spadek taktowań pamięci RAM
- Może też być synchronizacja/ograniczenie FPS na poziomie adaptacyjnym

⚠️To są moje sugestie na temat spadku wydajności jest po prostu wiele opcji i mogę się mylić dlatego tylko wymieniłem propozycję.⚠️

W sumie można by odpalić OCCT Power to również potrafi szybko wskazać nieprawidłowości.

48 minut temu, Napromieniowany napisał(a):

Miałem podobny problem w farmie symulator 2019 , że po jakimś czasie spadały FPS z 60 KL/s na 45 KL/s nie pamiętam już czy znalazłem rozwiązanie może akurat podobne zachowania miały i nie wiem czy to czasami po stronie systemu nie było czy po stronie sterowników od GPU również wtedy miałem Windows 10. - Jeszcze nie wiem czy to program również nie powodował taki problem może znajdę swój post i coś więcej przypomnę.

Pozostaję opcja z pamięcią RAM - zalecana konfiguracja przeważnie to 2x2 lub 4x4 rzadko kiedy stosuję się 3x2 przykładowe wartości GB (Po czasie sprawia problemy ze stabilnością lub padają sloty albo sam ram) Skoro w systemie wszystko przechodzi zostaję BIOS i sprawdzenie czy wszystko jest dobrze złożone i podłączone. - Dobrym rozwiązaniem jest również monitorowanie PC i wyłapanie co zaniża wydajność np. przez odpalenie AIDA64/HWINFO i jaka wartość spada kiedy zaczyna się ograniczanie FPS.
Na początek sprawdzenie podłączenia okablowania i wtyczek zasilania 
Potem - domyślne ustawienia BIOS 
! Ważne ! Również aktualizacje biosu zrób !
Następnie monitorowanie co się dzieje przy graniu i odpalonym w tle HWINFO64

Może być pierdoła może być coś poważnego bywa z tym różnie i staramy się jakoś Ci pomóc w tej sytuacji.
- Uszkodzenie
- Niestabilne napięcia (Spadki lub zbyt wysokie)
- Dławienie termiczne (Ograniczenie taktowania w celu zredukowania temperatur)
- Wadliwe sterowniki czy też ustawienia
- Złe podłączenie wtyczek
- Niestabilna pamięć RAM
- BOOTLNECK (Ograniczenie jednych z podzespołów CPU>GPU/GPU>CPU)
- Spadek taktowań pamięci RAM
- Może też być synchronizacja/ograniczenie FPS na poziomie adaptacyjnym

⚠️To są moje sugestie na temat spadku wydajności jest po prostu wiele opcji i mogę się mylić dlatego tylko wymieniłem propozycję.⚠️

W sumie można by odpalić OCCT Power to również potrafi szybko wskazać nieprawidłowości.

Bardzo dziekuje za obszerna odpowiedz !

Pamieć ram sprawdzilem. podmienilem nawet na inna  oraz konfiguracja 2 pamieci w dual to samo. . bez zmian

wartość spada kiedy zaczyna się ograniczanie FPS. Jedyne co to w 3D mark jest momentalne zbicie taktowań karty graficznej do zera prawie i wstaje.

Probowalem przepiąc wszystko i niestety bez zmian.

Bios rowniez aktualizowalem.

Procesor pod obciazeniem działa dobrze.

Wadliwe sterowniki czy też ustawieniau - uzywam domyslnych najnowszych do grafiki

Pamiec ram mem testem rowniez nic sie nie dzieje .

Botleneck trudno okreslic. ale jescze tydzien temu dzialalo w porzadku. oraz na wiedmzmin 3 wszsytko smiga na utra na stabilne 55 klatek. problem wystepuje w grach multiplayer jakkolwiek glupio to brzmi :)

OK. Rozumiem wiem co piszesz bo miałem ten sam problem lub podobny:

Również spadek do zera GPU nie wiem co jest tego przyczyną wiem , że po zmianie karty graficznej na GTX 1060 problem zniknął (poprzednia była RX 480 NOWA - ze sklepu) - Tak u mnie występował problem w różnych grach teraz już nie pamiętam w jakich u Ciebie tylko tam gdzie GPU generuję dużą ilość FPS czyli w określonych warunkach.\

Może być to wina samej płyty głównej , sterownika bądź też po prostu problem z samym układem graficznym lub jego zasilaniem. - Może ktoś napotkał problem ten sam lub naprawiał GPU z takim problemem może się wypowie więcej na ten temat byłoby miło :) Może dowiem się co było powodem albo przyczyną :E Najlepiej w twoim przypadku jest sprawdzić inny układ graficzny to znaczy kartę graficzną skoro wszystkie inne podzespoły nie wskazują problemu to samo zrobić z twoją kartą graficzną potestować na innym PC. - Jeżeli masz taką możliwość.

"W moim sprzecie grając w cs go lub League of legends występuje duży spadek. w pierwszej minucie w lol mam 270 fps. potem spada do 100. w cs go mam 100 fps na niskich ustawieniach i 1024x768.

Wiedzmin 3 dziala na wysokie uber w 55 klatkach" 

Wywal geforce experiance o ile masz, zdecydowanie widać, że GPU wchodzi w tryb "oszczędny" i musisz go wyłączyć. Kiedyś na jakiś sterach od AMD do RX 580 miałem to samo.

Gdzieś w opcjach sterownika geforca masz opcje maksymalna wydajność i ją ustaw.

2 minuty temu, bison616 napisał(a):

Wywal geforce experiance o ile masz, zdecydowanie widać, że GPU wchodzi w tryb "oszczędny" i musisz go wyłączyć. Kiedyś na jakiś sterach od AMD do RX 580 miałem to samo.

Gdzieś w opcjach sterownika geforca masz opcje maksymalna wydajność i ją ustaw.

zrobiłem to i dalej bez zmian.

załaćzam plik z testu w 3dMark

7 godzin temu, Napromieniowany napisał(a):

Niemożliwe bo jakby procesor zbijał taktowanie  z powodu przegrzewania się no to wtedy podczas grania byłaby jedna wielka masakra na ekranie - 3 do 5 klatek na sekunde to maks. A przecież u niego są spadki , lecz jedynie z 270 fps na 100 klatek,  a co za tym idzie procesor pracuje  normalnie bo przecież na mocy  0,78  Ghz  nie dałoby się  uzyskać tych stu klatek . Czyż nie? :)

25 minut temu, dudus2072 napisał(a):

Niemożliwe bo jakby procesor zbijał taktowanie  z powodu przegrzewania się no to wtedy podczas grania byłaby jedna wielka masakra na ekranie - 3 do 5 klatek na sekunde to maks. A przecież u niego są spadki , lecz jedynie z 270 fps na 100 klatek,  a co za tym idzie procesor pracuje  normalnie bo przecież na mocy  0,78  Ghz  nie dałoby się  uzyskać tych stu klatek . Czyż nie? :)

Tak i Nie.
Masz rację nie zwróciłem uwagi ale nie zawsze CPU zrzuca taktowania do minimum również kiedy płyta główna wpada w dławienie termiczne :) bo przykładowo sekcja nie wyrabia i będzie zbijać taktowania procesora lub zwyczajnie TDP jest za wysokie co skutkuje ograniczoną pracą CPU czy nie pozwalając na OC.

Przyznaję się do błędnego trafianie z powodu niezwrócenia uwagi. - Całkowicie zapomniałem po prostu również :E 

12 minut temu, Malwinos napisał(a):

procesor sie nie przegrzewa. chyba ze jest uszkodzony. pasta jest. i chldozenie silentium sparnat. on ma 55 stopni w stresie

Tak wiemy z twoich testów , procesor jest OK... natomiast problemy wskazują na problem z pracą karty graficznej. - Dokładniej mówiąc jak piszą powyżej użytkownicy wchodzi w tryb oszczędzania energii.

Zauważyłem , że na wykresie temp. GPU osiągają 80 stopni co nie jest mało może karta wymaga po prostu czyszczenia i wymiany pasty termoprzewodzącej ? - Nie wiem czy w tej serii również pokazuję HOT Spoty skoro 80 stopni ma karta to HOT pewnie z 90+ stopni bo na wykresie pokazuję zrzucanie taktowań ale również i sam procesor zrzuca co już jest dosyć dziwne...🤔

14 minut temu, Napromieniowany napisał(a):

Tak wiemy z twoich testów , procesor jest OK... natomiast problemy wskazują na problem z pracą karty graficznej. - Dokładniej mówiąc jak piszą powyżej użytkownicy wchodzi w tryb oszczędzania energii.

Zauważyłem , że na wykresie temp. GPU osiągają 80 stopni co nie jest mało może karta wymaga po prostu czyszczenia i wymiany pasty termoprzewodzącej ? - Nie wiem czy w tej serii również pokazuję HOT Spoty skoro 80 stopni ma karta to HOT pewnie z 90+ stopni bo na wykresie pokazuję zrzucanie taktowań ale również i sam procesor zrzuca co już jest dosyć dziwne...🤔

Właśnie wyczyścilem kartę . temperatury sporo spadły. ale problem jaki był taki jest dalej :D . Procesor pod obciazeniem w cpu stressach ma 60 stopni max i nie zrzuca.

Odpalilem CS GO.  na mapie lokalnej fps są okej.  jak wejde na serwer multplayer spada do 80

To kolejny problem odhaczony.
Sprawdzałeś jeszcze jak zużycie VRAM jest w grach i pamięci RAM
Czy sprawdzałeś również jakie napięcia są przy spadku wydajności lub po prostu jakie są w spoczynku i podczas obciążenia ? - Np. AIDA64 lub HWINFO ?

Sprawdzałem w necie dodatkowe przyczyny i co komputer to inny przypadek jednemu zasilacz innemu program a jeszcze innemu przełącza między zintegrowaną iGPU a jeszcze inny miał spadki przez dysk. - Bez przekładania GPU itd. będzie trudno namierzyć problem ale pewnie nie masz możliwości takiej więc trzeba szukać.

Możesz podać pełną specyfikację ? - Nie podałeś model płyty głównej jaki masz - RAM wszystkie są takie same ? - To znaczy mają takie same parametry , taktowania , napięcia , timingi itd. itp.

Jaka wersja systemu ? - Sterowniki pobrane ze strony producenta płyty głównej i GPU ?

11 godzin temu, Malwinos napisał(a):

Odpalilem CS GO.  na mapie lokalnej fps są okej.  jak wejde na serwer multplayer spada do 80

----

no a może Ty po prostu masz słabą prędkość łącza dlatego toteż takie skoki fps na grach multiplayer  bo wiesz w multi ping ma duże znaczenie a im większe opóźnienie  z Twojej strony tym mniejszy fps na ekranie tak to działa niestety w grach przez neta   :)