Jump to content

uruchomienie wideo w aplikacji wideo zwiększa głośność systemu

ekhm
 Share

Recommended Posts

Hej, bezskutecznie próbowałam coś znaleźć już na ten temat, ale jeśli mi umknęło, proszę ewentualnie o wskazanie kierunku : )

Problem jest taki - system ma jakiś maksymalny poziom głośności, ale jeśli uruchomię jakikolwiek plik wideo w jakimkolwiek programie do odtwarzania wideo i nawet jeśli w tym programie zmniejszę głośność do zera, ale technicznie trwa odtwarzanie, zwiększa się całkowita głośność systemu, bez ruszania jakichkolwiek suwaków itd. Dotyczy to dźwięku w przeglądarce i każdego innego systemowego. Zapauzowanie wideo "odczarowuje" ten efekt.

Zaktualizowałam sterowniki, próbowałam też np. wyłączyć jeden z nich podpisany jako do streamingu, ogólnie różne cuda i nic to nie zmienia, dźwięk bez odpalonego wideo w całym systemie jest cichy, a po włączeniu odtwarzania sporo rośnie. Naprawdę sporo.

Czy mi to przeszkadza? Tak, ponieważ domyślna maksymalna głośność dźwięku spadła (gdy nie jest odtwarzane wideo w jakimkolwiek programie, np. VLC, czy odtwarzacz Windowsowy video, itd.), natomiast z włączonym wideo jest dużo większa, niż wcześniej.

Zmiany w systemie, które mogły wywołać spadek ogólnej głośności / poplątanie sterowników? Brak, no chyba, że jakiś update windowsa, ale nic się nie działo, żadnych sensacji, instalacji, deinstalacji.

W kontrolerach dźwięku widnieją u mnie 3 pozycje: AMD High Definition Audio, AMD Streaming Audio Device oraz oczywiście Realtek Audio.

System operacyjny Windows 10 Home 21H2, 19044.1889 / WFEP 120.2212.4180.0

Będę wdzięczna za wszystkie rady, zależy mi na powrocie do normalności, czyli przywrócenie ogólnej głośności do wyższego poziomu oraz wyeliminowanie efektu jej podbijania przez odtwarzanie wideo.

Z góry dziękuję za pomoc : )

@windows81 niestety nie pomogło, ale przy okazji zauważyłam, że występuje u mnie problem, o który obiłam się szukając rozwiązania mojej tajemnicy, nie wiem czy to coś może znaczyć - wyłączone audio AMD, no ale pewnie to jest zamienne z realtekiem i aby jedno mogło żyć, drugie musi być uśmiercone? Dodam jeszcze, że po uruchomieniu wideo w tle dźwięk nie tylko robi się głośniejszy, ale nabiera głębi, jest więcej "basu", po wyłączeniu jest ciszej, ale jest też takie spłaszczenie dźwięku. Dobija mnie to, bo ten laptop miał naprawdę super dźwięk w porównaniu z innymi (Huawei Matebook D14 vs np. Acer Swift 3), a teraz brzmi niewiele lepiej od melodii wygrywanej przez pralkę po ostatnim wirowaniu :/ Nie mam żadnego oprogramowania, ogólnie raczej nic na tym lapku nie ma, bo służy głównie do oglądania eurosportu : ) A na pewno nie pojawiło się nic nowego, od początku jest zainstalowany Spotify, na liście aplikacji widnieje Dolby Atmos, Muzyka Groove, ale to chyba jakiś standardowy śmieć z Windowsa, rozszerzenia typu "multimediów sieci web", "wideo mpeg-2" - też microsoftowe i w sumie tyle, jeśli chodzi o dźwięk.

EDIT: dodam, że to samo dzieje się przy podłączonych słuchawkach

image.png.cd4ff7d9d4bf43515f8919b434d7c4fa.png

Dla mnie możesz mieć program , który odpowiada za dynamikę dźwięku i dostosowuję do ustawień np. Muzyka , Gry , Filmy itd. Te programy mają różne nazwy np. 3D Audio , Digital HD Audio coś w tym stylu. - Przeważnie instalując sterowniki dźwięku instaluję nie zawsze dodatek , który pobiera z Microsoft Store.

Warto sprawdzić w tym kierunku:
HxUGvbi.png

AMD Audio to możesz podłączyć do monitora słuchawki dzięki kablowi HDMI , który daje taką możliwość nie wiem jak to sensownie wytłumaczyć.
bFD2NEb.png

5x38vld.png

Ryzenek likes this

@Ryzenek - niestety rady z posta nie do wykorzystania za bardzo, nie widzę w historii KB5015878, poza tym oni odnoszą się do dźwięku w aplikacjach, u mnie zmienia się głośność całego systemu (chociażby dźwięk wydawany przez "pasek głośności" jest inny)

@Napromieniowany przejrzałam listę aplikacji pod mikroskopem, naprawdę nie ma niczego "podejrzanego", poza aplikacjami Microsoftu, są tylko rzeczy, które świadomie instalowałam, typu Spotify, Brave, VLC, WinRAR ( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tymi, o których napisałam wcześniej, jest jeszcze Realtek Audio Console, ale to też nie jest zbędna narośl na systemie, tylko element pożądany :<

W sumie jedyną nowością są biblioteki Liberica, nie pamiętam po co je instalowałam, ale wątpię, żeby były winowajczyniami heh

Coś Wam jeszcze przychodzi do głowy?

Dodam, że wszystkie updaty W10 są przeklepane i nic nie wisi.

o boże, diable w ludzkiej skórze :o Zasmakowałam przekleństwa W11 w pracy, dopóki jest wsparcie, trzymam się 10tki

Prędzej złamię się i zrobię reset obecnego, ale wiadomo, człowiek kombinuje jak koń pod górę, żeby tylko tego uniknąć ;>

EDIT:

sprawdziłam jedną radę z netu i przeinstalowałam sterownik wybierając generyczny driver z windowsa zamiast realtekowego cuda i uwaga - dźwięk nie jest już zwiększany przez odpalenie w tle wideo :o Z drugiej strony jestem tak skołowana, że nie potrafię ocenić czy ogólny maksymalny poziom głośności jest teraz taki, jak przed całym tym zamieszaniem, ale mam wrażenie, że dalej jest ciszej, teraz po prostu po włączeniu vlc czy innego playera nie dzieją się rzeczy niestworzone.

Co jeszcze można zrobić?