Jump to content

Komputer się restartuje po zmianie procesora

Goyuu
 Share

Recommended Posts

Cześć, przychodze z takim problemem ze zmienilem procesor, z AMD Phenom x4 945 na AMD Fx-6300 i po wlaczeniu komputera kiedy juz mam wpisac haslo resetuje sie on, ciekawe jest to natomiast ze wchodząc w BIOS nie dzieje sie to. plyta M5A78L-M LX3 zaktualizowana do wersjo 1401

PODZESPOLY:

Plyta - M5A78L-M LX3

GPU - GTX 650 

CPU - (stare) Phenom x4 945

zasilacz - modecom feel 2

Nie mam pojecia co moze sie dziac i potrzebuje szybkiej pomocy 

Pierwszy podejrzany - badziewny zasilacz. Pastę dobrze nałożyłeś? Chłodzenie procka się kręci? Sprawdź temperaturę w BIOSie. Zresetuj też BIOS zworką na płycie albo wyciągnij bateryjkę na chwilę. Spróbuj odpalić jakiś Live system z pendriva i zobacz, co się wtedy dzieje.

12 minut temu, Widzior napisał:

Pierwszy podejrzany - badziewny zasilacz. Pastę dobrze nałożyłeś? Chłodzenie procka się kręci? Sprawdź temperaturę w BIOSie. Zresetuj też BIOS zworką na płycie albo wyciągnij bateryjkę na chwilę. Spróbuj odpalić jakiś Live system z pendriva i zobacz, co się wtedy dzieje.

paste nalozylem dobrze, sposobem X na procku, zasilacz nie sprawial wczesniej problemow, a teraz wlasnie zresetowalem bios, temperatura na procki to 31°C niezmiennie, wiatrak dziala 1625 rpm, odpalalem wczesniej HWMonitor to temperatura skakala strasznie nie raz z 19°C do nawet 50, wtedu juz wiedzialem ze cos jest nie tak, CMOS zresetowany restartuje tego dręczyciela dam znac za pare minut. 

Z modecomami feel2 miałem tak już nieraz, że niby działały ok, zero problemów i resetów, a  po zmianie jednej części na ciut bardziej prądożerną, już walił restarty. Szczególnie jak ma wiele lat pracy na karku. Teraz wpadła mi jeszcze jedna myśl - odpal system w trybie awaryjnym. Nie wiem jaki masz system, jak starszy np. Win7, to wchodziło się przez szybkie wciskanie F8 podczas bootowania. W Win10 oczywiście już się tak nie da. A najlepiej jakiś LiveCD, o czym pisałem wcześniej.

27 minut temu, Widzior napisał:

Z modecomami feel2 miałem tak już nieraz, że niby działały ok, zero problemów i resetów, a  po zmianie jednej części na ciut bardziej prądożerną, już walił restarty. Szczególnie jak ma wiele lat pracy na karku. Teraz wpadła mi jeszcze jedna myśl - odpal system w trybie awaryjnym. Nie wiem jaki masz system, jak starszy np. Win7, to wchodziło się przez szybkie wciskanie F8 podczas bootowania. W Win10 oczywiście już się tak nie da. A najlepiej jakiś LiveCD, o czym pisałem wcześniej.

zresetowalem CMOS znowu, komputer chodzi przez 15 minut juz, problem jest taki ze pobor mocy przez procek skacze z 30 Wat na 42 nawet, mysle nad kupnem zasilacza or corsair jakas 550 abo od be quiet'a jakas 600 nawet bo planuje zmienic kartę rowniez na inna, powiedz mi jeszcze, czy ram gra tutaj role?

35 minut temu, Widzior napisał:

po 20 minutach chodzenia komputera odpaliłem jakakolwiek gre, w tym przypadku mimecraff bo nie kest wymagajacy, wszystko bylo okej, pogralem 2 minuty zmienilem render z 12 na 2 zeby sprawdzic fpsy i nagle wywalilo bluescreena i powod zatrzymania to cos z kernelem, co robic? 

6 minut temu, Goyuu napisał:

problem jest taki ze pobor mocy przez procek skacze z 30 Wat na 42 nawet

U mnie skacze od pojedynczych Watów do 65W, i tak ma być, bo mam włączony taki plan zasilania, oszczędny, i odpowiednie opcje w BIOSIe typu Cool'n'Quiet.

7 minut temu, Goyuu napisał:

powiedz mi jeszcze, czy ram gra tutaj role?

Znaczy? Czy może powodować resety? Oczywiście, i często ram jest właśnie winny. Sprawdź lepiej w HWMonitor czy innym programie jak się zachowuje linia +12V w zasilaczu, czy pod obciążeniem nie spada mocno napięcie. Poniżej 11,6V to już kaplica.

2 minuty temu, Widzior napisał:

U mnie skacze od pojedynczych Watów do 65W, i tak ma być, bo mam włączony taki plan zasilania, oszczędny, i odpowiednie opcje w BIOSIe typu Cool'n'Quiet.

Znaczy? Czy może powodować resety? Oczywiście, i często ram jest właśnie winny. Sprawdź lepiej w HWMonitor czy innym programie jak się zachowuje linia +12V w zasilaczu, czy pod obciążeniem nie spada mocno napięcie. Poniżej 11,6V to już kaplica.

sprawdzam w BIOS'ie

3.3V voltage - 3.284V

5V voltage - 5.100V

12V voltage - 12.240 czasem spadnie do 12.160

11 minut temu, Widzior napisał:
21 minut temu, Goyuu napisał:

skacze z 30 Wat na 42 nawet

U mnie skacze od pojedynczych Watów do 65W, i tak ma być, bo mam włączony taki plan zasilania

najprawdopodobniej wiem co jest nie tak, mam ustawiony plan zasilania pod jak najbardziej prądożerny, bo stary procesor ledwo dawal rade przy valorancie czy csie, i wlasnie mi uswiadomiles ze powinienem to zmienic na wartosci domyslne

Nic ci na odległość nie poradzę, trzeba sprawdzić po kolei pod obciążeniem procesor i grafikę, ram memtestem, jest do tego multum programów, ale i tak stawiam na zasilacz. Odczyty napięć z BIOSu nic nie mówią, bo trzeba to sprawdzić pod obciążeniem. U kolegi miałem taki problem jak ty po wymianie grafiki na mocniejszą, też zasiłka Feel2. Zanim kupiłem mu nowy zasilacz, to on działał na tym złomie i często łapał resety, co z czasem uszkodziło jedną kość ramu. No i resety czy wyłączenia komputera zamieniły się na losowe BSODy, a mi już ręce opadały o co biega, Tak to jest ze starym sprzętem.

26 minut temu, Widzior napisał:

Nic ci na odległość nie poradzę, trzeba sprawdzić po kolei pod obciążeniem procesor i grafikę, ram memtestem, jest do tego multum programów, ale i tak stawiam na zasilacz. Odczyty napięć z BIOSu nic nie mówią, bo trzeba to sprawdzić pod obciążeniem. U kolegi miałem taki problem jak ty po wymianie grafiki na mocniejszą, też zasiłka Feel2. Zanim kupiłem mu nowy zasilacz, to on działał na tym złomie i często łapał resety, co z czasem uszkodziło jedną kość ramu. No i resety czy wyłączenia komputera zamieniły się na losowe BSODy, a mi już ręce opadały o co biega, Tak to jest ze starym sprzętem.

rozumiem, ja zrobilem formata ze starym prockiem, wlozylem fxa i zobacze jak to bedzie latac, jak nie bedzie to kupuje nowy zasilacz, wiec od razu jakis polecić mozesz taki do 600 wat wydaje sie byc optymalny i jakies ramy ddr3 bo faktycznie to troche lat ma