Jump to content

KDE Plasma 5.8 dla Kubuntu i Minta – zamiast testować z osobna, połączyli siły


darkowal

Recommended Posts

 

Wspólnie ogłosili dostępność najnowszej wersji środowiska KDE Plasma, przygotowanej z myślą zarówno o Mincie jak i Kubuntu.

Stabilna wersja [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] wydana została na początku października tego roku, budząc ogromne zainteresowanie: to wydanie oznaczone jako LTS, wyjątkowo stabilne, które otrzymywać będzie łatki przez co najmniej 18 miesięcy. Co to jednak znaczy „wydana”? Oprócz zamrożenia kodu źródłowego, wydano także własną dystrybucję Plasmy o nazwie [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]. To wszystko – pozostałym użytkownikom pozostało albo samodzielne przygotowanie paczek ze źródeł, albo czekanie, aż ktoś to zrobi za nich, dla ich dystrybucji.

Przygotowanie tak ogromnego projektu programistycznego jak KDE Plasma nie jest jednak niczym łatwym. Dla deweloperów Minta, skupionych przede wszystkim na rozwijaniu odmiany ze środowiskiem graficznym Cinnamon, jest zadaniem bez sensu. Clement Lefebvre, lider tej dystrybucji, przyznał że tak właśnie jest. Wczoraj na łamach bloga Minta opublikował [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], w którym dziękuje za pomoc deweloperom Kubuntu.

Jak wyjaśnia, dziękuje z trzech powodów: po pierwsze są oni bardzo mili. Po drugie Kubuntu jest kluczowe dla istnienia Minta KDE, bez tej dystrybucji i jej repozytorium backports Mint KDE nigdy by nie powstał – a Neon nic tu by nie zmienił. Po trzecie wykonali oni już ogromną pracę z przenoszeniem Plasmy 5.8 i wszystkich komponentów od których zależy, testując je pod kątem zgodności z platformą Ubuntu 16.04 (Xenial), na której bazuje też przecież Mint.

Obecnie więc można śmiało włączyć się do testów Plasmy 5.8, korzystając z repozytoriów PPA przygotowanych dla Kubuntu. W tym celu w źródłach oprogramowania należy dodać repozytorium ppa:kubuntu-ppa/backports-landing, a następnie odświeżyć cache. Potem wystarczy uruchomić moduł aktualizacji Minta, który dostarczy nam Plasmę 5.8.4, aktualizując przy okazji sporo komponentów systemu.

Aktualizację można przeprowadzić też oczywiście z konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports-landing
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo reboot

Gwarancji, że wszystko zadziała poprawnie oczywiście nie ma, ale na jednym z naszych desktopów aktualizację przeprowadziliśmy bez żadnych problemów. Po zakończeniu okresu testów, Plasma 5.8 zostanie udostępniona jako oficjalne uaktualnienie pulpitu dla wszystkich użytkowników Minta.

Deweloperzy Kubuntu [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], że poproszenie o pomoc użytkowników obu dystrybucji pozwoli przyspieszyć testy Plasmy 5.8. Instalując nową wersję pulpituj, dostaną też nową wersję bibliotek systemowych KDE (Frameworks 5.28) i narzędzi (Applications 16.04.3).

Kto wie, gdzie dzisiaj byłby linuksowy desktop, gdyby do takiej współpracy dochodziło częściej…

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information