Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

system długo się uruchamia na dysku SSD

ssd windows7 lenovo g570

Najlepsza odpowiedź hsmnyyy , 26 grudzień 2016 - 06:23

Problem pewnie leży po stronie jakiegoś sterownika, spróbuj przywrócić poprzednie sterowniki (najlepiej pojedynczo i restart to będziesz wiedział, który szwankuje).

Dobra problem rozwiązany, zainstalowałem ten sam system ponownie przy czym po kazdej instalacji sterownika robiłem restart by sprawdzić czy to akurat on szwankuje i na szczęście się udało, problem sprawiał sterownik od karty graficznej.

Sterowniki instalowałem ze strony lenovo później driverbooster.

również skorzystałem z drive booster do aktualizacji sterowników

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wiktorynek

wiktorynek

Zaawansowany użytkownik

• 6734 postów
  • Czas online: 167d 6h 9m 43s
Reputacja: 1900

Napisano 27 grudzień 2016 - 08:18

@martinii - piszesz w obydwu przypadkach o dyskach SSD i Win 10 bez hybrydowego startu? - uściślij!

• 0

#22 OFFLINE   Hells Angels

Hells Angels

Zaawansowany użytkownik

• 903 postów
  • Czas online: 89d 2h 50m 11s
Reputacja: 143

Napisano 27 grudzień 2016 - 08:33

Na moim starym Fl90 z dyskiem SSD system W10x64 startuje (do pulpitu) ok. 13-14 sekund od momentu załadowania biosu (do biosu jeszcze 8s.), a zamyka się w dosłownie 3s. Próbowałem ze startem hybrydowym i uruchamianie jest o około 5 s dłuższe, a zamykanie wydłuża się kilkakrotnie do 15-20sekund.

• 0

Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją. Ro­biąc coś na siłę, nie ot­rzy­masz ocze­kiwa­nych efektów. Jed­nak nie ro­biąc nic, nie ot­rzy­masz żadnych. Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich. "Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)24382.jpg 

#23 OFFLINE   martinii

martinii

Zaawansowany użytkownik

• 115 postów
  • Czas online: 9d 58m 11s
Reputacja: 26

Napisano 27 grudzień 2016 - 09:36

@martinii - piszesz w obydwu przypadkach o dyskach SSD i Win 10 bez hybrydowego startu? - uściślij!

Tak w obu kompach mam SSD. W stacjonarnym Samsung 840 Pro 128 GB i Windows 7 od Mr. T. Na lapku mam Samsung 850 Pro 512 GB i Windows 10 Extreme 3 od Mr. T. Jedyna różnica: na stacjonarnym mam GPT a na lapku MBR.

Na obu kompach nie ma hybrydowego startu.

@Tapatalk
  • 0

#24 OFFLINE   wiktorynek

wiktorynek

Zaawansowany użytkownik

• 6734 postów

Napisano 27 grudzień 2016 - 09:46

Oooo... i to jest wyczerpująca odpowiedź. :)

• 0

#25 OFFLINE   Tupak Amaru

Tupak Amaru

Zaawansowany użytkownik

• 594 postów
  • Czas online: 18d 20h 13m 24s
Reputacja: 70

Napisano 28 grudzień 2016 - 07:57

Na moim starym Fl90 z dyskiem SSD system W10x64 startuje (do pulpitu) ok. 13-14 sekund od momentu załadowania biosu (do biosu jeszcze 8s.), a zamyka się w dosłownie 3s.

Po co mieszasz z tym biosem.

Czas startu laptopa/PC to jest czas od naciśnięcia przycisku Power do czasu załadowania się wszystkich ikon obszaru powiadomień.

To jest prawidłowy czas uruchomienia systemu, co z tego że do pulpitu ładuje się w 8 sekund jak nic nie można na nim zrobić

bo nie są załadowane usługi czy wymagane programy.

Na wspomnianym Dell 3542 ten właśnie czas wynosił dokładnie 16 sekund, mierzone na zegarze w laptopie stojącym obok

czyli czas bardzo dokładny a nie około14 sekund.

14 sekund to jest 14 sekund a nie około 14 a w realu ponad 20.

Z całą pewnością ten stary Fl90 nie ma sterów pod Windows 10 i działa na ułomnych systemowych.

Do tego pewnie sata2 a nie 3.

Swoją drogą czas słabiutki bo mój Lenovo t61 z 2008 roku z sata2 startuje w 40 sekund na Windows 7, pełny start

a nie żadne do pulpitu bo to nie ma żadnego sensu.

Najwyżej gimbaza może się tym pasjonować, system załadowany do pulpitu a nie uruchomiony to dwie różne rzeczy.

• 0

#26 OFFLINE   martinii

martinii

Zaawansowany użytkownik

• 115 postów
  • Czas online: 9d 58m 11s
Reputacja: 26

Napisano 28 grudzień 2016 - 09:38

Ja mierzyłem czas od naciśnięcia przycisku do ekranu logowania, bo mam na kompie kilka kont, więc zanim wpisze hasło to mija trochę czasu.

Nie rozumiem dlaczego piszesz, że po pokazaniu sie pulpitu nie można jeszcze nic zrobić na kompie? Mając dysk SSD właśnie to jest fajne że jak tylko pokaże się pulpit to w 2 sekundy można otworzyć 10 okien i nie ma żadnego przycięcia.

@Tapatalk
  • 1

#27 OFFLINE   hsmnyyy

hsmnyyy

Nowicjusz

• Autor tematu
  • 5 postów
Reputacja: 0

Napisano 28 grudzień 2016 - 01:50

@hsmnyyy - dobrze znam tą wadę - sterownik grafiki AMD - pomaga instalacja innej wersji

aktualnie nie mam zainstalowanego żadnego sterownika amd, pracuje na grafice zintegrowanej od intela

btw mam kolejne pytanie dotyczące podpięcia starego dysku hdd w miejsce gdzie mam napęd cd i czy po wprowadzonych modyfikacjach pod ssd podpięcie tego starego hdd mam sens? czy muszę wracać do jakiś poprzednich ustawień aby dyski razem działały dobrze?

• 0

#28 OFFLINE   Windows 10

Windows 10

Zaawansowany użytkownik

• 138 postów
  • Czas online: 7d 8h 24m 20s
Reputacja: 32

Napisano 29 grudzień 2016 - 01:11

aktualnie nie mam zainstalowanego żadnego sterownika amd, pracuje na grafice zintegrowanej od intela

btw mam kolejne pytanie dotyczące podpięcia starego dysku hdd w miejsce gdzie mam napęd cd i czy po wprowadzonych modyfikacjach pod ssd podpięcie tego starego hdd mam sens? czy muszę wracać do jakiś poprzednich ustawień aby dyski razem działały dobrze?

Drugi dysk nie ma żadnego wpływu na system. Możesz np. na SSD trzymać najpotrzebniejsze dane i programy które chcesz żeby szybko ci się uruchamiały, a na HDD dane i inne programy których rzadko używasz, nie potrzebujesz żeby się szybko uruchamiały i zapychają ci SSD.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

Mój główny sprzęt: Lenovo Y700-17

CPU: Intel Core I7-6700HQ || RAM: 16GB DDR4 2133MHz Dual Channel || SSD: Samsung 850 EVO M.2 250GB || HDD: WDC 1TB || GPU: NVIDIA GeForce GTX 960M, Intel HD Graphics 530

Mój serwer domowy

CPU: Intel Xeon E3-1225v5 || RAM: Crucial UDIMM DDR4 8GB 2133Mhz ECC || SSD: Intel 600p M.2 128GB || HDD: Samsung 1TB 2.5', (WD RED 1TB 3.5', Samsung 1TB 3.5' RAID 1) || GPU: Intel HD Graphics P530 || CASESilentiumPC Regnum RG1 || MOBO: MSI C236M Workstation || PSU: Be quiet! Pure Power 9 400W

Mój telefon: Apple IPhone 7 128GB

#29 OFFLINE   analyzer64

analyzer64

Zaawansowany użytkownik

• 72 postów
  • Czas online: 8d 22h 41m 47s
Reputacja: 5

Napisano 06 styczeń 2017 - 06:57

U mnie system też coś długo się uruchamia. Konfig jak w podpisie, OS to W7 HP x64 od Mr. T. (ten z poprawkami z grudnia 2016). Startuje w 30s (no - 29 i kilka setnych) do pełnego uruchomienia. System świeży, stawiany kilka dni temu.

Zoptymalizowany skryptami:

Please Login or Register to see this Hidden Content

W msconfig zostawiony start poniższych:

2d881fe3fdaa40d5905785dd92ecd15b.png

Co dziwne, robiąc restart uruchamia się szybciej.

Chyba, że za dużo wymagam od CPU 2 generacji... :rolleyes:

• 0

HP 8470p

Intel Core i5-3320m, 2x8Gb SODIMM DDR3 PC3-10600s CL9, SSD Samsung 850 EVO 250Gb, HD+ 1600x900, WWAN. OS: Windows 10 Pro x64

#30 OFFLINE   wiktorynek

wiktorynek

Zaawansowany użytkownik

• 6734 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 07:24

Co dziwne, robiąc restart uruchamia się szybciej.

Normalne zjawisko - przy restarcie jest szybciej. Policz ile zajmuje ci sekcja biosowa, bo to jest bardzo różnie i nie ma wpływu na start systemu - nic nie da się zrobić. Potem ile odpalają się programy i sterowniki w pasku narzędzi.

• 0

#31 OFFLINE   analyzer64

analyzer64

Zaawansowany użytkownik

• 72 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 07:28

Po włączeniu laptopa wszystko idzie sprawnie, potem logo windows i uruchamianie systemu (to logo co się składa w całość :D :), potem czarny ekran przez kilka sekund i potem reszta - "zapraszamy" itd. W pasku narzędzi mam tylko MSE i tą usługę z RST, ale to są kolejne 3 sekundy.

Ale tak czytam jak innym startuje na sprzęcie kilka lat starszym (przykładowo T61) to mnie trochę niepokoi :D

Posprawdzałem rejestr czy z ahci wszystko w porządku, sprawdziłem w ASSSD z jakiego sterownika korzysta (iaStorA.sys). Niby wszystko ok.

Dysk podzielony na dwie partycje.

Ogólnie to komputer działa sprawnie. Jako stock wyszedł z i3-2350m, więc zmieniłem jakieś 2 miesiące temu na i5, a tydzień temu włożyłem SSD.

• 0

HP 8470p

Intel Core i5-3320m, 2x8Gb SODIMM DDR3 PC3-10600s CL9, SSD Samsung 850 EVO 250Gb, HD+ 1600x900, WWAN. OS: Windows 10 Pro x64

#32 OFFLINE   wiktorynek

wiktorynek

Zaawansowany użytkownik

• 6734 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 07:32

to logo co się składa w całość

W tym miejscu nie powinno się złożyć tylko ledwo jak pokażą się te 4 elementy od razu przechodzi do Zapraszamy bez czarnego ekranu. Moim zdaniem ta zwłoka, to sprawka sterowników i prawdopodobnie nic z tym nie zrobisz.

• 0

#33 OFFLINE   analyzer64

analyzer64

Zaawansowany użytkownik

• 72 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 07:41

Sterowniki instalowane od Ciebie, we wskazanej przez Ciebie kolejności, więc tu już nie będę poprawiał, bo nie ma co.

A jeszcze pytanie.

Nie pamiętam jak było na sterownikach IRST w wersji 12.9.0.1001, ale w ostatniej 12.9.4.1000 dysk w menedżerze urządzeń widoczny jest jako SCSI. Gdzieś czytałem, że od którejś wersji tych sterowników takie nazewnictwo wyszło, dlatego też sprawdziłem czy rzeczywiście dysk pracuje w ahci (nawet w sofcie IRST widoczny jest jako SATA SSD).

• 0

HP 8470p

#34 OFFLINE   Hells Angels

Hells Angels

Zaawansowany użytkownik

• 903 postów
  • Czas online: 89d 2h 50m 11s
Reputacja: 143

Napisano 06 styczeń 2017 - 08:01

Po co mieszasz z tym biosem.

Czas startu laptopa/PC to jest czas od naciśnięcia przycisku Power do czasu załadowania się wszystkich ikon obszaru powiadomień.

To jest prawidłowy czas uruchomienia systemu, co z tego że do pulpitu ładuje się w 8 sekund jak nic nie można na nim zrobić

bo nie są załadowane usługi czy wymagane programy.

Na wspomnianym Dell 3542 ten właśnie czas wynosił dokładnie 16 sekund, mierzone na zegarze w laptopie stojącym obok

czyli czas bardzo dokładny a nie około14 sekund.

14 sekund to jest 14 sekund a nie około 14 a w realu ponad 20.

Z całą pewnością ten stary Fl90 nie ma sterów pod Windows 10 i działa na ułomnych systemowych.

Do tego pewnie sata2 a nie 3.

Swoją drogą czas słabiutki bo mój Lenovo t61 z 2008 roku z sata2 startuje w 40 sekund na Windows 7, pełny start

a nie żadne do pulpitu bo to nie ma żadnego sensu.

Najwyżej gimbaza może się tym pasjonować, system załadowany do pulpitu a nie uruchomiony to dwie różne rzeczy.

Co Ty bierzesz udział w zawodach, który Windows szybciej się uruchomi? Ja podałem przykład w przybliżeniu dla mnie nie ma to znaczenia czy jest to 15 czy 25 sekund no jeśli miałoby to trwać kilka minut to inna sprawa. Laptop z sata2, stery jakie były najnowsze ze strony Intela i te których były dostępne aktualizacje reszta systemowa i działa szybko i bardzo płynnie.

76,93 KB   4 Ilość pobrań

• 0

Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją. Ro­biąc coś na siłę, nie ot­rzy­masz ocze­kiwa­nych efektów. Jed­nak nie ro­biąc nic, nie ot­rzy­masz żadnych. Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich. "Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)24382.jpg 

#35 OFFLINE   Tupak Amaru

Tupak Amaru

Zaawansowany użytkownik

• 594 postów
  • Czas online: 18d 20h 13m 24s
Reputacja: 70

Napisano 06 styczeń 2017 - 08:18

A dla mnie ma to spore znaczenie 15 sekund to jest 15 sekund a nie około 15 sekund i nie chodzi o zawody a o konkrety.

Mam Lenovo T61 i pełne uruchomienie systemu zajmuje mu 42 sekundy do załadowania wszystkich ikon obszaru powiadomień.

Mierzone dokładnie stoperem z telefonu.

Skoro pokazujesz czas uruchomienia z programu to powiem że program 360 total security też pokazywał czas uruchomienia Windowsa

i według niego to było czasami 13 sekund czasami 16 a laptopa zawsze uruchamia się w te 42 sekundy.

Także te odczyty programu nie są nic warte.

Laptop ma wgrany modowany BIOS który odblokowuje sata 2 na nim.

Sterowniki wyłącznie ze strony Lenovo dedykowane do tego laptopa, nie instaluję żadnych innych typu chipset ze strony Intela.

• 1

#36 OFFLINE   renatan

renatan

Zaawansowany użytkownik

• 849 postów
  • Czas online: 61d 21h 44m 22s
Reputacja: 190

Napisano 06 styczeń 2017 - 08:31

rozwiń mu okno autostart :) ten programik z dokładnością do 1/2 sek pokazuje co i ile zabiera czasu,mnie jeszcze nigdy nie naciągnął :)

• 1

#37 OFFLINE   wiktorynek

wiktorynek

Zaawansowany użytkownik

• 6734 postów

Napisano 06 styczeń 2017 - 08:55

Sterowniki wyłącznie ze strony Lenovo dedykowane do tego laptopa, nie instaluję żadnych innych typu chipset ze strony Intela.

Akurat chipset ma małe znaczenie lub wcale, za to mass storage, od grafiki czy USB 3.0 czasem kolosalne w kwestii wydajności, natomiast przykładowo od wifi w kwestii stabilności. To nie są żadne dedykowane sterowniki za strony producenta poza bardzo małymi wyjątkami, tylko aktualne na dany moment kiedy zostały wstawione.

Czas startu systemu jest porównywalny z pominięciem sekcji biosowej, gdyż ta w każdym komputerze jest inna(duże rozbieżności czasowe), a czas załadowania wszystkich ikon w pasku jest zależny od ilości i rodzaju, wersji sterowników oraz programów.

Jak ktoś chce się bawić w szczegółowe pomiary, to musi testować na jednym sprzęcie z identycznymi sterownikami i programami modyfikując system i ustawienia.

Drugi sposób, to jeden system identycznie skonfigurowany, a wymieniamy podzespoły - dysk, procesor, ram, co czasem może się wiązać z innymi sterownikami i znowu cały nasz misterny plan pali się na panewce, bo nie mamy 100% pewności co zawiniło lub dało pozytywny efekt.

Generalnie jak start nie odbiega jakoś od normy, to nie należy zwracać uwagi. Wg moich obserwacji praktycznych przeciętny start kompletnych i zaktualizowanych systemów Win 7, 8, 8.1, 10 bez hybrid boot z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami na laptopach od 3 gen wzwyż na dysku SSD z portem SATA III i z procesorem minimum i3M(pomijam U) powinien zamknąć się w ok 25 sekundach. Dobra optymalizacja systemu(bez kastrowania) potrafi odjąć kilka sekund.

Mocna konfiguracja(i5 z funkcją turbo lub i7 + szybki SSD + szybkie pamięci z niskimi opóźnieniami) może dać zysk o kolejnych kilka sekund.

- 15 sekund to już wynik bardzo dobry

- 10 sekund rewelacyjny - możliwy z reguły tylko na mocnej konfiguracji i świeżo zainstalowanym systemie ze sterownikami, ale bez żadnych dodatkowych programów

- 5-6 sekund absolutny hard core - możliwy tylko na maksymalnie skonfigurowanym systemie świeżo zainstalowanym bez sterowników - tu trzeba mieć jeszcze dużo szczęścia co do specyfiki danej konfiguracji(pewne nieodkryte mechanizmy systemowo-sprzętowe) - jest możliwy, to nie żadna ściema.

Start takiego systemu musi wyglądać następująco:

- sekcja biosowa ok 1 sekundy(tu musimy posiadać taki sprzęt, bo nic nie zmienimy, ani nie przyspieszymy)

- start systemu 3-4 sekundy

- czas ładowania pulpitu i paska zadań ok 1 sekundy - nie może być sterowników, tak aby w pasku była najwyżej ikona dźwięku czy sieci lan(to co jest wbudowane w system) - każdy sterownik dodaje proces lub kilka i może dodawać dodatkową usługę lub nawet kilka.

Tyle ode mnie w temacie. Można krytykować i pisać własne spostrzeżenia.

P.S. Jako ciekawostkę podam, że za mój największy sukces nie uważam wyników na współczesnych komputerach, tylko jak miałem sprzęt o poniższej konfiguracji:

- procesor Pentium 4 socket 478

- płyta Asrock(jakaś na socket 478 i z chipsetem 865PE)

- DDR1

- dysk WD 80GB IDE

Start XP wykręciłem na 10 sekund. ;) :)

• 3

#38 OFFLINE   zdzisiek24

zdzisiek24

Zaawansowany użytkownik

• 280 postów
  • Czas online: 51d 10h 44m 33s
Reputacja: 51

Napisano 06 styczeń 2017 - 09:34

Panowie, ta dyskusja traci sens gdy porównujemy różne sprzęty, różne systemy i dodatkowo nie używamy tych samych metod pomiaru.

1.Podstawa to określenie startu systemu - w momencie rozpoczęcia ładowania systemu a więc pomijając bios.

2.Porównywanie laptopa i PC nie ma sensu

3.Różnice +/- 5sek mogą wynikać z SSD, procesora i pamięci

4.W laptopach głupotą jest pomiar startu czystego systemu bez załadowania wszystkich sterowników i funkcji.... i z tego głównie wynikają różnice.

5.Zbytnie usuwanie programów i usług startowych, owszem może przyspieszyć samo ładowanie systemu ale może być niewygodne w trakcie samego używania

- wniosek-

zostawmy zawody fanatykom tuningu i overclocerom  a jeśli w pełni sprawny system na dysku SSD ładuje się w okolicach 15-30 sekund jest git i nie ma co przeginać

• 2

#39 OFFLINE   renatan

renatan

Zaawansowany użytkownik

• 849 postów
  • Czas online: 61d 21h 44m 22s
Reputacja: 190

Napisano 06 styczeń 2017 - 09:42

nic dodać nic ująć :)

• 1

#40 OFFLINE   Windows 10

Windows 10

Zaawansowany użytkownik

• 138 postów
  • Czas online: 7d 8h 24m 20s
Reputacja: 32

Napisano 06 styczeń 2017 - 10:20

Mój lenovo y700 uruchamia się w około 5 sekund, ale liczone do ekranu logowania, ponieważ mam ustawione hasło. Po wpisaniu hasła do pełnego załadowania mija około 3 sekund. I to bez żadnych optymalizacji, z zainstalowanymi sterownikami. Bios się w ogóle nie wyświetla po kliknięciu power momentalnie przechodzi do ładowania systemu.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 1

Mój główny sprzęt: Lenovo Y700-17

CPU: Intel Core I7-6700HQ || RAM: 16GB DDR4 2133MHz Dual Channel || SSD: Samsung 850 EVO M.2 250GB || HDD: WDC 1TB || GPU: NVIDIA GeForce GTX 960M, Intel HD Graphics 530

Mój serwer domowy

CPU: Intel Xeon E3-1225v5 || RAM: Crucial UDIMM DDR4 8GB 2133Mhz ECC || SSD: Intel 600p M.2 128GB || HDD: Samsung 1TB 2.5', (WD RED 1TB 3.5', Samsung 1TB 3.5' RAID 1) || GPU: Intel HD Graphics P530 || CASESilentiumPC Regnum RG1 || MOBO: MSI C236M Workstation || PSU: Be quiet! Pure Power 9 400W

Mój telefon: Apple IPhone 7 128GB

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ssd, windows7, lenovo, g570

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych