Skocz do zawartości
hsmnyyy

system długo się uruchamia na dysku SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mierzyłem czas od naciśnięcia przycisku do ekranu logowania, bo mam na kompie kilka kont, więc zanim wpisze hasło to mija trochę czasu.

Nie rozumiem dlaczego piszesz, że po pokazaniu sie pulpitu nie można jeszcze nic zrobić na kompie? Mając dysk SSD właśnie to jest fajne że jak tylko pokaże się pulpit to w 2 sekundy można otworzyć 10 okien i nie ma żadnego przycięcia.

@Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@hsmnyyy - dobrze znam tą wadę - sterownik grafiki AMD - pomaga instalacja innej wersji

aktualnie nie mam zainstalowanego żadnego sterownika amd, pracuje na grafice zintegrowanej od intela

btw mam kolejne pytanie dotyczące podpięcia starego dysku hdd w miejsce gdzie mam napęd cd i czy po wprowadzonych modyfikacjach pod ssd podpięcie tego starego hdd mam sens? czy muszę wracać do jakiś poprzednich ustawień aby dyski razem działały dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

aktualnie nie mam zainstalowanego żadnego sterownika amd, pracuje na grafice zintegrowanej od intela

btw mam kolejne pytanie dotyczące podpięcia starego dysku hdd w miejsce gdzie mam napęd cd i czy po wprowadzonych modyfikacjach pod ssd podpięcie tego starego hdd mam sens? czy muszę wracać do jakiś poprzednich ustawień aby dyski razem działały dobrze?

Drugi dysk nie ma żadnego wpływu na system. Możesz np. na SSD trzymać najpotrzebniejsze dane i programy które chcesz żeby szybko ci się uruchamiały, a na HDD dane i inne programy których rzadko używasz, nie potrzebujesz żeby się szybko uruchamiały i zapychają ci SSD.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie system też coś długo się uruchamia. Konfig jak w podpisie, OS to W7 HP x64 od Mr. T. (ten z poprawkami z grudnia 2016). Startuje w 30s (no - 29 i kilka setnych) do pełnego uruchomienia. System świeży, stawiany kilka dni temu.

Zoptymalizowany skryptami:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

W msconfig zostawiony start poniższych:

2d881fe3fdaa40d5905785dd92ecd15b.png

Co dziwne, robiąc restart uruchamia się szybciej.

Chyba, że za dużo wymagam od CPU 2 generacji... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co dziwne, robiąc restart uruchamia się szybciej.

Normalne zjawisko - przy restarcie jest szybciej. Policz ile zajmuje ci sekcja biosowa, bo to jest bardzo różnie i nie ma wpływu na start systemu - nic nie da się zrobić. Potem ile odpalają się programy i sterowniki w pasku narzędzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po włączeniu laptopa wszystko idzie sprawnie, potem logo windows i uruchamianie systemu (to logo co się składa w całość :D :), potem czarny ekran przez kilka sekund i potem reszta - "zapraszamy" itd. W pasku narzędzi mam tylko MSE i tą usługę z RST, ale to są kolejne 3 sekundy.

Ale tak czytam jak innym startuje na sprzęcie kilka lat starszym (przykładowo T61) to mnie trochę niepokoi :D

Posprawdzałem rejestr czy z ahci wszystko w porządku, sprawdziłem w ASSSD z jakiego sterownika korzysta (iaStorA.sys). Niby wszystko ok.

Dysk podzielony na dwie partycje.

Ogólnie to komputer działa sprawnie. Jako stock wyszedł z i3-2350m, więc zmieniłem jakieś 2 miesiące temu na i5, a tydzień temu włożyłem SSD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to logo co się składa w całość

W tym miejscu nie powinno się złożyć tylko ledwo jak pokażą się te 4 elementy od razu przechodzi do Zapraszamy bez czarnego ekranu. Moim zdaniem ta zwłoka, to sprawka sterowników i prawdopodobnie nic z tym nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterowniki instalowane od Ciebie, we wskazanej przez Ciebie kolejności, więc tu już nie będę poprawiał, bo nie ma co.

A jeszcze pytanie.

Nie pamiętam jak było na sterownikach IRST w wersji 12.9.0.1001, ale w ostatniej 12.9.4.1000 dysk w menedżerze urządzeń widoczny jest jako SCSI. Gdzieś czytałem, że od którejś wersji tych sterowników takie nazewnictwo wyszło, dlatego też sprawdziłem czy rzeczywiście dysk pracuje w ahci (nawet w sofcie IRST widoczny jest jako SATA SSD).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co mieszasz z tym biosem.

Czas startu laptopa/PC to jest czas od naciśnięcia przycisku Power do czasu załadowania się wszystkich ikon obszaru powiadomień.

To jest prawidłowy czas uruchomienia systemu, co z tego że do pulpitu ładuje się w 8 sekund jak nic nie można na nim zrobić

bo nie są załadowane usługi czy wymagane programy.

Na wspomnianym Dell 3542 ten właśnie czas wynosił dokładnie 16 sekund, mierzone na zegarze w laptopie stojącym obok

czyli czas bardzo dokładny a nie około14 sekund.

14 sekund to jest 14 sekund a nie około 14 a w realu ponad 20.

Z całą pewnością ten stary Fl90 nie ma sterów pod Windows 10 i działa na ułomnych systemowych.

Do tego pewnie sata2 a nie 3.

Swoją drogą czas słabiutki bo mój Lenovo t61 z 2008 roku z sata2 startuje w 40 sekund na Windows 7, pełny start

a nie żadne do pulpitu bo to nie ma żadnego sensu.

Najwyżej gimbaza może się tym pasjonować, system załadowany do pulpitu a nie uruchomiony to dwie różne rzeczy.

Co Ty bierzesz udział w zawodach, który Windows szybciej się uruchomi? Ja podałem przykład w przybliżeniu dla mnie nie ma to znaczenia czy jest to 15 czy 25 sekund no jeśli miałoby to trwać kilka minut to inna sprawa. Laptop z sata2, stery jakie były najnowsze ze strony Intela i te których były dostępne aktualizacje reszta systemowa i działa szybko i bardzo płynnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A dla mnie ma to spore znaczenie 15 sekund to jest 15 sekund a nie około 15 sekund i nie chodzi o zawody a o konkrety.

Mam Lenovo T61 i pełne uruchomienie systemu zajmuje mu 42 sekundy do załadowania wszystkich ikon obszaru powiadomień.

Mierzone dokładnie stoperem z telefonu.

Skoro pokazujesz czas uruchomienia z programu to powiem że program 360 total security też pokazywał czas uruchomienia Windowsa

i według niego to było czasami 13 sekund czasami 16 a laptopa zawsze uruchamia się w te 42 sekundy.

Także te odczyty programu nie są nic warte.

Laptop ma wgrany modowany BIOS który odblokowuje sata 2 na nim.

Sterowniki wyłącznie ze strony Lenovo dedykowane do tego laptopa, nie instaluję żadnych innych typu chipset ze strony Intela.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterowniki wyłącznie ze strony Lenovo dedykowane do tego laptopa, nie instaluję żadnych innych typu chipset ze strony Intela.

Akurat chipset ma małe znaczenie lub wcale, za to mass storage, od grafiki czy USB 3.0 czasem kolosalne w kwestii wydajności, natomiast przykładowo od wifi w kwestii stabilności. To nie są żadne dedykowane sterowniki za strony producenta poza bardzo małymi wyjątkami, tylko aktualne na dany moment kiedy zostały wstawione.

Czas startu systemu jest porównywalny z pominięciem sekcji biosowej, gdyż ta w każdym komputerze jest inna(duże rozbieżności czasowe), a czas załadowania wszystkich ikon w pasku jest zależny od ilości i rodzaju, wersji sterowników oraz programów.

Jak ktoś chce się bawić w szczegółowe pomiary, to musi testować na jednym sprzęcie z identycznymi sterownikami i programami modyfikując system i ustawienia.

Drugi sposób, to jeden system identycznie skonfigurowany, a wymieniamy podzespoły - dysk, procesor, ram, co czasem może się wiązać z innymi sterownikami i znowu cały nasz misterny plan pali się na panewce, bo nie mamy 100% pewności co zawiniło lub dało pozytywny efekt.

Generalnie jak start nie odbiega jakoś od normy, to nie należy zwracać uwagi. Wg moich obserwacji praktycznych przeciętny start kompletnych i zaktualizowanych systemów Win 7, 8, 8.1, 10 bez hybrid boot z zainstalowanymi wszystkimi sterownikami na laptopach od 3 gen wzwyż na dysku SSD z portem SATA III i z procesorem minimum i3M(pomijam U) powinien zamknąć się w ok 25 sekundach. Dobra optymalizacja systemu(bez kastrowania) potrafi odjąć kilka sekund.

Mocna konfiguracja(i5 z funkcją turbo lub i7 + szybki SSD + szybkie pamięci z niskimi opóźnieniami) może dać zysk o kolejnych kilka sekund.

- 15 sekund to już wynik bardzo dobry

- 10 sekund rewelacyjny - możliwy z reguły tylko na mocnej konfiguracji i świeżo zainstalowanym systemie ze sterownikami, ale bez żadnych dodatkowych programów

- 5-6 sekund absolutny hard core - możliwy tylko na maksymalnie skonfigurowanym systemie świeżo zainstalowanym bez sterowników - tu trzeba mieć jeszcze dużo szczęścia co do specyfiki danej konfiguracji(pewne nieodkryte mechanizmy systemowo-sprzętowe) - jest możliwy, to nie żadna ściema.

Start takiego systemu musi wyglądać następująco:

- sekcja biosowa ok 1 sekundy(tu musimy posiadać taki sprzęt, bo nic nie zmienimy, ani nie przyspieszymy)

- start systemu 3-4 sekundy

- czas ładowania pulpitu i paska zadań ok 1 sekundy - nie może być sterowników, tak aby w pasku była najwyżej ikona dźwięku czy sieci lan(to co jest wbudowane w system) - każdy sterownik dodaje proces lub kilka i może dodawać dodatkową usługę lub nawet kilka.

Tyle ode mnie w temacie. Można krytykować i pisać własne spostrzeżenia.

P.S. Jako ciekawostkę podam, że za mój największy sukces nie uważam wyników na współczesnych komputerach, tylko jak miałem sprzęt o poniższej konfiguracji:

- procesor Pentium 4 socket 478

- płyta Asrock(jakaś na socket 478 i z chipsetem 865PE)

- DDR1

- dysk WD 80GB IDE

Start XP wykręciłem na 10 sekund. ;) :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, ta dyskusja traci sens gdy porównujemy różne sprzęty, różne systemy i dodatkowo nie używamy tych samych metod pomiaru.

1.Podstawa to określenie startu systemu - w momencie rozpoczęcia ładowania systemu a więc pomijając bios.

2.Porównywanie laptopa i PC nie ma sensu

3.Różnice +/- 5sek mogą wynikać z SSD, procesora i pamięci

4.W laptopach głupotą jest pomiar startu czystego systemu bez załadowania wszystkich sterowników i funkcji.... i z tego głównie wynikają różnice.

5.Zbytnie usuwanie programów i usług startowych, owszem może przyspieszyć samo ładowanie systemu ale może być niewygodne w trakcie samego używania

- wniosek-

zostawmy zawody fanatykom tuningu i overclocerom  a jeśli w pełni sprawny system na dysku SSD ładuje się w okolicach 15-30 sekund jest git i nie ma co przeginać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój lenovo y700 uruchamia się w około 5 sekund, ale liczone do ekranu logowania, ponieważ mam ustawione hasło. Po wpisaniu hasła do pełnego załadowania mija około 3 sekund. I to bez żadnych optymalizacji, z zainstalowanymi sterownikami. Bios się w ogóle nie wyświetla po kliknięciu power momentalnie przechodzi do ładowania systemu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój lenovo y700 uruchamia się w około 5 sekund, ale liczone do ekranu logowania, ponieważ mam ustawione hasło. Po wpisaniu hasła do pełnego załadowania mija około 3 sekund. I to bez żadnych optymalizacji, z zainstalowanymi sterownikami. Bios się w ogóle nie wyświetla po kliknięciu power momentalnie przechodzi do ładowania systemu.

Tylko dodaj, że ten efekt masz w hybrid boot, a my rozważamy tylko i wyłącznie normalny rozruch.

Panowie, ta dyskusja traci sens gdy porównujemy różne sprzęty, różne systemy i dodatkowo nie używamy tych samych metod pomiaru.

1.Podstawa to określenie startu systemu - w momencie rozpoczęcia ładowania systemu a więc pomijając bios.

2.Porównywanie laptopa i PC nie ma sensu

3.Różnice +/- 5sek mogą wynikać z SSD, procesora i pamięci

4.W laptopach głupotą jest pomiar startu czystego systemu bez załadowania wszystkich sterowników i funkcji.... i z tego głównie wynikają różnice.

5.Zbytnie usuwanie programów i usług startowych, owszem może przyspieszyć samo ładowanie systemu ale może być niewygodne w trakcie samego używania

- wniosek-

zostawmy zawody fanatykom tuningu i overclocerom  a jeśli w pełni sprawny system na dysku SSD ładuje się w okolicach 15-30 sekund jest git i nie ma co przeginać

Oczywiście - ilu ludzi tyle metodologii testu. To samo dotyczy wszelkich testów na przeróżnych portalach. Dlatego im więcej testów, tym rzetelniejszy wynik uśredniony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko dodaj, że ten efekt masz w hybrid boot, a my rozważamy tylko i wyłącznie normalny rozruch.

Aa zapomniałem o tym całkowicie, zaraz zbadam bez hybrid boot. Dużą różnice robi też to czy system zainstalowany jest w trybie UEFI czy trybie BIOS.

Dobra mam wyniki przy off hybrid boot. 12s do ekranu logowania później po 5s mogę już normalnie korzystać z kompa, ale ładowanie wszystkich usług zajmuje jeszcze 20s.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dużą różnice robi też to czy system zainstalowany jest w trybie UEFI czy trybie BIOS.

Żadnej różnicy. Kompletnie żadnej. UEFI/GPT vs BIOS/MBR nie ma znaczenia. Ja dobrze znam Lenovo Y700 z Win 10 na fabrycznym SSD(TLC na dodatek kiepski model A-DATA). Bez hybrid boot mówiąc delikatnie pupy nie urywa. Czyli podliczając masz ok 40s bez hybrid boot - słabo. Poniżej normy i przyzwoitości na mocnym sprzęcie.

P.S. Ja przepraszam za krytykę, ale taka jest prawda. Kolega z pracy który ma takiego Lenovo Y700(i5 6300HQ + GTX960M + Win 10 + SSD) od razu stwierdził, że mu się wolniej uruchamia od starego Lenovo Z580(i3 3110M + GT635M + Win 7 + SSD) i chodził potem strapiony. Na nic potem moje wykłady i pocieszenia dlaczego tak ma. Zapłacił 2 x więcej, dostał "rewelacyjny" Win 10, a tu kicha.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi