Skocz do zawartości

Czysty Windows 10 problemy z wydajnością


Gość edy113

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jak jest zrobiony system windows 10, że ciągle coś jest obciążone? Jak nie dysk to sieć - wysyła ch*j wie co i doprowadza mnie do szału tak samo z dyskiem  co widać na załączonym obrazkach (system był aktualizowany, instalowany 3 razy z rzędu..):

GCfys9f.png

 

EggbgnW.png

 

Wyłączyłem już programem "donotspy10" i kilkoma innymi programami wszystko co się dało (aktualizacje, szpiegowanie itd) i nadal mam ten sam problem. Wcześniej na laptopie miałem to samo... do czasu zmiany na windows 7 (ulepszyłem do 10, ale wróciłem). Kupiłem teraz windows 10 na nowego PC-ta i wychodzi na to, że tylko się z nim męczę czy naprawdę ktoś używa tego tragicznego systemu? Posiadał jakieś bzdety, których nie chcę tj. windows defender, Xbox DVR, one drive i inne - już to pokasowałem, ale powiedzcie mi po co to wciskać ludziom na siłę?

Uprzedzając pytania, system czysty, oryginalny,  nie ma wirusów.


Czy istnieje jakaś szansa żeby to normalnie działało? Czy jest tu może w modyfikacjach jakaś wersja systemu windows 10 gdzie będzie mi działać z kluczem windows 10 pro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle z tą 10 prawdę mówiąc jestem coraz bardziej zadowolony i nie wiem czy wrócę na W 7 pro.

Mam starego Lenovo t61 z C2Duo T7500 o taktowaniu 2.2GHz do tego skromne 4GB RAM-u.

Na dysku SSD działa naprawdę nieźle jak na taki archaiczny laptop.

W autostarcie mam tylko Pandę jako antywirus, sterownik dźwięku, touchpada i program Windows 10 dpi fix 2.2.

Tak wygląda to w manager zadań, fakt nic nie jest uruchomione ale działa naprawdę dobrze.

Oczywiście na raz mam otwarte maks.3-4 strony w przeglądarce a nie 20.

 

 

Zainstaluj wszystkie poprawki systemowe jak masz wersję Home to same się zainstalują, tylko musisz pilnować restartów.

Potem oczyść dysk narzędziem systemowym i jakimś softem typu Ccleaner.

Jakie masz podzespoły;procesor, płyta, ile RAM.

Oczywiście o prawidłowej instalacji sterowników nawet nie wspominam według zasady

-co jest oczywiste, nie wymaga tłumaczenia.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mam wrażenie, że tylko ja mam ten problem, na innych forach ludzie też nie mają problemów a u mnie na dwóch laptopach i PC w domu jest to samo :/ Wszystko działa na windows 10 w wersji PRO. Ten system był dziś jeszcze raz instalowany i aktualizowany, więc czyszczenie go narzędziami typu CCleaner nie ma sensu (mam zainstalowany bo instaluję i korzystam z przyzwyczajenia :) ), sterowniki do wszystkich podzespołów są zainstalowane najnowsze. Jak widać zamula go "host usługi: system lokalny" czyli proces systemowy.

 

Podzespoły:

 

Procesor Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6MB, BOX (BX80662I56500)

Karta graficzna MSI Radeon RX 470 GAMING X 8GB GDDR5 (256 Bit) 2xHDMI, 2xDP, DVI, BOX (RX 470 GAMING X 8G)
 
Pamięć Patriot Viper 4, DDR4, 8GB(2x4GB), 2400MHz (PV48G240C5K)
 
Zasilacz SilentiumPC Supremo M2 Gold 550W (SPC140)
 
Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH)1
 
Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5\'\', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer bardzo dobry ale aż razi brak dysku SSD to dzisiaj prawie obowiązek.

 

Może to program donotspy10 trochę namieszał bo sporo czytałem o tym że wyłączenie telemetrii rodzi spore

problemy ale to na Windows 8.1 bo o 10 to czytam może od tygodnia.

Po co masz instalować inny system zamiast oryginału od MS, problem leży gdzieś indziej niż w wersji systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer bardzo dobry ale aż razi brak dysku SSD to dzisiaj prawie obowiązek.

 

Może to program donotspy10 trochę namieszał bo sporo czytałem o tym że wyłączenie telemetrii rodzi spore

problemy ale to na Windows 8.1 bo o 10 to czytam może od tygodnia.

Po co masz instalować inny system zamiast oryginału od MS, problem leży gdzieś indziej niż w wersji systemu.

Dysk SSD będzie dokupiony, ale już funduszy nie wystarczyło, a nie chciałem 128 tylko 250gb :)

Przed użyciem programu donotspy10 było to samo, dlatego go użyłem :/

No właśnie nie wiem gdzie leży problem, bo na dwóch laptopach mam to samo. A patrzyłem u znajomych to działa im dobrze. A np. u kuzyna (który ma także windows 10 pro) działa tak samo źle jak u mnie.

 

 

Jeszcze taki temat odnośnie podobnego problemu   :)

może się przyda

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dzięki, już to przeglądałem, niestety nadal to samo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zauważyłem - na jakiego grzyba takie procesy jak MSI Live Update i MSI ActiveX Service? - nie tylko wyłączyć, ale i odinstalować.

Kolejna sprawa - swoją drogą system x64, a FF 32-bitowy?

Wyłącz zbędne rzeczy już podczas instalacji, zbędne usługi, zbędne funkcje, usuń zbędne aplikacje kafelkowe(nawalone dziadostwa, kto tego używa?). Przejdź do zapory i tam zablokuj zbędne rzeczy(wymienię tylko kilka, sam będziesz wiedział co): Xbox Live, OneDrive, Windows Journal itp itd.

Nie zakładać konta MS tylko konto lokalne. System Pro czyli dodatkowe ustawienia dostepne w gpedit.msc

Przejrzyj system i niespodzianki instalowane z oprogramowaniem czy sterownikami: wszelkie updatery i menedżery startujące z systemem.

Na koniec aplikacja blokująca telemetrię i tu polecam O&O ShutUp: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Możesz wyłączać Windows Update i włączać tylko w drugi wtorek miesiąca, aby pobrać aktualizacje, albo aktualizować ręcznie - przy okazji nie będzie ci mieszać ze sterownikami.

 

No niestety, zaczęło się już w Win 8 - co raz większy ruch generowany przez system. Trochę pracy i system będzie bardzo sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe że OneDrivie coś sobie synchronizuje jeśli masz pliki i mieli dyskiem.

 

 

 

Też o tym myślałem ale nawet nie piszę zgodnie z zasadą-co jest oczywiste nie wymaga tłumaczenia.

Ale autor ma sporą wiedzę na temat komputerów to nawet nie wspominałem o tym.

 

Ze strony MSI należy moim zdanie zainstalować tylko;

1.chipset

2.audio

3.lan

4.intel managment engine

Intel smart biznes i intel I/O nawet nie wiem czy to potrzebne i co to jest całe życie mam laptopy.

 

System całkowicie zaktualizowany i oczyszczony ze śmieci działa bardzo dobrze u mnie użycie dysku jest marginalne.

Ostatnio robiłem koledze Asusa R540sa z Celeronem N3050 o taktowaniu 1.6GHz i 4 GB RAM.

Jak na swoje parametry w tym słabiutki procesor to działa nadzwyczaj wydajnie.

 

Także problem stanowi system albo jego niepoprawna konfiguracja sam od ustawień domyślnych zmieniłem tylko Windows Update na ręczne pobieranie.

Co do powyższego postu to znacznej części aplikacji kafelkowych nie można usunąć na W8.1 można było prawie wszystkie a na 10 niewiele.

Sam używam tylko pogody i jest naprawdę doskonała a jaka wysoka sprawdzalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o Intel Rapid Storage Technology. Tu najnowszy do Win 10 i 6 gen: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Nie zapomniałem po prostu go tutaj nie było a zawsze polecam go instalować i samemu instaluje na komputerach kolegów.

Sam byłem zdziwiony że go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc z tych screenów nic nie wynika.

Nie widać ilosci procesów, z harmonogramu zadań też nie ma, autostart tez nie pokazany, muszę odkurzyć szklaną kulę

Bo założyłem, że nie warto o tym pisać w końcu to czysty windows oprócz sterowników nawet antywirusa nie ma, wszystko w autostarcie wyłączone. Zrozumcie mnie, zainstaluje czysty windows włączam go i to się dzieje, nawet bez sterowników żadnych.. To chyba nie jest normalne prawda? Po długiej męce udało mi się wszystko ustabilizować, ale jak kiedyś będzie trzeba reinstall robić to, aż nie chce mi się myśleć..

 

 

Pierwsze co zauważyłem - na jakiego grzyba takie procesy jak MSI Live Update i MSI ActiveX Service? - nie tylko wyłączyć, ale i odinstalować.

Kolejna sprawa - swoją drogą system x64, a FF 32-bitowy?

Wyłącz zbędne rzeczy już podczas instalacji, zbędne usługi, zbędne funkcje, usuń zbędne aplikacje kafelkowe(nawalone dziadostwa, kto tego używa?). Przejdź do zapory i tam zablokuj zbędne rzeczy(wymienię tylko kilka, sam będziesz wiedział co): Xbox Live, OneDrive, Windows Journal itp itd.

Nie zakładać konta MS tylko konto lokalne. System Pro czyli dodatkowe ustawienia dostepne w gpedit.msc

Przejrzyj system i niespodzianki instalowane z oprogramowaniem czy sterownikami: wszelkie updatery i menedżery startujące z systemem.

Na koniec aplikacja blokująca telemetrię i tu polecam O&O ShutUp: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Możesz wyłączać Windows Update i włączać tylko w drugi wtorek miesiąca, aby pobrać aktualizacje, albo aktualizować ręcznie - przy okazji nie będzie ci mieszać ze sterownikami.

 

No niestety, zaczęło się już w Win 8 - co raz większy ruch generowany przez system. Trochę pracy i system będzie bardzo sprawny.

 Co do tych 32 bitowych programów to jestem głupi, że przez tyle lat zawsze instalowałem 32 bitowe przeglądarki :D Nawet nie wiedziałem że istnieją przeglądarki x64 :D Dzięki, już pozmieniałem i cenna uwaga na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o Intel Rapid Storage Technology. Tu najnowszy do Win 10 i 6 gen: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Nie zapomniałem po prostu go tutaj nie było a zawsze polecam go instalować i samemu instaluje na komputerach kolegów.

Sam byłem zdziwiony że go nie ma.

Sorry za double, ale chciałem odświeżyć.. Na moim PC nie da się tego zainstalować (Intel Rapid Storage Technology).

 

Zakupiłem SSD GoodRam Iridium PRO 240 Gb.. i nadal to samo - nie mam już sił. Po każdym reinstallu muszę grzebać cały dzień żeby nie działo się to co na screenach w pierwszym poście - system mimo, iż mam legalny pewnie dziurawy jak sito przez to czyszczenie go żeby nie mulił kompa. Nie rozumiem dlaczego niektórzy nie mają problemów na tym samym systemie?? Czasami instaluje znajomym, rodzinie itd. windows 10 jak nie mogą sobie poradzić sami i zawsze zwracam na to uwagę, do tej pory u wszystkich tak wyglądała sytuacja jak u mnie - muli, procesor, dysk albo sieć (mimo, że są wyłączone aktualizacje i wyłączony systemowy P2P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czasami instaluje znajomym, rodzinie itd. windows 10 jak nie mogą sobie poradzić sami i zawsze zwracam na to uwagę, do tej pory u wszystkich tak wyglądała sytuacja jak u mnie - muli, procesor, dysk albo sieć (mimo, że są wyłączone aktualizacje i wyłączony systemowy P2P)

 

 

Czyli wina na 100% w sposobie instalacji czy pseudo optymalizacji po zainstalowaniu Windowsa.

Windows Update musi być włączone a aktualizacje po pobraniu i zainstalowaniu nie mulą juz komputera.

Wyłączenie Windows Update to stary nawyk właścicieli pirackich systemów a nie oryginałów.

 

Zainstaluj system [oryginał pobrany za pomocą media creator tool a nie żaden mod] , sterowniki dodatki typu DirectX,

java flash player i przede wszystkim wszystkie poprawki z Windows Update.

Taki komputer na dobrym SSD powinien działać bardzo dobrze.

 

Daj sobie spokój z jakimkolwiek czyszczeniem systemu ma działać na domyślnych ustawieniach.

Nie usuwaj telemetrii skryptami bo to może ich wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tupak Amaru

 

Czego się dziś najadłeś? Pseudo wymądrzanie nie jest w obecnych czasach w modzie....

 

Windows 10 ma to do siebie że działa jak chce - oj nie przepraszam działa jak chce M$.

 

Niestety przerost formy nad treścią w Twojej wypowiedzi nie prowadzi do rozwiązania problemu/ów.

 

Jesteś idealnym przykładem użytkownika Windows10 - M$ jest święte a inni to be...

 

Żeby nie być gołosłownym w swojej wypowiedzi przytoczę przykład  jak to insidery są wspaniałe - 111 procesów na starcie - po optymalizacji ponad 80 i te beż żadnych sterowników/VBOX/

 

Normalnie zoptymalizowana 10 to około 45-50 procesów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie wymądrzanie się widzisz w moim poście

po co od razu po instalacji optymalizować system i to na dysku SSD to bez sensu moim zdaniem

po co wyłączać Windows Update na legalnym jak pisze autor systemie

skoro ma takie same problemy na każdym pc na jakim zainstaluje windows 10 to źle instaluje system albo potem źle go konfiguruje

 

wątek dotyczy zwykłego systemu a nie insider

 

p.s.

Nic się nie najadłem ani naćpałem nawet piwska nie chlam a widzę po tekstach na SB że tu jest sporo smakoszy tej lury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@m4s

 

 

Tak prawdę mówiąc z tych screenów nic nie wynika.

Nie widać ilosci procesów, z harmonogramu zadań też nie ma, autostart tez nie pokazany, muszę odkurzyć szklaną kulę

 

Czysty windows, czyli to samo co u wszystkich.

Nic nie musisz odkurzać, napisałem już wcześniej :)

 

odpowiedź :

 

Bo założyłem, że nie warto o tym pisać w końcu to czysty windows oprócz sterowników nawet antywirusa nie ma, wszystko w autostarcie wyłączone. Zrozumcie mnie, zainstaluje czysty windows włączam go i to się dzieje, nawet bez sterowników żadnych.. To chyba nie jest normalne prawda? Po długiej męce udało mi się wszystko ustabilizować, ale jak kiedyś będzie trzeba reinstall robić to, aż nie chce mi się myśleć..

 

 

 

Czyli wina na 100% w sposobie instalacji czy pseudo optymalizacji po zainstalowaniu Windowsa.

Windows Update musi być włączone a aktualizacje po pobraniu i zainstalowaniu nie mulą juz komputera.

Wyłączenie Windows Update to stary nawyk właścicieli pirackich systemów a nie oryginałów.

 

Zainstaluj system [oryginał pobrany za pomocą media creator tool a nie żaden mod] , sterowniki dodatki typu DirectX,

java flash player i przede wszystkim wszystkie poprawki z Windows Update.

Taki komputer na dobrym SSD powinien działać bardzo dobrze.

 

Daj sobie spokój z jakimkolwiek czyszczeniem systemu ma działać na domyślnych ustawieniach.

Nie usuwaj telemetrii skryptami bo to może ich wina.

Bez "pseudo optymalizacji" jest to samo screeny są z czystego systemu bez mojej ingerencji. Na włączonym windows update jest to samo, tylko chodzi o to, że pobiera mi aktualizacje podczas grania w mmo i mam duży ping, dlatego wyłączam aktualizacje... jakbym miał internet światłowodowy to wtedy bym nie wyłączał, zaręczam Ci, że system jest oryginalny. System pobrany najnowszy możliwy ze strony microsoftu.

 

 

 

 

po co od razu po instalacji optymalizować system i to na dysku SSD to bez sensu moim zdaniem

po co wyłączać Windows Update na legalnym jak pisze autor systemie

skoro ma takie same problemy na każdym pc na jakim zainstaluje windows 10 to źle instaluje system albo potem źle go konfiguruje

 

1. Tak działa od początku, bez mojej ingerencji, dopiero po oczyszczeniu go tymi programami jest dobrze... rozumiesz?

2. Napiszę jeszcze raz - Pobiera mi aktualizacje podczas grania w mmo i mam duży ping, dlatego wyłączam aktualizacje... może gdybym miał internet światłowodowy nie miałoby to dla mnie znaczenia, ale teraz ma..

3. Co mogę źle konfigurować podczas instalacji windowsa? Zła nazwę użytkownika, źle podzielone partycje, zła strefa czasowa? :) Jak znasz jakieś sensowne wytłumaczenie to napisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, czy myślisz że u każdego jest identycznie? Wklej te screeny z tym o co poprosiłem bo tak to wróżenie ze szklanej kuli. I co będziemy się przepychać kto wie lepiej? Podpowiem w wielkiej tajemnicy , słowo klucz - współpraca !

 

Wysłano z San Escobar....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim PC nie da się tego zainstalować (Intel Rapid Storage Technology).

A masz ustawiony w biosie tryb AHCI?

 

P.S. I jeszcze 2 uwagi - instaluj system offline oraz odepnij wszystkie pozostałe dyski na czas instalacji systemu. W takim wypadku system powinien działać bezproblemowo. Jeśli tak będzie, to wystarczy go najpierw skonfigurować, a by nic zbędnego nie pobierał z internetu i nie wysyłał. Usunięcie/zablokowanie aplikacji, konfiguracja zapory systemowej. Nie ma prawa się nic przedrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, czy myślisz że u każdego jest identycznie? Wklej te screeny z tym o co poprosiłem bo tak to wróżenie ze szklanej kuli. I co będziemy się przepychać kto wie lepiej? Podpowiem w wielkiej tajemnicy , słowo klucz - współpraca !

 

Wysłano z San Escobar....

Nie wiedziałem, myślałem że każdy ma tak samo. Zainstaluję system  w następnym tygodniu od nowa i wyślę screeny tak jak prosiłeś.

 

 

A masz ustawiony w biosie tryb AHCI?

 

P.S. I jeszcze 2 uwagi - instaluj system offline oraz odepnij wszystkie pozostałe dyski na czas instalacji systemu. W takim wypadku system powinien działać bezproblemowo. Jeśli tak będzie, to wystarczy go najpierw skonfigurować, a by nic zbędnego nie pobierał z internetu i nie wysyłał. Usunięcie/zablokowanie aplikacji, konfiguracja zapory systemowej. Nie ma prawa się nic przedrzeć.

Tak, mam ustawione. Wyskakuje mi błąd, że z moim chipsetem nie działa Intel Rapid Storage Technology.

 

Instalowałem z odłączonym internetem, spróbuję odłączyć jeden dysk - chociaż jak miałem wcześniej tylko HDD to było to samo (teraz mam HDD + SSD). Z Twojej wypowiedzi wynika, że to jednak wina Microsoftu i że za każdym razem będę musiał robić to samo, a tego chciałem uniknąć :/ Zawsze pobierałem najnowszą wersję windows 10 Pro (do takiej wersji mam licencję - po aktualizacji z windows 8), która była na stronie Microsoftu, także on pewnie już sam w sobie miał aktualizacje. Gdyby windows 7 współpracował z podzespołami to najchętniej wróciłbym do niego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Twoja płyta w pełni współpracuje z Win 7 - na stronie MSI są oficjalnie wszystkie sterowniki pod Win 7, 8, 8.1, 10

 

Co do IRST, to sprawdzałem drugi raz i bez wątpienia chipset B150(nie obsługuje jedynie RAID) jak i każdy inny już od dawna ma wsparcie IRST: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Przechwytywanie.jpg

 

Instalujesz po sterownikach chipsetu. Wypróbuj te 2 wersje: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

lub: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

To są kwestie przy okazji, bo nie powodują problemów o których piszesz. Podejrzewałbym jakąś wadę sprzętową, ale skoro masz problemy na innych komputerach i zaraz po instalacji, to przyczyna tkwi po Twojej stronie.

Skąd masz oryginalny, najnowszy obraz Win 10 czyli 1607?

W jaki sposób wykonujesz bootowalny nośnik? - jaki to nośnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Podejrzewałbym jakąś wadę sprzętową, ale skoro masz problemy na innych komputerach i zaraz po instalacji, to przyczyna tkwi po Twojej stronie.

Skąd masz oryginalny, najnowszy obraz Win 10 czyli 1607?

W jaki sposób wykonujesz bootowalny nośnik? - jaki to nośnik?

 

Dawno to napisałem i też tak sądzę, natomiast co do tego IRST to może ten zalinkowany od Ciebie jest "za nowy" na ten chipset.

Zawsze promujesz wszystko co najnowsze a to wcale nie jest najlepszy pomysł.

Taki komputer na dobrym SSD a ten Goodram jest dobry ma działać doskonale, co nie zmienia faktu że może być usterka hardware.

 

Sam zrobiłbym tak

1.odpiąć inne dyski

2 zainstalować system z DVD na MBR żadne GPT i tylko jedna partycja

3.zainstalować drivery ale tylko konieczne ze strony MSI a nie najnowsze

 

Wtedy ma działać naprawdę dobrze, jeśli sprzęt sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast co do tego IRST to może ten zalinkowany od Ciebie jest "za nowy" na ten chipset.

 

Zawsze promujesz wszystko co najnowsze a to wcale nie jest najlepszy pomysł.

To nie jest kwestia "a może" czy w sferze "cudów kościelnych", tylko kwestia 100% pewności i zgodności sprzętowej.

 

Obydwa podane przeze mnie są właściwe dla 6 gen - chipset 100.

Starszy z serii 14.xx (6, 5, 4 gen - chipset 100, 9x, 8x)

 

Przechwytywanie2.jpg

 

Przechwytywanie3.jpg

 

Nowszy z serii 15.xx (7, 6 gen - chipset 200, 100)

 

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie1.jpg

 

Teraz może ze 100% pewnością po ID sprzętu(kontrolera) sprawdzić czy pasuje.

 

Przechwytywanie.jpg

Przechwytywanie1.jpg

 

Jak widać, sterownik pod mój sprzęt musi być z serii 14.xx - seria 15.xx już go nie wspiera.

I tak to wygląda dokładnie z każdym sprzętem i sterownikiem. Sterownik niezgodny nie da się zainstalować. Oczywiście znane są dodatkowe przeszkody typu wadliwy instalator sterownika(zawsze zostaje tryb instalacji ręcznej z pliku inf). Przed tym sterownikiem nalezy zainstalować sterownik chipsetu w celu prawidłowego wykrycia podzespołów: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tu jeszcze jedna bardzo ważna uwaga dotycząca szczególnie Win 10 i jego automatycznej aktualizacji sterowników z WU - potrafi narobić niezłej "kaszany" tak, że nasze wysiłki szlag trafi w mig. Instalacja nowszej wersji sterowników chipsetu wymaga przeinstalowania sterowników od istotnych komponentów we właściwej kolejności w tym: IRST, grafiki zintegrowanej, grafiki dedykowanej, USB 3.0(głównie Win 7).

Prawidłowość i poprawność twierdzenia, że sterowniki od producenta płyty głównej czy laptopa są najlepsze radzę wsadzić między bajki lub głęboko zakopać.

Wsparcie na stronie producenta jest bardzo krótkie - kilka aktualizacji sterowników(optymistyczny wariant), a potem mają nas w głębokim poważaniu. Sterowniki szybko są przestarzałe.

 

 

P.S. Tak jak wspomniałem wyżej, sterownik nie da się zainstalować jeśli system nie będzie zainstalowany w trybie AHCI. Przy okazji radzę autorowi tematu zaktualizować bios płyty głównej i zresetować go - przywrócić do ustawień domyślnych. Po czym ustawić bios w tryb AHCI i sprawdzić inne ustawienia podstawowych podzespołów jak procesor, pamięć ram i dyski. Dopiero instalować system.

Swoją drogą, to już całkowicie prywatne zdanie - nie lubię tanich płyt głównych od MSI - okrojona tandeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Twoja płyta w pełni współpracuje z Win 7 - na stronie MSI są oficjalnie wszystkie sterowniki pod Win 7, 8, 8.1, 10

 

Co do IRST, to sprawdzałem drugi raz i bez wątpienia chipset B150(nie obsługuje jedynie RAID) jak i każdy inny już od dawna ma wsparcie IRST: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Przechwytywanie.jpg

 

Instalujesz po sterownikach chipsetu. Wypróbuj te 2 wersje: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

lub: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

To są kwestie przy okazji, bo nie powodują problemów o których piszesz. Podejrzewałbym jakąś wadę sprzętową, ale skoro masz problemy na innych komputerach i zaraz po instalacji, to przyczyna tkwi po Twojej stronie.

Skąd masz oryginalny, najnowszy obraz Win 10 czyli 1607?

W jaki sposób wykonujesz bootowalny nośnik? - jaki to nośnik?

Zawsze instaluję z pendrive, to może być przyczyna?

Pobieram zawsze ze strony microsoftu.

 

"Błąd krytyczny podczas instalacji" nie da rady tego zainstalować. Zaraz popatrzę w biosie co się tam dzieje. Co do płyty głównej to wiem, że zrobiłem błąd, dopiero później zobaczyłem że za 100zł więcej były już w miarę fajne... trudno.

 

A czy możliwe jest to, że tylko updatowane systemy z windows 7/8 na 10 tak się zachowują (z tym samym kluczem)? Na windows 8 miałem to samo na laptopie i PC. Teraz mam 10 na laptopie i PC i na obu to samo się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy możliwe jest to, że tylko updatowane systemy z windows 7/8 na 10 tak się zachowują (z tym samym kluczem)? Na windows 8 miałem to samo na laptopie i PC. Teraz mam 10 na laptopie i PC i na obu to samo się dzieje.

 

Jak mamy to rozumieć to updatowanie.

Miałeś legalny Windows 7 zaktualizowałeś do Windows 10 po czym na czysto zainstalowałeś Windows 10 na tym laptopie.

Bo tak powinienes zrobic to jest prawidłowe postepowanie w przypadku update do 10.

Tak samo z PC z tym że tu mogłes od razu zainstalować na kluczu z Windows 8.1 bo instalator W10 akceptuje klucze z Windows 8.1.

 

Czyli mówiąc krótko tylko czysta instalacja Windows 10 oczywiście masz dwa komputery czyli musisz miec dwie osobne licencje.

Ale pewnie masz skoro masz i W7 i 8.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mamy to rozumieć to updatowanie.

Miałeś legalny Windows 7 zaktualizowałeś do Windows 10 po czym na czysto zainstalowałeś Windows 10 na tym laptopie.

Bo tak powinienes zrobic to jest prawidłowe postepowanie w przypadku update do 10.

Tak samo z PC z tym że tu mogłes od razu zainstalować na kluczu z Windows 8.1 bo instalator W10 akceptuje klucze z Windows 8.1.

 

Czyli mówiąc krótko tylko czysta instalacja Windows 10 oczywiście masz dwa komputery czyli musisz miec dwie osobne licencje.

Ale pewnie masz skoro masz i W7 i 8.1.

Właśnie tak jak piszesz, mam dwie osobne licencje ( na laptop i pc), windows 10 pro instaluje na PC "na czysto" na kluczu windows 8.

 

Bios zaktualizowany (najadłem się trochę strachu, bo po aktualizacji świeciła się ciągle czerwona dioda na płycie głównej i PC nie chciał ruszyć, wyjąłem baterię z płyty głównej na chwilę i ruszyło - być może to normalne, nie wiem - pierwszy raz w życiu aktualizowałem BIOS), AHCI było cały czas włączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy bios się zaktualizował. Nie musisz podawać już klucza po zaktualizowaniu systemu do Win 10 - licencja jest zarezerwowana na serwerach MS i aktywuje się online. Czy system instalujesz offline i po zainstalowaniu sterowników chipsetu, nadal nie przyjmuje IRST(cały czas offline)? Laptop jaką ma specyfikację, że też nie można zainstalować IRST? Pendrive z systemem wykonujesz z tej strony? [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Na wszelki wypadek użyj innego pendrive, aby wyeliminować tą ewentualność. IRST można zainstalować ręcznie z pliku inf. W menedżerze urządzeń na kontrolerze IDE ATA/ATAPI(bez sterownika będzie się ciut inaczej nazywał) uruchamiasz aktualizację sterownika i wskazujesz ścieżkę do pliku inf x64 - jak pobierzesz IRST ze wskazanych wyżej linków, to tam oprócz instalatora exe są foldery z plikami inf. Dalej już klikasz ok i potwierdzasz, restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS się zaktualizował. Muszę podawać za każdym razem niestety, jak pominę to później chce klucz w systemie. W sumie to mogę spróbować zainstalować "pirata" i zobaczyć czy będzie działo się to samo, bo jeszcze tego nie testowałem.

 

 

Czy system instalujesz offline i po zainstalowaniu sterowników chipsetu, nadal nie przyjmuje IRST(cały czas offline)?

 

 

 

Sprawdzę to, bo zawsze po instalacji windowsa był podłączony internet.  A o tym, że na laptopie działa tak samo to chodziło mi o użycie procesora/dysku/sieci. Intel rapid storage technology chyba tam działa z tego co pamiętam (nie używałem go już dawno). Tak, pobieram narzędziem z tej strony, już kilka razy instalowałem z innego pendrive'a.

 

Specyfikacja laptopa i model:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

IRST można zainstalować ręcznie z pliku inf. W menedżerze urządzeń na kontrolerze IDE ATA/ATAPI(bez sterownika będzie się ciut inaczej nazywał) uruchamiasz aktualizację sterownika i wskazujesz ścieżkę do pliku inf x64 - jak pobierzesz IRST ze wskazanych wyżej linków, to tam oprócz instalatora exe są foldery z plikami inf. Dalej już klikasz ok i potwierdzasz, restart.

 

 

Spróbuję i napiszę w tym poście czy mi się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie