Skocz do zawartości

Windowsowy zegar źle pokazuje czas


morfeusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Mam taki problem z zegarem w laptopie, który ponad 15 min się spieszy. Zaczęło się to ponad rok temu, Po przeinstalowaniu systemu dalej problem pozostał. Wymieniłem małą bateryjkę w płycie głównej, zsynchronizowałem dokładnie zegar w biosie z zegarem ustawianym radiowo, mija parę godzin i już 2 sekundy ten z kompa przyspieszył. 

Czytając na necie byłem pewny że to jednak bateria, ale teraz to już sam nie wiem. Ma ktoś jakiś pomysł na tę dolegliwość? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to co napisałem. Wcześniej myślałem że coś z systemem się dzieje, ale po przeinstalowaniu problem dalej był. Wczoraj kupiłem baterię, a starą wyjąłem na parę godzin. Po włączeniu kompa ponownie ustawiłem czas w biosie synchronizując go z zegarkiem zewnętrznym ustawianym radiowo. Teraz zainstalowałem Atomic Clock Sync. Ale to chyba jak tabletka na ból zęba a nie likwidowanie przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laptop Asus K50ij. Biosu nie aktualizowałem, bo z tego co kiedyś wyczytałem nie jest to aż konieczne a można nieźle namieszać.

Strefa czasowa oczywiście jet ustawiona prawidłowo. Ale żeby nawet źle była, to przecież godziny by się nie zgadzały a nie minuty.

 

Edit. Mam ustawione jak pokazałeś wyżej. Ale usługę czas z internetu mam wyłączoną. 

 

Zegar oczywiście sprawdzałem dziś także w biosie i on także przyspieszył. Więc nie chodzi chyba tu tylko o systemowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test:

Ustaw godzinę zgodnie z czasem atomowym

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i po 24 godzinach czasu atomowego sprawdź swój zegar - wtedy poznamy rzeczywistą dobową odchyłkę pomiaru.

A potem zastanowimy się co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sry miałem wyjście :)

tak od asusa 218 [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

no i trzeba mieć

Windows BIOS Flash Utility [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

albo ASUS Live Update Utility [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

poczytaj.. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Renatan. Nawet nie wiedziałem że w ten sposób aktualizuje się bios. Pewnie dlatego go nie ruszałem aby nie posiać kompa. 

Aktualizację zrobiłem. W biosie jest napisana wersja 218. W instrukcji obsługi którą wysłałeś jest na końcu coś takiego:

 

"Po wejściu do ustawień BIOS, w podmenu EXIT wybierz “Load Setup Defaults“. Potem zapisz i opuść ustawienia, aby zakończyć procedurę aktualizacji."

 

W moim  laptopie jednak jest coś innego: 

Load User Defaults

Load Manufacture Defaults

 

Wybrac którąś z tych opcji czy już zostawić jak jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak przywrócił ustawienia fabryczne po aktualizacji, a po restarcie ustawiłbym po swojemu (jeśli jest potrzeba).

 

@morfeusz, sprawdź ustawienie opcji "Virtualization". [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników], że zegar zaczął normalnie chodzić po zmianie tej opcji. Nie napisał tylko, czy włączył, czy wyłączył.

 

 

 

Rozumiem że strefe czasową ustawiałeś tak jak na zrzucie ekranu

Strefa czasowa niewiele ma do tego. No chyba, że istnieje taka strefa na Ziemi, gdzie doba trwa o 2,5 sekundy krócej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ustawienie automatycznej aktualizacji czasu przez system Windows nie rozwiązuje sprawy ?

Chciałem tak zrobić wcześniej ale w obecnej wersji Windowsa tę funkcję mam chyba usuniętą a przynajmniej nie dam rady uaktywnić. Pewnie w tym tygodniu będę instalował coś nowego i wtedy sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie