Skocz do zawartości

DELL OPTIPLEX 755 i instalacja windows XP


haker120

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem od znajomego kompletny komputer DELL OPTIPLEX 755 bez dysku twardego, wrzuciłem jakiś HDD 320gb i próbuję zainstalować windows XP. Instalacja win7 przebiega bezproblemowo ale 2gb RAM to stanowczo za mało także wolałbym postawić na nim winxp. Sam instalator włącza się, ładuje sterowniki i blue screen. Z tego co wyczytałem ten BS oznacza problem ze sterownikami - brak sterowników SATA w instalatorze, ok, patrzę na stronie producenta, sterowniki są, wrzuciłem do instalatora przez nglide, poszło bezproblemowo, później WinSetupFromUSB, też ładnie poszło no i ten sam blue screen, już nie mam pomysłów co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opisałbyś jak to instalujesz? Bo naprzykład u mnie na HDD 500gb przy Boocie Grub musiałem wybrać zamiast włączenia instalacji jeszcze sterowniki i później F6 - inaczej wywalało blue screen ( to się działo tylko na większych pojemnościach , przy 60gb dysku nic nie było :O)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw w BIOSie IDE to ruszy na zwykłej czystej instalce. Jeśli koniecznie chcesz AHCI, to mogę Ci dać ISO z driverami pod 755 (oryginalne OEM) bo tak się składa, że serwisuje te kompy więc mam do nich wszystko ;) Windows 7 na tym modelu działa komfortowo dopiero z 4GB RAM, a najlepiej SSD.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ahci na ide w biosie zmieniłeś ??

 

 

Ustaw w BIOSie IDE to ruszy na zwykłej czystej instalce.

Panowie, wstydźcie się takich rad. W trybie kompatybilności z IDE, dysk, a co za tym idzie system będzie mulił okrutnie.

Edit: przynajmniej poradźcie jak potem włączyć tryb AHCI.

 

Wracając do tematu - problemem jest tu chipset Q35, a właściwie jego kontroler ICH9 - znany problem z trybem AHCI.

Potrzebne ci są sterowniki mass storage popularnie zwane SATA w wersji 7.6.xx lub 7.8.xx np tu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

pobierz, rozpakuj i w folderze Files\32 są sterowniki trybu tekstowego inf(iaahci).

Teraz masz 2 wyjścia:

1. zintegrować je za pomocą np nLite z płytą instalacyjną XP wskazując te od ICH9 i zainstalować system w trybie AHCI

2. zainstalować system w trybie kompatybilności IDE(bez integracji sterowników) i bezpośrednio po instalacji zainstalować te sterowniki i przestawić w biosie na tryb AHCI zgodnie z tym opisem: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Kolejna sprawa instalacja systemu. Zawsze zalecam jednak instalację XP z płyty(zaktualizowane systemy nie mieszczą się na płycie CD, trzeba użyć płyty DVD) - można użyć napędu zewnętrznego pod USB. Oczywiście można z powodzeniem zainstalować XP z pendrive, ale wymaga większej uwagi i nie wiem czy jest 100% kompatybilne ze wszystkimi sprzętami. Gotowy poradnik i sprawdzony sposób: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Czasem nowsza wersja programu nie jest lepsza od starszej.

 

Sprawdzone systemy ze zintegrowanymi sterownikami mass storage: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dopasuj zgodnie posiadaną licencją lub swoimi potrzebami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W trybie kompatybilności z IDE, dysk, a co za tym idzie system będzie mulił okrutnie.

Wiem o tym, dlatego zawsze w pracy na reinstalowanych kompach przestawiam to i odpalam AHCi :D 

Wysłałem mo oryginalne ISO od Dell'a o ile się nie mylę, ma zintegrowane sterowniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie