Jump to content
Uri0550

Zwiększenie wydajności kompa jak najniższym kosztem

Recommended Posts

Witam

Moja stacjonarka prezentuje się następująco:
Procesor - Intel Core2Quad Q8200 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Płyta główna - ASUS P5G41T-M LX3 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Karta graficzna - Nvidia GTX650 - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Kości RAM - 2x 4GB Goodram DDR3 1066
Dysk SSD - Crucial BX100 250GB
Dysk twardy  - Seagate Barracuda 7200.12 500GB
Zasilacz - Chieftec 500W (nie pamiętam dokładnego modelu - ale nie taki z najniższej półki)
Chłodzenie procesora - Pentagram Karakorum (z wymienionym wentylatorem)

System operacyjny - oryginalny Windows 10 Home BOX

Screen ze speccy:

pCdGeB2.png

Moim problemem jest to że przy rozmowie na skype z włączonymi kamerkami procek ma jakieś 50-60% użycia. Gdy dodatkowo chcę sobie coś obejrzeć na YT to komputer już nie wydala. Przy 1080p w 30kl/s proc podchodzi pod 90% a gdy film się trafi 720/1080p w 50+ kl/s to zużycie skacze do 100% i wszystko ścina.

Screen (od lewej na monitorze #1 menedżer zadań i skype, a na monitorze #2 leci film na yt 1080p 60kl/s):

5wplTRp.jpg

I moje pytanie jest następujące - czy jestem w stanie niskim kosztem (bez zmiany podstawki 775) coś z tym fantem zrobić? Próbowałem podkręcić tego q8200 ale nawet przy 1MHz więcej niż stock wywala BSOD i bios zaraz pyta czy przywrócić ostatnią dobrą konfigurację. Także trochę się zraziłem do podkręcania tego proca na tej płycie.

Może wymienić procka na q9xxx lub jakiegoś xeona (tak wiem że xeony są na 771)? Tylko że na alledrogo jest tyle modeli że nie wiem który będzie dobry (a każdego nie chce mi się sprawdzać w google). Wpadła mi w oko ta aukcja [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Będzie to dobrym wyborem? A może gdyby dołożyć jakieś 20zł to byłby lepszy proc? A może jakieś całkowicie inne rozwiązanie mógłby ktoś zaproponować?

Pozdrawiam

wystarczy tylko dograć mikrokody

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

O, tego nie wiedziałem. Myślałem że wystarczy wsadzić zmodyfikowany i odpalić :D (Mam najnowszy możliwy bios na tą mobo)

To trudne jest? Bo pierwszy raz na oczy to widzę :D 

O, tego nie wiedziałem. Myślałem że wystarczy wsadzić zmodyfikowany i odpalić :D (Mam najnowszy możliwy bios na tą mobo)

To trudne jest? Bo pierwszy raz na oczy to widzę :D

- tu masz poradnik - nie jest trudne, sam zrobiłem to na swoim biosie parę godzin temu i działa jak trzeba, więc można zaryzykować i spróbować zrobić to samemu, a jeśli nie chcesz ryzykować to daj to komuś kto to ogarnia - choć to parę kliknięć i raczej nie da się tu nic zrobić źle jeśli nie będzie się tego robić na szybko

Ale to trzeba zrobić przed włożeniem tego procka czy po? Jeśli po, to po co skoro system bootuje i wszystko działa? A co jeśli najnowszy bios już wspiera ten procesor?

Na tym filmie widać że wybiera tylko kilka, nie można dodać wszystkich? Tak z ciekawości pytam :) 

Ale to trzeba zrobić przed włożeniem tego procka czy po? Jeśli po, to po co skoro system bootuje i wszystko działa? A co jeśli najnowszy bios już wspiera ten procesor?

tak - znalazłem w sumie gotowca - [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] tu znajdziesz do każdej płyty ale oszczędzę ci szukania - typ odpalił e5440 więc i ten wyżej podany powinnien działać bez większego problemu, wygrasz przed wsadzeniem nowego procesora najlepiej - tak to jest odrazu zmodyfikowany bios

edit. a co do dodania wszystkich to ja dodałem je wszystkie, bios wgrałem przez freedos'a[bo mam PCta od lenovo niestety] i system działa, procka starego czyta i wyczekuje nowego więc raczej można wszystkie dodać, [odpowiedz jeśli procek zbootuje przed wgraniem biosa] jeśli nawet komp zbootuje to może nie obsługiwać niektórych instrukcji np. SSE4.1, VT-x itd.

znalazłem w sumie gotowca
Ten gotowiec zawiera wszystkie dostępne mikrokody? Bo jakbym znalazł innego xeona to już nie powinienem się martwić? A może jakby mi się udało kupić z serii q9xxx to nie muszę go wgrywać nie?

Ten gotowiec zawiera wszystkie dostępne mikrokody? Bo jakbym znalazł innego xeona to już nie powinienem się martwić? A może jakby mi się udało kupić z serii q9xxx to nie muszę go wgrywać nie?

sprawdziłem twój[znaczy ten gotowiec] i swój bios z tymi mikrokodami i twój ma ich więcej, ale są te które dzisiaj dogrywałem więc powinno wszystko działać, ale i tak lepszego niź tego którego znalazłeś nie wsadzisz do tej płyty[max FSB 1333MHz bo to G41 jak w moim przypadku] a jeśli znajdziesz quada tak tanio to nie będziesz musiał dogrywać nic bo jak pisałeś masz aktualny bios, choć ja polecam zainstalować, nic nie powinno się stać. a tu dodaje screena z porównania mikrokodów

ale i tak lepszego niź tego którego znalazłeś nie wsadzisz do tej płyty[max FSB 1333MHz bo to G41 jak w moim przypadku]
Czyli jakbym znalazł np x5460 lub e5460 to nie pójdzie? Ehh to muszę jeszcze w takim razie się douczyć i poczytać. Tylko gdzie ja znajdę jakieś kompendium żeby nie szukać każdego procka z osobna...

Czyli jakbym znalazł np x5460 lub e5460 to nie pójdzie? Ehh to muszę jeszcze w takim razie się douczyć i poczytać. Tylko gdzie ja znajdę jakieś kompendium żeby nie szukać każdego procka z osobna...

x5460[nawet x5470 jeśli gdzieś znajdziesz] raczej wejdzie bo ma 1333MHz choć jego TDP to 120W więc nie wiem czy sekcja zasilania wyrobi, a E5462[taki tylko znalazłem na oficjalnej stronie intela] ma już FSB 1600 więc odpada, ale E5450 wejdzie bez problemu, a i porównałem mikrokody twojego biosu i moda[zobacz w spoilerze wyżej] i są tam różnice 3 mikrokodów, wiec możliwe że obsługuje bez wygrywania moda.

Może jednak najpierw zobaczę czy da się tego q8200 podkręcić coś trochę. Dzięki wiher za pomoc i rozjaśnienie tych kwestii :)

RN3 PRO & Tapatalk

Jeśli pokombinujesz to powinieneś wykręcić go bus speed z 333 na 343[x7] co da 2,4GHz, więc lepiej już rozglądać się za czymś nowym a i te x5460/5470 wejdzie bo oficjalna strona Asusa podaje że twoja płyta obsługuje QX9650 którego TDP ma 130W więc sekcja zasilania raczej uciągnie wcześniej wymienione modele procesorów, możliwe że bez moda zadziała, a jeśli nie to tylko wgrać tego gotowca i po problemie[przez asus ez flash to prościzna]

a i te x5460/5470 wejdzie bo oficjalna strona Asusa podaje że twoja płyta obsługuje QX9650 którego TDP ma 130W więc sekcja zasilania raczej uciągnie wcześniej wymienione modele procesorów

Czyli ten byłby bez problemu? Na zdjęciu ma wycięcia pod 775 i naklejony adapter [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ma fsb 1333mhz więc chyba spoko. x5470 też jest na alledrogo ale już kosztuje więcej.

Mam nawet ten sam u siebie w mieście [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ja mogę polecić od siebie E5450 który jest optymalnym procesorem cena/wydajność. Unikałbym za to wersji X która potrzebuje większego zasilania i wydziela więcej ciepła przez co nie da się tak fajnie podkręcić. Po taniości to możesz wsadzić E5440 2,83 Ghz (ja swojego kupiłem za 70 zł z przesyłką) i dostosować socket w płycie głównej (wycinając te 2 plastikowe bolce nożykiem do tapet + adapter na procesor który jest naprawdę bardzo mały). Jak kumasz nieco angielskiego to polecam [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] tutaj masz całą wiedzę niezbędną do wykonania modyfikacji. Na początku jest trochę strach, ale jak będziesz robić krok po kroku wg instrukcji i ostrożnie to w 30 minut spokojnie wykonasz całą operację :) 

Jak kumasz nieco angielskiego to polecam [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] tutaj masz całą wiedzę niezbędną do wykonania modyfikacji. Na początku jest trochę strach, ale jak będziesz robić krok po kroku wg instrukcji i ostrożnie to w 30 minut spokojnie wykonasz całą operację :)

Luzik, znam tą stronę na pamięć :) 

Kupiłem wersję x5460 za 90zł :) Już gotową, tak że nie musiałem nic na płycie robić :) A temperatura to 41 więc luzik