Jump to content
userned

Najlepsze rozwiązanie - dwa systemy operacyjne.

Recommended Posts

Witajcie. Chce sobie zainstalować w laptopie Dell 7537 dwa systemy operacyjne. Windows 8.1 używam do celów multimedialnych natomiast Windows XP używam do pracy z telefonami (czyli wgrywanie softów itd.). 

Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzyć dwie partycje gdzie na jednym zainstaluję Windows XP a na drugim Windows 8.1 czy po prostu zrobić wirtualizacje?

Jeżeli pierwszy sposób jest lepszy to pierwsze wgrać system Windows XP czy Windows 8.1 ? Jak tego dokonać aby nic się nie gryzło?

Ja zrobiłbym dualboot. Najpierw instalacja XP na jednej partycji, potem na drugiej instalacja 8.1. Najlepiej do byłoby mieć na nich tylko to co jest nam niezbędne do tego systemu, dane trzymałbym na trzeciej partychi.

Nie wiem czy dobrze myślę, ale wg mnie 20gb dla XP i 30GB dla 8.1 powinno wystarczyć. Jak się mylę proszę kogoś o popraeienie.

Nie wiem czy lepiej, jak któryś system przestanie mu być potrzebny to i tak może usunąć jeden nie formatując całego dysku. Ja osobiście wolałbym dualboot oraz prace na "żywym" sprzęcie niż na VM. Oczywiście to zależy kto co woli. Wydajnościowo lepsze bedzie moje rozwiązanie. Kwestia jeszcze obsługi tych programów do GSM spod VM, czy nie będzie problemów takich jakie ja kiedyś miałem próbując uruchomić grę w VM :)

No dobra, to ja mam inny orzech do zgryzienia. Obecny komputer działa na Win 10 SSD do tego mam jeszcze podpięte dwa dyski wewnętrzne (dane, i kopie zapasowe systemu) oraz dysk zewnętrzny. Posiadam również drugi komputer na którym działa Win7 i teraz co chciałbym zrobić to dodać dysk z Win 7 do mojego komputera aby mieć dwa systemu na dwóch różnych dyskach. Po podpięciu dysku Win 7 potem uruchomieniu komputera nie pojawia mi się opcja wyboru którego systemu chce używać. Co muszę zrobić aby takowa opcja się pojawiła. Na komputerze mam zainstalowany już EasyBCD ale za bardzo nie wiem jak go użyć aby mieć dwa sprawne systemy ew może czegoś innego powinienem użyć?. Może ktoś z obecnych użytkowników podpowie jak to ustawić gdyż ja osobiście tego nigdy nie robiłem.

Jeśli to pomoże to w Paragonie pokazuje mi takie informacje.

Basic MBR Hard Disk 0 - Dysk z danymi

Basic MBR Hard Disk 1 - Dysk na kopie

Basic MBR Hard Disk 2 - SSD z Win 10

Basic MBR Hard Disk 3 - Dysk zewnętrzny USB