Skocz do zawartości

Windows 7 czy 10?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sprzęt taki sobie czyli CPU i5 4690k, mobo MSI Z97 MPower Max AC, 16 GB 2400MHz DDR3 RAM, GPU MSI 1070 Gam X, 2x SSD 256GB na system i gry i HDD 8TB na magazyn danych.

Chce postawić sobie od nowa system, ale mam dylemat czy z powrotem Windows 7 czy już czas na przesiadkę na Windows 10? I jeśli na 10 to na Pro czy Enterprise lepiej?

Na VMware obejrzałem sobie 10 z "wierzchu", ale dalej nie wiem bo to wymaga czasu i dłuższego testowania. I dlatego pytam o zdanie tych co już dłużej siedzą na 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy co mu dolega? Problemy ze sterownikami, aplikacje się wysypują lub w ogóle ciężko zainstalować czy może BSODy na porządku dziennym lub kilkudniowym? System jest responsywny czy często mieli dyskami i "kółeczkiem" (w xp klepsydrą)?

A gry? Lepiej im z FPSami i ogólnie na W7 czy W10? DX 12 nie biorę na razie pod uwagę, bo mało gier na to obecnie wyszło, ale np, za rok czy dwa może być i już dużo. Systemy MS średnio u mnie trzymają się po ok. 4-5 lat, bo za dużo przeinstalowywania i ustawień aplikacji, stąd dylemat. Mętlik mam w głowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładuj śmiało Windows 10, bardzo udany system tylko pamiętaj żeby pierw zainstalować 7/8.1 i potem aktywujesz, po czym przez WU zaaktualizuj do 10 - tym sposobem zaaktywuje Ci się Windows, bo przez czystą instalkę byś się musiał bawić w KMS itd. a tak masz przynajmniej licencję Microsoftu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo nie mogłem się zdecydować na przesiadkę z W8.1 na W10 (wcześniej miałem około roku  W7), ale jak piszą media kończy się darmowa aktualizacja więc skorzystałem z tego dobrodziejstwa i zaktualizowałem do dychy (potem czysta instalacja). Laptop leciwy 9-cio letni FL90 procek Intel Mobile Core 2 Duo T9300, grafika GF 8600M, 4GB RAM-u, dysk CT250BX100SSD1. Żadnych problemów ze sterownikami, żadnych problemów z działaniem systemu, wszystko śmiga stabilnie i szybko, jedno co na mały minus w porównaniu do W8.1 to wolniejsze ładowanie się systemu przy uruchamianiu i tak jakby w trzech etapach się to odbywało, ale to różnica może 5-7 sekund. Polecam W10 wiadomo system będzie rozwijany i poprawiany i to jest przyszłość Windowsa. Również korzystam z programiku Spybot Anti-Beacon o którym pisał kolega [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

który załatwia problemy szpiegowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się raczej ku 10, ale zrobię tak: zostawię na jednym SSD swój stary system czyli W7, a na drugim SSD zainstaluje 10. Z tym że chce najpierw zainstalować na tym drugim SSD W7, aktywuje i zaktualizuje do 10 aby mieć licencje legal. Potem format tego drugiego SSD i instalacja na czysto 10. Wyczytałem, że licencje 10 zapisują się na serwerach microsoftu zatem liczę, że ta zainstalowana na czysto 10 aktywuje się. Ale czy na pewno?

Jeszcze jedno, którą 10 lepiej instalować pro czy enterprise?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zagorzały fan Windows 7 , ona przechodzi już do Lamusa.

Polecam Ci Windows 10 jednak na taki sprzęt to nie ma co się zastanawiać.

 

Ja aktualnie korzystam z Linuxa.

Czekam też na ten "wielki update" windowsa 10.

Ale fanem Win7 nadal jestem i nadal będę.

 

Windows XP , Windows 7 to moje ulubione systemy od Microsoftu - ponieważ na nich się wychowałem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kompa z 2007 roku (tylko grafika nowsza ...i może zasilacz, ale to nie gra roli - zresztą wszystko w sygnaturce). Czas uruchomienia W7HPx64 (od wciśnięcia włącznika) pozwalał mi na spokojne spalenie papierosa. Nie palę Mocnych (czyt. krótkich). Po prostu moja płyta dość długo uruchamia kontroler SATA w trybie AHCI.

Obecnie odpalenie czystego W10Hx64 na tym samym sprzęcie do - powiedzmy - tego samego momentu, ma miejsce przed odpaleniem papierosa na balkonie (tak, dziwne kryteria pomiarowe, ale życiowe i prawdziwe). Zauważam to dzięki dźwiękowi logowania do Skype (który odpala się, jako jedna z ostatnich aplikacji startujących razem z systemem) lub po kursorze myszki (który przestaje się kręcić). W10 - początek fajki, W7 - koniec fajki. ;) Pod W10Hx64 z włączoną opcją Szybki start system uruchamia się szybciej, niż sama płyta.

W World of Tanks pod W10 uzyskuję 50-80 fps, gdzie na W7 miałem 20-70 fps na tych samych ustawieniach. Nie wiem, jak wygląda to w przypadku innych gier.

To tylko przykłady. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz używać kompa. Masz lepszy i nowszy sprzęt niż ja. Ja - mając pod maską to co Ty - nie zastanawiałbym się... W10. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej płycie na W7 też można włączyć szybki start, ale dochodzę do wniosku że maksymalnie za 2-3 lata mając W7 i tak będę musiał przeinstalować system na 10, bo 7 będzie prawdopodobnie już bez wsparcia producentów sterowników, aplikacji i gier. A tak instalując teraz 10 (mimo jej niedoróbek na razie) dłużej utrzymam system sprawny. Linuksa nie biorę obecnie pod uwagę z  powodu słabego wsparcia dla gier i wydajności w nich pod Open CL. DirectX 11 i 12 ma pod tym względem dużą przewagę.

Tylko się dalej zastanawiam czy W10 Pro czy Enterprise? Można w ogóle zainstalować Enterprise i mieć legal licencje na 10?

 

@piosylant w stopce przy modelu karty zjadłeś chyba R? Nie ma być GV-R726X-2GD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Poprawione.... choć nie jestem piosylat. ;)

 

Szybki start... chodzi mi o opcję systemu (nie płyty), która jakąś część uruchomionego systemu z pamięci RAM zapisuje do pliku przy zamykaniu, przez co następne uruchomienie systemu podobne jest do startu z hibernacji, z tym że takie "niby od zera". Odbywa się to dużo szybciej, niż faktyczny start od "prawdziwego zera", którym jest np. ponowne uruchomienie.

 

Sterowniki do W7 znajdziesz jeszcze długo, jednak na W7 nie skorzystasz z potencjału DX12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, poprawione ;)

 

Czyli 10 ma taką opcje w systemie? Ciekawe. W7 na pewno tego nie ma, sprawdziłem.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Poczytałem o tym co nieco, to jest taka trochę inna hibernacja i nie odświeża systemu podczas używania tego.

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Jeśli w systemie następuje zmiana wymagająca odświeżenia ((dez)instalacja, aktualizacja), jesteś proszony o ponowne uruchomienie i wtedy sam decydujesz, kiedy zezwalasz mu na pełne, długotrwałe uruchomienie, które trwa niestety dużo dłużej. Mimo wszystko uważam to za bardziej praktyczne rozwiązanie, niż każdorazowy pełny start W7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U innych W7  "trzyma się zdrowo" - szczególnie gdy mają starsze "kompy"  :rolleyes:

Mój spokojnie łyka windows 10, ale ma takie problemy że lepiej siedzieć na win 7 :D jedyny problem z modowanym windowsem z forum były wczoraj sterowniki do grafiki musiałem odinstalować i zainstalować na nowo i tak śmiga już 4 miesiące :D

Ok, poprawione ;)

 

Czyli 10 ma taką opcje w systemie? Ciekawe. W7 na pewno tego nie ma, sprawdziłem.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Poczytałem o tym co nieco, to jest taka trochę inna hibernacja i nie odświeża systemu podczas używania tego.

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ale ssd wlacza sie tak szybko ze ja go caly czas zamykam zamiast usypiac :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale w końcu ktoś obeznany oświeci mnie czy instalować lepiej W10 Pro czy Enterprise? Można w ogóle zaktualizować W7 Enterprise do W10 Enterprise i mieć licencje przez WU lub Media Creation Tool?

Tak sie zapytam do czego ci Enterprise ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie to sam nie wiem? Aby mieć dla mienia i 6 kręgu aktualizacji? ;) Mam W7 Enterprise dlatego pomyślałem o W10 Enterprise, ale niekoniecznie może być Pro. Tylko chcę się dowiedzieć czy:

 

czy instalować lepiej W10 Pro czy Enterprise? Można w ogóle zaktualizować W7 Enterprise do W10 Enterprise i mieć licencje przez WU lub Media Creation Tool?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie