Skocz do zawartości

Instalacja Win7 z USB3. (3)


s3ba__

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z problemami użytkowników z instalacją tego systemu przedstawię dwa sposoby na instalację 7 na nowych kompach/lapkach.

1. Szybszy sposób dla leniuchów :P
 

Potrzebujemy:

- Rufus [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- Obraz ISO windows 7

- Obraz ISO windows 10.

 

Programem Rufus tworzymy instalacyjnego pena z ISO win10 w standardzie MBR, gdyż jest mniej problemowy jeśli chodzi o instalację win7.

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Po "wypaleniu" pena wchodzimy do katalogu Sources, odnajdujemy plik install.esd i kasujemy do.
Montujemy ISO win7(lub rozpakowujemy). Wchodzimy do katalogu Sources(win7) i odnajdujemy plik install.wim. Kopiujemy go w miejsce skasowanego wcześniej pliku, czyli do katalogu Sources(win10) na penie.
Tak przygotowanego pena wpinamy do kompa docelowego i rozpoczynamy instalację.

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Jeżeli instalacja z pena nie startuje upewnij się, że w biosie:

-pen jest przed dyskiem w kolejności uruchamiania urządzeń
-masz wyłączony Secureboot

-tryb pracy jest ustawiony na CSM(lub Compatible) a nie na UEFI.

 

2. Sposób dla osób troszkę cierpliwych

 

Potrzebujemy:

- NTlite [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

- Obraz ISO windows 7

- Sterowniki USB3. Tutaj trzeba się posiłkować wsparciem producenta komputera/laptopa/płyty głównej, jednakże jeśli jest to sprzęt na chipsecie Intela H110/B150 można ściągnąć pakiet z jego strony i w większości przypadków powinno zadziałać. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Zaczynamy działać...

Wypalamy obraz ISO na Pena. Z pena z katalogu Sources przenosimy pliki boot.wim oraz install.wim do dowolnego katalogu na dysku (aby było szybciej).

Rozpakowujemy ściągnięty wcześniej pakiet ze sterownikami.

Teraz czas na integrację sterowników, uruchamiamy program NTlite.

Jako pierwszy otwieramy plik boot.wim

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ładujemy obraz nr.2 czyli Setup

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przechodzimy do zakładki Drivers a następne wskazujemy nasz katalog z rozpakowanymi już sterownikami USB3

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników][Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Po wskazaniu katalogu powinno wyglądać mniej więcej tak

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Następnie przechodzimy do zakładki Apply i klikamy Process.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Potrwa teraz właściwa integracja sterowników z naszym obrazem a po skończonej pracy obraz zostanie automatycznie odmontowany.

 

Połowa pracy za nami... Czas teraz na plik install.wim

Otwieramy ten plik i wskazujemy obraz który nas interesuje

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Całą resztę czynności wykonujemy adekwatnie jak w przypadku wcześniejszego pliku boot.wim

 

Po zakończonej operacji oba pliki z powrotem przenosimy na pena do katalogu Sources i odpalamy instalkę na docelowym kompie.

 

Końcowe słowo na niedzielę...

- przewaga sposobu nr 2 nad 1. jest taka, że po instalacji mamy w systemie już zainstalowane wskazane przez nas sterowniki.

- można dograć więcej sterowników do pliku install.wim, dzięki czemu pozostanie nam mniej sterowników do instalacji już po zainstalowaniu samego systemu.

podkaracz lubi to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie i ładnie, tylko proponuję przenieść do tego tematu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

P.S. I podałeś tam tylko link do jednej wersji sterowników USB 3.0, a co z pozostałymi sprzętami przy okazji integracji sterowników USB 3.0 do obrazu systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę admina o przeniesienie do odpowiedniego działu, jeśli nie jest w odpowiednim

 

Podałem link do sterów które Intel ma do swoich chipsetów H110/B150 czyli obecnie sprzedawanych z prockami z serii 6000. A nowe chipsety charakteryzują się tym że nawet wpinając pena w USB2 jest monit o wgranie sterowników.

Na stronie są jeszcze w wersji 1.0 do jeszcze starszych chipsetów [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]
Poza tym USB3 robili również NEC, Asmedia, AMD i inni. Trochę jestem leniem i nie chciało mi się ich wszystkich wyszukiwać, dlatego wpisałem aby posiłkować się wsparciem producenta i tam ich szukać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam wiele łatwiejszy sposób - Windows 7 USB/DVD Tool i robisz bootowalny obraz na pendrive bądź płycie, tymbardziej że większość laptopów bądź komputerów od razu wykrywa pamięć USB włożoną do portu bez żadnych sterowników, ale fakt - należą Ci się gratulacje za chęci. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @s3ba_ dobrze się wysilił - nie zadziała ci żaden z tych sposobów podczas chęci instalacji Win 7 z USB 3.0, a 6 gen ma jeszcze dodatkowe ograniczenia, nie wspominając o dyskach NVMe. Warto dodać że Win 8/8.1 na nowych chipsetach też nie da rady zainstalować z USB 3.0/USB 3.1

Przyczyna jest bardzo prosta - kompatybilność sterowników z kontrolerami USB wystarcza na tyle na ile ich integracja w systemie przez MS jest w stanie "ogarnąć" nowe sprzęty. Z czasem oczywiście maleje i wygasa całkiem. Ta sama zasada dotyczy też wstępnej obsługi LAN, WLAN itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem pomóc koledze z tematem i zrobiłem filmiki. Pozdro dla autora tematu.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]__

  poradniki video :) pozdrawiam.

 

Sposób 1 - podmiana instalatora

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

Sposób 2 - integracja sterowników cz 1

 

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Sposób 2 - integracja sterowników cz 2

 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

 

Miłego oglądania. Dodam że wideo jest świeże:D  testowane na kluczu USB 3.0 działa dysk nie wywala komunikatu. Przetestuje pod kontem  schematu  GPT dla UEFI. :) , który według mnie tez powinien zadziałać ze zintegrowanymi sterownikami. 

 

Testowałem na : H87-Performance Asrock Fatality oraz  kabylake i skylake , działa.

 

Boot CMS na legacy ustawione a w trybie bootu :

 

First USB 

Second HDD

Third  CD& DVD

 

Instalka windows 7 śmiga bez wołania o sterowniki w jednym jak i drugim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Końcowe słowo na niedzielę...

- przewaga sposobu nr 2 nad 1. jest taka, że po instalacji mamy w systemie już zainstalowane wskazane przez nas sterowniki.

- można dograć więcej sterowników do pliku install.wim, dzięki czemu pozostanie nam mniej sterowników do instalacji już po zainstalowaniu samego systemu.

Witam,robiłem instalkę dwoma sposobami na Msi B 150M Pro i Skylake i5,pierwszym sposobem instalacja bezproblemowa,ale po instalacji,żaden z portow usb nie działał nawet 2.0,musiałem podłączyć klawiaturę na ps.Drugi sposób bezbłędny,instalacja szybka  a na postawionym systemie wszystkie porty usb 3 śmigały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię wszystko zgodnie z poradnikiem, na wyizolowanym boot.wim, i nie zapisuje mi zmian do pliku. W ostatnim etapie "Zapisz zmiany z obrazie" leci od 100% do 0% i tak zostaje, a na dole info "Wymontowywanie obrazu, bez zapisywania zmian". I po ponownym otwarciu boot.wim nie ma sterów USB. O co chodzi? Od dwóch dni walczę z tym gó...em i prostej rzeczy zrobić nie idzie, a robię wszystko wg instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktorynek, już wiem co było nie tak, kurde ja to na miny trafiam, i to na tym forum. Ściągnąłem tą wersję [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników] i ona jest zwalona, nie zapisuje zmian, więc zgłoś to prezesowi, niech to wywali, po co ludzie mają nerwy tracić. A swoją drogą słabą masz pamięć, ja w tamtym temacie rozmawiałem z tobą, ale nie o to chodzi, chciałem się pobawić dziś NTLite, wczoraj cały dzień straciłem na WinToolkit, i też temat sam rozgryzłem. Ten program domyślnie po zapodaniu ISO dodaje stery do install.wim, a to nie działa w instalatorze !!! Trzeba dodać je do boot.wim, tylko skąd ja to miałem wiedzieć, jak pierwszy raz się tym bawiłem. Na ShoutBoxie pytałem o to, to tylko zj*by dostałem i ostrzeżenie bana od Mr.T, więc dziękuję za taką pomoc, sam to rozgryzłem, tylko ile godzin straciłem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że to właśnie NTLite i Win Toolkit są najbardziej profesjonalnymi programami do tego :) Dobra nieważne, wersja ze strony producenta śmiga pięknie. W końcu dodałem te USB do boot.wim i install.wim, no i zmodowałem sobie wersję Pro pod Ryzena ze wszystkimi potrzebnymi sterami. Teraz tylko muszę przetestować to ISO i jak wszystko pójdzie, to będę usatysfakcjonowany. Myszka w instalatorze już działa :good3:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem tu nowy i jak widac odrazu uderzam w ten temat, gdyz mam ten sam problem, ktory Ty Widzior rozwiazles. W poradniku o image updaterze jest zawarty zwrot czysty/oryginalny win7. Mam pirata wiec moze i to glupie z mojej strony, ale wlasnie jego chcialbym postawic na swoim sprzecie. Jest to mozliwe, czy cos tam koliduje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodawałem stery do moda Mr.T i zero problemów [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Od biedy wypakuj stery USB na drugą partycję jak masz i zapodaj ręcznie w instalatorze, chyba tyle klawą sobie poradzisz, no chyba że klawa też USB :) Ten Image Updater to kombajn, do samych sterów lepiej użyć NTLite albo Win Toolkit.

 

@radex324 jak nowa płyta ma czarne USB 2.0, to nic nie znaczy, bo są obsługiwane przez kontroler xHCI 3.0, więc i tak bez sterów do 3.0 nie ruszysz. Myślisz, że gdzie ja myszkę wtykałem? :E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A jak nowa płyta ma porty USB 2.0 to wtedy nie trzeba sterów?

Od 6 gen wzwyż również potrzebne jest zintegrowanie sterowników USB 3.0

 


W poradniku o image updaterze jest zawarty zwrot czysty/oryginalny win7. Mam pirata

Co ma pirat w kwestii oryginalności, integralności plików?

 

P.S. Jak ktoś nie potrafi zintegrować sterowników w programie Windows 7 Image Updater(pomimo poradnika, interfejsu graficznego i języka polskiego), to z całym szacunkiem, ale powinien odpuścić sobie wszelką zabawę z komputerem. Całość działań sprowadza się do 3 kliknięć na głównym panelu programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary post, wiem, ale chciałem podziękować. Od kilku dni miałem ogromne problemy z WIN10, a na WIN7 od tak się przesiąść nie mogłem z powodu usb3.0. Nie wiem ile czasu spędziłem na zbędnych samodzielnych/z innych poradników próbach, ale sposób 2 z tego poradnika działa i nie jest to trudne do zrobienia:) Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie