Jump to content

Co wgrać na starszy komputer?

Recommended Posts

Witam!
Znajomy chciałby sformatować synowi komputer, jednak się nie zna, więc zwrócił się do mnie. Okazało się, że jego komputer chodził dobrze, ale kiedyś coś się stało, że trzeba było zrobić formata. Jakiś spec mu tak zrobił, że od tamtego czasu komputer chodzi o wiele gorzej. Dostałem za zadanie przywrócić złomka do życia.Jeszcze nie wiem jakie ma parametry, ale jest dość stary. Typowy biała poczciwa blaszka. 

Komputer będzie obsługiwany przez kilkuletniego syna w celach edukacyjnych. Ważne jest to, by system był w języku polskim i chodził w miarę szybko (młody szybko się denerwuje :D). W takim razie czy warto instalować jakiś zmodyfikowany system, czy jednak zdać się na oryginalną wersję? Wiadomo, oryginalny może być szybszy, ale mogą pojawić się problemy z językiem i kompatybilnością. Co o tym myślicie? Warto się pokusić, czy jednak nie?

specyfikacja?

jak dla mnie - jeśli dla dziecka - to Win7 najpewniejszym jest wyborem. oczywiście nie zapomnij o włączeniu UAC na max, mocny antywirus oraz poblokowanie poprzez hostsy niedozwolonych stron (ja swojemu bratu serwery Minecrafta poblokowałem patrząc jakie IP one używają) :D

Wykorzystaj 'EVEREST' lub podobny program - będziesz wiedział  (bez zaglądania)

co w środku "siedzi"  (bez specyfikacji to "zgaduj-zgadula")

:E 

Krótka piłka - Ładuj w ciemno XP, będzie działać na 100% a młodemu to wystarczy. Na pewno to komputer z starszej epoki, więc nie ma nad czym się zastanawiać.  :)

Na pewno to komputer z starszej epoki, więc nie ma nad czym się zastanawiać. 

jeśli ma już chociaż 1 GB RAMu to bez wahania 7+, o ile znajdą się sterowniki do GPU. 

Po wyłączeniu paru usług zbędnych działa tak samo jak XP, a do tego aktualizowane są ciągle np Chrome czy coś w ten deseń.

jeśli ma już chociaż 1 GB RAMu to bez wahania 7+

Mi na starej blaszce z 1GB DDR2 ledwo co działał 7 Starter.. a jeszcze ciekawe jaki tam jest procesor, miałem Pentiuma z Hyper coś tam to nie miał nawet siły ruszyć Jutjub na przeglądarce... a kolega pewnie ma na zwykłe DDR'ki, więc już w ogóle. Nie ma co porywać się z motyką na słońce.

Oj nie, 1gb ramu w dzisiejszych czasach to nawet katorga na xp.

:cheers:  Własnie tak, jeszcze jak ktoś powgrywa najnowsze Chrome itd. to w ogóle trza się modlić, by się cokolwiek otworzyło.

Odpisałem tylko na atak moich postów #4, #9

Ja tam nie widzę "ataku", ale uznaj to jak chcesz.  :trollface: 

#4 - ale po co ma sprawdzać w EVEREST czy AIDA jakie ma tajle w kompie, skoro to stary blaszak (i nawet jestem pewien, że jednordzeniowiec) jak on powiedział że ino dziecko będzie używać tego komputera w celu edukacyjnych? :huh: Wiadomo, że XP wystarczy (a nawet obstawiam, że to będzie maximum możliwości tego komputera), nie ma co robić sobie dodatkowej roboty - przykład: Masz komputer z 2004 roku, co mu wgrasz? Będziesz oglądać jakie ma parametry? OMG.  -_- 

#9 - tylko Cię poprosiłem, a jeżeli nie dociera... przykro mi, ale musisz też zrozumieć innych. Zauważyłem, że Ty za szybko się denerwujesz bo stawiasz wykrzykniki w 2/3 swoich postów, lecz idzie to wyleczyć.  ^_^ Tylko jak to się mówi: "trzeba chcieć". Pozdrawiam.

Mi na starej blaszce z 1GB DDR2 ledwo co działał 7 Starter.. a jeszcze ciekawe jaki tam jest procesor, miałem Pentiuma z Hyper coś tam to nie miał nawet siły ruszyć Jutjub na przeglądarce... a kolega pewnie ma na zwykłe DDR'ki, więc już w ogóle.

Pierdzielenie o szopenie. Z powodzeniem na P4 2,8 bez HT + 1 GB RAM DDR1 i grafiką Radeon 9600 Pro zwiedzałem internety, ba, nawet udawało się oglądać filmy na yt. Nie mówię o jakimś 4k czy FHD, ale 360p działało płynnie. Oczywiście wszystko zależy od konfiguracji, ale W7 działał tam najlepiej.

Pierdzielenie o szopenie. Z powodzeniem na P4 2,8 bez HT + 1 GB RAM DDR1 i grafiką Radeon 9600 Pro zwiedzałem internety, ba, nawet udawało się oglądać filmy na yt. Nie mówię o jakimś 4k czy FHD, ale 360p działało płynnie. Oczywiście wszystko zależy od konfiguracji, ale W7 działał tam najlepiej.
Tak, ale kikanaście lat wstecz. Jeszcze miałem komputer na AMD Sempronie (KRĘCONYM) z 1.5GB DDR1 i nie mów, że to by uciągnęło siódemkę, jak się komputer sam restartował bo się przegrzewał z HD4560 1GB (AGP)... i to na Chieftecu, które są jednymi z najlepszych zasilaczy tańszej kwoty... 

Oczywiście wszystko zależy od konfiguracji, ale W7 działał tam najlepiej.

No właśnie, ale dam sobie głowę uciąć że się grzał błyskawicznie.

No właśnie, ale dam sobie głowę uciąć że się grzał błyskawicznie.

P4 Northwood bez SpeedStepa, pracował ciągle na 2,8 GHz. Do 50 stopni dogrzałem maksymalnie.

i to na Chieftecu, które są jednymi z najlepszych zasilaczy tańszej kwoty... 

Q-Technology here. Działał bez problemów.

Szkoda, że nie zrobiłem żadnego filmiku z pracy na nim. Jak poszukam w konwersacjach jakieś skriny to podrzucę. Pracowałem na nim normalnie i dość płynnie.

Qj3OoOt.jpg mam jedno z obciążenia CPU

Edited by WinSxS

dysk ssd

Nie

bym dorzucił 2gb

Czasem zwiększenie RAM'u nic nie daje, jeszcze na takim złomku to by gorzej działało. Dysk SSD? Co Ty, nie ma szans (o ile ma SATA w ogóle) a jak nawet ma SATA to by nic nie dało, bo pewnie pierwszej generacji, więc żadnej różnicy by nie było a w ogóle do dysku SSD potrzebne jest minimum 4GB (na DDR3 jako tako to chodzi, a co dopiero na zwykłych - o ile by w ogóle to zadziałało, bo ja ogólnie wątpię).

Ok, przeskanowałem komputer:

Płyta główna: ASUS P5VD2-MX [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Procesor: Intel Celeron CPU 2.66GHz

Chłodzenie procesora SPIRE Rohs 12v

RAM: 2x KINGSTON KVR533D2N4K2/1GB (łącznie 2gb) [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ramu niby jest 2gb (tyle pokazuje taskmgr, aczkolwiek w właściwościach systemu pokazuje 960 MB RAM)

Karta graficzna: Zintegrowana

Dysk twardy: SAMSUNG HDDd080HJ 80 gb (podłączony do złącza SATA)

Zasilacz: mustang atx KY-400W

Myślałem, że będzie nieco gorzej. W takim razie co polecacie instalować? Jeszcze raz napomnę, że musi to być polska wersja językowa systemu.

Guest kmito

Osobiście instalowałem czyste W7 i W8.1 na komputerze z płytą o identycznych parametrach. (RAM 1Gb, procesor E2180 2x2.0 Mhz)

Działa to zupełnie komfortowo, nawet filmy HD.

Jeżeli młody nie zechce otworzyć sryliona stron internetowych to będzie zadowolony.

Zmienił bym tylko procesor.

Na Dual-Core lub C2D. Na przykład z serii E5xxx lub E6xxx.

Niektóre można kupić w cenie przysłowiowego piwa.

Chryste... zainstalowałem ten 51 Lite, wgrałem sterowniki i najważniejsze programy.

Albo ja dawno nie używałem starych PC, albo to jest jakiś trup! Co chwilę słychać dysk jak próbuje sie ze mną skontaktować. Przy IDLE procesor skacze od 0 do 50%. Głównie to proces AVG robi taką szkodę. No ale żeby działający antywirus w tle miał tak zamulać cały komputer?

Po włączeniu google chrome zużycie procka cały czas na 100%. Naprawdę ciężko się używa tego komputera; współczuje dzieciakowi. Nic się nie da z tym zrobić? Dysk niby SATA, przepracowane 3500 godzin. W takim razie to wina procesora? Może pasty jest mało dlatego tak świruje? Sam już nie wiem, nie mam doświadczenia z takimi staruchami.

Być może będę mieć w piwnicy Intel Pentium 4 to co nieco by biedakowi pomogło, tak myślę.

Macie jakieś propozycje jak co zrobić, by dzieciak nie oszalał?

No ale żeby działający antywirus w tle miał tak zamulać cały komputer?

Tak.

Jednordzeniowe procesory mają to do siebie, że antywirus w tle po prostu je zabija.

Po włączeniu google chrome zużycie procka cały czas na 100%.

Wgraj Operę, Chrome lekko jest przyciężkawy.

Guest kmito

Wywal zupełnie antywirusa online. 

Przecież na tym komputerze nie będzie żadnych ważnych danych ani wrażliwych logowań.

Zainstalować tylko np Malwarebytes do okresowego skanowania.

A o procesorze już pisałem, bez dwurdzeniowego się nie obejdzie.

Co chwilę słychać dysk
Dysk ma dużo badów, talerz charczy... do wyrzucenia. To samo miałem w netbooku, wymiana dysku naprawiła problem.

Procesor: Intel Celeron CPU 2.66GHz

Śmieć. Na bank P4 będzie lepszy. To znajdź go i przełóż, wtedy sprawdź jak to wszystko współgra ze sobą.