Jump to content

Jak rozwiązać problemy z instalacją Win 7 na najnowszych sprzętach (3)

Recommended Posts

Wiki, może idź lepiej się wyśpij, bo albo nie czytasz jego komentów, albo masz dziś jakąś pomroczność :22

9 godzin temu, Adiwin&& napisał:

szkoda, że mój a2000 ma silicon Motion bo chętnie bym win7 wgrał własnie na nvme a win10 na sata ssd(teraz jest odwrotnie)

Adiwin&& likes this

ja wiem, że one niby są do phisona, ale dodali obok ze powinno działać z wszystkimi kontrolerami jakie są od nvme

I niby działa jako np dysk na dane pod zainstalowaną 7 na sata, ale systemu postawić się nie da na nim, choć nie probowałem z instalatorem z win10 tylko normalnym z win7(oczywiscie iso wiktorynka, bo super działa i ma wszystkie drivery usb3 pod ryzena, którego mam) i mu wskazałem driver z pendrive, bo wcale na początku dysku nie widział, więc moze tu jest pies pogrzebany również

13 minutes ago, wiktorynek said:

Ale po co na siłę chcesz dodać sterownik NVMe Phison? Przecież do Win 10 wystarczy systemowy, a ten sobie możesz doinstalować na działającym systemie, tylko najpierw sprawdź, który osiąga lepsze prędkości.

bo chce wgrać na nvme win7 a win10 przerzucic na ssd sata, bo win7 na daily używam to mówie sobie sprobuje jednak wgrać win7 na tym kingston a win10 raz na ruski rok odpalam to na sata moze sobie siedzieć, ale skoro widze nie ma sposobu oprócz klonowania pod systemem gdzie ten driver wgrałem to sobie odpuszcze

W dniu 27.02.2021 o 22:02, Adiwin&& napisał:

i mu wskazałem driver z pendrive, bo wcale na początku dysku nie widział, więc moze tu jest pies pogrzebany również

Oczywiście, to tak jakbyś dodał sterownik do boot.wim, a do install.wim już nie. Dlatego masz BSODa, bo po 1szym resecie już nie widzi sterownika. No chłopie, taka amatorka? :22 Dodaj sterowniki do obu .wim'ów w np. NTLite.

3 minutes ago, Widzior said:

Oczywiście, to tak jakbyś dodał sterownik do boot.wim, a do install.wim już nie. Dlatego masz BSODa, bo po 1szy resecie już nie widzi sterownika. No chłopie, taka amatorka? :22 Dodaje sterowniki do oby .wim'ów w np. NTLite.

Powiem tyle, ja nigdy sterowników nie integrowałem i win7 instalowałem już z gotowego iso, bo wiedziałem, że pewno miałbym problem z integracją wszystkiego XD

myslalem ze instalator sobie to jakoś dogra do plików albo coś, bede musiał sprobować któregoś dnia, dzięki, sry za spam

Jak będę robił następny Win 7, to zintegruję te sterowniki. Swoją drogą ciekaw jestem czy nie przestaną działać dyski Plextora. Teoretycznie nie, bo to ten sam sterownik OFA, ale...

Tak jak @Widzior napisał, musisz mieć sterownik zintegrowany do boot.wim (teraz go wskazujesz i działa) oraz do instal.wim (po restarcie już nie działa, bo go nie ma).

11 hours ago, wiktorynek said:

Jak będę robił następny Win 7, to zintegruję te sterowniki. Swoją drogą ciekaw jestem czy nie przestaną działać dyski Plextora. Teoretycznie nie, bo to ten sam sterownik OFA, ale...

Tak jak @Widzior napisał, musisz mieć sterownik zintegrowany do boot.wim (teraz go wskazujesz i działa) oraz do instal.wim (po restarcie już nie działa, bo go nie ma).

Dzięki, sprobuje sie pobawić ntlite i zobaczymy czy uda sie wgrać tą 7 :) 

nie no wrzucilem sterownik do nvme do boot.wim i install.wim(przerobilem pozniej tak jak w twoim iso na swm) I teraz nawet po wskazaniu drivera instalator wcale nvme nie widzi,oczywiscie bez wskazywania też nie widzi, podmienilem install.swm,install2.swm I boot.wim z folderu gdzie przerabialem do pendrive z zrobionym bootowalnym obrazem, chyba tak moze byc?

Zaraz ss pokaze jak pokazuje w ntlite I sprobuje moze iso juz z poziomu ntlite zrobic

image.png.71e09f7934f4c36f8801d9669e87d9fe.pngimage.png.71e09f7934f4c36f8801d9669e87d9fe.png

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

boot.wim (przebiam tylko setup, na win raid mowią, że PE nie trzeba ruszać)

i install.wim(swm)

klikam zastosuj, biore zeby podzieliło co 4096mb do install.swm, boot.wim poprostu klikam zastosuj aby zrobiło nowy plik z dodanym driverem, coś robię źle czy poprostu ten driver moze jest jakiś kapryśny?

tutaj ss z ostatniego menu, wyglada dla mnie, że powinno być dobrze, ale nie jest... Jak nie ruszam twojego iso to wskazywanie dziala ale co z tego jak wywali mi bsoda podczas proby startu juz z nvme

nie no chyba zrobie tego klona bo nie ma co się mordować, gdy ludzie z winraid mówią tak

No, loading a storage driver at the beginning of the OS installation is a fully working alternative method to the integration of a storage driver into the boot.wim and install.wim of the OS Image. If a WHQL certified storage driver is available, which supports the related Storage Controller (here: the NVMe one) and the related OS, an integration of the driver into the OS Image is neither necessary nor useful.

Skoro sterowniki mają certyfikat i działają dobrze w już zainstalowanym systemie, to nie ma bata, żeby nie działały po integracji z ISO. Nie mam pojęcia, czemu tobie nie działa, chyba coś źle robisz. A NTLite kończy wszystko właściwie? Bo kiedyś miałem tu w forum wersje, która robiła wszystko dobrze, a w ostatnim kroku cofała zmiana, kij wie czemu. Nawet w temacie NTLite jest mój post o tym.

woj_ani217 and Adiwin&& like this
11 minutes ago, Widzior said:

Skoro sterowniki mają certyfikat i działają dobrze w już zainstalowanym systemie, to nie ma bata, żeby nie działały po integracji z ISO. Nie mam pojęcia, czemu tobie nie działa, chyba coś źle robisz. A NTLite kończy wszystko właściwie? Bo kiedyś miałem tu w forum wersje, która robiła wszystko dobrze, a w ostatnim kroku cofała zmiana, kij wie czemu. Nawet w temacie NTLite jest mój post o tym.

Tak, ale juz poradzilem sobie inaczej

Instalator na win10 dalem i podmienilem sterownik recznie jak juz system sie odpalil

43 minutes ago, Widzior said:

Nic już nie rozumiem. Używając instalatora Win10 nagle nie potrzeba sterowników w install.wim?

najwidoczniej tak, nic nie musiałem integrować...

System sie wgrał i był domyslny driver od nvme, recznie poprostu go podmienilem na ten phisona co lepiej mi działa na 7

wgrałem te zmodowane samsunga dla wszystkich dysków teraz bo jednak na tych phisona i domyslnych, komputer lubił lapać zwiechy gdy cos instalowałem(ktoś na forum z a2000 miał chyba taki problem na win7) i zobaczymy czy pomoże,  dziwne bo na ssd sata gdy miałem system to cos sie sypało po ich instalacji a tutaj chodzi

45 minutes ago, Widzior said:

Jak masz Ryzena (nie pamiętam już), to przeczytaj ten mój post -

No mam ryzena 7,poczytam 

ale wyglada na to ze instalacja innego drivera mi pomogla, choc wiadomo dluzej musze potestowac

Instalowalem poprawki czy programy i narazie nic sie nie zawieszalo na tej 7

nie no zawiesil sie znowu I chyba wezme na nvme jednak tego win10 ltsc a win 7 bedzie na sata ssd(moze lekko wolniej dzialal ale bez problemowo...)

6 minutes ago, wiktorynek said:

To akurat jest niemożliwe, aby było przyczyną. Dysk SATA korzysta ze sterowników AHCI, a dysk NVMe ze sterowników NVMe. To jak 2 inne urządzenia.

No ale dysk nvme byl wsadzony I przy probie wejscia np w menedzer urzadzen i klikniecie na nvme system poprostu sie zawieszal

W kazdym razie poddaje sie z ta win7 na swoim nvme bo widze wiecej problemow niz korzysci, moglem pomyslec gdy kupowalem nvme I doplacic np do samsunga, no trudno teraz

14 minut temu, fizjo napisał:

Jak instaluję win 7 to zatrzymuje się na info jaki język wybierasz

Żalisz się czy chwalisz? Bo takie posty bez podania jakichkolwiek konkretów są g... warte.

Po tym jak "dziwnym" trafem odnalazł się uniwersalny certyfikowany sterownik NVMe Phison pod Win 7 odnaleziono też nowszy sterownik NVMe OCZ/Toshiba oraz Micron/Crucial wydał nowszą wersję swojego sterownika. Znalazły się też "egzotyczne" sterowniki Realtek i Kingspec:

- Phison (wszystkie dyski SSD na dowolnym modelu kontrolera Phison - niestety nie działa w 100% i można mieć pecha z konkretnym modelem):

lub:

- OCZ/Toshiba (ZD6000 Series, RD400, XG3, XG4, XG5):

lub:

- Crucial i Micron (Crucial P1, P2, P5, oraz Micron 2100, 2200, 2210, 2300, 7100, 7300, 9100, 9200, 9300):

lub:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- Samsung (Pro/EVO 950, 960, 970, PM/SM951, 961):

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- Realtek:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]lub:

- Plextor (M8Pe):

lub:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- Intel (660p, 665p, 750, 760p, 900p, 905p, 6100p, 7600p):

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]- Intel eRST NVME (P3700/P3600/P3500/P3520/750 Series, DC P3520 Series, DC P4500/4600/4501/4601/4608/4510 Series, DC P4600 Series, P5601/P5501 Series, DC P4800X Series, 7600p/760p/E 6100p):

lub:

- Kingspec (sterownik zoptymalizowany pod kontroler Silicon Motion SM226x - pasuje do każdego dysku z takim kontrolerem) :

Uwaga: Sterowniki Phison, Lite-On (Plextor), Realtek, Kingspec i inne czasem bez certyfikatu np. Patriot lub Zotac, to są pochodne sterownika OFA. Nie można ich integrować jednocześnie, ponieważ mają tą samą nazwę sterownika: nvme.inf

Do systemu Win 8.1 też są sterowniki, w tym takie, których nie ma do Win 7.

Przydatna strona ze sterownikami NVMe: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Przydatna strona ze sterownikami USB 3.x: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ewentualnie ta strona tylko nie ma tak usystematyzowane i zebrane w jednym miejscu: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ciekawostka: Wszystkie dyski SSD jak już uda się zainstalować system, akceptują dowolny sterownik NVMe. Najwydajniejszy sterownik NVMe posiada Samsung. Polecam wszystkim posiadaczom dysków SSD NVMe zainstalowanie tego zmodyfikowanego sterownika NVMe Samsunga(najpierw dodać certyfikat). Dodatkowo znajdują się tutaj sterowniki dla dysków 980Pro/980:

Win 7:

lub:

Win 10:

lub:

Sterowniki NVMe niesprawdzone i rzadko spotykane:

- Apacer:

- MX-Technology:

- Zotac:

Sterowniki NVMe modyfikowane (certyfikat można dodać dopiero po instalacji systemu, nie można ich zintegrować):

- OCZ/Toshiba (XG6):

- Samsung OEM dla HP i Dell:

- Intel (600P, 7600p, 760p, E6100p,  660p, 665p, P3700, P3600, P3500, P3520, 750, P3520, P4500, 4600, 4501, 4601, 4608, 4510, 4610, 4511, 8000p, 900p, 905p, P4800X) :

Przy okazji dołożę jeszcze sterowniki USB 3.x:

- AMD:

- AsMedia:

- Etron:

- Fresco:

- Intel:

od 4 gen wzwyż:

tylko 3 gen:

tylko Titan Ridge:

- NEC/Renesas:

Gen 1:

Gen 2:

- Texas:

- VIA:

- RunCore/NEC:

/s/eta likes this

W poście powyżej, zebrałem Wam w jednym miejscu, wszystkie niezbędne do instalacji systemu, sterowniki USB 3.x i NVMe dla Win 7 x64

Sterowniki należy zintegrować z obrazem systemu do boot.wim oraz install.wim lub podać w trakcie instalacji.

Nic więcej nie istnieje.

/s/eta likes this
4 godziny temu, wiktorynek napisał:

W poście powyżej, zebrałem Wam w jednym miejscu, wszystkie niezbędne do instalacji systemu, sterowniki USB 3.x i NVMe dla Win 7 x64

Sterowniki należy zintegrować z obrazem systemu do boot.wim oraz install.wim lub podać w trakcie instalacji.

Nic więcej nie istnieje.

Tylko mógłbyś zamiast rozbijać na kilkanaście linków zgromadzić w 1 folder dla NVMe, a drugi dla USB3 (z instrukcjami co i jak), i to samo dla Win 8.1 x64?

Tylko taka moja opinia ;)

KabyLake    Procesory Core (i7, i5) siódmej generacji - TYLKO Windows 10
Procesory Xeon piątej generacji
Procesory Xeon szóstej generacji
SkyLake    Procesory Core (i7, i5) szóstej generacji - Windows 7, 8, 8.1

A TY  jakiej masz generacji procesor ?  i jak byś trochę poczytał tu w temacie to sam byś sobie odpowiedział.

No można  wszystko ( no prawie wszystko )  ale czy warte tego ?  czy poradzisz sobie ?.

jarexpol likes this

Wczoraj bez problemu zainstalowałem windows 8.1 pro na moim laptopie z  intel 10 gen i7 -10870H  mobile chipset HM470, problemem na razie są sterowniki a raczej ich brak do grafiki intel UHD630, Nvidia rtx 3070, intel wifi 6 AX200. Do teraz spędziłem ok 7 godzin na szukaniu sterowników i pomimo wielu pobranych żadne nie działają albo nie chcą się zainstalować. Wolałbym raczej aby windows 7 się zainstalował bo do w7 jest więcej sterowników i więcej ludzi chce w7,  ale instalacja w7 startuje do momentu gdy zamiast ekranu z wyborem języka instalacji wyskakuje niebieski obraz z informacją że bios mojego komputera nie jest do końca  ACPI compilant i z tego powodu aby nie uszkodzić komputera instalacja została przerwana. Do tego jest jeszcze długi numeryczny kod błedu.  

Godzinę temu, olo320i napisał:

problemem na razie są sterowniki a raczej ich brak do grafiki intel UHD630

Znajdziesz tu sterowniki  szukaj w poradnikach w moim temacie  jak i u wiktorynka  - idzie to zrobić  oczywiście trzeba się trochę napocić ale idzie.

Większe problemy możesz mieć  ( ale nie koniecznie )  z wifi  zależy jaką kartę masz.

W dniu 8.06.2021 o 11:58, woj_ani217 napisał:

KabyLake    Procesory Core (i7, i5) siódmej generacji - TYLKO Windows 10
Procesory Xeon piątej generacji
Procesory Xeon szóstej generacji
SkyLake    Procesory Core (i7, i5) szóstej generacji - Windows 7, 8, 8.1

A TY  jakiej masz generacji procesor ?  i jak byś trochę poczytał tu w temacie to sam byś sobie odpowiedział.

No można  wszystko ( no prawie wszystko )  ale czy warte tego ?  czy poradzisz sobie ?.

Ja mam na blaszaku płytę B365, i5-9400F i oczywiście W7 x64 ;-))
Bez najmniejszych problemów

Godzinę temu, srom-otnik napisał:

Ja mam na blaszaku płytę B365, i5-9400F i oczywiście W7 x64 ;-))
Bez najmniejszych problemów

Nie trzeba wierzyć  we wszystko co  napisane.

Ja tylko napisałem co piszą  " fachowcy " z MS a że  idzie to idzie, " dla chcącego nic trudnego ".

Według  " wielkiego brata "  nie idzie i koniec mają instalować  winzgroze 10  i 3/4  tak robi jak kazali.

Ja sam przepisuje sterowniki , bios tylko w jednym przypadku pod rupiecia  a i tak coraz częściej  chcą żeby im przerabiać winzgrozę  ( głównie tym za oceanu co robię ) więc klient nasz pan.

Wszystko co człowiek zrobił idzie zrobić , poprawić itd.  NO prawie wszystko.

srom-otnik likes this
22 godziny temu, woj_ani217 napisał:

Znajdziesz tu sterowniki  szukaj w poradnikach w moim temacie  jak i u wiktorynka  - idzie to zrobić  oczywiście trzeba się trochę napocić ale idzie.

Większe problemy możesz mieć  ( ale nie koniecznie )  z wifi  zależy jaką kartę masz.

mam kartę intel wifi 6 AX200 i nie udało mi sie jej ożywić mimo tego że na stronie intela są sterowniki do tej karty dla IT . pobrałem kilka wersji i żadna nie chce się zainstalować. Na razie ten windows 8.1 to jest tylko atrapa która aby sie uruchamia.