Skocz do zawartości

Upgrade laptopa - SSD, HDD, RAM, CPU, WIFI, GPU (4)


wiktorynek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem zbytnio gdzie napisać więc piszę tutaj: pacjent Acer E5 575G, i5 6200u, 8GB DDR4, 940MX.. Posiadam neta od Orange LTE ale niestety do niego jest duży modem wpinany na usb ktory mnie nieco irytuje, jak niedużym kosztem mogę ogarnąć to wewnątrz laptopa? Oczywiście kartę z modemu mogę swobodnie przekladać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chcę zrobić mały upgrade mojego Lenovo G500 (częściowo przymusowy):

-płyta główna padła i będę kupował nową -LA-9631P    [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

-RAM zostawiam jaki jest 12GB DDR3 1600Mhz

-HDD wędruje do kieszeni w miejsce napędu a na jego miejsce leci SSD 240 GB Kingstona A400;

I moje pytanie brzmi co z prockiem; aktualnie jest tam i3-3310M i chciałbym włożyć coś mocniejszego; myślałem nad i7-3632QM np. [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Myślicie że będzie działał? Ma ten sam socket i chipset co i3 i 35W mocy pobiera. W oficjalnej wersji G500 nie znalazłem tego CPU, ale na liście Lenovo występuje:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]  str 82

 

Ewentualnie co za procek proponujecie do tego kompa. Z góry dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tam wsadzić każdy procesor z listy: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

z jednym warunkiem - jeśli będzie to procesor 45W to musisz mieć zasilacz 90W, a podejrzewam, że masz 65W.

Tak więc bez dodatkowych inwestycji i7 3632QM będzie najlepszym wyborem. I będzie działał na 101% ;)

 

1 godzinę temu, elgebar napisał:

W oficjalnej wersji G500 nie znalazłem tego CPU

To kiepsko szukałeś - pierwsze wyniki z Google:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

 

1 godzinę temu, elgebar napisał:

HDD wędruje do kieszeni w miejsce napędu a na jego miejsce leci SSD 240 GB Kingstona A400

I tu może powstać potencjalny problem - nie wszystkie laptopy tego rodzaju(G500, G510, G700, G710 itp) chcą współpracować dobrze z dwoma dyskami(ja to znam i kolega @M4T ci potwierdzi). Nie wiem od czego to zależy - czy od jakiejś konfiguracji, czy kieszeni, czy dysku? - niektóre egzemplarze działają bez problemu, inne nie.

Być może będziesz musiał korzystać tylko z SSD, a HDD wrzucisz do kieszeni na USB 3.0

 

Jesli moge ci coś jeszcze zasugerować, to kup płytę główną bez dedykowanej grafiki AMD koniecznie na chipsecie HM76 np: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Grafika HD8570M i jej bliźniak R5 M230 nadają się do pasjansa, a są przyczyną najczęstszych awarii tych płyt. Dzięki rezygnacji z grafiki dedykowanej będziesz mógł przy zasilaczu 65W zamontować procesor i7 3630QM czy nawet mocniejszy.

Z kolei jakbyś chciał jednak grać, to kup płytę z grafiką HD8750M(drobny niuans literowy a różnica spora) lub jej bliźniak R7 M265: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tylko w takim przypadku czeka cię kupno zasilacza 90W i wymiana chłodzenia na takie z dwoma rurkami cieplnymi, a podejrzewam że masz z jedną.

 

I jeszcze jedna sugestia - skoro wymieniasz płytę i procesor to kup od modelu G510 i przesiądź się na 4 gen Haswell + grafika HD4600 - grafiki dedykowane takie same jak w modelu G500. Poszukiwania płyty wg tych samych kryteriów. Zasilacz i chłodzenie są takie samo - wszystko jest takie samo. Procesory 4 gen wg dokładnie tej samej zasady.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, rozejrzałem się i teraz zestaw będzie tak wygłądał:

podstawa Lenovo G500;

zostawiam stary RAM - 2 kości DDR3L 1600Mhz - 8 i 4 GB;

płyta głowna: LENOVO G510 LA-9641P D51 RADEON 8750M

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

CPU: i7-4710MQ SR1PQ

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

zasilacz 90W

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

HDD wędruje do kieszeni  a na jego miejsce SSD GOODRAM 240GB 2,5''

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

wymieniam chłodzenie na:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i jeszcze pytanie; czy pod te i7 wystarczy pasta Arctic MX4, czy coś lepszego dawać?

Jeszcze raz dzięki; piwo Ci wisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to chłodzenie - identyczne ale rurka ta krótsza od procesora szersza: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

ale to jest jakieś pogięte, trzeba upolować proste

Na wszelki wypadek weź ten zasilacz, bo masz najmocniejszy konfig jaki wychodził a nawet ciut wyżej bo procesor i7 4710MQ i nie zaszkodzi mocniejszy:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

albo ten procesor: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wiktorynek widziałem też w jednym z postów dawałeś dodatkowe miniradiatory; mam takie 3 z maliny (mają z 5mm wysokości; kwadraty) nieużywane i jest na nich dedykowany termopad. Ty u Siebie kleiłeś na ten oryginalny  czy dawałeś jakiś swój?Termopady dawałeś ok 6-7 W czy jakieś mocniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że nie odpisywałem. Mam mało czasu i temat z tym postem mi umknął. Tak możesz kleić na ten termopad, jednak polecam z boku dodatkowo przykleić na Super Glu czy Kropelkę, gdyż po pewnym czasie i od temperatury nieco się luzują. A tak od razu po dociśnięciu, po bokach przeciągnij klejem i zostaną na zawsze na swoim miejscu bez obluzowania. Alternatywnie możesz usunąć te oryginalne samoprzylepne termopady i przykleić na klej termoprzewodzący. Najlepsze efekty uzyskasz przyklejając dodatkowe rurki termoprzewodzące na te oryginalne. Można dopasować od innych chłodzeń albo kupić drugie oryginalne chłodzenie, odlutować radiatory(np nad palnikiem z butli gazowej) i przykleić na klej termoprzewodzący rurka na rurkę. Oprócz tych kostek miedzianych można użyć też większych aluminiowych 25x25x5mm - dostępne na Allegro.

 

Przy okazji zachęcam do reanimacji wiekowych już laptopów.

Ostatnio z powodzeniem przywróciłem do życia Asus F3F i HP 550.

 

Asus F3F - fabrycznie z procesorem Core Duo(pierwowzór Core 2 Duo) T2350 1,86GHz FSB533MHz + chipset 945GM + 1GB RAM DDR2 667MHz(z uwagi na procesor działała na 533MHz) single channel + HDD 120GB SATA I działający w trybie emulacji IDE(nie ma innej opcji w biosie) - system Win XP(bardzo kiepsko to chodziło).

Wymieniłem procesor na Core Duo T2600 2,16GHz FSB667MHz - możliwy max to T2700 2,33GHz ale w Polsce niedostępny: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dołożyłem 1GB RAM czyli razem 2GB DDR2 667MHz dual channel(dzięki procesorowi działały już na 667MHz) - max tego laptopa

Dysk nie miał żadnych błędów, został wyzerowany.

Bios zaktualizowany do najnowszej wersji.

Zainstalowałem Win 7 32-bit + najnowsze sterowniki - sprzęt działa znośnie, da się używać, właściciel zadowolony.

Koszt modyfikacji 40pln.

 

 

HP 550 - fabrycznie z procesorem Celeron M550 2GHz(1 rdzeń) FSB533MHz + chipset GL960 + 1GB RAM DDR2 667MHz(z uwagi na procesor działała na 533MHz) single channel + HDD 160GB SATA I(bios posiadał tryb AHCI) - system Win XP(bardzo kiepsko to chodziło).

Wymieniłem procesor na Pentium T3400 2,16GHz(2 rdzenie) FSB667MHz - możliwy max to T7800 lub nawet T9500, ale cena... : [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Dołożyłem 1GB RAM czyli razem 2GB DDR2 667MHz dual channel(dzięki procesorowi działały już na 667MHz) - max tego laptopa to 4GB

Dysk nie miał żadnych błędów, został wyzerowany.

Bios zaktualizowany do najnowszej wersji.

Zainstalowałem Win 7 32-bit + najnowsze sterowniki - sprzęt działa znośnie, da się używać, właściciel zadowolony.

Koszt modyfikacji 30pln co było priorytetem właściciela.

 

Zachęcam, jak ktoś nie gra tylko przegląda internet i wykonuje prostą pracę biurową, to można za grosze przedłużyć życie o kolejnych kilka lat nawet 10-letniemu laptopowi. Chipset jest tu głównym wyznacznikiem możliwości.

Na marginesie dodam, że wiele z tych wiekowych laptopów posiada złącze Express Card pozwalające włożyć przejściówkę np na USB 3.0

 

Posiadając laptopa kilkuletniego z wymiennym procesorem 3 lub 4 gen można naprawdę rozwinąć skrzydła zawstydzając oferowane dzisiaj tandetne pseudo laptopy w cenie do 2500pln.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopię stary temat.

Kilka zdjęć z autorskich modyfikacji laptopów:

1. HP Probook 450 G1 - wymiana chłodzenia z modelu tylko z integrą na chłodzenie z modelu z kartą dedykowaną. Dzięki temu zamiast fabrycznego procesora i5 4200M bez problemu zastosowałem i7 4710MQ. Do tego polepszyłem napływ świeżego powietrza od dołu w punktach: wentylator, radiator, RAM, bo fabrycznie był prawie całkiem zamknięty.

HP-450-G12.jpg

 

HP-450-G11.jpg

 

HP-450-G1.jpg

 

2. HP Elitebook 2570p - nie można wymienić chłodzenia na inny model, ani go poprawić/rozbudować. Ze względu na te ograniczenia najmocniejszy procesor to i7 3540M. Poprawiłem wentylowanie tej małej obudowy, tym bardziej, że w środku jest 16GB szybkiej pamięci RAM i 2 dyski SSD. Punkty to: wentylator, radiator, 2 dyski.

HP-2570p.jpg

 

3. HP Probook 6570b - poprawa chłodzenia w punktach: radiator, dysk + rozbudowa fabrycznego radiatora. Laptop bez problemu sobie radzi z procesorem i7 3630QM.

HP-6570b.jpg

 

HP-6570b1.jpg

 

Jeszcze jedna uwaga - mobilne procesory i7 3 i 4 gen Intela akceptują i poprawnie obsługują pamięć RAM ponad specyfikację. Oznacza to, że zamiast DDR3L 1600MHz, można zastosować DDR3L 1866MHz bez żadnych modyfikacji biosu. Działa prawdopodobnie w każdym laptopie. Przetestowane pamięci to najlepsze w tej kategorii:

- Kingston Hyperx Impact Black 1866MHz 11-11-11-33

- G.SKILL Ripjaws 1866MHz 10-10-10-32

- Crucial Ballistix Sport 1866MHz 10-10-10-30

Wyższe taktowanie pamięci RAM oraz niskie opóźnienia mają wpływ na wydajność procesora, pamięci, karty graficznej (najmocniej zintegrowanej). Po modyfikacji biosu można zastosować pamięci DDR3L 2133MHz.

i7 5 gen Intela zamiast standardowych pamięci 1866MHz obsługują 2133MHz.

 

 

BartAcid, saataniel i VACek lubią to
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, saataniel napisał:

ta chodzi tylko w 2,4GHz

Karty sieciowe 2,4GHz mogą działać z prędkością 300Mb/s.

Nie dysponuję modyfikowanymi biosami.

Wrzuciłeś piękne screeny ze zbędnymi danymi tylko zabrakło modelu laptopa i modelu karty sieciowej z jej ID. :E

Wymiana karty sieciowej uzależniona jest od możliwości sprzętowych oraz od biosu.

Trzeba najpierw znaleźć jakie karty były montowane w tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inne spojrzenie na modyfikację laptopa polegającą na wzbogaceniu go w możliwości, a nie wydajność.

Nie będę się tutaj rozwodził, tylko napiszę wprost, że chodzi mi o stacje dokujące.

Posiadają dodatkowe porty, których często brakuje w laptopach oraz porty, których w ogóle nie ma w laptopach.

Stacje dokujące do popularnych modeli HP, Dell, Lenovo kosztują poniżej 10pln! Cena jest po prostu śmieszna, a możliwości ogromne.

Zwracam tylko uwagę, aby wybierać modele z USB 3.0, bo często identyczne stacje mają tylko USB 2.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2020 o 18:40, wiktorynek napisał:

Karty sieciowe 2,4GHz mogą działać z prędkością 300Mb/s.

Nie dysponuję modyfikowanymi biosami.

Wrzuciłeś piękne screeny ze zbędnymi danymi tylko zabrakło modelu laptopa i modelu karty sieciowej z jej ID. :E

Wymiana karty sieciowej uzależniona jest od możliwości sprzętowych oraz od biosu.

Trzeba najpierw znaleźć jakie karty były montowane w tym modelu.

Ja do swojego dell latitude E6230 kupiłem Intel Wireless AC 7260 pierwszą lepszą,bo Dell 1504 to tragedia,i śmiga jak nie wiem co.Nawet specyfikacji nie szukałem ani nic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka mojej modyfikacji chłodzenia laptopa MSI GT72 2QD/2QE. Generalnie laptop nie ma większych problemów z chłodzeniem, dzięki solidnemu układowi, ale zawsze można polepszyć, aby obniżyć bardziej temp i wyciszyć chłodzenie.

1. Chłodzenie fabryczne (już wyczyszczone, z nałożoną świeżą pastą i nowymi termopadami):

1.jpg

 

Patrząc na to chłodzenie 2 rzeczy rzucają się w oczy:

- od radiatora procesora odchodzi w lewo tylko 1 rurka cieplna i to na termopadzie

- radiator karty graficznej jest niezwykle "gładki" - aż się prosi o dodanie czegoś, tym bardziej, że jest sporo miejsca na szerokość i wysokość

 

2. Tak rozplanowałem wzbogacenie układu chłodzenia (dopasowałem rurki cieplne odzyskane z innych chłodzeń oraz radiatory):

2.jpg

 

2 dodatkowe rurki wspomogą transport ciepła w różne strony, a radiatory aluminiowe szczególnie wspomogą chłodzenie kości pamięci karty graficznej.

 

3. Nie mogło się obyć bez dołożenia chłodzenia dysków M.2 (4 sztuki - 2 są od spodu, pod tymi widocznymi):

3.jpg

 

4. Pokrywa dolna zyskała dodatkowe otwory pod wentylatorami, aby zasysać chłodniejsze powietrze:

4.jpg

 

Generalnie, to konstruktora tego laptopa, zamordowałbym za 3 rzeczy:

- nie dość że bateria wbudowana, to zamiast umożliwić wyjęcie jej po zdjęciu pokrywy, to oprócz tego trzeba zdemontować cały układ chłodzenia i szkielet plastykowy - kto nie pomyślał, żeby nie zrobić tego szerokiego czarnego plastyku na przelot z dostępem do baterii? :OI

- laptop posiada 4 banki na pamięć RAM, z tym, że 2 są łatwo dostępne pod pokrywą, a żeby dostać się do 2 pozostałych trzeba zdjąć pokrywę, układ chłodzenia, szkielet i płytę główną

- aby wymienić klawiaturę trzeba wykonać to samo co wyżej: zdjąć pokrywę, układ chłodzenia, szkielet i płytę główną - w starszych modelach czyli GT70 klawiaturę zdejmuje się tradycyjnie od góry, co jednocześnie pozwala wymienić pamięć RAM

To jest kolejny przykład, że im nowsze tym gorsze rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie