Jump to content
WinClub
Krajan

Siec domowa gigabit

Recommended Posts

Witam, nosze sie z zamiarem budowy sieci gigabit w domu :

jeden laptop

1 mac z windowsem

raspberry pi z dyskiem sieciowym i serwerem openvpn

i teraz pytane : jakie warunki musze spelnic aby uzyskac  to 1gbit i czy raspberry pi 2 b tez bedzie smigala po gbit ?

rozumiem ze okablowanie najlepiej kat 6.

karty sieciowe musza byc 1gbit

i router np TP-LINK TL-WR1043ND

i windows automaycznie ustawi predkosc gbit ?

czy siec wifi musze utworzyc 2.4ghz i 5gz  dualband ?

moze posiadacie jakis dobry tutorial

Witam

Ja  u siebi mam 1gbit połączenie trzech komputerów i tyko ruter negara. Ogólnie to jeśli masz przełącznik 1gbit i karty sieciowe 1gbit to wszystko będzie po 1gbit leciało. Nie wiem czy raspberry pi ma 1gbit karte sieciową ale jak ma to i po takiej prędkości poleci i najwazniejsze to wi-fi i tu zależy od technologii ac bedzie szybko n wolniej itp tego raczej już nie przyśpieszysz.

Kabel musi mieć podłączone wszystkie 4 pary/ niektórzy podłączają tylko 2 !?!. Całą reszta zadziała z automatu. Na kablach kategorii 5E też zadziała.

Wystarczy w zupełności kabel kategorii 5E. Ruter TP-Link TL-WR1043ND spełnia wszystkie kryteria 1Gb po LAN, natomiast po wifi jego max to 300-450Mb w standardzie N(w zależności od modelu V1 lub V2). Do prędkości 1Gb po wifi w standardzie AC 5GHz minimalny ruter spełniający te wymogi to: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Reszta zależy od kart sieciowych w sprzęcie. Należy pamiętać, że rzadko która karta sieciowa obsługuje 5GHz w standardzie N, a właściwie AN. 5GHz jest domeną nowych kart w standardzie AC. Na szczęście wszystkie nowe rutery w standardzie AC 5GHz obsługują też sieć w standardzie N 2,4 GHz.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information