Jump to content
wiktorynek

Secure Erase/Sanitize czyli przywrócenie dysku SSD do pierwotnej wydajności

Recommended Posts

Pisałem wyżej,że robiłem HP Format tool, i quick robi bez problemu, a na normalnym zamula zaraz n początku i można czekać godzinami i nic...

HDD Low Level Format też nie daje rady, tzn. działa tak samo jak inne programy tego typu , obecnie jest 45% i prędkość 0.4MB/s, formatowanie robię od wczoraj więc już prawie 20h, z tego co zaobserwowałem to po prostu spada prędkość liniowo w dół.

Potrzebuje użyć "NAND komendy Secure Erase ", [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]w punkcie 2# jest opisany ręcznie ten zabieg chyba w PM, ale u mnie słabo z linuxem i kółko się zamyka.

Witam. Kupiłem używany dysk samsunga, ma już sporo pracy za soba :) doradźcie co mogę zrobić, aby go całkowicie wyczyścić :) dysk już jest w komputerze, i śmiga na nim system. i poproszę o bardziej mniej profesjonalne nazewnictwo :) 

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

40 minut temu, Bastek32 napisał:

Ale czy mam gdzies poprzenosic dane? co sie stanie jak to zrobie? czy windowsa bede usiał wgrywac? chciałbym wiedziec na co sie szykowac :)

Po tym zabiegu będzie potrzeba wgrywać system na nowo no i wszystkie dane zostaną usunięte więc jeśli coś tam masz to trzeba zgrać zanim wykonasz secure erase.

Aktualizacja tematu w pierwszym [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

12 minut temu, rum69 napisał:

Ja bym proponował go wyzerować w DMDE, tam jest pewności że wszystko nadpiszę...

Czytaj i się ucz - zerowanie i nadpisanie w przypadku SSD nic nie da, a tylko pogorszy.

Godzinę temu, Bastek32 napisał:

Ale czy mam gdzies poprzenosic dane? co sie stanie jak to zrobie? czy windowsa bede usiał wgrywac? chciałbym wiedziec na co sie szykowac

Prawdziwy dramat - czytaj ze zrozumieniem. Secure Erase/Sanitize to całkowite, bezpowrotne, jedyne skuteczne opróżnienie komórek z których zbudowany jest dysk SSD. Następuje to poprzez rozładowanie zgromadzonych i przechowywanych ładunków elektrycznych.

22 minuty temu, wiktorynek napisał:

Aktualizacja tematu w pierwszym [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników].

Czytaj i się ucz - zerowanie i nadpisanie w przypadku SSD nic nie da, a tylko pogorszy. 

Prawdziwy dramat - czytaj ze zrozumieniem. Secure Erase/Sanitize to całkowite, bezpowrotne, jedyne skuteczne opróżnienie komórek z których zbudowany jest dysk SSD. Następuje to poprzez rozładowanie zgromadzonych i przechowywanych ładunków elektrycznych.

Przeciwnie, najnowsze wersje programu DMDE mają wsparcie dla SSD, a te wszystkie szybkie programy to tylko nadpisują tablice MBR/GPT więc żadne mi zerowanie.

Jest przecież link do programu GoodRam, a jak nie ma tam opcji Secure Erase, to pozostaje ci polecany Parted Magic lub inny soft.

59 minut temu, rum69 napisał:

Przeciwnie, najnowsze wersje programu DMDE mają wsparcie dla SSD

Ja nie twierdzę, że DMDE nie posiada opcji dla SSD, ale jest to narzędzie drugiego wyboru w przypadku braku softu od producenta.

Godzinę temu, rum69 napisał:

a te wszystkie szybkie programy to tylko nadpisują tablice MBR/GPT więc żadne mi zerowanie.

Ja wszystkich rozumów nie zjadłem, ale widzę że Ty tak - chyba że piszesz teraz jako @erectus wtedy wszystko wyjaśnione. Czy posiadasz dyski SSD takich firm jak np Crucial/Micron, SanDisk/WD, Samsung i wykonywałeś na nich Secure Erase/Sanitize programami od producenta? Widziałeś tam opcje i opis? Wiesz ile to trwa i od czego jest zależne? Na pewno nie jest szybkie i na pewno czyści komórki do zera co na pewno owocuje przywróceniem wydajności do pierwotnej, fabrycznej.

I jeszcze jedno przypominam - Secure Erase/Sanitize przywraca wydajność dysku, ale nie przywraca jego żywotności. Liczba zapisów jest określona. Tu piszę też z całą odpowiedzialnością, że limity określone przez producentów są z wyznaczone z ogromnym zapasem. Dyski SSD wielokrotnie przekraczają te limity. To jest jeden z dawno obalonych mitów. Prędzej padnie kiepski kontroler, albo bufor w dyskach TLC.

1 godzinę temu, wiktorynek napisał:

Jest przecież link do programu GoodRam, a jak nie ma tam opcji Secure Erase, to pozostaje ci polecany Parted Magic lub inny soft.

Ja nie twierdzę, że DMDE nie posiada opcji dla SSD, ale jest to narzędzie drugiego wyboru w przypadku braku softu od producenta.

Ja wszystkich rozumów nie zjadłem, ale widzę że Ty tak - chyba że piszesz teraz jako @erectus wtedy wszystko wyjaśnione. Czy posiadasz dyski SSD takich firm jak np Crucial/Micron, SanDisk/WD, Samsung i wykonywałeś na nich Secure Erase/Sanitize programami od producenta? Widziałeś tam opcje i opis? Wiesz ile to trwa i od czego jest zależne? Na pewno nie jest szybkie i na pewno czyści komórki do zera co na pewno owocuje przywróceniem wydajności do pierwotnej, fabrycznej.

I jeszcze jedno przypominam - Secure Erase/Sanitize przywraca wydajność dysku, ale nie przywraca jego żywotności. Liczba zapisów jest określona. Tu piszę też z całą odpowiedzialnością, że limity określone przez producentów są z wyznaczone z ogromnym zapasem. Dyski SSD wielokrotnie przekraczają te limity. To jest jeden z dawno obalonych mitów. Prędzej padnie kiepski kontroler, albo bufor w dyskach TLC.

Sam mam SanDisk'a na MLC, i softem od SanDisk trwa klika sekund to "zerowanie" a DMDE znacznie dłużej, ba dodam więcej że po DMDE mój SSD jak by dostaje kopa, po wyzerowaniu w nim, a po "Secure Erase" w sofcie od SanDisk wydajność się nie zmienia, więc stąd moje przekonanie do DMDE, a swoją drogą to nie wiem skąd u Ciebie przekonanie że mogę być kimś innym niż jestem?

34 minuty temu, rum69 napisał:

skąd u Ciebie przekonanie że mogę być kimś innym niż jestem?

Wystarczy przejrzeć twoje posty 

raz jestes laikiem w temacie 

za moment specjalistą 

wypowiedzie różnia się stylem w zal;eżności kto pisze

i co najsmioeszniesze pokrywa się tro ze zmianami IP mimo ze sa zmiennie jednak sa w pewnym zakresie :D

więcej nie będę wypisywał szkodza mi mojego czasu, baw sie dalej skoro sprawia Ci to przyjemność i nie mysł ze tylko ja czy Wiki zauważyliśmy te rozbieżności w stylu pisania 

@wiktorynek

Witaj, mam jeszcze kilka pytań. Jeśli pozwolisz odpowiedzieć to z góry dziękuje :)

1.  Skoro mam u siebie dysk SSD plextora jako główny nr1 i na nim mam system ITP i mam z nim taki problem, że "Frozen" nie pozwala mi przez oprogramowanie "plextool" zrobić secure erase to wnioskuję z tego co podpowiedział mi kolega:

5 godzin temu, schonaldo napisał:

W zależności od producenta tutaj masz wszystko:

Zabawa kablem

,,SATA POWER cable you had to remove, not SATA cable" - najważniejsza kwestia.

Na stronie Plextora jeszcze jasno napisali w instrukcji

You need to make sure that the drive you want to “secure erase” is not the boot drive. The drive must be a 2nd drive or the non-boot drive.

Muszę w takim razie wyjąć go sobie np. z komputera i i przełożyć na inny komputer PC gdzie głównym dyskiem nr 1 będzie inny dysk SSD lub HDD, a ten mój plextora SSD będzie jako ten nr 2 tak? Potem instaluję oprogramowanie i włączam je, a jak wyskoczy blokada to będę musiał odłączyć KABEL OD ZASILANIA SATA - z zasilacza, a nie kabel komunikacyjny SATA - z płyty głównej tak by odciąć prąd dyskowi ale zostawić mu komunikację niezbędną do wykonania secure erase.

Pytanie czy musi to być z PC stacjonarnym czy dało by to też radę w jakiś sposób przez przejściówkę SATA - USB. Tylko jak wyciągnę kabel USB to wtedy jak by odetnę i komunikację i zasilanie więc chyba raczej NIE DA RADY Z laptopem lub PC przez przejściówki. Proszę jeszcze o potwierdzenie.

2. Czy jeśli przykładowo np. raz zrobimy zerowanie dysku SSD przez np. Kill Disk lub inny program z poziomu systemu lub bootowalny, a potem użyjemy oprogramowanie od producenta i zrobimy secure erase to wtedy negatywne skutki zerowania istnieją już dalej i na zawsze czy są naprawianie / niwelowane przez procedurę secure erase ( najlepiej długą / pełną, a nie tylko krótką / pobieżną). Fajnie gdybyś dał odpowiedź i dodał też info o tym do pierwszego posta.

3. Z tego co widziałem jak wykonywałem przez Parted Magic na moim SSD ten secure erase to trwa to dosłownie moment i chwilkę... w takim razie wnioskuję, że jest to metoda krótka / pobieżna zamiast dłua / pełna. Czy w takim razie Parted Magic na każdy dysk SSD ZAWSZE stosuję metodę krótką / pobieżną i jest to sztywno uzależnione od programu i tego softu czy być może dla jednych dysków robi metodą krótką / pobieżną, a dla nie których też i tą długą / pełną? Idzie to jakoś sprawdzić lub może wiesz Ty?

4. Fajnie było by opisać i dać jakąś listę np. Top 5 najlepszych programów do secure erase wraz z opisem czy dany program robi to metodą krótką / pobieżną czy też długą / pełną.

Przykładowo: ( oczywiście nie musi się zgadzać )

1 miejsce = oprogramowanie od producenta. ( i można dodać coś w stylu "jeśli oprogramowanie od producenta oferuję tylko metodę krótką / pobieżną warto zainteresować się pozostałymi programami oferującymi długie / pełne secure erase )

2 miejsce = DMDE - metoda długa / pełna.

3 miejsce = GParted - metoda długa / pełna.

4 miejsce = Acronis Ture Image - metoda krótka / pobieżna.

5 miejsce = Parted Magic - metoda krótka / pobieżna

7 godzin temu, RemixPL1994 napisał:

Muszę w takim razie wyjąć go sobie np. z komputera i i przełożyć na inny komputer PC gdzie głównym dyskiem nr 1 będzie inny dysk SSD lub HDD, a ten mój plextora SSD będzie jako ten nr 2 tak? Potem instaluję oprogramowanie i włączam je, a jak wyskoczy blokada to będę musiał odłączyć KABEL OD ZASILANIA SATA - z zasilacza, a nie kabel komunikacyjny SATA - z płyty głównej tak by odciąć prąd dyskowi ale zostawić mu komunikację niezbędną do wykonania secure erase.

Dokładnie tak.

7 godzin temu, RemixPL1994 napisał:

Pytanie czy musi to być z PC stacjonarnym czy dało by to też radę w jakiś sposób przez przejściówkę SATA - USB. Tylko jak wyciągnę kabel USB to wtedy jak by odetnę i komunikację i zasilanie więc chyba raczej NIE DA RADY Z laptopem lub PC przez przejściówki.

Nie da rady w tym wypadku, ale np soft od Cruciala daje radę z przejściówkami USB 3.0 Parted Magic też ma niby obsługę dysków External, ale ja wolę to robić spod SATA.

9 godzin temu, rum69 napisał:

Sam mam SanDisk'a na MLC, i softem od SanDisk trwa klika sekund to "zerowanie" a DMDE znacznie dłużej, ba dodam więcej że po DMDE mój SSD jak by dostaje kopa, po wyzerowaniu w nim, a po "Secure Erase" w sofcie od SanDisk wydajność się nie zmienia

Skoro masz SanDisk i używałeś Dashboard, to pewnie zauważyłeś i przeczytałeś, że dokładniejszym czyszczeniem jest opcja Sanitize.

Co do Parted Magic, to tam też jest opcja Enhanced, ale warto przeczytać notkę w wyskakującym okienku.

Pewne opcje i funkcje uzależnione są od kontrolera dysku. Z kolei czas trwania oczyszczania zależny jest od pojemności dysku i stopnia ich zapełnienia. Przykładowo na moich Crucialach 1TB po ok 2 latach bez formatu, czyszczenie trwa ok 45 minut.

Odsyłam do zdjęcia z pierwszego postu:

Bez_nazwy.jpg

8 godzin temu, Mr.T napisał:

Wystarczy przejrzeć twoje posty 

raz jestes laikiem w temacie 

za moment specjalistą 

wypowiedzie różnia się stylem w zal;eżności kto pisze

i co najsmioeszniesze pokrywa się tro ze zmianami IP mimo ze sa zmiennie jednak sa w pewnym zakresie :D

więcej nie będę wypisywał szkodza mi mojego czasu, baw sie dalej skoro sprawia Ci to przyjemność i nie mysł ze tylko ja czy Wiki zauważyliśmy te rozbieżności w stylu pisania 

Odbiegając od tematu to tego laika sobie wypraszam, a postów mam mało bo nie chce mi się pisać, a że czasem jestem w różnych miejscach, to nie oznacza że piszę ktoś inny za mnie, a czasem piszę z sensem jak mnie natchnie i mam ochotę, z resztą o tym świadczy ilość postów i też to że nie muszę wszystkiego wiedzieć, ale jak już wiem i czasem mam ochotę to po prostu napiszę.

Hejka, trafiłem na ten wątek ponieważ zmagam się z poważnym problemem, mianowicie za pomocą Acronis True Image zrobić sobie klon dysku hdd (dysk miał kilka bad sectorów ale ATI potrafi je pominąć - już kiedyś w podobny sposób sklonowałem dysk) na dysk SSD Liteon MU3 PH6 240GB. System się nie uruchomił więc stwierdziłem że zainstaluję system od nowa. Podczas usuwania partycji zauważyłem że nie chcą one zniknąć i zacząłem grzebać w internecie za jakimiś informacjami, w końcu zauważyłem że dysk ma "flagę ?? Frozen! ?? wykonując wszystko zgodnie z instrukcją w tym temacie przy użyciu dysku Parted Magic, operacja secure erase kończy się nie powodzeniem.

Gdzieś wyczytałem o odblokowaniu przez klucz PSID jednak nie jest on podany na etykiecie dysku.

Czy macie jakieś propozycje ?

Proszę bardzo SED PSID Reverter: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

A swoją drogą partycje powinny się usuwać normalnie usuwać przez Zarządzanie dyskami albo przez instalator systemu. Aby usunąć tablice partycji możesz użyć HDD Low Level Format Tool - wystarczy szybkie zerowanie. Jeśli na tym etapie dysk stwarza problemy, to już jest sygnał, że może z nim być coś nie w porządku.

W dniu 22.08.2018 o 12:41, mateusz2552 napisał:

dysk miał kilka bad sectorów ale ATI potrafi je pominąć

Nie, nie potrafi pominąć - po prostu odczytał i sklonował z ewentualnym błędem lub po prostu miałeś szczęście i akurat w wadliwych sektorach nie było żadnych danych. Już samo niepowodzenie klonowania powinno ci zapalić czerwoną lampkę nad głową, chyba, że sektor rozruchowy był... na innym dysku jeśli miałeś w komputerze więcej dysków niż ten jeden. ;)

Pomoże ktoś w wykonaniu secure erease Crucial MX200 250gb? Parted magic wyskakuje unsupported (mam odpiąć kabel sata albo power?) a w programie od producenta: 0.png.c4c0191a60936b6b3c2defee06f538bc.png1.png.f86f3aa365ba147d4a92ec8f9876ffe9.png