Jump to content
WinClub
wiktorynek

Secure Erase/Sanitize czyli przywrócenie dysku SSD do pierwotnej wydajności

Recommended Posts

Coś nie bardzo z tym testem

?

Tutaj poprzednie z włączonym Rapid - 16 lipiec 2015 : [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Tak, Rapid Mode było włączone. Wynik bez zainstalowanego Samsung Magican i trybu Rapid

8751849Przechwytywanie.PNG

Z zainstalowanym Samsung Magican i trybem Rapid:

475385655.PNG

Z trybem Rapid i Over Provisioning

Over provisioning to również pojęcie stosowane dla partycjonowanie dysku SSD w taki sposób, aby zostawić wolne miejsce dostępne dla użytkownika/systemu operacyjnego przeznaczone do wykorzystania dla kontrolera dysku SSD - ulepsza to wydajność dysku SSD i zapobiega spadkowi jego wydajności w okresie czasu.

257977577.PNG

Porównanie:

16 lipiec 2015                                                                        21 czerwiec 2016

6399554Bez_tytu__322_u.png

Hmmm mój 850 EVO z rapid mode ma takie transfery. W porównaniu z kolegą wyżej wygląda blado :mellow:  Czy to normalne? dysk ma zapisane nieco ponad 3 TB.

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Ten wynik jest zależny też od:

- pamięci ram - ilość, rodzaj, taktowanie, opóźnienia

- sterowników mass storage

- sprzętu(kontrolery, procesor)

- być może systemu(co może się wiązać ze sprzętem czy sterownikami).

Generalnie nie tragizuj i nie przywiązuj do tego, aż takiej wagi - ta opcja nieco pomaga, ale nie czyni cudów.

Dysk może być zamrożony, trzeba uśpić komputer i pozwolić mu się wybudzić samemu, ale mając dysk Crucial masz przecież oprogramowanie firmowe z opcją Sanitize - to samo co Secure Erase. Musisz tylko podłączyć dysk do innego kompa/laptopa jako drugi, usunąć z niego partycje za pomocą systemowego narzędzia, zainstalować i odpalić Crucial Storage Executive Tool:[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

i wybrać opcję Sanitize. Dysk do laptopa jeśli nie ma drugiej zatoki SATA, można podłączyć przez USB za pomoca takiego adaptera: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Za pomoca tego narzędzia zaktualizuj też firmware do wersji MU02

Dzięki Wiktorynek za podpowiedź , wszystko rozbija się o to że dysk musi być podłączony jako drugi - człowiek się uczy całe życie . Soft od Cruciala znam , próbowałem Momentum Cache i firmware zaktualizowane , jeszcze raz dzięki .

Przywrócenie do pierwotnej wydajności. Przeczytaj cały temat, a zobaczysz co piszą użytkownicy na temat Secure Erase oraz nowego firmware. W niektórych przypadkach zmiana na plus jest duża w innych mniejsza, ale na pewno nie stracisz.

Witam. 

Czy użycie ma sens przy już zainstalowanym systemie (mam go ponad 3 lata na SDD i nigdy nic nie czyściłem - soft aktualny) Czy po przeprowadzeniu Parted Magic wymagany jest format czy dane nie zostaną wymazane i system normalnie odpali. Mam też 2 SDD i tam GRY i równiez chciał bym bez formatowania.

Dzięki

ale mając dysk Crucial masz przecież oprogramowanie firmowe z opcją Sanitize - to samo co Secure Erase. Musisz tylko podłączyć dysk do innego kompa/laptopa jako drugi, usunąć z niego partycje za pomocą systemowego narzędzia, zainstalować i odpalić Crucial Storage Executive Tool:http://www.crucial.c...orage-executive

i wybrać opcję Sanitize. Dysk do laptopa jeśli nie ma drugiej zatoki SATA, można podłączyć przez USB za pomoca takiego adaptera: [Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

1

u mnie po zamontowaniu dysku SSD crucial mx200 jako drugiego w dodatkowej zatoce i uruchomieniu Crucial Storage Executive nie udaje się uruchomić opcji "sanityzacji" gdzie może być problem ?

- dysk bez partycji

- AHCI włączone

2

nie optymalniej byłoby podawać linki do nowych wydań PartedMagic w pierwszym wpisie tematu ?

3

istnieje jakiś inny sposób, na szybsze w transmisji podłączenie drugiego dysku niż przez USB ? myślałem o bezpośrednim podpięciu na płytę główną

4

czy to prawda, że Rufus nie nagrywa prawidłowo na urządzeniach podłączonych do porty usb 3.0 ?

Edited by franekfranek

ok a czym skutkuje usunięcie PSID Revert ? opcja jest dostępna, wprowadziłem nr z obudowy.

wątek kabla SATA+powerSATA rozwinąłęm w innym temacie dla przejrzystości:

[Zawartość widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników]

Edited by franekfranek